Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/pagetwo.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/pagetwo.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/pagetwo.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/pagetwo.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/pagetwo.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/pagetwo.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Notice: Undefined index: msgAlert in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 11 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - گیاهمو خام خام بخورم یا بپزمش اول؟ www.jeem.ir
گیاهمو خام خام بخورم یا بپزمش اول؟
راهنمایی به دنیای گیاهخواری

گیاهمو خام خام بخورم یا بپزمش اول؟

نویسنده : غزاله بانو
قصه از آنجایی شروع شد که دلمان برای حیوانات سوخت و سوخت و ساز بدنمان به هم ریخت! اگر کمی حتی کمی اضافه وزن در خودتان احساس کرده‌اید یا اطرافیانِ چاقی داشته‌باشید، حتما نام رژیم‌های گیاهخواری را شنیده‌اید. بیایید برای یک بار هم که شده دست از توصیه‌های شبکه‌های اجتماعی وطنی و غیروطنی برداریم و به علم واقعی نگاهی بیندازیم.
حالا این رژیم گیاهخواری چی چی هـَ؟
رژیم گیاهخواری به شش دسته نامساوی تقسیم می‌شود که غلیظ‌ترین آن گیاهخواری مطلق یا Vegan نامیده می‌شود. در رژیم گیاه‌خواری شما هرچه به سمت غلظت بیشتر (منظورمان از غلظت همان سخت‌گیری است) پیش بروید گیاه‌خوارتر میشوید و کلاس کاریتان بالاتر می‌رود. در دسته vegan شما حق یک حیوان را هم ضایع نخواهید کرد و از گوشت و پوست و شیر و تخم و ترکه هیچ حیوانی استفاده نمی‌کنید. البته در دسته‌های دیگر که کمی رقیق‌تر است، رژیم‌گیرندگان مجازند تخم مرغ و در برخی دسته‌ها لبنیات نیز مصرف کنند که این دسته‌ها بر اساس مواد خوراکی مجاز نام‌گذاری می‌شوند.
اصلا فاز این رژیم چیه؟
اساس این رژیم کاهش مصرف چربی، مصرف چربی‌های سالم، افزایش مصرف فیبر و عدم استفاده از گوشت و فراورده‌های حیوانی است.
از این رژیم برای کاهش وزن استفاده می‌شود و البته روش موفقیت امیزی است. به دنبال کاهش وزن، فشار خون کنترل شده و ریسک بیماری قلبی نیز کاهش می‌یابد. از طرفی چون میوه‌ها و سبزیجات منبع غنی از فیبر و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند می توانند به کاهش ریسک بیماری قلبی و سرطان کمک کنند.
نسخه این رژیم را نمی توان مثل قرص‌های adult cold برای همه افراد پیچید. بلکه این رژیم در افرادی که ریسک ابتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت، پوکی استخوان، سنگ کیسه صفرا و آرتریت روماتوئید دارند برای مدت کوتاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
با این همه مزایا چرا ما نه؟
اگر به دنبال رژیم لاغری خوب یا اصلا یک رژیم سالم می‌گردید، فکر این مدل رژیم‌ها را از سرتان بیرون کنید و تنبلی را کنار گذاشته ورزش کرده و رژیم متعادل از متخصصش بگیرید! حتما می‌پرسید چرا؟حالا واقعا چرا؟
حذف هیچ کدام از گروه‌های مواد غذایی به طور طبیعی به نفع بدن ما نیست. برخی ویتامین‌ها نظیر ویتامین ب 12 در هیچ منبع گیاهی وجود ندارد پس اولین چالش ما می‌تواند کمبود ویتامین مهم ب 12 باشد که به دنبال خود کم خونی و کم شنوایی را ایجاد می‌کند.
برخی املاخ معدنی مانند آهن و کلسیم در منابع گیاهی به وفور یافت می‌شود اما قابلیت جذب پایینی نسبت به آهن و کلسیم موجود در گوشت و شیر دارد و این امر می‌تواند دومین چالش ما و دومین علت کم خونی باشد. حتی اگر ذخایر بدنتان پر و پیمان باشد باز هم با گرفتن طولانی مدت این رژیم فقیر(!) خواهید شد.
از انجایی که هر گرانی بی‌حکمت نیست، باید خدمتتان عرض کنم که پروتئین گوشت و شیر و تخم مرغ به مراتب ارزشمندتر از پروتئین نخود لوبیا و گوجه بادمجان است. در نتیجه میزان پروتئین دریافتی این گروه کاهش می‌یابد؛ پس اگر خدایی ناکرده دستی به دمبل و پایی به وزنه دارید فکر این رژیم را از سر و تن و بدنتان بیرون کنید.
پس کاهش وزن چی؟
شما با یک رژیم متعادل و افزایش مصرف میوه و سبزیجات بدون حذف خوراکی‌های لذت بخش می‌توانید یک کاهش وزن مطلوب و بدون عارضه داشته باشید و از بیماری‌های قلبی، سرطان، دیابت، پوکی استخوان و ... پیشگیری کنید.
و در نهایت:
اگر چربی خونتان بالا زده یا قلبتان به تِر تِر افتاده، اگر دلتان یک تنوع اساسی می‌خواهد، وقتتان اضافی کرده و می‌خواهید صرف غذای گیاهی درست کردن بکنید قبلش حتما یک سَری به متخصص تغذیه بزنید و با اجازه بزرگترها به این نوع رژیم‌ها «آری» بگویید.
صوت این مطلب را هم می‌توانید از اینجا بشنوید
برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
h.akbari
h.akbari
٩٧/١١/٠٧
٠
٠
شما مدرک دکترا دارید؟ چرا وجترین بودن اینقدر باکلاسه؟
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
٩٧/١١/٠٨
١
٠
چون اول آدمای با کلاس رفتن طرفش:/
غزاله بانو
غزاله بانو
٩٧/١١/٠٩
٠
١
چون کلا رژیم داشتن با کلاسه:دی
غزاله بانو
غزاله بانو
٩٧/١١/٠٩
٠
٠
دکترای افتخاری دارم😅نه هنوزدانشجو عم :)))
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
٩٧/١١/٠٨
٠
٠
بالاخره انتظار ما بسر آمد!😂😂 خیلی خوب بود👍 قرص adult cold چیه آخه؟😂😂 نسخه بپیچ بره بابا!خخخخ _ من وگان رو اول با 25band شناختم و برام جالب بود که سگ هم دارن! اونوخ برا اون هم نخود و لوبیا میدن؟؟😶 یا ولش میکنن خودش بره شکار کنه تو زنجیره طبیعت؟!😂😂😂
غزاله بانو
غزاله بانو
٩٧/١١/٠٩
٠
٠
خوبی از خودته اصلا:دی معمولا وارد حریم خصوصی دیگران نمیشم نمدونم اگر دلیل گیاهخواریشون حیوان دوستی باشه همون هاپوشونم باید ول کنن تو طبیعت:دی
فو فا نو
فو فا نو
٩٧/١١/٠٨
٠
٠
این مطلب باید بنر می شد اون بالا، تو مقاله ها...
غزاله بانو
غزاله بانو
٩٧/١١/٠٩
٠
٠
یه همچین انتظاری داشتم ولی خب همین که اصلا بعد یک ماه و نیم منتشر شد بازم جای شکر داره ;)
notareal
notareal
٩٧/١١/٠٩
٠
٠
درود گرامی.// امیدوارم چامه های کم مانند خود را دوباره در «جیم» بگذارید - از بهترین ها باشد.// گرامی، به گفتار شما گوش دادم و برای تان پیروزی خواهانم. جسارت َم بخشید که چشم داشت بیشتری داشتم از شمای گرامی در بیان واژه گان و گزاره های رشته خود. "cold" در "adult cold" گویش اش باشد همان که بینید، «کولد»؛ شما آن را «کالد» خواندید. گرامی «قرص» سرماخوردگی بزرگ سالان("adult cold") را اگر می خواهید به زبان نژاده(اصلی) که در آن زاده شده آورید، بسیار نیز نیک. گرچه، گویش بجا واژه گان و گزاره ها نیز باید به کار گرفته شود. شما یک دانشجو هستید و آنی را که در راستای آن ما را آموزش و بینش دادید، که سپاس تان داریم، جا که هیچ بایسته(لازم) بود به درستی بیان کنید، باز نیز جسارت َم بخشید. این مهم به راحتی در گستره «نت»(اینترنت) دست یافتنی ست، گویش درست را از راه تراشه صدا(sound card) رایانه تان می توانید گوش دهید. گویش نادرست در راستای بیان واژه "vegan" نیز شنیده شد که درست آن فونِتیک وار باشد «ویـ گِ ن» که «یـ» «ی» کمی کشیده می باشد.// گرامی، این مهرورز بسیار دوست دار کاربرد زبان های گونه گون هستم، گرچه درجای خود و تا آن جا که خُرد دانش ام یاری دهد به درستی چنین کنم.// پیشرفت شما را ما در آنچه شما، در آتیه ای زود دست یافتنی، برای آدمیان روی گوبال(کره) خاکی کنید، بینیم، به ویژه ایرانیان که خراسان میان دار فرهنگی آن باشد.// روزِ رنگارنگ و شگفتی زا برای شما چامه سرای مویین، و پژوهش گر والا خواهانم.
غزاله بانو
غزاله بانو
٩٧/١١/٠٩
٠
٠
متوجه اشتباه لپی موقع ضبط شدم و از اونجایی که دیگه وقت نداشتم سر یک اسم قرص دوباره 5 دقه ضبط کنم گفتم شما ب بزرگواری خود میبخشید :))) بقیه حرفاتونم : باشه 😅 ممنون:))
notareal
notareal
٩٧/١١/١٠
٠
٠
گرامی، شما که دردسر پخش صدا را به خود دادید، دو نکته ای را که اشاره کردم بایستی که برای تان بسنده می کرد برای «ضبط» از نو.// همیشه به یاد دارم که سر هر نکته ای خ. باران رزمخواه را راهنمایی می کردید (و آن پاسخ تان به چامه سرای بسیار والای دیگر خ. زهرا شاکری را نیز از یاد نمی برم). خ. رزمخواه، نیز، با اینکه فردی هوشمند (و به زودی پزشکی ارجمند) هستند با سروده هایی از بهترین ها، با فروتنی واکنش نشان می دادند. همواره فروتنی و راست گویی ایشان مرا به آینده کشورمان امیدوار می کرد.// چون شما یک چامه سرای خوب با روحی شکننده هستید، به مانند خ. رزمخواه و شاکری گرامی، براین باور بودم که ارزش «ضبط» از نو را می داشت، اگر که به راستی نکته این باشد.// گرامی، به همچنین، شمای سنجیده و هوشمند پاسخ خود چگونه می بینید، که به هنگام «ضبط» دو گویش را به نادرستی بیان کرده باشید، که پیش از آن همواره به درستی بیان می کردید؟// ایران ما باید به پیش رود، «جیمی» ها آنجا که کار بدی نکرده اند، نمی بایستی از هم خجالت کشیده و یا شرم زده شوند در همباز(شریک) شدن داده ها. اگر ما خروار خروار آموزشگاه و دانشگاه داریم که برای آموزش بسنده نمی کند، اینترنت می تواند پیرامونی والا و رایگان برای اویی که پرتلاش ست باشد.// این مهرورز از همه ی شما می آموزم، و بلند می گویم دانستنی هایم پراز گوشه های تاریک ست.// روزتان به خرمی باد.
غزاله بانو
غزاله بانو
٩٧/١١/١٠
٠
٠
با کدوم ماشین زمان اشتباهی اومدید سال۱۳۹۷؟؟:))) هر انسانی ویژگی های خودش رو داره ؛) اگر هوشمند باشید میگیرید چی میگم:))
[دخــتر آبــــــان]
[دخــتر آبــــــان]
٩٧/١١/٣٠
٠
٠
از تیتر بسی خوشمان آمد :) اصلا تحت هیچ شرایطی نمیتونم ب این رژیم آری بگم :/ بمیرم بهتره :/