بهتر نبود حاتمی کیا به برنامه هفت می رفت و حرفهایش را آنجا میزد؟
شیوه اعتراض ابراهیم حاتمی کیا قابل دفاع نیست

بهتر نبود حاتمی کیا به برنامه هفت می رفت و حرفهایش را آنجا میزد؟

منبع : خبرآنلاین

در عین حال که اعتراض ابراهیم حاتمی کیا، وارد بوده و به مواردی درست اشاره داشته، اما شیوه اعتراض او قابل دفاع نیست.

 او که در 3دهه گذشته، همواره از فیلم سازهای مهم سینمای ایران بوده و به قول خودش، بارها در اختتامیه جشنواره فجر، روی صحنه آمده و رفته، می توانست روش دیگری را برای انتقاد برگزیند.

 

در همین زمینه، دو نقد به روش اعتراض حاتمی کیا وارد است:

 

1- «مورد اول را در 24 ساعت اخیر، بارها گفته اند. آیا ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان باسابقه و کاربلد سینمای ایران، که بارها تجربه نشست های مطبوعاتی و گفت وگوهای زنده تلویزیونی را در کارنامه دارد، نمی توانست با لحنی آرام، اعتراض کند؟ آیا در صورتی که او با آرامش پشت میکروفون قرار می گرفت و انتقاد می کرد، حرف های او (که منطقی هم بود) بیشتر مؤثر نبود؟ در واقع، او با عصبانیتی که باید کنترل می کرد (و نکرد) حرف های خود را به حاشیه راند. حالا بیشتر از آن که به صحبت های منطقی و دقیق او توجه شود، این حرف ها به «جنجال سازی بی مورد یک برنده سیمرغ» تعبیر می شود و عملاً حرف های او در سایه لحن تندش شنیده نمی شود.

 

2- «به علاوه ابراهیم حاتمی کیا باید بین رشیدپورِ مجری اختتامیه و رشیدپورِ مجری «هفت» تفکیک قائل می شد و انتقادهای خود را در جای مناسب بیان می کرد. شناخت نادرست زمان و مکان، از تأثیر حرف های حاتمی کیا در نظر مخاطبان و علاقه مندان سینما کاست. آیا بهتر نبود ابراهیم حاتمی کیا دعوت برنامه «هفت» را قبول می کرد و در این برنامه در برابر رشیدپور می نشست و انتقادهای خود را در فضایی آرام، مطرح می کرد؟ آیا در این صورت، مخاطبان برنامه بیشتر به او و صحبت هایش حق نمی دادند؟ متأسفانه این روش انتقاد، بیشتر از آن که به نفع انتقادهای عالمانه حاتمی کیا تمام شود، به ضرر او تمام شد و صحبت هایش را به حاشیه برد.

برچسب ها
سی و ششمین جشنواره فیلم فجر
برنامه هفت
ابراهیم حاتمی کیا
نظرات کاربران
کد امنیتی
منوچهر
منوچهر
٩٦/١١/٢٤
٠
٠
لابد شیوهء نقد کسی مثل امیر قادری قابل قبوله؟! یا شیوهء رشیدپور در شوخی های بی ادبانه و مسخرگی قابل قبوله؟! اول توهین میکنه، بعد که طرف عصبانی شد؛ ژست لارژ بودن میگیره و با تملق میگه هر چی به ما بگن رو سر ما جا دارن! خب تو اگه آدم حسابی بودی از اول لودگی نمیکردی که آدم حسابت نکنند به برنامه ات نیان. یا شیوهء مسئولین در فرستادن این آدم بی جنبه به هر برنامه ای قابل قبوله؟ یا شیوه شون در دعوت دو منتقد مخالف (نه یک مخالف و یک موافق) در برنامه هفت قابل قبوله؟ چرا باید یک آدم دغدغه مند ارزشی مثل حاتمی کیا که برای اسم بزرگ این روزهاش زحمت کشیده و خون دل خورده و یک شبه بالا نیومده، از این رفتارهای بی ادبانه چوب بخوره و فقط به جرم بچه بسیجی بودن، اعتراضش قابل قبول نیست؟ این چه وضع مملکتیه که مسخره بازی لودگی دلقک بازی رو تحمل میکنه اما اعتراض دلسوخته ها رو غیرقابل قبول میدونه؟ دلش نخواسته بره برنامه هفت! آقا دوست نداشته. قبولشون نداشته. دلش میخواسته حرفهاش رو از تریبون دیگه ای بزنه. یا هر چیز دیگه ای که فکرشو بکنین. آیا همهء اینها دلیل میشه که در حقش بی انصافی بشه؟ یا بر خلاف روال برنامه شون دو نفر منتقد مخالف بیارن فیلمو بکوبن؟ یا درباره اسم فیلم شوخی مسخره شام و ناهار و صبحانه رو طرح کنن؟ بعد اون رشیدپور بیسواد مدعی بشه که سلیقه سینماییش با حاتمی کیا فرق میکنه!! واقعا کدام سلیقه؟ حضور نداشتن یک آدم مجوز میشه که دیگران درباره ش یا درباره فیلمش هر چی میخوان بگن و هر کار میخوان بکنن؟ اتفاقا خوب نکرد نرفت تا اعتبار مفت به آدمهایی که ارزش ندارند نداده باشه.
پربازدیدتریـــن ها