Notice: Undefined index: msgAlert in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 11 جیم - رشته‌ای برای همه فن حریف‌ها! www.jeem.ir
رشته‌ای برای همه فن حریف‌ها!
نگاهی کوتاه به رشته «الهیات- فقه و مبانی حقوق اسلامی»

رشته‌ای برای همه فن حریف‌ها!

نویسنده : سایت جیم

تنها چند روز دیگر تا انتخاب رشته بروبچه‌های تازه کنکور داده مانده است. ما هم خواستیم به این جماعت از همه جا خورده یک حالی داده باشیم، و چندتا از رشته‌های دانشگاهی را برایشان معرفی کنیم. شاید با دید باز و عقل روشن رفتند دانشگاه و علم را جوییدند و گوش شیطان کر بعد از فارغ التحصیلی‌شان یک شغلی دست و پا کردند و از جرگه الافان بیکار به خطه الافان باکار نقل مکان کردند.

 

 قسمت سوم/ نگاهی کوتاه به رشته «الهیات- فقه و مبانی حقوق اسلامی»

رشته‌ای برای همه فن حریف‌ها!

نویسنده: ایمان سهرابی دانشجوی سال آخر کارشناسی الهیات

راستش را بخواهید اصل این است که سال اول دبیرستان، آینده شغلی ترسیم و بر مبنای آن رشته دانشگاهی انتخاب شود. با همین روند رشته دانشگاهی و مقطع تحصیلی نیز مشخص گردد و بر این مبنا توان و نیروی لازم جهت کسب رتبه مطلوب در کنکور متمرکز گردد؛ اما از آن‌جا که می‌دانیم هیچ یک از موارد بالا حتی در مخیله شما هم نگنجیده است، این رشته را به شما معرفی می‌کنیم. 

 

گروهی از متفکران حوزه علوم انسانی- و به تبع دانش‌آموزان- بر تخصص گرایی عقیده دارند. در مقابل گروه کثیری بر این باورند که علایق آن‌ها گسترده است و نمی‌توانند –حداقل برای مقطع کارشناسی- دل به یک رشته ببندند و بنای آن دارند تا مجموعه‌ای از درس‌ها را به صورت آکادمیک تحصیل کنند. این‌جاست که بخشی از دانش‌آموزان به فکر تحصیل در 2 رشته- ویا بیش‌تر- به صورت هم‌زمان می‌افتند. 

راه حل پیشنهادی ما برای این گروه از دانش آموزان -همان دانشجویان آینده- در حوزه علوم انسانی تحصیل در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی است. البته قبول دارم که این اسم کمی گول زننده و در عین حال ترسناک است؛ ولی در کمال صداقت باید اسم این رشته را علوم تکاملی یا ترکیبی- در مقابل علوم سیاسی، علوم اقتصادی، علوم قرآنی و ...- بگذارند. فقه و مبانی حقوق اسلامی یکی از 3 گرایش رشته الهیات است. دیگر گرایش‌های این رشته عبارت اند از: فلسفه و حکمت اسلامی و علوم قرآن و حدیث. 

شما در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی با کلیات دروسی از قبیل فلسفه، کلام، تاریخ، تفسیر، منطق و به صورت گسترده حقوق و فقه آشنا می‌شوید و در تمامی این دروس به خصوص 2 درس آخر دانش آکادمیک را فرا خواهید گرفت. در واقع رشته مذکور در عین تخصص گرایی -حقوق و فقه- ترکیب گرا –فلسفه، کلام، تاریخ، تفسیر، منطق- نیز هست.

 

در واقع اگر فرد اهل مطالعه‌ای هستید و همواره از تازه‌های اندیشه در حوزه علوم انسانی استقبال می‌کنید، ولی از عدم دانش مقدماتی کافی رنج می‌برید، رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی برای شما به وجود آمده است. به طور کلی رشته مذکور دانش حداقلی درباره گرایش‌های مطرح علوم انسانی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

لازم به ذکر است که این گرایش از رشته الهیات بیش‌ترین قرابت را به علوم حوزوی نیز دارد. لذا به آن دسته از دوستانی که تمایل به مطالعه علوم حوزوی و دانشگاهی به صورت توأمان را دارند، توصیه می‌شود از انتخاب این رشته غفلت نکنند. ضمن این‌که دوست بودن با زبان عربی و انگلیسی از بدیهیات و ضروریات آن است. 

 

رشته فوق به لحاظ کاری با رشته حقوق قضائی هیچ گونه تفاوتی ندارد و در نتیجه سردفتری (اسناد رسمی و به خصوص ازدواج و طلاق)، وکالت و قضاوت همواره در پایان راه قابل مشاهده است. ادامه تحصیل در حوزه از مقاطع بالا نیز برای فارغ التحصیلان فقه و مبانی حقوق اسلامی بسیار ساده خواهد بود. البته ادامه تحصیل و تدریس یکی از پیشنهاد‌های قابل تأمل است.

اگر قصد تحصیل فراتر از مقطع کارشناسی را دارید، نکته قوت رشته‌تان داشتن دروس مشترک با اکثر رشته‌ها و گرایش‌های علوم انسانی است. پس امکان انتخاب هر یک از دیگر رشته‌های انسانی در مقطع ارشد و بالاتر برای شما به نحو مطلوب فراهم است. نکته پایانی این که علاقه به کلیات همه موضوعات علوم انسانی و اجتماعی را در صورت انتخاب این رشته مد نظر قرار دهید.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
mahboobeh
mahboobeh
٩٢/٠٥/٠٦
٠
٠
اول
mahboobeh
mahboobeh
٩٢/٠٥/٠٦
٠
٠
ممنون
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٥/٠٦
٠
٠
خیلی ممنون...
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٥/٠٦
١
٠
سلام ، مرسی مطلب خیلی جالبی بود . از اون رشته هاییه ک آدمو اساسی جذب میکنه . یه سری اطلاعات در مورد دو گرایش دیگه الهیات یعنی : فلسفه و حکمت الهی و علوم وقرآن و حدیث لطف کنین بگین + بین این سه گرایش کدوم یکی طرفدار بیشتری داره؟؟؟ + حدود رتبه این رشته برای فردوسی مشهد؟؟؟
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/٠٥/١٠
١
٠
با سلام در مقطع کارشناسی 2 رشته مربوط به فلسفه می شود: یکی فلسفه و دیگری فلسفه و حکمت اسلامی. اولی به فلسفه غرب مشهور است و در آن آراء و نظربات فیلسوفان غربی- سقراط، بیکن، دکارت، راسل، لایب نیتس، نیچه و ... - به تفصیل بررسی می شود؛ لکن از آراء حکیمان اسلامی در آن خبری نیست. دومی که به حکمت اسلامی شهرت دارد، هم فلسفه اسلامی -سهروردی، فارابی، غزالی، ابن سینا، فخر رازی، ملاصدرا، علامه طباطبائی و ...- و هم فلسفه غرب را بررسی می کند. در رابطه با رشته علوم قرآت و حدیث نیز باید گفت دروس اصلی این رشته را تفسیر- از زمخشری و ابن عباس گرفته تا ابن عربی، علامه و ...- و حدیث- دارالحدیث، فقه الحدیث، رجال و ...- تشکیل می دهند. در واقع دانش شما به صورت کاملا تخصصی در 2 امر نقلی ریز می شود: قرآن و حدیث که در مقطع کارشناسی به صورت گسترده هر آن چه به این امور مربوط می شود را فرا خواهید گرفت. نسبت به طیف های فکری مختلف طرفداران هر یک از 3 گرایش متفاوت است؛ به زبان خودمانی بین آن دسته از افرادی که بیش تر دغدغه فراگیری علوم اسلامی را در ذهن می پرورانند، رشته علوم قرآن و حدیث -به خصوص در خانم ها- از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اما در برآیند نظرات مختلف این است که رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی به دلیل نزدیکی به رشته حقوق قضائی و نیز تلفیق نسبتا کاملی از دروس غربی و دینی از مخاطب بیش تری برخوردار است. در حال حاضر به نظر می رسد که رتبه هایی تا حدود 2 هزار در روزانه و 4 هزار در شبانه می توانند در هر یک از این 3 گرایش در دانشگاه فردوسی به تحصیل بپردازند.
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠٥/٠٦
٠
٠
ممنون
Khal ghezi
Khal ghezi
٩٢/٠٥/٠٦
٠
٠
ممنون ازاین کارخوبتون........:)
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠٥/٠٦
٠
٠
مرسی
سردار
سردار
٩٢/٠٥/٠٧
١
٠
فرق این رشته با حوزه تو چیه ؟؟
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/٠٥/١٠
١
٠
با سلام از جایگاه مدل تحصیلی و سبک زندگی -که فکر می کنم سؤالتان مربوط به این قسمت نمی شود-، تفاوت های بسیاری وجود دارد که اگر لازم بود بفرمائید تا توضیح دهم. اما به لحاظ دروس علمی در حوزه شما حداقل تا 6 سال تنها علوم مقدماتی و دینی را فرا می گیرید و در این بازه به علوم غربی و نیز مباحث اصلی علوم دینی وارد نمی شوید. لکن در رشته فوق شما مقدمات را همراه با مباحث اصلی به صورت توأمان فرا می گیرید و نیز دروس شما به صورت مساوی از علوم دینی و علوم غربی برخوردار است. به صورت مصداقی درس فلسفه در حوزه تقریبا پس از 6 سال و در اواسط هفتمین سال تحصیلی مطالعه می شود؛ حال آن که این درس در رشته فوق از ترم چهارم یعنی پس از 2 سال بایستی مورد مطالعه قرار گیرد. به همین صورت است دیگر دروس از جمله: کلام، منطق، اصول فقه، تفسیر، زبان انگلیسی و ... .
amin20
amin20
٩٢/٠٥/٠٨
٠
٠
ممنون ولی ما که رفتیم ریاضی
پربازدیدتریـــن ها