خانه انجمن دین داری سلیقه ای،درست یا اشتباه ؟
٦٨٢
٤٦
s_khorashadi

دین داری سلیقه ای،درست یا اشتباه ؟

دین داری سلیقه ای،درست یا اشتباه ؟

سلام . نمی دونم شما هم آدمهایی رو دیدید که دین رو به سلیقه خودشون تفسیر می کنند و بخش هایی از اون رو قبول دارند و بخش هایی رو نه!

مثلا اعتقاد به روزه دارند اما به اصول مهم تر از روزه اعتقاد ندارند یا اصول دین رو می پذیرند اما به فروعی مثل خمس و زکات اعتقادی ندارند و آدمایی که فقط می گن دلت باید پاک باشه و بس، دیگه کافیه!

برای من همیشه رفتار و گفتار این آدم ها جای تعجب و سوال بوده . شما چی فکر می کنین؟

٩٤/٠٦/١٥
نظرات کاربران
کد امنیتی
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٦/١٥
٠
٠
:) الان نظر می دم
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠٦/١٥
٠
٠
فقط ميخواستی اولی خودتو ثبت کنی؟خخخ
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٦/١٦
٠
٠
ها :) الکی مثلاً مو اولم
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٦/١٥
١
٠
:) ! برداشت مردم از دین به صورت افراطی رو میشه یک نوع تکفیر دونست ! ، تکفیری های سنی ، بخشی از دین رو اونطور که می خوان استفاده و برا خودشون ترجمه می کنند ، و متقابلاً ما تکفیری شیعه هم داریم ، که تو جامعه ی ما هم هستند ! وارد این بحث نمی شم که اینجا جاش نیست و خودم حوصلش رو هم ندارم ، فقط این رو می دونم که خدا راهش رو مشخص کرده ، اینکه عده ای سازه دیگه ای می زنند ، هست روزی که بخاطر تک تک رفتار های اشتباهشون جواب پس بدند ، کسایی که در دین اسلام تکفیر می کنند ، به نظر من گناه بیشتری می کنند چون وجه ی اسلام رو و آبروی سایر مسلمان ها رو به خطر می ندازند ! نه باید اون قدر اسلام رو سخت گرفت و نه باید اونقدر لو دهی کرد :)
ShErLoCk
ShErLoCk
٩٤/٠٦/١٥
٠
٠
تعادل و میانه روی برای حفظ منطق و عقلانیت ضروریه . مطمئنا جایی کهه افراطی گری باشه وجود منطق یک تناقضه
s_khorashadi
s_khorashadi
٩٤/٠٦/١٦
٠
٠
سلام آقای بهمنی .با صحبتهای شما کاملا موافقم اما اینجا بحث بر سر تفکریه که اسلام رو به میل خودشون تفسیر می کنند و با حرفهایی مثل اینکه خدا به اعمال ما چه احتیاجی داره و یا خدا مهربون تر از این حرفهاست که مارو عذاب کنه از زیر بار بعضی دستورات دین فرار می کنند. در حالی که اسلام دین اعتدال و میانه رویه و این ماییم که بعضی مواقع اون رو سخت می پنداریم .
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠٦/١٥
١
٠
سعی میکنم کامنت های دوستان رو بخونم :) در این مورد منم دشواری دارم
s_khorashadi
s_khorashadi
٩٤/٠٦/١٦
٠
٠
سلام علی آقا . کاش دشواری هاتون رو مطرح کنین شاید جوابش رو از طریق دوستان بگیرین ...
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠٦/١٥
٦
٣
نظری ندارم! هرکس اختیار افکار خودشو داره
n_gharib
n_gharib
٩٤/٠٦/١٥
٠
٠
حرف حق رو زدید متشکرم
n_gharib
n_gharib
٩٤/٠٦/١٥
٢
١
من هم جزء همین دسته از ادم ها هستم
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠٦/١٥
٢
١
and me
Cold
Cold
٩٤/٠٦/١٥
٢
١
and me too :|
ali007
ali007
٩٤/٠٦/١٧
٠
١
و من=_= خدا خودش ببخشه:|
s_khorashadi
s_khorashadi
٩٤/٠٦/١٧
٢
٠
سلام به دوستان عزیز ، هدف این انجمن اعتراف شخصی آدمها به عقایدشون نیست که اون مسئله ایه بین هرکس و خدای خودش . قراره فقط به صورت کلی راجع به درست یا اشتباه بودن این طرز فکر حرف زده بشه که اگر مایل باشین راجع بهش صحبت کنین ...
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٤/٠٦/١٥
٣
٠
من راجع به سوال اولت نظری ندارم! یعنی دارم ها ولی اینجا نمیشه راجع بهش بحث کرد خیلی مفصل تر و تخصصی تر از این حرفاست اما برای اونایی که میگن دلت پاک باشه باید بگم از کوزه همان تراود که در اوست!
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠٦/١٥
٠
٠
ایول فاطمه واسه جمله آخرت :)
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٤/٠٦/١٥
٠
٠
:)
ShErLoCk
ShErLoCk
٩٤/٠٦/١٥
٢
٠
سلام. مسلما به این نوع دین داری ایرادات زیادی وارده . دین یه برنامه ی کامل برای سعادت کامله . پس اگه این برنامه رو ناقص کنیم سعادت هم تمام و کمال بدست نخواهد آمد. اما یه نکته ی دیگه . گاهی هرکس تفسیری از دین به غلط داره و بهش معتقده که به خودش آسیب هایی میزنه ولی گاهی فردی با تفاسیر غلط خودش استعداد به فاجعه کشاندن اطرافیانش و حتی در مقیاس بزرگ تر جامعه را خواهد داشت . پس غیر از دوری از انجام تفسیر غلط باید مراقب باشیم اسیر تفاسیر غلط هم نشیم .
s_khorashadi
s_khorashadi
٩٤/٠٦/١٧
١
٠
سلام . حرفهای شما کاملا درسته ...شاید مشکل بیشتر ما نداشتن مطالعه کافی راجع به اسلامه ،طوری که قادر نیستیم از عقایدمون و یا گاهی راجع به اصل دینمون در برابر دیگران دفاع کنیم .گاهی هم که با خوندن یک مطلب یا حدیث غیرمستند باعث انحراف خودمون و دیگران می شیم.
ali-y
ali-y
٩٤/٠٦/١٥
٢
٠
سلام. دین اصولی داره که اگه اعتقاد عملی به اونها نباشه کلا در مسلمانی خدشه وارده از اونها که بگذریم به هر اندازه اعتقاد و عمل وجود داشته باشه ، در دنیا و آخرت اثرش رو خواهیم دید. اعمال و اعتقادات دینی اثر تصاعدی دارن یعنی هرچه اعمال دینی بیشتر باشه معنویات بیشتری کسب میشه. و هرچه سهل انگاری سبک انگاشتن فرایض بیشتر باشه نور ایمان در دل ضعیف تر میشه . باید از خدا بخواهیم روز به روز بر اعتقادات قلبی و عمال مخلصانه عبادی مون اضافه بشه تا ان شاالله به کمال مطلوب برسیم.
s_khorashadi
s_khorashadi
٩٤/٠٦/١٧
٠
٠
ممنون علی آقا حق مطلب رو شما گفتین .سپاسگزارم .
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/٠٦/١٥
٢
٣
بنظر من همین الانشم درست نیس....وقتی...ب سلیقه خودشون تغییر میدن بزرگا...///ولش..نظری ندارم خخ
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٦/١٦
٢
٠
همین که ایشون گفتن درسته :)
علی
علی
٩٤/٠٦/١٦
٠
٢
سلام. وقت بخیر. فکر نمی کنم مواردی که شما می فرمائین به این صورت وجود داشته باشه ، خیلی از مسائل از نظر ما مبهمه به علت اونکه متخصص نیستیم
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/٠٦/١٦
٠
٠
باتچکر جناب صالح^_^
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/٠٦/١٦
٠
٠
اقای علی..من در این مورد صحبت نکنم بهتره...ولی خب مبهمات رو نمیان شفاف کنن...حرف من چیز دیگه ای است..:)
s_khorashadi
s_khorashadi
٩٤/٠٦/١٧
٠
٠
عاطفه خانوم و آقا صالح کاش شفاف تر صحبت می کردین ...اما به هرحال اگر هم به قول شما بزرگان چیزی رو تغییر میدن در اصول اساسی دین نیست ..
imanhkt
imanhkt
٩٤/٠٦/١٥
١
١
اینکه برخی اعتقاد ندارن به برخی چیزها به خودشون مربوطه ... اما اینکه هر مرجع تقلیدی یه فتوایی میده به ما مربوط میشه ...
علی
علی
٩٤/٠٦/١٦
٠
١
سلام دوست عزیز، اختلاف در نظر کارشناسی در همه رشته ها هست ، اجتهاد هم به همین معناست که عالم دینی باید خودش با تحقیقات و علمش به نتیجه برسه در غیر این صورت مثل برخی مذاهب باب اجتهاد بسته می شد.
imanhkt
imanhkt
٩٤/٠٦/١٦
٠
٢
اینکه اختلاف نظر در هر رشته ای هست طبیعیه ... اما در بحث دین، دلیل قانع کننده ای نیست برای اینکه اختلاف نظر باشه بین مراجع ...بهتره تمام مراجع با هم همفکری کنن ... تحقیق کنن و در نهایت اون فتوای درست رو بدن ...
aassak13
aassak13
٩٤/٠٦/١٥
٠
٠
هییییی
s_khorashadi
s_khorashadi
٩٤/٠٦/١٦
٠
٠
چرا هییییییییییی؟؟؟
aassak13
aassak13
٩٤/٠٦/١٧
٠
٠
دور و برم زیادن از این جور آدمها
چراغعلی
چراغعلی
٩٤/٠٦/١٦
٠
٠
من فک کنم اعتقادات خودمو سفت بچسبم بهتره یه مدتی میخواستم اعتقادات بقیه رو هم درست کنم رفتم مشورت کردم گفتن هنوز خیلی جوجه ای!!
s_khorashadi
s_khorashadi
٩٤/٠٦/١٧
١
٠
آقای چراغعلی آواتارتون که نشون میده آدم باتجربه ای هستین ! از شما با اون همه اعتماد به نفس بعیده :)
meshkat
meshkat
٩٤/٠٦/١٦
١
٠
قبول ندارم برخورد سلیقه ای با دین یا قانون رو، هرچند خودم سرشار از اشتباهم ولی سعی میکنم برداشت های اشتباه ام رو با گفتن این جمله که هرکسی یه جوری فکر میکنه، توجیه نکنم.
ali007
ali007
٩٤/٠٦/١٧
٠
٠
این کامنتا قرار نبود اینجا باشه=_=ادمین تایید نکنین اونا رو اینجا خخخخ
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٦/١٧
٢
٠
به نظرم برخورد سلیقه ای با دین بر میگرده به شناخت ناقص ما از دین. این جمله که ایمان باید تو دل آدم باشه یک جاهایی درست ه یک جاهایی نه. مومن از ظاهرش هم باید مشخص باشه که مومنه ایمان نور چهره رو زیاد میکنه. نوع پوشش نوع برخورد آداب معاشرت حسن خلق همه ی این ها جزو لاینفک دین داری هست. منتهی ما تو جامعه دو تا دسته ی کلی داریم محجبه ها و ریش دارهایی که تعبیر خشکی از دین دارن و اعتقاد دارن دین تو حجاب و نماز خلاصه شده. و دسته ای که از نظر پوشش آزاد هستن و اهل نماز سفت و سخت نیستن و حسن خلق و آداب معاشرت رو محور کار قرار دادن رابطه شون با خدا دلیه بیشتر. به نظرم توی دین هم افراط و تفریط مث همه ی امور اشتباهه. باید جوری رفتار کنیم که مسلمون جماعت به عنوان یک انسان متمدن با اخلاق معرفی بشه که در کنار این اخلاقیات قوی نماز و روزه هم تو برنامه اش هست. نه اینکه صرفا نماز و روزه و حجاب بشه برنامه مون ولی از اخلاقیات دور بشیم.
f_bi3daa
f_bi3daa
٩٤/٠٦/٢٧
٠
٠
موافقم :)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠٦/١٨
٢
٠
سلام:شایدبعضی مسائل رابشودسلیقه ای دانست مثل مستحبات ولی حلال وحرام واصل دین سلیقه ای نیست.بلکه تفکرواعتقاده.خیلی ممنون ازانجمن جالبتون.زنده باشید
m-roohangiz
m-roohangiz
٩٤/٠٦/١٨
١
٠
خیلی ازچیزا سلیقه ای نیست و ربط ب اعتقاد داره.درواقع من کاملا بااین جمیه ک دل باید باید پاک باشه مخخخخخخخخخالفم