خانه انجمن لطفا به من کمک کنید!
٣٧٤
١٧
AsedHamid

لطفا به من کمک کنید!

لطفا به من کمک کنید!

یکی از بزرگترین معضلات زندگی شخصی من اینه که نمیدونم با کسانی که در کوچه و خیابان از من تقاضای کمک میکنند باید چه رفتاری داشته باشم؟ لطفا نظر خود را درباره این مسئله (اجتماعی-مذهبی-فرهنگی-اقتصادی-اخلاقی) با من به اشتراک بگذارید.

٩٨/٠٤/٠٧
نظرات کاربران
کد امنیتی
لیلی
لیلی
٩٨/٠٤/٠٨
٣
١
از نظر اجتماعی بهتره، ولی وظیفه نیست آدمها به هم کمک کنند چون بهرحال هستند کسانی که واقعا وقت و حوصله و انرژی این رو ندارن که به همه یا حتی تعدادی از مردم کمک کنند که این مسعله ریشه ژنتیکی و شخصیتی داره و البته به شرایط زندگی هم مربوط میشه. از نظر مذهبی در تمام ادیان توصیه شده که آدمها به هم کمک کنند از نظر مادی و... ولی واجب نشده. البته خمس و زکات قضیش جداست. از نظر فرهنگی اگه مردم آسایش داشته باشن بیشتر نسبت به همدیگه احساس مسعولیت میکنن که پیشرفت مساعل فرهنگی به دو موضوع بستگی داره تیپ شخصیتی حاکم بر مردم جامعه و شرایط اقتصادی چون بعضیا هستن حتی اگه یک لقمه نون هم داشته باشن نصفش میکنن چونfeelingهستند احساسی هستن و دلسوز و بخشنده. انسانهایی که صرفا منطق رو لازمه زندگی خودشون می دونن تا وقتی که از نظر مادی در رفاه نباشن، نمیتونن به بقیه کمک کنند خیلیا به این ادما میگن سنگ دل ولی thinkerهستند و درصد کمی از جامعه رو تشکیل میدن. از نظر اخلاقی کسی که feelingباشه پول میده به ادمی که گدایی میکنه .thinkerها هم اگه ارتقا شخصیتی از نظر حسی داشته باشن پول میدن ولی عموما پیشنهادات کاری رو اراعه میدن که طرف دیگه گدایی نکنه حتی اگه معلوله یک کاری واسش فراهم میکنه که این قضیه میتونه جهت دار باشه یا در جهت منافع خودش یا در جهت ارضای قدرت تفکر ذهنش
نسیم پهلوان
نسیم پهلوان
٩٨/٠٤/١٠
٠
٠
با نظر ایشون موافقم نظر جامعی هست.
AsedHamid
AsedHamid
٩٨/٠٤/١٨
٠
٠
مطمئنا احساسات در این تصمیم ها تاثیر بسیار فراوانی داره
نسیم پهلوان
نسیم پهلوان
٩٨/٠٤/١٠
٠
٠
منظورتون کمک به نیازمندانه؟؟برای من خیلی بستگی به شرایط مالی خودم .. اوضاع فرد مورد نظر و غیره داره.. مثلا یه شب سرد یه پیرزنو دیدم که هیچوقت چهره ش از جلوی چشمام کنار نمیره جوری که اشک میریخت و التماس میکرد و اینکه از چهره ش کاملا مشخص بود فرد آبرومندیه.. در عوض اینایی که کیسه میندازن رو دوششون و زنگ خونه هارو میزنن به نظرم خیلی وقیح هستن.. مخصوصا آقایونشون که 4 ستون بدنشون سالمه و به یکی دو وعده غذا هم راضی نیستن وتکدی گری شغلشون شده..من حتی اعتماد نمیکنم از بچه های کوچیکی که دعا و گل و آدامس میفروشن چیزی بخرم چون اینا معمولا برای یه سری آدم حریص کار میکنن و چیزی دست خودشونو نمیگیره..ولی خب باز یه وقتایی که دستم باز تره این فکرارو کلا دور میریزم و هر چقد که بتونم کمکشون میکنم به امید اینکه روزی که خودم نیاز دارم روی اینکه دستم رو به سمت خدا دراز کنم رو داشته باشم و بی جواب نمونم.(ان شاء الله)
AsedHamid
AsedHamid
٩٨/٠٤/١٨
٠
٠
فکر کنم کمتر انسانی باشه که نخواد به یک نیازمند واقعی کمک کنه، اما پیدا کردن نیازمندان واقعی خیلی خیلی سخته و مطمئنا افراد آبرومند خیلی خیلی سخت حاضر میشن دست به سوی دیگران دراز کنن
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٨/٠٤/١٣
٠
٠
راستش من سعی می کنم کمک نکنم. چون خیلی شنیدم که نیازمند واقعی نیستن. ولی خب بعضی وقتا انسان به یکی برخورد میکنه که حسش میگه باید به این کمک کنی این جدی جدی نیازمندنه. خب من اونجا کمک می کنم. فکر نمی کنم یک نیازمند واقعی اونم تو کوچه و خیابون ملاک شناسایی خاصی داشته باشه. آهان یک چیزی. من به اونایی که خیلی پیله میکنن به هیچ عنوان کمک نمی کنم. مثل اونایی که میخوان قران بهت بفروشن، فال یا دستمال کلنکس. یک بار از یک نفرشون دستمال گرفتم. چندین ماه پیش 5 تومان بابت اون دستمال جیبی ازم پول گرفت. اینا بیشتر شبیه زورگیرن تا نیازمند
AsedHamid
AsedHamid
٩٨/٠٤/١٨
٠
٠
خیلی سخته وقتی یک نفر به شدت پیله میکنه و با کلی قسم و آیه بهت میگه فلان مشکل رو داره و ازت کمک میخواد، بتونی بهش نه بگی
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٨/٠٤/٢٠
١
١
سلام. سوال سختیه. کلا به نتیجه رسیدم و اون این که نباید به افراد مستقیما کمک کرد. مخصوصا توی خیابون. کلی ان جی او یا سازمان دولتی و نیمه دولتی هستن که کارشون کمک کردن به آدم های تهی دسته. بهترین کار اینه که افراد متکدی رو معرفی کرد به همین سازمان های خصوصی یا دولتی. الان توی مشهد حداقل شیش هفت تا از این سازمان ها داریم که توی مقیاس متوسط و بزرگ دارن کار میکنن. استان قدس، کمیته امداد، جمعیت امام علی علیه السلام، خیریه ابشار عاطفه ها و... / کمک کردن مالی به بچه های توی خیابون، بدترین کاره. چون همه میدونن که پول، میرسه به سرشاخه شون که یا یه پدر معتاده، یا یه نفر که به بچه ها جاخواب میده و بهشون جنس برای فروش میرسونه (دستمال و ادامس و غیره) و تهش خود کودک، چیز زیادی نصیبش نمیشه. باید بچه رو معرفی کنید به مراکز مرتبط که بررسی کنن ببین از کجاست و اصلا والدینی داره یا نه. اگر هم خواستین مستقیم کمک کنین، بهش غذا بدین بخوره و پول نقد ندین بهش. / شخصا فکر میکنم کمک کردن به متکدی های بالغ توی مترو و خیابون، باعث گسترش بیشتر تکدی گری میشه. چون داریم یه راه مستقیمِ پول درآوردن به خودشون و هم صنف هاشون یاد میدیم. / خانم ها باز یه کم سختتره که تفکیک شون کرد از هم. بهتره ازشون ادرس منزل یا شماره تماسشون رو بگیریم. بعد بگیم یکی از همون سازمان ها برن برای بررسی معیشت اون خانواده. یا اگر خیلی مطمئن هستین به اون شخص، خودتون هرماه برید و دم در خونه ش، یه سبد کالا بدین بهش. برنج و روغن و ماکارونی مثلا.
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٨/٠٤/٢٠
٤
٠
کمک نکردن به اینجور آدما، ممکنه در لحظه، حال آدم رو بد کنه، اما میدونیم که توی بلندمدت، اگر کسی تو خیابون پول نده به متکدی ها، خودشون میفهمن که روش کسب درآمدشون رو باید تغییر بدن. راه هایی هست که مستمندها بتونن از طریقش، کمک هایی جلب کنن (کمیته امداد و بقیه جاها). ولی اگر امروز به یک متکدی توی یک خیابون پول بدین، نتیجه قطعیش اینه که از فردا آدم های بیشتری رو تو همون خیابون میبینید که دارن گدایی میکنن.
AsedHamid
AsedHamid
٩٨/٠٤/٢٥
٠
٠
ممنون، نظر خوب و منطقی و البته کمی ایده آل گرایانه بود
خاتون :)
٩٨/٠٤/٢٠
٠
٠
توی قرآن اومده که: و أما السائل فلا تنهر. اگر شرایطتشو داشته باشم بی شک در حد توانم کمک میکنم چون در کل نمی‌پسندم این تفکر رو که برو زیر و روی قضیه رو دربیار که نیازمند هست یا نیست بعد کمک کنن. وقتی ادم برای رضای خدا انفاق میکنه اصلا تفحص لازم نیست. از طرف دیگه بالاخره یک درصد احتمال داره اون شخص که ما حس کردیم حقیقتا نیازمند نیست واقعا نیازمند بوده باشه و بخاطر فکر خودمون بهش کمک نکرده باشم و در قبالش مسئول باشیم. حدیث های زیادی هم در این رابطه هست که میگه هیچ وقت نیازمند رو رد نکنید حتی اگر به ظاهر نیازمند نیومد بنظرتون.
٩٨/٠٤/٢٠
١
٠
توی قرآن اومده که: و أما السائل فلا تنهر. اگر شرایطتشو داشته باشم بی شک در حد توانم کمک میکنم چون در کل نمی‌پسندم این تفکر رو که برو زیر و روی قضیه رو دربیار که نیازمند هست یا نیست بعد کمک کنن. وقتی ادم برای رضای خدا انفاق میکنه اصلا تفحص لازم نیست. از طرف دیگه بالاخره یک درصد احتمال داره اون شخص که ما حس کردیم حقیقتا نیازمند نیست واقعا نیازمند بوده باشه و بخاطر فکر خودمون بهش کمک نکرده باشم و در قبالش مسئول باشیم. حدیث های زیادی هم در این رابطه هست که میگه هیچ وقت نیازمند رو رد نکنید حتی اگر به ظاهر نیازمند نیومد بنظرتون.
AsedHamid
AsedHamid
٩٨/٠٤/٢٥
٠
٠
این نظر شما با حالات شخصی من بیشتر سنخیت داره و ترجیح میدم همینطور باشم ... در مورد احادیث و روایات هم یک سوال بزرگ من اینه که چرا توی احادیث تا حالا ندیدیم هیچکدوم از ائمه، از این گداها که ما میبینیم داشته باشن که یکسره در خونه شون پلاس باشن ... در اکثر روایات اینجوری گفتن که فلانی اومد و فلان امام کمکش کرد و تمام... ولی در جامعه فعلی اگه یه نیازمندی آدرس خونه ت رو یا شماره ت رو پیدا کنه دیگه ولت نمیکنه
S_RAZMEGAHE
S_RAZMEGAHE
٩٨/٠٤/٢٢
٠
٠
به نظر من در درجه اول بهترین کمک این جمله میتونه باشه : متاسفم هیچ کمکی از دست من بر نمیاد.
AsedHamid
AsedHamid
٩٨/٠٤/٢٥
٠
٠
شرایط به این آسونی ها هم نیست، وقتی طرف کلی قسم و آیه واست میاره که واقعا مشکل داره و نیاز داره، ... مقاومت کردن و ندیده گرفتن تقاضای اون فرد خیلی خیلی سخته
گلی :)
گلی :)
٩٨/٠٥/٠٤
٠
٠
خب راستش من بر خلاف عده ای اهمیت نمیدم که واقعا نیازمند هست یا نه. همون طور که حضرت علی هم از هیچکس نميپرسيدن تو واقعا فقیری یا نه. من سعی میکنم کمک کنم. در واقع علاوه بر کمک به هم نوع و این داستان ها، به اينکه خدا حواسش به نیت من هست هم اهمیت میدم :)