نگاهی به زندگی و افتخارات پرهام مقصودلو؛ قهرمان شطرنج دنیا
با جوان‌ترین استاد بزرگ ایران بیشتر آشنا شوید

نگاهی به زندگی و افتخارات پرهام مقصودلو؛ قهرمان شطرنج دنیا

منبع : آی اسپورت

درمسابقات شطرنج قهرمانی جوانان جهان در کشور ترکیه پرهام مقصودلو در روز‌های اخیر با عملکرد خیره کننده خود از سایر رقبا فاصله گرفته بود. در دور دهم و ماقبل پایانی این رقابت‌ها پرهام مقصودلو در شرایطی که با یک تساوی هم می‌توانست قهرمانی خود را قطعی کند، برابر ماکسیم واوولین از روسیه به برتری دست پیدا کرد. با این برد استاد بزرگ و پدیده شطرنج ایران قهرمانی خود را در مسابقات جهانی جشن گرفت. این برای نخستین بار بود که یک شطرنج باز ایرانی می‌تواند در رده جوانان به عنوان قهرمانی در جهان برسد. مقصودلو در این رقابت‌ها تا پایان دور دهم ۹.۵ امتیاز از ۱۰ امتیاز ممکن را کسب کرد و به عنوان نخست دست یافت.

 

«پرهام مقصودلو» نوجوان که بیش از عدد سن خود برای استان و کشور افتخارآفرینی کرده اکنون مزد زحمات و تلاش‌های بی وقفه خود و خانواده اش را گرفته و به درجه عالی «استادبزرگ» در شطرنج رسیده تا نام خود را در تاریخ این رشته ورزشی به عنوان «جوان‌ترین استاد بزرگ ایران» ثبت کند. «احسان قائم مقامی» در ۱۷ سالگی استادبزرگ شطرنج کشور شد و با این حساب پرهام رکورددار ایران است. ضمن اینکه او اولین شطرنجباز گلستانی است که به درجه عالی استادبزرگ رسیده است.

 

علی مقصودلو پدر پرهام درباره چگونگی آشنایی فرزند ۱۵ساله اش، به ورزش شطرنج گفته است: «پرهام زمانی که ۹ ساله بود، در خانه با وی شطرنج بازی می‌کردم و زمانی که متوجه شدم به این ورزش علاقه دارد، او را برای آموزش در کلاس شطرنج ثبت نام کردم. باید از سنین پایین‌تر حداکثر ۷ سالگی وی را ثبت نام می‌کردیم و او به همین خاطر مسابقات زیادی را از دست داد. پرهام کمتر از سه ماه سطح خود را افزایش داد و در مسابقات شهرستانی مقام نخست را کسب کرد و بعد از ۶ ماه در استان قهرمان شد. اوایل که با او بازی می‌کردم شکستش می‌دادم، اما هرچه که سطح او بالاتر می‌رفت پیروزی بر او سخت‌تر می‌شد و پس از چندی مرا نیز شکست می‌داد تا اینکه الان دیگر با من بازی نمی‌کند و می‌گوید ضعیف هستی!»

 

همه زندگی شطرنج

او متولد ۲۲ مرداد ۱۳۷۹ در گرگان است. پرهام برای اینکه فرم خودش را حفظ کند باید هر روز به اینترنت پرسرعت وصل باشد. کتاب و CD مطالعه می‌کند و برای مسابقات به شهر‌های مختلف می‌رود. پرهام به جز شطرنج به چیز دیگری فکر نمی‌کند و فکر و ذکرش شطرنج است و در کنارش درس نیز می‌خواند.

داشتن حریف تمرینی همسطح خود در ایران یکی از دغدغه‌های استادبزرگ جوان ایرانی است. وی در همین رابطه توضیح می‌دهد: «از نظر رنکینگ جهانی در ایران نفر اول هستم و برای تمرین از اینترنت و سایت‌های معتبر شطرنج جهان استفاده می‌کنم. به علت آنکه روی صفحه شطرنج بازی نمی‌شود تا حدودی اثرگذار است، اما تمرین طبیعی تاثیر بیشتری دارد.»

 

 

برچسب ها
پرهام مقصودلو
بیوگرافی
آموزش شطرنج
قهرمانی جوانان شطرنج
نظرات کاربران
کد امنیتی