آیا ایرانی ها می توانند فضانورد شوند؟
موانع سرراه فضانورد شدن ایرانی ها

آیا ایرانی ها می توانند فضانورد شوند؟

منبع : دیجیاتو

پیگیری‌های ما از کارشناسان فضایی همچنین نشان می‌دهد که اگر یک فرد ایرانی بخواهد فضانورد شود، رویایی که بسیاری از کودکان ینگه دنیا در دوران طفولیت به سر می‌برند، با مشکلات اساسی روبروست.

بنا به گفته کارشناسان فضایی کشور ما 10 سال هس که وارد این حوزه شده و تاکنون موفق به پرتاب 4 ماهواره در مدار شده (ارتفاعی بیش از 250 کیلومتر از سطح دریا که به عنوان فضا از آن یاد می‌شود) که البته در حال حاضر همگی ناموفق هستند، این کارشناس می‌گوید که برخی از این ماهواره‌ها صرفا به عنوان اثبات فناوری به کهکشان پرتاب شده و اساسا بر خلاف تصور عموم قرار نبوده که کارکرد خاصی داشته باشند و گامی نخست برای رسیدن به این فناوری بوده است.

 

سنگ بزرگی به نام آمریکا

در حال حاضر تمامی پرتاب‌های فضایی از قزاقستان و نقطه‌ای که البته متعلق به کشور روسیه هست انجام می‌شود، حتی پرتاب‌های کشور آمریکا که زمانی رقیب دیرینه شوروی (روسیه کنونی) بود

اما از آنجایی که آمریکا هم به عنوان نقشی تصمیم گیرنده در این میان حضور دارد، رای مثبتی برای ورود فضانوردان ایرانی به ایستگاه بین‌المللی فضایی را ندارد و به همین منظور اگر یک ایرانی بخواهد به فضا برود، مجبور به تغییر هویت ملی‌اش خواهد بود. شایان ذکر است افرادی مثل انوشه انصاری که به ایرانی بودن آنها تاکید می‌شود هم به علت دوتابعه بودن و ملیت آمریکایی خود توانستند به فضا بروند.

 

مشکلات مالی

جدا از مورد فوق بنا به گفته سازمان فضایی کشور، برای ارسال یک فضانورد به فضا رقمی معادل 12 میلیارد دلار تخمین زده شده است که فعلا امکان تخصیص بودجه برای آن نیست، هرچند تاکید شده که در آینده تلاش‌هایی در این زمینه انجام می‌شود.

برچسب ها
فضانوردی
ایران
مشکل
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها