خانه انجمن سعید تاریخ تولدش کیه ؟!
١١٢١
٥٢
Mahziar

سعید تاریخ تولدش کیه ؟!

سعید تاریخ تولدش کیه ؟!

سلام خدمت دوستان عزیز
لطف کنید مختون رو از اکبندی در بیارید و معمای زیر که از المپیاد ریاضیه رو حل کند!!
حسن و محمد  به‌تازگی با سعید آشنا شده‌اند. حسن  از سعید  پرسید: «تولدت چه روزی است؟» سعید لحظه‌ای فکر کرد و گفت: «من تاریخ تولدم را به شما نمی‌گویم، اما چند راهنمایی می‌کنم». سپس روی کاغذ فهرستی از 10 تاریخ را نوشت و گفت: «تاریخ تولد من یکی ازاینهاست
س.۱۵ فروردین ۱۶ فروردین ۱۹فروردین
س.۱۷ اردیبهشت ۱۸ اردیبهشت
س.۱۴ تیر ۱۶تیر
س.۱۴ اسفند ۱۵ اسفند ۱۷ اسفند 
سعید  سپس ماه تولدش را در گوش حسن زمزمه کرد و روز تولدش را درگوشی به محمد گفت.بعد از حسن پرسید: «آیا می‌توانی تاریخ تولدم را مشخص کنی؟» حسن گفت: «من تاریخ تولد تو را نمی‌دانم، ولی می‌دانم که مطمئا  محمد هم تاریخ تولد تو را نمی‌داند». محمد گفت: «من هم اولش تاریخ تولدت را نمی‌دانستم، اما  با صحبتهای حسن الان  فهمیدم تولدت چه روزی است». حسن  گفت: «خب، من هم با توجه به صحبتهای محمد فهمیدم تولدت چه روزی است!» تاریخ تولد سعید با استدلال چه روزی است؟

٩٤/٠٥/٢٩
نظرات کاربران
کد امنیتی
دختر تنها
دختر تنها
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
اوللللللل
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
فكر ديگه خيلي وقته تاريخش گذشته !!!!
دختر تنها
دختر تنها
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
فكر كنم ١٤تير بايد باشه
دختر تنها
دختر تنها
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
نت نه ١٤ تير نيس نميدونم اه
دختر تنها
دختر تنها
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
ايا ١٦ تيره ؟!
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
استدلال هم بايد بكنيد از سوال و جوابها !
mard
mard
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
17 اسفند
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
دليلت واسه انتخاب چيه ؟؟؟
mard
mard
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
لو مره
mard
mard
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
البته اضافات داره
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
۱۷ اسفند .... اگه جوابم درست بود ، بعدا استدلالم رو میگم که دلیلش لو نره ، اگه اشتباه بود هم که هیچی ... با تشکر از جناب مهزیار بخاطر درآوردن مغزمان از آک بندی :)
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
اقا حمید لطف کن دلایل 17 اسفند رو در یک کامنت جدا برا دوستان بگو .
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
از جمله اول حسن = فروردین و اردیبهشت نیست چون روز تولد ، عدد منحصر به فرد نخواهد بود .....
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
جمله اول محمد = روز تولد ، عدد ۱۴ نیست ، چون در اینصورت محمد نمیتوانست هیچوقت جواب را بفهمد
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
جمله دوم حسن = ماه تولد تیر است ، چون اگر اسفند بود ، حسن بین ۲ عدد ۱۵ و ۱۷ گیر میکرد ...
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
جواب معما ۱۶ تیر است و من اول اشتباه کردم ... وقتی داشتم استدلالم رو مینوشتم فهمیدم جوابم اشتباه بوده :)))
n_gharib
n_gharib
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
اخ سرم درد گرفت من که ای کیو نیستم
paariss
paariss
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
16 تیر!
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٥/٢٩
٢
٠
فروردین و اردیبهشت حذف می شوند طبق حرف اول حسن که می گه محمد نمی دونه. چرا همچین حرفی رو میگه؟ چون اون ماه تولد رو میدونه. اگر یکی از دو ماه فروردین یا اردیبهشت بود امکان داشت محمد بدونه چون دو عدد 18 و19 فقط یک بار تکرار شدند و اگر یکی از این دوروز بود مطمئنا محمد تاریخ تولد دقیق رو می دونست. اما در ادامه محمد میگه با حرف حسن فهمیدم یعنی بعد حذف اون دوماه؛ عدد ذکر شده در دو ماه تیر و اسفند فقط یک بار ذکر شده است که همان عدد 16 تیر می باشد.
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠٥/٢٩
١
٠
نمیشه ک، وقتی فروردین و اردیبهشت حذف شه، 16 و 15 و 17 میمونه ک تکه ن فقط 16 . توضیحتون یکم اشکال داره اخرش، در واقع محمد با دونستن روزش فهمیده و ما اینجا نمیفهمیم ک چ روزیه فقط میدونیم ک 14 نیس، چون 14 دوبار تکرار شده، ولی وقتی حسن میگه منم فهمیدم ینی اینکه اون میدونسته ماهش تیره پس وقتی محمد گفته فهمیدم، متوجه شده ک عدد اصلی 14 نیس پس میمونه 16 . وقتی فهمیدم توضیحتون اشکال داره اومدم خودم حساب کنم ک جریان چیه و با خودم گفتم شابد حسن لاف زده ک فهمیده و ماهش اسفند بوده ک بعیدم نیس، علامت تعجبم ک جملش داره و بر شکم دامن و شلوار زد :دی ، فی الواقع حواسم ب اینکه ماهو میدونه نبود یا شایدم باورم نمیشد انقد اسون باشه پس اخرش تو گوگل سرچ کردم و ب این توضیح بالا ک گفتم رسیدم ولی من هنوزم براین باورم ک حسن لاف زده و ماهش اسفند بوده و فقط محمد فهمیده تاریخ واقعی رو، اینجوری هیجان انگیز تره :دی
دختر تنها
دختر تنها
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
خخخ دقيقا خواستم همينه بگم
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
من دوباره از اول میگم! اولا همه این سه نفر راست میگن و دلیلی مبنی بر لاف زدن نیست:))
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
با توجه به اینکه ماه تولد فقط به حسن گفته شده؛ طبیعتا اون به هیچ عنوان نمی تونه بفهمه که تاریخ دقیق کی هست. چرا که در هرماه حداقل دو روز تکرار شده است. وقتی میگه که محمد هم نمی دونه؛ پس یعنی محمد هم چنین شرایطی داره و روز تولد حداقل دو بار تکرار شده. اینو از کجا می دونه حسن؟؟ از اینکه ماه تولد فروردین یا اردیبهشت نیست چون اگه یکی از این دوماه بود؛ دو روز 18 و 19 که فقط یک بار ذکر شدند در این ماه وجود دارند و امکان داشت که روز تولد یکی از این دو روز باشه و پس نتیجتا محمد بدونه. این از حذف فروردین و اردیبهشت
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
حالا می ریم سراغ محمد. اون میگه که من اول نمی دونستم پس یعنی داره حرف حسن رو تایید می کنه که روز تولد روزی هست که حداقل دو بار تکرار شده؛ اما در ادامه می گه حالا می دونم. این یعنی چی؟ حسن با حرفش چیکار کرده بود؟؟ ماه های فروردین و اردیبهشت رو حذف کرده بود. پس روزی رو که محمد می دونسته فقط در بین ماه فروردین یا اردیبهشت یا هردو بوده که حالا با حذف اون دوماه فقط یک گزینه می مونه. میریم سراغ روزهای گفته شده: 1) اگر روز 14م باشد؛ چون این روز هم در اسفنده و هم در تیر، امکان نداشت که محمد بتونه حدس بزنه 2) اگر دو روز 15یا 17 اسفند می بودن اون وقت دیگه حسن نمی تونست در آخر بگه که من فهمیدم چون بین دوتا شک داشت! 3) چون 14م حذف شده و در ماه تیر یک روز می مونه حسن هم فهمیده پس
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
من تازه الان فهمیدم اعتراضتون به چی بود:))) بیخودی دوباره توضیح دادم!!!
meshkat
meshkat
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
۱۶تیر... استدلالم دارم ولی یه کم شک دارم، اگه درست بود که میگم، فقط از طریق حذف گزینه و پیش رفتن طبق جملاتشون، ۱۶تیر باقی موند. اگرم غلطه که هیچی.
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٥/٢٩
٥
٠
به ما چه.حتما کادو هم میخواد؟
هاچ
هاچ
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
:))
S_khandandel
S_khandandel
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
میگما دم حسنو محمد گرم چ آی کیویی داشتن زود گرفتنا...آفرین:-))
راتا
راتا
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
اگه بااستدلال حذفیات باشه باجناب آستانه موافقم ولی اگه استدلال تعدادکلمات استفاده شده درمکالمات بین دونفرباشه17اسفندفکرکنم بشه.
راتا
راتا
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
تعدادکلمات استفاده شده درهرجمله17عدد هستش وسه گفتگوصورت گرفته......که باتوجه به این17اسفندگزینه صحیح میشه......البته بگم اینم که توی گفتگوهافقط صحبت ازمشخص شدن روزتولدشده وهیچ اشاره ای به تشخیص دادن ماه تولدنشده!
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
این دیگه چ روشیه؟ O__O مسخره نمیکنما جدی برام سواله
راتا
راتا
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
فوفانوشوخی کردمیا.....جدی نگیرعزیزم....:)))))))))
راتا
راتا
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
در معماهایی ازاین‌دست، هر جمله مسئله هرچند در ظاهر بی‌معنی یا بدیهی به نظر برسد، حاوی اطلاعات است. از همه مهم‌تر این‌که 10 گزینه برای جواب ارائه‌شده و ساده‌ترین روش برای حل مسئله، حذف گزینه‌های نادرست است. حسن فقط ماه تولد را می‌داند و محمد فقط روز تولد را؛ اما این تمام دانسته‌های آن‌ها نیست! حسن ومحمد هم‌چنین می‌دانند که دیگری فقط نیمی از اطلاعات را دارد و همین، کلید حل ماجرا است. حسن می‌گوید: «من نمی‌دانم تاریخ تولد تو چه روزی است و می‌دانم که محمدهم نمی‌داند»؛ یعنی چه؟ یعنی روز تولد سعید قطعاً یکی از عددهایی است که دو بار تکرار شده است وگرنه اگر 18 یا 19 بود، محمد تاریخ تولد سعید را می‌فهمید؛ اما حسن که عدد روز را نمی‌داند، او ماه را می‌داند و چون عددهای 18 و 19 در ماه‌های اردیبهشت و فروردین قرار دارند، می‌فهمیم که ماه تولد اردیبهشت وفروردین نیست. پس گزینه‌ها به نصف کاهش می‌یابد: 14 تیر 16 تیر 14 اسفند 15 اسفند 17 اسفند حالا به سراغ جمله بعدی محمد می‌رویم. او می‌گوید: «من هم اولش تاریخ تولدت را نمی‌دانستم، اما الان فهمیدم تولدت چه روزی است»؛ یعنی در میان عددهای باقیمانده باید دنبال تنها عددی باشیم که روز و ماه را مشخص کند. عدد 14 دو بار تکرار شده و نمی‌تواند تاریخ تولد باشد. پس گزینه‌ها به سه گزینه 16 تیر، 15 ااسفند و 17 اسفندمحدود می‌شود که عددشان فقط یک‌بار تکرار شده است. حالا نوبت جمله آخر حسن است: «خب، من هم الان فهمیدم تولدت چه روزی است!» یعنی محمد با دانستن ماه تولد گزینه درست را فهمید. اگر ماه تولداسفند بود، او دو انتخاب داشت و نمی‌توانست پاسخ را بفهمد، اما برای ماه تیر فقط یک انتخاب دارد و همان پاسخ نهایی است. تاریخ تولد شریل 16 تیر است.
راتا
راتا
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
شریل نمونه خارجی سعیدبود:)
f_yazdi
f_yazdi
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
خخخخخخخخخخخخخخ ............ عجب فکرامون به همدیگه نزدیکه منم می خواستم از نت سرچ کنم کارمو راحت کردی :) از بس فکر کردم هنگ کرد مغزم ...... ولی خب هر چی حساب کتاب کردم بین 16 تیر و 17 اسفند بود .....الکی مثلا من خیلی فکر کردم
راتا
راتا
٩٤/٠٥/٢٩
٢
٠
این جواب ازروی نمونه استخراج شد......خخخخخخخخخخخخخخخخخخ..........:))..................http://www.khabaronline.ir/detail/409916
راتا
راتا
٩٤/٠٥/٢٩
٢
٠
http://www.khabaronline.ir/detail/409916 معادله نمونه خارجیش حل شده
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠٥/٢٩
١
٠
خسته نباشید واقعا ! اگه میخاستم جواب رو بگم خودم میزاشتم جواب رو ! من تمام قصدم این بود که بچه یه کم از مخشون کار بکشن !
راتا
راتا
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
خداوکیلی خهلی خسته شدم:)........ممنون بابت خسته نباشیدتون.......دورازشوخی ببخشیدیامن رو.......ذوق داشتم دیه.....آخه اکتشاف مهمی کردم....جوابوازاینترنت پیداکردم:))))))))))
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠٥/٢٩
١
٠
البته روایت برا حل معما زیاده که علما توش اختلاف دارن و هیچ کدوم هم استدلال اون یکی رو قبول نمیکنه ! بنظر من 17 اسفند قابل قبولتر هستش !
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
ب چ دلیل 17 اسفند؟
راتا
راتا
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
100درصداونم بااستدلال من......مرسی ازاعتمادتون به من....خخخخخخخخخخخ
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠٥/٢٩
١
٠
دلم واسه معماهای سمیرا تنگ رفت :دی
HAF
HAF
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
من فهمیدم 16 تیره.وای چقدر سخت بود مخم هنگ کرد!!باید اضافه کنم مدیونید اگه فکر کنید راه حلو از جایی دیدما:)
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
من که تازه کنکور دادم مغزم در دوران استراحت ب سرور میبره
n_gharib
n_gharib
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
وای مامان سرم
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
مثه آدم تاریخ تولدشو میگفت دیگه :/ مرسی راتا که جواب رو با توضیحات برامون گذاشتی :)))))
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
تاریخ تولد پسر مردم به ما چه ؟ نوچ نوچ نوچ. هر روزی هست خانومش باید بدونه :)))
saleh
saleh
٩٤/٠٥/٣١
٢
٠
مهندس خیلی وقته کشش این چیزا رو ندارم :| . فقط حاضری بزن واسه من :)
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
:)
h - razavi
h - razavi
٩٤/٠٦/١٠
٠
٠
من چهار پنج ساله از ریاضی دورم، شرمنددددده