درس بزرگ از عکس پرحاشیه فینال جام جهانی 2018
روس‌ ها چتر خود را با کسی تقسیم نمی‌ کنند

درس بزرگ از عکس پرحاشیه فینال جام جهانی 2018

منبع : هفت صبح

مصطفی داننده در عصر ایران یادداشتی نوشته در آن حوادث مراسم پایانی جام جهانی را با مسائل سیاسی پیوند زده است. با هم این نوشته را می‌خوانیم:

باران شدید بود. آنهم درست در لحظه‌ای که قرار بود فرانسوی‌ها جام را بغل کنند. . پوتین، ماکرون و کیتاروویچ کنار هم ایستاده بودند اما با یک تفاوت بزرگ.

روس‌ها چتری بزرگ را بالای سر رییس جمهور خود گرفته بودند تا پوتین خیس نشود. ماکرون ، رئیس جمهور فرانسه زیر باران مانده بود و خانم کیتاروویپچ رئیس جمهور کرواسی در حالی که خیس آب بود بازیکنان را در آغوش می‌گرفت.

روس‌ها رسم مهمان نوازی را به جا نیاوردند و در باران شدید مسکو اول هوای رییس جمهور خود را داشتند تا مهمان‌ را؛ آنها در آن لحظه فقط می‌خواستند پوتین خیس نشود و مهم نبود که دیگران در چه وضعی قرار دارد. آن هم دو رییس جمهور دیگر که تنها بعد از آن که کاملاً خیس شدند، برایشان چتر آوردند.

رفتار عجیبی بود اما درس بزرگی داشت.

روسیه این روزها نقش مهمی در مناقشات بین‌اللملی به ویژه برجام بازی می‌کند و مسکو تبدیل به جام جهانی دیپلمات‌ها شده است.

همه سعی می‌‌کنند روس‌ها را به سمت خود بکشند و از قدرت‌های پنهان ونهان این کشور به نفع خود استفاده کنند.

 

مسکو هم به دنبال پیدا کردن بهترین گزینه برای منافع ملی خودش است. آنها در جام جهانی در مسابقاتی که میزبان آن هستند حاضر نیستند خیس شوند و هزینه بدهند، دیگر چه برسد به سیاست خارجی که در آن اصل منافع ملی است.

بر همین اساس مسؤولان دیپلماسی ما که در تلاش هستند تخم‌مرغ‌های روسیه را در سبد خود بچینند باید مواظب باشند که اگر باران شدید شود، روس‌ها چتر را بالای سر خود می‌گیرند و حاضر نیستند چتر را با دیگران تقسیم کنند.

 

خیس شدن ماکرون و کیتاروویچ در حالی که پوتین زیر چتر بود یک تصویر واقعی از تصمیمات روسیه در سیاست خارجی است. به آنها نمی‌شود ایرادی گرفت. روس‌ها به دنبال منافع ملی خود هستند و عاشق چشم و ابروی هیچ کس نیستند.

رفتار جمهوری اسلامی برای یارگیری در عصر ترامپ یک تصمیم درست و استراتژیک است اما این دوستان نباید در روسیه و چین خلاصه شود. ایران باید دست دوستی خود را به سمت کشورهای مختلف دراز کند و تخم‌مرغ‌های خود را در سبد‌های مختلف بگذارد؛ حالا در چند سبد بیشتر و در چند سبد کمتر.

 

ما نباید فکر کنیم وقتی باران شدید می‌شود و همه در حال خیس شدن هستند روس‌ها چتر بزرگ خود را با ما تقسیم می‌کنند. نه، آنها ابتدا به دنبال خیس نشدن خود هستند و بعد فکرمی‌کنند چتر دیگر خود را به چه کسانی بدهند.

در روابط بین‌الملل نه می‌شود از دوستی کسی ذوق کرد نه از دشمنی و بدعهدی آن دلخور شد. در سیاست خارجی نباید از هیچ کشوری انتظار داشت. همه در این دنیا به دنبال منافع خود هستند و حاضر نیستند برای دیگری خود را فدا کنند.

برچسب ها
روسیه
پوتین
چتر
نظرات کاربران
کد امنیتی
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٤/٢٦
٣
٢
چقدر زیبا چقدر واقعی چه تفسیر جانانه ای چقدر لذت بخش و زیبا واقعا بینظیر بود ... بهترین و زیباترین و بجا ترین یادداشتی که میتوان در مورد این مسائل یاد برد ...سپاس .سپاس ‌سپاس ..
مهشید
مهشید
٩٧/٠٤/٢٦
٥
١
اون موقعی که به تاخت، دنبال امریکا و کشورهای اروپایی می دویدند، و تهش هم شد این برجامی که امریکا پاره اش کرد و هنوز باید با اروپایی ها چک و چانه بزنیم ، این شد آخر و عاقبتش؛ کجا بودید از این تحلیل های سورئالیستی ارائه بدید و نتیجه بگیرید که ایران نباید همهء تخم مرغهایش را در سبد برجام بگذارد. و نباید این همه دنبال مذاکره با امریکا و کشورهای اروپایی باشد. از این همه رفتارهای مستکبرانه و تحقیرکننده امریکا دردتان نگرفته؟ هیچ نتیجه ای دریافت نکردید؟ از سردواندن اروپایی ها، از سیمان توی سانتریفوژها ریختن، از دروغ پشت دروغ و دست انداختن پشت تمسخرها و ریشخندها، هیچ معنایی استخراج نشد؟ اما حالا آنقدر تیزهوش و تیزبین هستید که از روی چتر گرفتن چند نفر محافظ روی سر رییس جمهورشان در جایی که هیچ ربط مستقیمی به ما و سیاست ما ندارد، معانی سیاسی فضایی! برای سیاست خارجی ما درمیارید؟ ماشاالله به زیرکی سیاسی شما!
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٧/٠٤/٢٩
٠
١
:|
علی
علی
٩٧/٠٥/٠١
٠
٠
آقا مشتبی یکم بیشتر در مورد :| توضیح میدی ؟
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٧/٠٥/٠١
٠
٠
این :| اینه 😐 کاربردش برای وقتاییه که در جواب بقیه در عین عصبانیت سکوت می کنی :| بهش میگن پوکرفیس
پربازدیدتریـــن ها