سامانه موشکی ای که آمریکایی ها را متحیر کرد

سامانه موشکی ای که آمریکایی ها را متحیر کرد

منبع : نواندیش

بامداد پنجشنبه پهپاد «گلوبال هاوک» آمریکا که یکی از پیشرفته ترین و گران ترین تجهیزات راهبردی آمریکا است توسط سامانه پدافندی «سوم خرداد» نیروی هوافضای سپاه مورد هدف قرار گرفته و ساقط شد.

این اتفاق به قدری حائز اهمیت بود که طی دو روز گذشته توجه تمام رسانه های جهانی را به خود معطوف کرد و همگان آن را از زوایای مختلف بررسی کردند، در این بین آنچه مهم بود نحوه هدف قرار گرفتن این پهپاد بود چرا که با توجه به پرواز آن  در ارتفاع بالا و رادار گریز بودن این هواپیما بدون سرنشین ساقط شدن آن خیلی از کارشناسان را انگشت به دهان کرد.

اما سامانه ای که این پهپاد را هدف قرار داد از چه نوعی است و چه وِیژگی هایی دارد؟

بنا به گزارشی که باشگاه خبرنگاران در زمان رونمایی این سامانه منتشر کرد، "سوم خرداد" یک سامانه موشکی پدافندی است که بردی معادل 50 کیلومتر دارد و می تواند اهداف در برد کوتاه و متوسط را مورد اصابت قرار داده و منهدم کند. سامانه پدافندی سوم خرداد، یک سامانه پدافند موشکی با قابلیت تحرک بالا است که در سال ۱۳۹۳ توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی شد و حتی رهبر معظم انقلاب هم بازدیدی از این سامانه داشتند.

این سامانه تماما مستقل است؛ این بدین معناست که کلیه امور یعنی شناسایی، رهگیری، تعقیب و درگیری با هدف مورد نظر از روی همین یک سامانه انجام می‌شود که خود به کاهش حجم یگان‌ها و نفرات کمک کرده و از طرفی شناسایی محل استقرار آنها به علت تحرک و جابجایی سریع برای دشمن بسیار مشکل خواهد شد.

رادار سامانه سوم خرداد  توان اسکن بسیار سریع در فضای اطراف خود را دارد و در کسری از ثانیه توانایی جهش فرکانسی بین 500 تا برخی موارد 1000 فرکانس را دارد و در برابر جنگ الکترونیک دشمن از توانایی مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

سردار سرتیپ  امیر علی حاجی‌زاده  با اشاره به سامانه موشکی سوم خرداد اظهار داشت: این یک سامانه آرایه فازی است یعنی یک رادار آرایه فازی مجموع 1700 رادار است. این سامانه قابلیت اسکن الکتریکی دارد و بسیار پیشرفته است و با سامانه‌های S300 و بوک M2E روس قابل رقابت است.

این سامانه با رادار قدرتمند خود توانایی ایجاد مشکلات جدی در میدان نبرد برای جنگنده‌هایی مثل  "اف15 "و "اف16 " و "اف18 " ،  "رافائل" و ...  ایجاد می‌کند و منجر به شکست عملیات آنها خواهد شد.

این سامانه توانایی درگیری با اهداف در فاصله 50 کیلومتری و ارتفاع 50 کیلومتری را دارد ؛ سردار سرتیپ "امیر علی حاجی زاده"  فرمانده هوافضای سپاه  گفت: نمونه‌های بعدی  "سوم خرداد"  دارای برد 100 و نمونه آخر دارای برد 200 کیلومتر خواهد بود.

 سایت ایران پروجکت (Iran Project) درباره سامانه پدافندی "سوم خرداد" نوشت: این سامانه موشکی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ساخته شده است  و قابلیت های ویژه ای دارد. 

سایت  ایران پروجکت (Iran Project)  درباره برد و قابلیت های سامانه "سوم خرداد" عنوان داشت: این سامانه در طول 18 ماه ساخته شده و بردی معادل 50 کیلومتر را دارد و می تواند انواع پرنده ها را هدف قرار دهد.

این سایت یادآورشد : سامانه سوم خرداد می تواند انواع "جنگنده ها" ، "بمب افکن ها"، "موشک های کروز" و ... را مورد اصابت قرار دهد و ارتفاعی معادل 25 تا 75 هزار متر را تحت پوشش قرار دهد. 

 در مجموع سامانه پدافند موشکی "سوم خرداد" یک سیستم پیشرفته در برد کوتاه و متوسط بوده که می تواند انواع پرنده ها را در برد 50 کیلومتر و ارتفاع تا 75 هزار متر  رهگیری و منهدم کند  و این سیستم می تواند جنگنده های آمریکایی را در صورت تعرض نابود کند. 

در آن مقطع شاید چنین ادعایی از سوی کارشناسان نظامی جدی گرفته نمشید اما انهدام اخیر پهپاد آمریکایی باعث تعجب بسیاری گردید تا جایی که حتی خیلی از تحلیلگران آمریکایی اعلام داشتند به نظر می رسد ما درک درستی از قابلیت های بازدارنده ایران نداریم. 

برچسب ها
سامانه موشکی
نظرات کاربران
کد امنیتی
m_bagherinezhd
m_bagherinezhd
٩٨/٠٤/٠١
٠
٠
البته بايداشاره كردسامانه پدافندي ١٥خردادكه همين الآن دركشورموجوداست بسيارازاين سامانه قوي ترهست وبهترين پهبادجهان باسامانه پدافندي متوسط ايران منهدم شده اين اوج عزت هست