خانه انجمن هبوط یا تکامل؟
٥٤١
٨٨
خاتون گیس گلابتون :)

هبوط یا تکامل؟

هبوط یا تکامل؟

سلام:)

با دلیل و مدرک معتبر و استدلال به من بگین کدوم درست تره؟

هبوط یا تکامل؟

٩٥/١٠/١٦
نظرات کاربران
کد امنیتی
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/١٠/١٦
١
١
هُبوط یا هُبوطِ انسان، مفهومی در دستگاه نظری و آموزه‌های اسلامی، یهودی و مسیحی است. هُبوط به نافرمانیِ انسان در برابرِ خدا و فرستادنِ او به زمین اشاره دارد.
گل برگ :)
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
تشکرات:)
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
فکر میکردم انجمنم تایید نشه:)))
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
بره چی نشه؟ خوبه که!
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
تکامل یعنی پدید آمدن گونه‌های جدید از گونه‌هایی که قبلا می‌زیسته‌اند. تکامل پدیده‌ای است که پس از گذشت مدت زمانی طولانی در طول فصول زیاد در جمعیت صورت می‌گیرد. همین قضیه که انسان ها اول میمون بودن بعد تکامل یافتن انسان شدن!
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
مجددا تشکرات:)
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
طبق معارف اسلامی فکر کنم همه مون قضیه هبوط رو قبول داشته باشیم دیگه! که حضرت آدم و حوا با اومدن به زمین نسل انسان ها رو برقرار ساختن!
marjan_mi
marjan_mi
٩٥/١٠/١٦
٢
٠
فک کنم سوال اشتباهه. چون این دو از هم جداست و دوتا مسئله که میشه جدا جدا در موردش بحث کرد! کدوم درست تره سوال درستی نیست :)
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
موافقم
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
منم دارم جدا میگم دیگه! هبوط یاااااااا تکامل؟
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
درست تر بودن رو واسه این به کار بردم که مستقیما به عقیده ای بی احترامی نشه بگیم غلطه!:)
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
هبوط_ دلیلشم اشرف مخلوقات بودنِ انسان! تو میتونی حتی فرض کنی میمون اشرف مخلوقات باشه؟ :| البته دلیل که زیاده من یکیشو میگم که بقیه هم نظرشون رو بدن :)
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
هر دوش درسته. خلقت دفعی انسان و خلقت تدریجی. خلقت دفعی که از زمان آدم صورت گرفت که از نظر تاریخی به دوره عصر پارینه سنگی (عصر حجر جدید: نئو لتیک 10000 سال قبل) بر می گرده. خلقت تدریجی انسان یا همون تکامل هم دوره طولانی تر از خلقت آدم است که از 100000 تا 25000 سال قبل انسان های نئاندرتال و داریم که به تاریخ بدوی شناخته میشه و از 25000 تا 10000 قبل انسان های کرومانیون رو داریم که باهوشتر از انسان های نئاندرتال بودند وبه عصر حجر قدیم شناخته میشه و انسان اولیه هم که 10000 تا 3000 ق . م که به عصر حجر جدید شناخته میشه. در واقع تاریخ جهان یعنی از لحظه ای تاریخ مکتوب شروع میشه (ویل دورانت) 3000 ق.م است. خلقت آدم زمانی صورت گرفته انسانهای کرومانیون وجود داشتند. در واقع سه رکن اصلی هرتمدن که کشاورزی و خط نویسی و سخن گفتن بوده، تاریخش به10000 سال قبل عقب تر نمیره. زمانی که آدم خلق شد او تنها انسان روی زمین نبود ولی تنها نماینده خدا و تنها اشرف مخلوقات بود.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
اقا شما در مورد همه چی اطلاعات داری که/چطوریه اونوقت!
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
تو ویل دورانت ذکر شده. تاریخ ویل دورانت سری کاملش و دارم. نمایشگاه کتاب تهران فکر میکنم سال 93 گرفتم. کلا به اطلاعات تاریخی و فلسفی و ادیان علاقه دارم.
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
تاریخ ها رو حفظ بودی ؟!؟
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
تقریبا
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
منم با توجه به کتاب ممنوع الچاپ یکی از آیت الله ها و نظریه ی داروین و اون جایی که ناقص مونده و یه سری از آیات قرآن قبول دارم هر دو صحیحن. ممنون از حضور و نظر کاملتون:)
microprocedure
microprocedure
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
هروقت بحث این دو تا میشه یاد یه جریانی می افتم :)) یه استاد اندیشه اسلامی داشتیم یه روز اومد یه کتاب گذاشت جلوش و درمورد غلط های علمی و منطقی تکامل صحبت کرد ، بعد کتابشو بست و گفت پس نتیجه میگیریم نسل بشر از جایی شروع شده که خدا آدم و حوا رو از بهشت بیرون کرد و فرستاد رو زمین! :)) خیلی باحال بود صحنه...
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
از این معلمایی که خیلی زود پرتقال فروش رو پیدا میکردن همون داشتیم :))
microprocedure
microprocedure
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
هردوتاش درسته...چون اگه هیچ کسی رو کره زمین وجود نداشت دلیلی نداشت خدا پیامبر بفرسته ، پس تکامل اتفاق افتاده و به اندازه کافی هم مدرک واسش وجود داره...
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
ممنون:)
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
اا راستی اسم جدید مبارکا باشه:)
microprocedure
microprocedure
٩٥/١٠/١٨
٠
٠
مرسی :) خسته شده بودم دیگه!
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
خب تکامل که کلا رد شده قضیه اش/ منظورتون رو هم نفهمیدم
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
خیر تکامل اصلا رد نشده! وجود داره! شما به من بگین ما زاده میمونیم یا آدم و حوا؟ با دلیل و مدرک لطفا:)
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
خب زاده ی آدم و حوا
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
چه جالب گفتین /شما به من بگید زاده میمونم یا آدم و حوا/خیلی با نمک بود خود به خود خندم گرفت (:خ
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
:) اواتارتون مبارک:)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
اینو میدونم که دو نظریه نظریه بیگ بنگ و تکامل دو نظریه هستن که خدا ناباوران بهش تکیه و استدلال میکنن بر وجود نداشتن خالق/
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
فیلمGod's Not Deadدر باره همین دو موضوع هست و داستان استاد فلسفه خداناباوری است که به این دو نظریه تکیه میکند و روز اول تدریس خود به همه دانشجوها میگوید که روی ورقه بنویسند "خدا وجود ندارد".همه مینویسند جز یک دانشجو که اون دانشجو تا اخر فیلم به جمع کردن سند و ...تلاش میکند به استاد و دانشجویان ثابت کند که این نظریه ها باعث رد وجود خدا نیستند و آنها اشتباه میکنند.این عکس پوستر فیلم هست https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/c/cf/God's_Not_Dead.jpg
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
مستند یا فیلمه؟! :/ ژانرش و زده درام که!!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
اره سبکش درام هست مستند نیست.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
به قول خیام:اسرار ازل را نه تو دانی و نه من/ وین حرف معما نه تو خوانی و نه من/ هست از پس پرده گفتگوی من و تو/ چون پرده در افتد نه تو مانی و نه من
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
مستر اشکمهر ما توی نهج البلاغه-خطبه 91-پیدایش آسمان ها قضیه بیگ بنگ رو داریم! ولی بیگ بنگ به تکامل ارتباطی نداره. دارم در مورد بشر صحبت میکنم:)
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
خانم گلبرگ مطمئنید شما!؟ من هرچی نگاه کردم نگفتن همچین چیزی رو!
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
آقا مصطفی بخش آبی رو بخونین و به من بگین به نظرتون بیگ بنگ چیزی غیر از اینه؟ توی این خطبه حتی از مدارهای سیارات هم صحبت شده http://uupload.ir/files/whg_imag1796_1.jpg
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
بله بیگ بنگ غیر از اینه!
٩٥/١٠/١٩
٠
٠
بفرمایین چیه؟
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
اقا چه سوالها و انجمنهای میزارین /هبوط یا تکامل/شعور اکتسابی یا ذاتی/یا عالم ذر وجود داشته است یا نه یا مثلا من بیام انجمن بزارم سرنوشت و تقدیر نوشته شده خداوند و تغییر ناپذیر است یا دست خود انسان است!یا چرا بعضیها پولدار و سالمند و بعضیها فقیر و معلول و یا اعتقاد به تناسخ و زایش بعد مرگ حقیقت دارد یا نه و یا یکبار زندگی میکنیم یا... بابا این سوالها و نمونه های این مدل سوالها رو که اگه ما بدونیم دقیقا چی هست و بر همه پوشیده نباشه و سر نباشه که دیگه همه مردم زمین تکلیفشون روشن میشه! دیگه شک و شبهه ای به وجود نمیاد دیگه خیرو شری نمیاد وسط همه میشن مومن به خدا همه میشن گوش به فرمان خدا یا شیطان/میخوام اینو بگم یک سری چیزا هست که با مطالعه در موردشون هم انسان به جواب درست و سر راستی نمیرسه...و اینکه یک سری چیزها جوابش دست ما نیست تا روز مرگ.
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
به جواب اینا میشه رسید، شاید نشه به کنهشون پیدا بود اما میشه فهمید کدوم درسته فقط یه عزم جزم میخواد که خیلی کم پیدا میشه!
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
میشه شما لطف کنید یه انجمن بزارید من شخصا یاد بگیرم چجوری انجمن بزارم؟ 0_O
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/١٦
٠
١
خانوم پهلوان من نمیگم این انجمنها بده من با هر انجمنی موافقم اتفاقا خیلی هم خوبن من منظورم اینه جواب کاملی ندارن از این لحاظ گفتم.../شما یادتون نمیاد یک زمانی یکی در میون انجمن های من رو سایت بود قدیمیا یادشونه/یکی فرستادم جدید فکر کنم شنبه بیاد.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
بستگی به طرز فکر یا اعتقادات طرف هم داره/اگه از یه آدم معتقد به ادیان الهی این سوالها رو بپرسی برای هر سوالی یه جوابی از استینش در میاره و در مقابل همون سوالها رو از یک آدم "اثبات گرا یا منطق گرا" بپرسی بازم برای همه سوالها جواب میاره.اولی میگه جهان و انسان رو خدا در مدت 7 روز آفرید و چنان کردو چنین کرد...دومی میگه جهان از انفجار بزرگ به وجود امده و حیات هم بر روی زمین از تجمع مجموع امینو اسیدها و پرتئینها و ...در دریا ها و تبدیلشون به موجودات تک یاخته ای و تک سلولی تبدیل شدن و آنها هم با فرگشت و تکامل به انسان تکامل پیدا کردن////میبینیم که هر گرایش فکری و اعتقادی برای خودش جواب برای این پرسشها داره /پس این وسط همونطور که گفتم بستگی به این داره که طرف به کدوم ور بیشتر گرایش داره/و الان هم که من با شناختی که از خانوم گلبرگ توی جیم دارم که ایشون آدم مذهبی هستن ،ما اگه بیایم هر چی از تکامل و فرگشت بگیم ایشون مسلما بیشتر به سمت باور نظریه به قول خودشون هبوط و اروج روح تمایل بیشتری نشون میدن////بگذریم که این وسط طرف "پوچ گرا" یا "ندانم گرا" یا "شیطان پرست" یا جزو "رائلیان" که میگن انسانهارو آدم فضائی ها به روی کره زمین آوردن! نباشه، باز جای شکرش باقیه!حداقل به مذهب یا منطقی اعتقاد داره!
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
من شرمنده ام:) عصبی نشین:)
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
بی صبرانه منتظرم تو انجمنتون شرکت کنم آقای اشکمهر :)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
ما هم منتظریم باز از اون شعرای احساسی بفرستین (مطلب آخرتون/نظر گذاشتم)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
یادمه 4 تا انجمن اخرم در مورد فرازمینیها/ماورا طبیعه/سبک موسیقی /و دینداری بود/مگر شما توی هیچکدوم شرکت نکردین؟
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
در مورد هبوط خیلی نگته های زیادی وجود داره و با اصلِِ بودنش موافقم! و این مستند درباره نظریه تکامل در مقابل آفرینش هوشمنده اگه خواستید نگاه کنید Expelled: No Intelligence Allowed
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
خیلی ممنون:)
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
انجمن قبلی تون رو حاضری زدم ٬ اینم صرفاً جهت حاضری زدن یه سلامی عرض میکنیم :) واقعاً نمیتونم نظر خاصی بدم ٬ دیدگاه آقا محسن جالب بود :) و اینکه هبوط چون قرآنی هست قطعاً قبول دارم :) ولی اونم نمیدونم رد کنم ٬ قبول کنم یا ...
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
همین که حاضری زدین لطف دارین ممنون:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٠/١٧
١
١
هیچ کدام :))
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
گزینه خودت رو ارائه کن:)
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
خب اول از همه باید بگم هم هبوط درسته و هم تکامل و به هر دو پدیده در قرآن اشاره شده....
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
دقیقا:) مرسی:)
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً(بقره/30)
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
، " أَوَلَا يَذْكُرُ الْإِنسانُ أَنّا خَلَقْناهُ مِن قَبْلُ وَلَمْ يَكُ شَيْئًا " آیه ۶۷ مریم
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
هَلْ أَتي‏ عَلَي الْإِنْسانِ حينٌ مِنَ الدَّهْرِ لَمْ يَکُنْ شَيْئاً مَذْکُوراً، آیه ۱ سوره انسان
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً كَثِيراً وَنِسَاء وَاتَّقُواْ اللّهَ الَّذِي تَسَاءلُونَ بِهِ وَالأَرْحَامَ إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيباً{1}النساء1.
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
آیاتی که اشاره کردم مثل همونی که خودت گفتی صراحتا موضوع رو تایید میکنن...
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
وَ إِذْ قالَ رَبُّکَ لِلْمَلائِکَةِ إِنِّي جاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَليفَةً قالُوا أَ تَجْعَلُ فيها مَنْ يُفْسِدُ فيها وَ يَسْفِکُ الدِّماءَ وَ نَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِکَ وَ نُقَدِّسُ لَکَ قالَ إِنِّي أَعْلَمُ ما لا تَعْلَمُونَ30 کامل همون آیه. فرشته ها میگن خدایا! میخوای کسی رو قرار بدی که در زمین فساد میکنه و خون میریزه؟ این یعنی چی؟ یعنی قبل قضیه هبوط ما موجوداتی رو داشتیم که خون و خونریزی راه انداختن و فساد. نزدیکترین موجودات به این قضیه همون میمونهای تکامل یافته ن:)
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/١٠/١٩
٠
٠
تفسیر آخرتون خانوم گلبرگ معتبر هست ؟ به نظرم تغسیر آیه اون نیست
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
خب من به اقتضای رشته تحصیلی و بیشتر ازون علاقه شخصی ام در این زمینه کتب و تحقیق و مقاله و مستند زیادی مطالعه کردم که حدود یکسال پیش به نتایج قطعی منطقی و قابل قبولی رسیدم...
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
خیلی هم عالی... خیلی در موردش تحقیق نکردم ولی خیلی دوست دارم بیشتر با این مقوله آشنا بشم
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
و ازونجایی که من بهیچوجه آدم سکولاری نیستم در تمام مدتی که مشغول تحقیق بودم دنبال ارتباط این مساله با مذهب بودم و غیر ازون باید بگم برای خودمم بهیچوجه قابل قبول نبود که اجدادم مثلا لامپری! باشه یا شامپانزه حتی!
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
نظریه تکامل که توسط داروین مطرح شد و شهرت یافت درسته ولی نه به اون شکلی که داروین مطرح کرد چون اشکالات زیادی داره الان نئو داروینیسم و سوسیو بیولوژی درسته که اشکالات داروینیسم رو نداره ولی با تمام اینها این باعث نمیشه فکر کنیم انسانی که ما باشیم هم تکامل یافته موجودات دیگر باشه، در واقع انسانهایی قبل از ما بودن که انسان هوشمند محسوب نمیشدن( بطور دقیقتر آقای قربانی ذکر کردن این قسمت رو) در مورد اونها تکامل صدق میکنه
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
این موضوع خیلی بحث پیچیده و مفصلیه من خودم شاید بتونم یکساعت در این باره حرف بزنم هر چندتا کامنت هم بذارم بازم حق مطلب ادا نمیشه ولی دلایل مستندی برای حرفها و نتیجه گیری هام از مطالعات و بحث هایی که تا بحال کردم دارم که هم از دید مذهبی و هم از دید علمی قانع کننده اس...
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
ولی چند تا کتاب هست که میام اسماشونو میذارم اگه علاقه مند بودی خوندنشو خیلی توصیه میکنم اگه هم بدونم بقیه دوستان هم علاقه مندن به روشن شدن موضوع انشاء الله سر فرصت تو یه مطلب براتون مینویسم میفرستم برای سایت
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
«تکامل و رفتار انسان» تالیف جان کارترایت،ویراسته ی عبدالحسین وهاب زاده
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
این رو فک کنم کامنتم ارسال نشد....«نقد و بررسی نظریه ی داروین از دیدگاه قرآن، علم و عقل» تالیف ناصر هاشمی
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
«انسان از آغاز تا انجام» آیت الله جوادی آملی، کلا بشخصه خیلی قبولشون دارم در کنار شخصیت و وجهه حوزویشون اطلاعات علمی به روزی هم دارن
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
مستند کشف راز حیات از پروفسور مایکل بهی
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
اون کتاب ممنوع الچاپ رو هم که گفتی یه اشاره کوتاهی به اسم یا نویسندش بکنی خیلی ممنون میشم:)
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
بیخیال! معاف کن:) توش از تکامل میمون ها گفته میشه و نظریه ی داروین.
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
آخه من خیلی علاقه مند بودم موضع مذهبیون مشهور و شاخص رو در این زمینه بدونم و تا جایی که من فهمیدم تنها آیت الله که به این موضوع پرداخته آیت الله جوادی آملی هست
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
خواهش کنم هم نمیشه حتی؟؟؟! همراه با استیکر گردن کج!
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
اشتباه نکنم از آیت الله طباطبایی:) اینم ازین:)
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
ممنونم که جواب دادی:) عزیزم من خوندم کتاب رو ممنوع الچاپ نیست حتی نسخه الکترونیکیشم میشه دانلود کرد:)
٩٥/١١/٠٢
٠
٠
شاید مال آیت الله مشکینی بود پس:) نمیدونم:)
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/١٠/١٩
٠
٠
ممنون از خانوم آلا واسه اطلاعاتی که دادن به شخصه حوصله ی خوندن کتاب و دیدن مستند در این باره رو ندارم و بابت چیزایی که شما ٬ خانوم گلبرگ و اقای قربانی به اشتراک گذاشتن ممنونم :))