خانه انجمن دین یا سیاست؟
١٩٨
٨
SHAHRAM-BAZLI

دین یا سیاست؟

دین یا سیاست؟

آیا میتوان دینداری را نوعی سیاست روشن قلمداد کرد؟

چگونه میتوان سیاست را طوری پیش برد که به دین لطمه ای وارد نشود ... 

تا بحال شده است که به سیاست های یک کشور بیگانه غبطه بخورید ...

تا چه اندازه با این جمله ی معروف ارتباط برقرار میکنید که دیانت ما سیاست ما و سیاست ما دیانت ماست؟؟؟

٩٧/٠٣/٢٨
نظرات کاربران
کد امنیتی
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٧/٠٣/٢٨
٢
٠
چقدر سوالای سخت پرسیدین:(( دینداری که سیاست نیست جنبه شخصی و اجتماعی داره نه سیاسی.....بله سیاست کشورهای حوزه اسکاندیناوی و استرالیا....خیلیییییییی زیاد :(( در اصل دین و سیاست از هم جدا نیستن ولی جزء امام علی (ع) فکر نمی کنم کس دیگه ای درکش کرده باشه!!!!!
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٣/٢٨
١
٠
سلام ...ممنون که کامنت گذاشتین ...بله حوزه ی کشورهای اسکاندیناوی رو من هم با شما موافقم ..ولی کشورهایی که سیاست روشن و موفقی دارند .پایه و اساس آن را فقط سیاست تشکیل میدهد و نه چیز دیگری ..سوالات و نشان های این انجمن مبتنی بر جامعه ی امروز ما بوده است .چیزی که باعث شده .افراد ناآگاه هم دین و هم سیاست را به چالش ببرند ..مثلا من هیچ موقع با این جمله ارتباط خوبی برقرار نکرده ام .چرا باید دین در سیاست و سیاست در دین باشد ..آیا این نوع از نگاه را نمیتوان عوام فریبی و یا تزویر از دیدگاه دین و یا سیاست قلمداد کرد ...
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٣/٢٨
٠
٠
پی نوشت ...امام خمینی ره .فرموده اند که .دین از سیاست جدا نیست .و برای تاییدات حرف خود فرموده اند که اگر چنین باشد .آن شخص نه دین را شناخته و نه سیاست را ...حال چرا در کشور ما دین رابطه یِ نا گسستنی با سیاست و بالعکس را دارد ...با توجه به اینکه دین اسلام کاملترین دین از لحاظ هدایت ، خود شناسی و خدا شناسی میباشد .از این رو و با رجوع به گذشته یِ بزرگان و انبیا و اولیای الهی .میتوان به این مسئله پی برد که اندیشه ی سیاسی و افکار دینی با تعاریف حکم الهی بوده است .و با اندکی تامل شاید به این پاسخ این سوال پی برد که در کشورهای اسلامی نمیتوان را دین را از سیاست جدا نمود ...
New_Sense
New_Sense
٩٧/٠٤/٠٢
٠
٠
نمیدونم این مطلب من کامل ثبت میشه یا نه ، و یا ویرایش میشه ولی دین از سیاست جدا هست و سیاست از دین جدا ، کاری ندارم به جمله معروف « دیانت ما سیاست ما و سیاست ما دیانت ماست» دلیلش هم اینه که این جمله در زمانی گفته شده شرایط حاکم جامعه اینطور صدق میکرده ، که البته بازهم من باهاش مخالفم ، شما اول باید بیایید ماهیت دین رو ببینید و ماهیت سیاست رو ، اونوقت ببینید این دو در کنار هم میگنجن یا نه ؟ دین که مسالش مشخصه ، اگر داخل دین چه اسلام چه مسیحیت چه یهودیت و ... دخل و تصرف امروزی نباشه و دقیقا براساس روش درست پیش بره و البته تحت شرایط اون جامعی که توش دین اجرا میشه میتونه مفید باشه ولی مساله اینجاست دین ، مساله اعتقادی هست ، مساله اعتقادی جنبه شخصی داره نه جنبه ای که باعث ابزار برای تحمیل عقاید ، واسه همین حتما ببینید که کشورایی که دینشون از سیاستشون جداست برعکس خیلی دیندارتر هستن ، حتی اگر دینشون جزو ادیان ابراهیمی نباشه ، مساله سیاست کاملا پیچیده هست چرا که ماهیت و ذات سیاست از فساد و دروغ سرچشمه میگیره ، حتی اگر اون دروغ به صلاحدید جامعه باشه ، مساله اینجاست که سیاست اصولا بر جنبه قدرت تکیه داره و همین باعث میشه سیاست به ذات خود چیز پاکی نباشه ، شما میخواید دین که به ذات خود سرچشمه از شناخت خدا میگیره و سیاستی که ذات خودش رو از قدرت و پول میگیره کنارهم قرار بدی ، و اونموقع بگی خب هر دوشون خوب هستن ، نه این اشتباهه ، چرا که سیاست عملا برای رسیدن به قدرتی که گفتم از ابزاری به نام دین استفاده میکنه ، اینجاست که دین هم آلوده میشه ، و این دین دیگه دینی نیست که در کتاب های آسمانی گفته شده ، من منظورم کلی هست در مورد اسلام نمیگیم همه دین ها ، واسه همین سیاست باید از دین جدا باشه ، تا آلوده نشه ، و اگر آلوده نشه انسانها دیندارتر میشن و عقایدشون حفظ میشه وگرنه هم دین به قهقهرا میره و هم سیاست میشه ابزار .
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٤/٠٢
١
٠
ممنون دوست عزیز ...صد در صد با شما موافقم ...موفق باشید ‌‌
SHAHRAM-BAZLI
SHAHRAM-BAZLI
٩٧/٠٤/٠٣
٠
٠
با سلام و‌عرض ادب و آرزوی روزی خوب و با طراوت .....من هفده تا مطلب در صف انتشار دارم .میخواستم دلیل موندنشونو بپرسم ..‌چون خیلی وقته .....بعدش هم اگر قرار نیست منتشر بشن .خواهش میکنم که دیلیتش کنید ...سپاس از همه ی بزرکوران و زحمت کشان سایت ...
خآنوم خآصــ
خآنوم خآصــ
٩٧/٠٤/٠٣
١
٠
اقای بزلی توی پروفایلتون ، اولین آیکون از سمت چپ، مربوط به ارسال پیام هست برای پرسیدن سوالات شما اونجا میتونید این مسئله روعنوان کنید دلیلش رو میگن بهتون