خانه انجمن خود آموز زبان مشهدی
١٠٨٠
٨٦
haj aghaye azimi

خود آموز زبان مشهدی

خود آموز زبان مشهدی

زبان مشهدی یکی از زبانهای شیرین و قشنگه که کلمات سخت هم زیاد داره. اگه کلمه ای به زبان مشهدی یاد دارید بگویید تا ما هم استفاده کنیم برای شروع  خودم یکی میگم.

برارم عباس: به هر کسی که اسمش رو ندونی و بخوای صداش کنی.

٩٢/٠١/٠٣
نظرات کاربران
کد امنیتی
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠١/٠٣
١
٠
من مشهدي بلد نيستم
m_kashiyan
m_kashiyan
٩٢/٠١/٠٣
١
٠
به قول آقا مصطفی منم هم:)
من
من
٩٢/٠١/٠٣
١
٠
همچنین من
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
ولي من که بلدم.. (بلدم: بِلَتُم)
s.a
s.a
٩٢/٠١/٠٣
١
٠
منم بلد نیستم!
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
تیکه کلام خودم:جون تو که واز ها: ینی تو که راست میگی
SMX
SMX
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
یَرَه به معنی یارو غَطَه به معنی شنا
SMX
SMX
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
عذر میخوام تلفظ درستش غُطَه هست
g_hosseinian
g_hosseinian
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
من یه لطیفه میگم به جاش!یه مشهدی میخواد بره خواستگاری .بهش میگن وقتی در میزنی و میگن کیه تو نگو مویوم بگی منم. آقا داماد میگه خوب بعد اگه در رو باز کردن و دیدن مویوم چی؟خخخخخخخقق
SMX
SMX
٩٢/٠١/٠٣
١
٠
خخخخخخخخخخخخخخ
m_sepehri
m_sepehri
٩٢/٠١/٠٣
١
٠
:))))))))))))
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٣
١
٠
خخخخخخخخخخخخخخخخخخ
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٠٣
١
٠
ایبل:)))))))))
mahtab-k
mahtab-k
٩٢/٠١/٠٣
١
٠
هههههههه خخخخخخخخخخخخخ (((((((:
nasim_a
nasim_a
٩٢/٠١/٠٣
١
٠
خخخخخخخخخخخخ
nikta_21
nikta_21
٩٢/٠٣/١٦
٠
٠
خخخخخق!
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
جالب بود
من
من
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
چی؟
من
من
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
حالا چرا مشهدی؟
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
پس چندتا؟؟!!
شاهدخت
شاهدخت
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
جونومرگ...(نوعی نفرین)....کلپسه..(مارمولک)....پلخمون(فلاخن).....البته زبان مشدی پیچیده تر از ای حرفایه و به ای راحتی نمشه فراگرفتش...
maryam
maryam
٩٢/٠١/٠٥
٠
٠
:)))چغك
hamta
hamta
٩٢/٠١/٠٣
١
٠
استاد زبان مشدی وارد مره.... وخه( پاشو).... یادداشتن(بلد بودن)...... گیر کغ (گیر سه پیچ)!..... فعلا همینا ر یادومه.....
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
ماشالا!من به توانایی بانو همتا توی استادی لهجه مشهدی ایمان دارم!:))))
imanhkt
imanhkt
٩٢/٠١/٠٣
١
٠
همیشه پای ایمان در میان است ....
hamta
hamta
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
اختیارداری خجالت زده رفتوم.!!!!
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩٢/٠١/٠٥
٠
٠
ایول...شما که دیگه تهشی..همتا جان
hamta
hamta
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
انشالا در ادامه ارد مبحث پیچیده " مو برم " میشیم!
nasim_a
nasim_a
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
یادم باشه در این امر خطیر باهات همکاری کنم اگه بودم!
hamta
hamta
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
واقعنی کمکم کن که یه نفری نمیشه وارد ای مبحث پیچیده رفت-....
nasim_a
nasim_a
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
خخخخخخخ آره واقعا!!
raaahil.m
raaahil.m
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
شیرینی نارنجک هم که معرف حضورتان هست
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
واي از شيريني نارنجک نگو که يه سري تهران آبرومون رفت.. تا گفتيم يارو گفت سلام مشهدي.!!خخخخخخخخخخخخخخخخخ
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
ناخون جِلَّک:نیشگون:)))))
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
یه خاطره هم بگم!زمان خدمت یکی از بچه ها زیاد با ما به های مشهد برد میخورد.دلش میخواس مشهدی یاد بگیره!دیده بود ما رفت رفت زیاد میکنیم!اینم اومد مث ما بگه ولی خبر نداش که کجاها ما از رفت استفاده میکنیم یه دفه شکمش درد میکرد برداش گفت:مو شِکَموم درد رَف!!!!!و اونجا ما شاهد پیدایش گونه جدیدی از لهجه بودیم:)))))
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
نارنجک:نان خامه ای (نوعی شیرینی) اِشکاف:کمد/ کُخ:سوسک یا حشره ای است که در کنایه های مشهدی هم وجود دارد مثلاً:کخ نریز دیگه یَره! /یعنی اذیت نکن یا بهتر بگم کرم نریز[!]
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
یاد داشتن:بلد بودن/ سَرکُن:مداد تراش/ میلان:کوچه
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
مغز مداد فشاری:نوک مداد فشاری(نوک اتود)/سیخَ ماهی:تیغَ ماهی/پَلَخمون:وسیله ای است که از یک چوب وای شکل و یک تکه کش تشکیل شده و با آن سنگ و...پرتاب می کنند/نکته :از این وسیله بیشتر برای هدف گرفتن گنجشک استفاده می شود./چُمبه:اصطلاحی است که به افراد چاق نسبت داده می شود./چُغُک:گنجشک/کلپاسه: موجودی است کوچک شده ی سوسمار که همان مارمولک است./دِلنگون:آویزان/جیر دادن: به معنی جِر زدن است/توشله:تیله
شاهدخت
شاهدخت
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
واقعٱ خسته نباشین!!!!!
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
سلامت باشيد..واقعا..!
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
شمال:باد/ نکته:این کلمه از قدیمی ترین کلمات مشهدی می باشد وریشه اش هم بر می گردد به باد قالب مشهد که در آن زمان ازسمت شمال می وزیده است.
لاکپشت
لاکپشت
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
با مویی؟؟؟؟؟
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
کاغذباد:بادبادک یا همان کایت که یکی از سرگرمی های بچه های مشهدی در فصل تعطیلات بوده است./سرپایی:دمپایی/یَره,یَرهِ گِه:یک اصطلاح معروف مشهدی هاست که در مکالمات روزمره شان به کثرت از آن استفاده می کنند./نکته:در حال حاضر تمام شهرستان های اطراف مشهد نیز از این اصطلاح استفاده می کنند./ناسوس:تُلمبه ی دوچرخه/موسا کوتقی:قُمری/آق میرزا:شوهر خواهر/زُلفی ِدر:شب بند دَر/وَرچُپه:برعکس/نکته :کلمه ی «چَپه» در زبان مشهدی نیز مترادف این کلمه است./ناخُن جِله:مشگون/پیشینگ:ریختن ناخواسته ی مایعات رو ی لباس/حولی:حیاط/قِله,قِلگی:روستا,روستایی/ خُردو:کوچک/شِرشِره:کاغذکشی/نَوَردِوون:نردبان/کیس:کیک/نکته:مواظب باشید این کلمه را با کیس کامپیوتر اشتباه نکنید.
لاکپشت
لاکپشت
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
اییییییییییییول حال کردم
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
معلومه مشهدي هستي لاکپشت.. فقط يک مشهدي با لهجه مشهدي حال ميکنه..!!خخخخخخخخخخخخخ
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
ایبل پسرعمو!ماشالا به این حضور ذهن!زدم به تخته که چشم نخورین!ولی واقعا ماشالا
m-ghorbani
m-ghorbani
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
ولی من فکر می کنم اون کِکس باشه ها!
nasim_a
nasim_a
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
بسی جالب بود...
لاکپشت
لاکپشت
٩٢/٠١/٠٣
١
٠
یه چیز باحال پارسال ما رفته بودیم تهران عمومم باهامون بودن خلاصه توی خیابون ولی عصر بودیم بابام جای یه سوپر نگه داشت پیاده شدیم همونجا یه هوایی تازه کنیم بعدشم بریم هتل عموم هم نه گذاشت و نه برداشت به سوپریه گفت اقا 1 کیک با یه نوشابه بده ما هم که دم در بودیم فروشنده به عموم گفت اقا جسارت نباشه شما مشهدی هستین؟؟؟؟؟ ینی اون لحظه بد که همگان در افق محو گردیدیم با این شناسنامه های اصیل خراسانی
لاکپشت
لاکپشت
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
اقا هر سال شمع های مسجد محلمان گم مره شما نمدانن یارو کجایی مدزده؟؟؟؟؟::::::::)))))))))))))))))))))
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
پرش به: ناوبری، جستجو مشهدی یکی از لهجه‎های زبان فارسی به شمار می‎آید. نوع خالص آنکه خود مشهدی‎ها با نام «زق» می‎شناسند، سرشار از واژه‎های اصیل و کهن فارسی است. این لهجه را در حقیقت عصاره‎ای از فارسی دری می‎دانند و بسیاری از واژگان گمشده این زبان را می‎توان در گفتار عامیانه مشهدی‎ها جست. البته به واسطه اختلاط و ارتباط نزدیک مشهدی‎ها با سایر اقوام، ردپایی از زبان‎ها و گویش‎های دیگر نظیر: ترکی، مغولی، افغانستانی، کردی، انگلیسی، هندی، روسی و فرانسوی را می‎توان در آن دید. اما امروز آنان که از شهر دیگری به مشهد سفر می‎کنند، اثری کم رنگ از این لهجه را مشاهده می‎کنند. چیزی که شاید تنها به برخی محلات خاص این شهر محدود شود.گویش مشهدی٬ بازمانده لهجه توس قدیم است. گویش پارسی دری معیار دارد و از آنجا که بزرگترین نامه دری «شاهنامه فردوسی توسی» به لهجه قدیم توس نوشته شده ، دارای ارزش زیادی است./منبع: ويکي پديا
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
فلکه:میدان
nasim_a
nasim_a
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
شیرازیا میگن فِلکِه
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
مهدی سیدی، پژوهشگر و کارشناس در زمینه لهجه و گویش مشهدی در خصوص این لهجه می‌گوید[۲]: لهجه و گویش مشهدی یا به عبارت علمی تر فارسی مشهدی یکی از موثرترین گویش‌ها در فارسی دری است، چرا که خاستگاه فارسی دری و همچنین ادبیات اصیل فارسی این گویش و زبان زیباست. مهدی سیدی همچنین در ارتباط با جایگاه لهجه و گویش مشهدی می‌گوید: وقتی صحبت از گویش اصیل فارسی دری است به طور مطلق خراسان و توس حرف اول و آخر را خواهد زد ، شاهنامه‌ی منصور اشعار رودکی و شاهنامه‌ی فردوسی تماما آثاری هستند که قبل از گلستان و بوستان سعدی و غزلیات حافظ خلق شده اند. فارسی دری بعد ازاسلام در ایران، زبان رسمی ای بود که در دربار ساسانیان که دایره‌ی حکمرانی‌شان تا نواحی مرکزی ایران گسترده بوده مورد استفاده قرار می‌گرفت، در اصل عنوان دری از درباری به معنی زبانی که در دربار از آن استفاده می‌شد گرفته شده است و کلیه‌ی مکاتبات اداری و رسمی به آن زبان صورت می‌گرفت و این درست در زمانی بود که به جز خراسان و نواحی‌ای از تاجیکستان امروزی در بقیه‌ی ایران که به عراق عجم معروف بود ، عرب ها سلطه داشتند و زبان رسمی عربی بود ، به نحوی که کلیه‌ی آثار مهم نگاشته شده در آن عصر و قبل از آن در این منطقه کلا به زبان عربی بوده است. بنا به توضیحاتی که ارائه شد پر واضح است که گویش مشهدی یا فارسی مشهدی گرانبهاترین گنجینه‌ی زنده‌ی ادبیات و فارسی اصیل دری است و حتی به شکل توسعه یافته‌تری گنجینه‌ی فرهنگ اصیل ایرانی، تنها ۸۰ درصد افسانه ها و اشعار حماسی و پهلوانی ایران از شهر توس برخاسته است. در این گویش لغات اصیل فارسی موج می‌زند به طوری که اشعار کهن ما ، برای خراسانی ها ومشهدی ها کاملا قابل فهم است .منبع: ويکي پديا
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
فقط يه درد دل: الان ديگه لهجه شيرين مشهدي خيلي قاطي پاطي شده و اون اصالت خودش و داره از دست ميده.. و اين يه ظلم در حق اين گويش اصيل و زيباست.. همونطور که لهجه اصفهاني يه لهجه اصيل و شيرينه و مردم اين شهر در راستاي بقا و ماندگاري اين لهجه با استفاده از صدا و سيما و تئاتر و ... تلاش ميکنن ما مردم مشهد هم بايد قدر لهجه مون رو بدونيم و براي ماندگاري اش تلاش کنيم.. تئاتر و سريال و فيلم با اين لهجه خيلي موثر و مفيده.. خود همين ابداع جناب آغاز کننده : i-azimi973 خيلي مفيده.. ممنونم از شما.. ادمين دست شمام درد نکنه.. به اميد اميدواري
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
عجب درد دلي..!!
mahtab-k
mahtab-k
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
سید خوب انصافا لهجمون ضایست دیگه!! کجاش شیرینه آخه
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
اتفاقا به اذعان بسيار از کارشناسان لهجه و گويش لهجه اصيل مشهدي خيلي شيرينه، اما به مرور زمان و در اثر بي توجهي اون اصالت و ضرافت خودش رو از دست داده.. بايد احيا بشه..
نسیم
نسیم
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
من بلد نیستم!‌:( یک بنده خدایی هم چند روز اومد یادم بده کلا لهجه خودشم عوض شد! :)
من
من
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
یکی بگه ترکی، براتون دیکشنری رو میکنم
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
مثلا "پیسدی بابا" چی میشه؟؟؟اگه گفتی؟؟؟
من
من
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
یعنی شنیدی بابا
m-ghorbani
m-ghorbani
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
خیلی بده مشهدیم ولی زیاد لهجه مشهدی بلد نیستم:(((((((
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
مگه میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
m-ghorbani
m-ghorbani
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
والا...خب تو خانواده ما یکی تهرانی و یکی مشهدی!منکه نمی فهمم چیجوری حرف میزنم!!!!!!!!!!
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
شمام یزدی حرف بزن!خعععلی باحال حرف میزنن یزدیا
nasim_a
nasim_a
٩٢/٠١/٠٣
٠
٠
سِله:سبد / خفتی:سینه ریز /چخ چخی:باحال/همسِده:همسایه/ ناشور:نشسته،آلوده/کِله ونگ:درگیر/چوله غِزَک:مترسک/فس فس:معطل کردن بدون دلیل مهم
شاهدخت
شاهدخت
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
جل جل :وول خوردن!
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
یک غزل به افتخار شما میگم :))) ^^^><>> ایکه نگات نِمِکُنُم/ینی گیریفتاره تویوم/رِفتَن همه ! ولی نَگُرخ!/ موکه طرفتار تویُوم :)
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
اینم یک شهر از یاس به لهجه شیرین مشهدی(برای درک بهتر) :<>>> توکه مِدِنِستی مُو تکیه گاه مُخکَمِتُم/بگو با مُو دِگه بِره چی خُو یَره نوکرتُم/ مُو که هر دِقِیقَم وابسته به دِقِیقِهِ تو بود/مُو که حتی لباسِ بَرُمَم سَلیقه یِ تو بود :)))
nasim_a
nasim_a
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
خیلی باحال بود خندیدیدم بسی
شاهدخت
شاهدخت
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
هه هه هه هه!!!!!!!
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
مُرُم / مِری / مِرم /.../ مِرم / مِرِن / مِرَن (از رو هر کُدُوم 2000 بار بنِوِیسِن تا لهجتان غِلِیظ بِرَه !) :))))
شاهدخت
شاهدخت
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
به علایم هم توجه داشته باشن!!!
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
چنتا نکته دیگه رو هم بگم که :) برای این که بِتِنِن لَنگُویج مِشهَدی رو خوب یاد بِگیِرِد بایستی به ( َ ِ ُ ) خیلی توجه کُنِن.
شاهدخت
شاهدخت
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
به نکته ظریفی اشاره کردی
mo_so
mo_so
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
مشهد متولد شدم ولی مشهدی نیستم و لهجه مشهدی بلد نیستم
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠١/٠٤
٠
١
آخي طفلکي... برباد رفته )فيلمشو ميگم.. ديديش؟ حالا نصف عمرت را بزار بعنوان مفعولش و صرفش کن..!!خخخخخخخخخخخخخ
hamta
hamta
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
قسمت دوم: ببست فکه-.(معنی واضح) ...دیفال..(دیوار)...سولاخ(سوراخ)...
Em Ad
Em Ad
٩٢/٠١/٠٤
٠
٠
کاشمری هستم !
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩٢/٠١/٠٥
٠
٠
دلنگو.(اویزون)........نمییی؟..( نمیخوای؟).....چی میی؟..(چی میخوای؟)
hamta
hamta
٩٢/٠١/٠٥
٠
٠
آورین خواهرا برادرا امیدواروم کردن! بارکلا!