خانه انجمن گفتگو با نامحرم
٦١٧
٥٩
ساده

گفتگو با نامحرم

گفتگو با نامحرم

امام علی علیه السلام:«اختلاط و گفتگوی مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختی خواهد شد و دل ها را منحرف می سازد».

به نظرتون تا چه حد به این حدیث عمل شده؟ و ما تا چه حد می تونیم به این حدیث عمل کنیم؟

٩٥/٠٣/١٦
نظرات کاربران
کد امنیتی
محمد-۱۵۱
محمد-۱۵۱
٩٥/٠٣/١٦
٢
٠
تا حدی ک مفسده نداشته باشه.مکان و زمانش هم فرقی نداره.
Far!de
Far!de
٩٥/٠٣/١٦
١
٠
موافقم :)
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٣/١٦
٦
٤
حدیث جای بحث و ان قلت داره تا دلتون بخواد. هرحدیثی شرایطی داشته که از زبان امام خارج شده. بر طبق یک اتفاق یا قصه ای.بعد هم اصلا در اصل مجعول بودن یا نبودن حدیث هم کلی میشه حرف زد که اونم خودش بحثیه.ولی به طورکلی بحث بدون غرض و مرض قلبی طبق آنچه بنده بهش رسیدم هیچ عیبی نداره.
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/٠٣/١٦
٣
١
درود بر شما
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٣/١٦
٤
٩
خوشم میاد هرجا حدیثی به نفع تون نیست میگین جعلیه و نا معتبره
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/٠٣/١٦
٨
٤
مرتضی پس کی بگیم حدیث جعلیه؟؟ این حرف اصلا درست نیست و با یک تفکر کاملا غلط سعی بر یک حرکت دیکتاتوریه. هر چیزی رو نباید به راحتی پذیرفت
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٥/٠٣/١٦
٦
٤
اگر حدیث جای بحث داره آیا انجمن برای مباحثه گذاشته نشده؟..آیا ما باید به تمامی احادیث بحارالنوار شک داشته باشیم؟ و بریم و دنبال فلان بن فلان بگیردیم که تو از چه سندی این حدیث رو گفتی؟...آیا ما کتب اربعه و کتب معتبر شیعه رو باید بریم و سالها سندیت اون رو پیدا کنیم؟.....حال به فرض میگیریم که اصلا همچین حدیثی وجود نداشته _(که محاله) (به دلیل این فرض میگیریم که) بریم همین دانشگاه های غربی و شرقی رو ببینید ،ببینید دانشمندان به این نتیجه رسیدند کلا باید در سرتمامی کلاسها خانوم و آقا از هم جدا باشند.از همه لحاظ تا بتونن مفید فایده باشن (تاکید میکنم مفیده فایده(ربطی به معنویت و بهشت و جهنم نداره))وسرشون تو کتاب باشه و دچار انواع اختلالات عاطفی سر یه جمله (دوستت دارم )(یا جمله های محترمانه و با علاقه و ....)نشوند....به جای اینکه شما بیایین این حدیث کاملا معتبر که در کتاب بحرالنوار،جلد 74،ص291اومده رو از لحاظ عقلی ثابت کنید و یک فرد نامسلمون رو با این حدیث بسیار عالی با استدلال و منطق و روانشناسی و آمار تثبیت کنید دارید هنوز روی معتبر یا نامعتر بودن اون فکر میکنید؟...بنده تمام سوالاتم واقعا سوال بود و از شما جواب میخواهم نه به دلیل اینکه شما در برابر حرفهام قانع بشید بلکه به آن هدف که باهم به نتیجه مطلوبی برسیم.:)(لطفا تمامی حرفهام رو با لیخند بخوانید):)
Cold
Cold
٩٥/٠٣/١٦
٨
٢
خانوم عقیقی دقیقا تو کدوم دانشگاهای غرب و اروپا داره این عمل انجام میشه؟! دقیقا اسم اون دانشمندایی که به این نتیجه رسیدن چی بوده؟! دقیقا کی و کجا توی غرب رسانه ای شده این موضوع؟! منبعتون همین 4 تا سایت خبرگذاری داخلی مثل کیهانه؟!....چرا مد شده هر چیزی رو که توی دین به چالش میکشیم یکی میاد میگه دانشمندا تازه به این نتیجه رسیدن؟! دیگه خیلی بی معنی و لوس شده این کار!...همین چند روز قبل تو اینستا دیدم یه نفر پست گذاشته درمورد اینکه چرا فردی که مشروب خورده باشه و شلاق میزنن ، بعد دیدم یه بنده خدایی (ایشون هم خانوم بودن) اومده نوشته تارگیا دانشمندای غرب به این نتیجه رسیدن که خوردن مشروب طوری هورمون های بدن رو از کار میندازه که فقط شلاق زدن دوباره اون هورمون ها رو فعال میکنه (LOL) و تازه نوشته بود یکمی تحقیق بد نیست!...من نمیخوام بگم شما اشتباه فکر میکنین ولی بهتره اینکه .... همه چیز رو به اثبات دانشمندای خارجی میرسونیم رو بذاریم کنار!
Cold
Cold
٩٥/٠٣/١٦
٣
٢
حرف های من رو هم لطف کنین با لبخند بخونین :)
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٥/٠٣/١٧
٤
٣
متشکرم آقاکلد.منبع بنده رهبرمون هست که هر دفعه در مورد فرهنگ سخنرانی میشه برید ببینید دارن میگن غربی ها این نتیجه گیری رو کردن...اصلا لازم نیست برید دنبال حرفای آقا میتونید به راحتی به یه ماشین حساب حساب کنید که وقتی در یه فضای آموزشی چندتا دختر با چندتا پسر +حرف زدن هاشون ..قرار میگیرن چقدر درصد هواسشون پرته چقدر به جای مفید بودن برای کشور به همدیگه فکر میکنن که سر کلاس چی بگن چقدر ....اصلا این ذات انسانه که از نامحرم خوشش بیاد حتی در حد حرف زدن،برای همین خداوند محدودیت هارو قرار داده.:)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/١٧
٧
١
عقیقی جان من که شیش سال رفتم دانشگاه هیچ کدوم از پسرای کلاس حواسم رو پرت نکرد! اتفاقا وقتی اونها حضور پررنگ تری داشتن جو سازنده تر میشد نه به خاطر بحث های انحرافی چون ذاتا کل کل سر پیشرفت درسی داشتیم. نمیدونم این حرف چقدر سندیت داره ولی من موافقش نیستم. دختر و پسر توی این جامعه مکلمل همدیگه هستند نه مخالف هم. یک جایی هم باید کنار هم قرار بگیرن و بتونن باهم در کنار هم جامعه رو بسازن. این همه ازدواج دانشجویی اینهمه جو های مثبت علمی که توش هم دخترها فعالن هم پسرها. همه چیز که قرار نیست با حضور دختر- پسر در کنار هم به فساد کشیده بشه. مهم مثبت و پاک بودن ذهن و و نگاه ما آدم هاست. که همدیگه رو جنسیتی نگاه نکنیم.
Atefe_K
Atefe_K
٩٥/٠٣/١٧
١
٢
باتون موفقم:)مستر کلد و مستر استانه و خانم نسرین و خانوم عرفانیان
aaasaeid
aaasaeid
٩٥/٠٣/١٨
٢
٠
شما در حدی نیستین که به احادیث انقلت وارد کنید(البته بنده هم نیستم).هر وقت رفتید 30سال عمرتون رو در علم حدیث و رجال صرف کردید اونوقت میتونین انقلت وارد کنید
نجمه عرفانیان
نجمه عرفانیان
٩٥/٠٣/١٦
١
٢
اینکه تا چه حد عمل شده هم نمیدونم والا.هرکی قاضی خودشه..
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/٠٣/١٦
٢
١
خب قطعا منظور این حدیث صحبت عادی نیست چراکه اصلا ممکن نیست حرف نزنند دوتا نامحرم مثلا اگه بخوایم اون زمانم در نظر بگیریم خود حضرت زینب (س) بعد از واقعه عاشورا سخنرانی کردند اما نوعی از صحبت کردن که مد نظر حدیث بوده مطمئنا خطاست /جواب سوال دومدون فک میکنم خیلی کم به این حدیث اهمیت داده شده
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٥/٠٣/١٦
٢
٢
شما یکم دقت کنید از همین صحبتهای عادی هست که به صحبتهای ناعادی میرسه.
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/٠٣/١٧
٢
١
نینا جان عزیزم ینی چی این حرف مثلا ما رفتیم در مغازه حرف نزنیم با فروشنده معلم مرد داشتیم باهاشون حرف نزنیم اصلا همه چی میریزه بهم پس استغفرالله حضرت زهرا (س) وحضرت زینب هم با آقایون اون زمان حرف میزدند اشتباه میکردن
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٥/٠٣/١٧
٤
١
در صورت لزوم عیبی نداره...اما اگر زیادتر بشه و به اختلات برسه مشکل داره میتونی اینو از دفتر مرجع تقلیدت بپرسی....بنده در این جامعه دارم میگم که داره صحبتهای عادی به ناعادی میرسه.شما خانومهای الان رو با حضرت زهرا س و حضرت زینب س مقایسه نکن چون اونها میدونستند که واجبات رو در چه جایی انجام بدن و حرف زدنشون واجب بوده و کاملا درست...اما لطفا جامعه الان رو در نظر بگیر چقدر خانوم داریم که بفهمند در چه شرایطی باید حرف بزنن در چه شرایطی نه.....قطعا از همین صحبتهای عادی هست که به ناعادی میرسه (چون دو طرف رعایت نمیکنن موازین اخلاقی رو) چه ربطی به حطبه های آن بزرگواران حضرت زینب و حضرت زهرا س داره؟
d_radmand
d_radmand
٩٥/٠٣/١٦
٢
٠
هر چی کم‌تر بهتر!
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٥/٠٣/١٦
٣
٠
احسنت
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٥/٠٣/١٦
٢
٣
اگه همین صحبت روزمره و معمولی مد نظر هست که واسم قابل درک نیست این حرف و طرح شدنش، ایضا باید منتظر نزول بلا و انحراف دل باشم! منبع داره!؟
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٥/٠٣/١٦
٣
١
بله بحارالنوار.جلد74 ،ص291
Atefe_K
Atefe_K
٩٥/٠٣/١٧
١
٠
خخخخخخخخ
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٥/٠٣/١٦
٥
٢
خیلی کم عمل شده....به نظر بنده ما میتونم به طور کامل این حدیث رو رعایت کنیم چون اگر نمیتونستیم هیچوقت نه در سخن حضرت علی علیه سلام ذکر میشد نه در دنیای اروپا که از نتایج عقلی و روانشناسی به این موضوع رسیدن....نمیشه گفت به آسانی لکن سختی هایی داره و باید اونهارو تحمل کنیم و هم سعادت دنیوی باشه همم اخروی (تاکید میکنم سعادت دنیویش رو کسایی که خارج از اینجا هستند و دین ندارند بهتر درک میکنند،چون میدانند رابطه حتی در حد حرف زدن چه اثر مخربی دارد)
Cold
Cold
٩٥/٠٣/١٦
٦
٧
بعضی وقتا به یه احادیث و حتی آیه هایی برمیخوری که یکمی عجیبن ، بعد که میری میپرسی میگن اینا مختص همون زمان بودن و الآن دیگه کاربرد ندارن...ولی پای همچین احادیثی که میاد وسط تا آخر دنیا کاربرد دارن!
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٥/٠٣/١٧
٦
٣
دقیقا کدوم آیه و یا حدیثی بوده که الان دیگه کاربرد نداره؟...ما دیدیم که آیه ایی روشن تر شده باشه و مارو به شگفتی وا داره ...ولی ندیدیم قدیمی شده باشه./// سوره ۵: المائدة - جزء ۶ «الْيَوْمَ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ وَطَعَامُ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ حِلٌّ لَّكُمْ وَطَعَامُكُمْ حِلُّ لَّهُمْ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُؤْمِنَاتِ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ مِن قَبْلِكُمْ إِذَا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ وَلاَ مُتَّخِذِي أَخْدَانٍ وَمَن يَكْفُرْ بِالإِيمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ» ﴿۵﴾ امروز چيزهاي پاكيزه براي شما حلال شده و طعام كساني كه اهل كتابند براي شما حلال و طعام شما براي آنان حلال است و [بر شما حلال است ازدواج با] زنان پاكدامن از مسلمان و زنان پاكدامن از كساني كه پيش از شما كتاب [آسماني] به آنان داده شده به شرط آنكه مهرهايشان را به ايشان بدهيد در حالي كه خود پاكدامن باشيد نه زناكار و نه آنكه زنان را در پنهاني دوست خود بگيريد و هر كس در ايمان خود شك كند قطعاً عملش تباه شده و در آخرت از زيانكاران است (۵) //////اینم آیه قرآن ..چه کسی جرات کرده بگه این آیه قدیمی شده ؟؟
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٥/٠٣/١٧
٦
٠
اگر شما نمیخواهید قبول کنید...عیبی نداره قبول نکنید ولی عاجزا از تون در خواست دارم نه احادیث معتبر شیعه رو و نه آیه قرآن رو زیر سوال نبرید.
لیلی
لیلی
٩٥/٠٣/١٧
١
٠
عجب دیو هجایی داره حرفات!:-)
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/٠٣/١٧
٤
١
برای اون زمانم کاربرد نداشته چون حضرت زهرا با سلمان ویارای پیامبر هم حرف میزدند باید دید داستان این سخن چیه اصن در پاسخ به چه حرفی گفته شده
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٣/١٧
٢
٢
خانم نفری فکر نکنم حضرت فاطمه یا حضرت زینب مستقیما با نامحرمی حرف زده باشن، تا جایی که من می دونم یا جواب کسی رو دادن یا تو سخنرانی ها برای چند نفر صحبت کردن
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/٠٣/١٧
٢
٤
آقای خسروی با سلمان مستقیم حرف میزدن کلی روایت هست من دارم میگم تفسیری که دارید از این حدیث میکنید اشتباه و اون زمان هم کاربرد نداشته
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٥/٠٣/١٧
٦
٣
به فاصله 18 ساعت پرواز، دقیقا اون طرف زمین، زن و مرد در کنار هم دارن هسته اتم رو میشکافن اونوقت ما هنوز درگیریم که با نامحرم حرف بزنیم یا نزنیم. یعنی قشنگ در عصر عرب جاهلیت به سر میبریم :| به نظر شخص من که این بیشتر توهینه تا پیشگیری. آدمیم ما حیوون نیستیم که با دو کلام حرف از خود بیخود بشیم :| کاری به اونایی که ذهن بیمار دارن و دائم فکرای خراب تو سرشونه ندارم. اما واقعا دنیای امروز ما دنیایی هست که بشه روابط رو توش محدود کرد؟؟؟؟
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٣/١٧
٣
٨
اخبار رو دنبال نمی کنید؟ فسادهای اخلاقی شون داره روز به روز نمایان میشه
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٥/٠٣/١٧
٧
٣
فساد اخلاقی اونا رو میشه مال ما پنهون میمونه (به خواست بزرگان) یه دفه گندش در میاد. مثلا ما خیلی خوبیم که نوجوون 17 سالمون به دختر بچه 6 ساله تجاوز میکنه بعدش جنازشو میسوزونه؟؟؟؟ چرا یه جوری حرف میزنین که انگار دارین تو بهشت زندگی میکنین :|
aaasaeid
aaasaeid
٩٥/٠٣/١٨
٦
١
شما به فاصله 3ساعت پرواز برین ببینین توی سوریه جوون های مثل دسته گل چجوری دارن توی خون خودشون دست و پا میزنن به خاطر این که شما بیاین در کمال امنیت بشینین کامنت بزارید و تمام عقایدشون رو زیر سوال ببرید
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٥/٠٣/١٨
٣
٦
الان بحث ما بحث عقیده نبود. به جنگ هم ربطی نداشت. قاطی نکنین بیخود باهم مسائل رو
aaasaeid
aaasaeid
٩٥/٠٣/١٨
٥
١
شما گفتید به فاصله 18 ساعت پرواز برید اونور جهان رو ببینید منم میگم کی میره این همه راهو .برید 3ساعت پرواز اونورتر ببینید اون ادمایی که 18ساعت پروازی اونور جهان هستند چطور پاشدند 15ساعت پرواز کردن اومدند که زن و بچه مردم رو به خاک خون بکشند.البته هسته اتم رو هم میشکافند
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٥/٠٣/١٩
٠
٢
مشکل شما همینه که سیاست رو با دین همیشه میکنین
zahra_rezaee
zahra_rezaee
٩٥/٠٣/١٧
٤
١
به این حدیث که هیچی عمل نشده.اما من که توی اداره کارمیکنم وهرروز با اقایون ارباب رجوع و همکاران اقا صحبت میکنم هیچ احساسی بهشون ندارم وتازه از خیلیاشونم خوشم نمیاد و باعث انحرافم نمیشه اما در دانشگاه و خیایبان گردی ومحیطهای مجازی مثله تلگرام ووایبر و اینستاگرام بحث فرق میکنه واونجا احتمال انحراف وجود داره.دیدم که میگم.
سخی
سخی
٩٥/٠٣/١٧
٤
٢
برای چی این همه بحث؟ مگه ما مسلمون نیستیم؟ مگه نباید الگو بگیریم؟ حتی یه ذره به خودمون زحمت نمیدیم بریم زندگی امام ها رو بخونیم؟ بریم زندگی نامه ی ائمه رو بخونیم متوجه میشیم رفتارشون تو اینجور مواقع چجوری بوده؟! این همه درگیری و بحث نداره که!
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٥/٠٣/١٧
٢
٢
بله.کاملا صحیح
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٣/١٧
٢
١
احسنت برادر حسین احسنت
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/٠٣/١٧
١
١
آفــــــــــــــــــــــــــــــــــــرین
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٥/٠٣/١٧
٣
٢
ولی انجمن یعنی مباحثه.....یعنی گذاشتن اطلاعات در اختیار همدیگه...یعنی استدلال کردن و منطق داشتن.:)_(یه شرط آگاهی از قرآن و احکام و سیره زندگی ائمه)
سخی
سخی
٩٥/٠٣/١٧
١
٠
اما چیزی که من دیدم مباحثه نبود! من بیشتر از این مایل نیستم توی بحث شرکت کنم. با عرض معذرت.
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٥/٠٣/١٧
٢
٥
پس اگه اینجوریه چرا خودتونو اذیت کنین تحقیق کنین یا تفکر؟ کلا بریم الگو بگیریم دیگه :| اونم از زندگی کسایی که 1500 سال پیش وسط صحراهای عربستان زندگی میکردن :|
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٣/١٧
٨
٤
صحبت داریم تا صحبت ، اگر هر صحبتی ممنوع بود حضرت زینب یک تنه جلوی اون همه محرم و نامحرم با یزید حرف نمی زد! من فکر می کنم هر حدیثی برای یک موقعیت خاصی گفته شده و تمام جوانب و شرایط رو شامل نمیشه .
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/١٧
٦
٢
الان همه ی مشکلات جامعه حل شد موند حرف زدن نامحرم ها باهم! عزیزان لطفا یه نگاهی به جامعه و اطراف بندازید بعد ببینید این حدیث چقدر میتونه توی جامعه ای که پر شده از روابط ازاد میتونه کاربرد داشته باشه. باید دین رو نسبت به زمان حال به روز رسانی کرد. احکام ثانویه برای همینه دیگه. هیچ کس اگه مسلمان واقعی باشه حرف زدن بیهوده و غیر ضروری و شبهه دار دو جنس مخالف رو تایید نمیکنه. ولی هر حرف زدن و هم کلامی رو نمیشه تقبیح کرد.
Atefe_K
Atefe_K
٩٥/٠٣/١٧
٢
٣
:)گفتم با نظر کیا موافقم =) حوصله دوباره نوشتن نظرم نیست خخ
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٣/١٧
٤
٠
خانم عقیقی تشکر بابت جواب دادن به نظرات،
j_seyedi
j_seyedi
٩٥/٠٣/١٧
٢
٠
خون چه ادم های برای حجاب برای ناموس ریخت..هنوزم با چشام دارم میبینم که میریزه..با وجودم حس میکنم..رفیقام رو دستام رفتن....اونا هم همسن و سال خودمون بودن..بعد ما هنوز سر ارتباط با نامحرم لنگ میزنیم..فتوا ها که ماشاالله زیاده..حدیث رو کاملا میبرن زیر سوال...من کار ندارم به این چیزا..ولی این بدونید خیلیا دارن میرن..پر پر میشن..تا من و شما اینجا راحت زندگی کنیم..حداقل با حرفاتون دل اونا رو نشکنید...نمیگم باید اون دنیا جواب شهدا رو بدید نه..شهدا بزرگتر از اونی هستن که بخان سر راه کسی رو بگیرن...فی امان الله
nooshin_tamimi
nooshin_tamimi
٩٥/٠٣/١٧
٠
٧
پس نظر ندیم بهتره....باعث نزول بلا آسمانی و انحراف دل ها نشه.....
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٥/٠٣/١٨
٢
٢
متاسفانه خیلی از خانم ها به این موضوع اعتقاد ندارن و باعث بسیاری از مشکلات اجتماعی و خانوادگی میشن
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/٠٣/١٨
٥
١
همیشه هم فقط خانوما به یه سری چیزها معتقد نیستن!
f_maveddat
f_maveddat
٩٥/٠٣/٢٤
٠
٠
والله چه عرض کنم ...
Sahel_D
Sahel_D
٩٥/٠٥/٠٣
٠
٠
من وقتــــــــــــــــــــــــــــــــــی نظراتونو دیدم تصمیم گرفتمسکوت کنم.هیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــس...