Notice: Undefined index: msgAlert in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 11 جیم - سخت‌تر از درمان آدمیزاد دو پا! www.jeem.ir
سخت‌تر از درمان آدمیزاد دو پا!
نگاهی کوتاه به رشته «دامپزشکی»

سخت‌تر از درمان آدمیزاد دو پا!

نویسنده : سایت جیم

شمارش معکوس برای انتخاب رشته بروبچه‌های تازه کنکور داده شروع شده است و ما هم خواستیم به این جماعت از همه جا خورده یک حالی داده باشیم، و چندتا از رشته‌های دانشگاهی را برایشان معرفی کنیم. شاید با دید باز و عقل روشن رفتند دانشگاه و علم را جوییدند و گوش شیطان کر بعد از فارغ التحصیلی‌شان یک شغلی دست و پا کردند و از جرگه الافان بیکار به خطه الافان باکار نقل مکان کردند.

 

نگاهی کوتاه به رشته «دامپزشکی»

نویسنده: یاسین شازده (Shazdehpesar)؛ دانشجوی دامپزشکی عمومی

من در این مطلب سعی کرده‌ام که تصویری کلی در مورد رشته دکترای دامپزشکی مقابل روی خوانندگان عزیز قرار دهم و برایندی از نوشته‌هایی باشد که در این زمینه در اینترنت منتشر شده است. رشته دکترای حرفه‌ای دامپزشکی از مجموعه رشته‌های گروه علوم تجربی است و جزء چهار رشته دکترای حرفه‌ای این گروه است (دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی، دامپزشکی) که از نظر درجه و ردیف مدرک هیچ فرقی با آن سه رشته دیگر ندارد و تعداد واحدهای آن 222 واحد است که از دکترای دندانپزشکی و داروسازی بیشتر و با حداقل واحدهای پزشکی برابر است.

 

این 222 واحد در سه دوره علوم پایه(2 سال)، پاتوبیولوژی(2سال) و علوم درمانگاهی(2سال) ارائه می‌شود و مجموعا 6 سال به طول می‌انجامد. از لحاظ سختی دروس، این رشته ممکن است درس‌هایش در بین رشته‌های دکترای حرفه‌ای، در مواردی سخت‌تر باشد، چرا که دانشجو باید بر روی حیوانات مختلفی مطاله نماید و همچنین باید از قدرت تجزیه و تحلیل بالایی برخوردار باشد، چرا که حیوان بیماری که قصد درمان آن را دارد نمی‌تواند علایم و دردهای خود را بیان کند و از این جهت کار یک دامپزشک در مقایسه با کار یک پزشک سخت‌تر است. هدف نهایی رشته دامپزشکی بر خلاف آن‌چه در عرف جامعه پنداشته می‌شود، درمان حیوانات نیست، بلکه دقیقا تامین مواد غذایی و تضمین بهداشت عمومی جامعه است.

 

چرا که با درمان و واکسیناسیون به موقع دام‌ها می‌توان از مرگ و میر آن‌ها جلوگیری نمود و به روند تولید فراورده‌های دامی و پروتئین‌های مورد نیاز جیره غذایی انسان افزود. از طرف دیگر بیش از 400 بیماری مشترک بین انسان و دام وجود دارد که که درصورت پیشگیری و کنترل نکردن آن‌ها توسط دامپزشکان حیات و سلامتی انسان‌ها به خطر خواهد افتاد و در این‌جا می‌بینیم که کار دامپزشکان به سلامتی انسان‌ها هم مربوط می‌شود.

این رشته بعد از مقطع دکترا دارای تخصص‌هایی مربوط به خود رشته دامپزشکی و تخصص‌هایی مشترک بین سایر رشته‌های علوم پزشکی است. بازار کار رشته دکترای دامپزشکی بسیار وسیع است و بخش‌های مختلفی را شامل می‌شود که بر حسب علاقه و توانایی دانشجو می‌توان در آن مشغول به کار شد. مثل:

داروخانه دامپزشکی، آزمایشگاه تشخیص طبی دامپزشکی،کلینیک اختصاصی حیوانات خانگی، فعالیت در مجتمع‌های مرغداری، گاو داری و پرورش طیور و دام، مجتمع‌های تکثیر و پرورش آبزیان، مجتمع‌های پرورش اسب و باشگاه‌های سوارکاری و پانسییون اسب، سازمان دامپزشکی و شبکه‌های دامپزشکی، انستیتو پاستور و موسسه سرم‌سازی رازی،کشتارگاه‌های صنعتی و .....

علاقه و پشتکار در این رشته مانند هر رشته دیگر مورد نیاز است. اما مطلبی که حائز اهمیت است فرد باید نگرشی مثبت نسبت به این رشته داشته باشد و به تصور عوام جامعه توجه نکند.

و در پایان، درباره اهمیت رشته دامپزشکی همین بس که سال 2011میلادی، سال جهانی دامپزشکی، نام گذاری شده است.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٥/١٤
٠
٠
سپاس
h-ziya
h-ziya
٩٢/٠٥/١٤
٠
٠
جونور شناسی فرق داره دیگه نه؟!!!
ar_gholizade
ar_gholizade
٩٢/٠٥/١٥
٠
٠
آره فرق داره
غریبه
غریبه
٩٢/٠٥/١٥
٠
٠
حقوقش کمه ... حالا اون به کنار محیط کارش بیشتر تو طویله هاس
ar_gholizade
ar_gholizade
٩٢/٠٥/١٥
٠
٠
مرسی