خانه انجمن اگر مرد بودید و جنگ بود!
٧٨٤
٨٠
بهمن بهمنی

اگر مرد بودید و جنگ بود!

اگر مرد بودید و جنگ بود!

فرض کنید سرباز هستید و جنگ بود،تصورتان برگردد به 8 سال دفاع مقدس ،فرض کنید آنجا بودید،اگربهترین دوستانتان کشته می شدند،حس انتقام شما را ماندگار می کرد یا جهاد؟

٩٢/١١/٠٨
نظرات کاربران
کد امنیتی
javad agha
javad agha
٩٢/١١/٠٨
٢
٠
الان كه فكر مي كنم ميبينم حس انتقام جويي در من بيشتر مي شد و سعي مي كردم انتقام بگيرم آرررررررررررررررره:)))
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
آرههههههههههه :)))
javad agha
javad agha
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
نه ببین اشتباه گفتی این درسته آرررررررررررررررررررررره:)))
mr_khas
mr_khas
٩٢/١١/١١
٠
٠
خخخخخ ارررررررررررررررررررررررررررره
f_etemadi
f_etemadi
٩٢/١١/٠٨
٢
٠
خب كلا واسه جهاد ميرفتم جنگ ديگه ولي خب با اين اتفاق حس انتقااااااااااااااااااااااااااااااام هم بهش اضافه ميشد
mohii-2
mohii-2
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
ما اگر سرباز بودیم و دوران جنگ بود خود به خود جنگ تمام میشد!چرا که دیگر دشمن جرئت نمیکرد حمله کند!واگر هم که دوستانمان را زبانشان لال می کشتند که دیگر تکه بزرگشان گوششان بود!خودمان با اصلحه ای بسیار پیشرفته(پلخمون)روزگارشان را مشکی می نمودیم!
م-نص
م-نص
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
بله بله................فقط گلاب به روتون اصلحه دیگه چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :))
mohii-2
mohii-2
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
اشتبا لپی بود دیگه به روم نیار خوووووووووووووب:((((((((((
م-نص
م-نص
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
:))) پیش میاد دیگه...............گریه نکن.................ادم جلو دشمن گریه نمیکنه
e_najm
e_najm
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
اگه یه روز دوستام نباشن منم نیستم من اینقدر بع دوستام وابستم که اگه یک هفته نبینمشون یا صداشونو نشنوم دق می کنم
م-نص
م-نص
٩٢/١١/٠٨
٢
٠
دشمن در جریان باشه واسه ایشون گلوله لازم نیست:))) همون دوستاشون بزنین تمومه دیگه::))
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
آخیییییییی چی حسسسسااااااااااسسسسسس
f_etemadi
f_etemadi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
چقد انتقام جو واقعا! دشمن شاد شديم كه :)))
mr_khas
mr_khas
٩٢/١١/١١
٠
٠
م-نص !! نقطه ضعفو به دشمن نگو. !!عه !! :)
م-نص
م-نص
٩٢/١١/٠٨
١
٠
حس دینه به وطن....................حس دینه به اسلام..................انجام وظیفه شرعی
mohii-2
mohii-2
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
نه بابا....حست تو حلقم!!!!!!!
mahshid2
mahshid2
٩٢/١١/٠٨
٢
٠
فک کنم بیشتر حس انتقام باشه !!! اونم از نوع فوران شدش .... حالا اون ته مه ها شااااااااید یه ذره برای جهاد هم باشه !!!!!!
مهدیس خانووم
مهدیس خانووم
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
من فقط میخام یه مسلسل بگیرم دستم.... تق تق تق همرو بکشم :)
م-نص
م-نص
٩٢/١١/٠٨
١
٠
فکر کردین همین جور کشکیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/١١/٠٨
١
٠
مگه بازیه کامیپیوتریه؟؟
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
؟!
ati
ati
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
تاثیر فیلم دیدنه
Mohaddeseh.Gh
Mohaddeseh.Gh
٩٢/١١/١٠
٠
٠
خخخخخخخخخ
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
هر دو عامل....ولی فک کنم بیشتر انتقام باشه.در هر صورت نمیتونم دقیق بگم.
mahdi-h
mahdi-h
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
میرفتم جنگ همه رو نفله میکردم :) فقط یه آرپیچی به من میدادن بس بود :) با اون وضعیت حتما حس انتقام جوییم زیاد میشد :)
م-نص
م-نص
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
شلیک ارپی جی محدودیت زیاد داره ها...............ممکنه تو فضا بسته بخوای بری بجنگی
mr_khas
mr_khas
٩٢/١١/١١
٠
٠
من هستم جنگو کنترات برداریم :دی
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/١١/٠٨
٢
١
انتقام سیخی چنده عااااموووو.وقتی جنگه همه وظیفه دارن برن جنگ.چه دوستات کشته بشن چه نشن.مگه حتما باید دوستات باشن.اون مردمی که با بمبارون میمیرن هموطنامونن.اونایی که توی جنگ شهید میشن هم همینطور.اونجا دیگه چیزی به اسم دوستی مطرح نیست اصلا.
mohii-2
mohii-2
٩٢/١١/٠٨
١
٠
لایک...
M_BARF
M_BARF
٩٢/١١/٠٨
١
٠
مرســـــــــــی :))
Mohaddeseh.Gh
Mohaddeseh.Gh
٩٢/١١/١٠
٠
٠
اینــــــــــــــــــــــه : )))))))
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/١١/٠٨
١
٠
سلام ... دفاع از وطن ارزش دارد انتقام يك مسئله شخصي مي شود و سودي ندارد.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
اصل مطلب همینه ، سپاس
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٢/١١/٠٨
١
٠
دفاع کردن خیلی ارزشمنده اونم از چیزایی که روشون تعصب داریم ....من تا قبل از این فکر میکردم راحت میشه تو شرایط جنگ قرار گرفت ولی از وقتی درس اشنایی با دفاع رو گذروندم و حرفا و خاطرات و شنیدم و پای حرفای بابا بزرگم نشستم فهمیدم خیلی سخته به قول اقای سید صفدری بازی کامپیوتری نیست واقعیته ...خیلی سخته جواب به سوالتون اما اگه تو اون موقعیت باشم فک میکنم حس دوگانه از جهاد و انتقام باشه در درونم که البته حس جهاد توش بیشتره
A_K
A_K
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
من فقط ی تانکو بهم بدن...دیه هیچی نمیخام...خخخخخخخخخخ
م-نص
م-نص
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
فکر کردین تانک مثل ماشینه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟برای جنگیدن با تانک یک نفر کافی نیست.................فکر کردین بازی کامپیوتریه؟؟؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
راس میگه ! تانک کمش دو نفر لازمه!
mr_khas
mr_khas
٩٢/١١/١١
٠
٠
چی قااااااااااااااااانع !! خخخخ
maede
maede
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
نه دیگه!اونایی که میرن جنگ قید همه زندگی و خانواده و جونشونو میزنن دیگه چه برسه به دوستاشون!هدفشون جهاده...
faride
faride
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
نه من با این حرفت موافق نیستم!محدودن کسایی که دیگه دل از همه چی می برن و قید همه چی رو میزنن...مگه میشه دوستت جلوی چشمات جون بده تو هیچ عکس العملی نشون ندی؟؟!!خیلی سخته واقعا!
maede
maede
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
این حرفم به معنای بدون عکس العمل بودن نیست!کسی که فقط به خاطر دل خودش و اون حس فداکاری و دفاع از کشورش میره جنگ به نظرت قید همه چی رو نزده؟!من همون تعداد محدودو میگم!یه نکته دیگه ایم که هست سخت بودن که بله سخته ولی این ربطی به اون هدفه نداره!آره ناراحت میشدن وقتی دوستاشون و کلن هر آدمی اونجا شهید میشده یا شاید حتی بهشون انگیزه هم میداده اما هدف همون جهاده!
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
انگیزه جهاده ، ولی اون لحظه شما نمی خواین انتقام خون رفیقت رو بگیری؟
maede
maede
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
خب چرا اینم میشه مزید بر علت!
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/١١/٠٨
١
٠
انتقام....
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
:) مرسی صداقت !
mr_khas
mr_khas
٩٢/١١/١١
٠
٠
خوبه آورین
faride
faride
٩٢/١١/٠٨
١
٠
چرا گفتین اگر "مرد" بودید؟؟؟قصد خاصی که نداشتین؟؟ 0_o
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
نه خوب مردا خواسته ناخواسته باید برن ! اگه سرباز باشن !
faride
faride
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
حس انتقام نه ولی یه حسی که اراده مو قوی تر میکرد برای جنگ!
mr.mamad amin
mr.mamad amin
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
صد درصد انتقام...من حس انتقام داشته باشم آمریکارو نابود میکنم...والا
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
والا!
dr.maRYam
dr.maRYam
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
درسته هدف اولیه جهاده و دفاع، خب یه نفر میبینه که دشمن حمله کرده و تعداد زیادی از مردم کشورشو کشته ولی مگه این حس انتقامی که ایجاد میشه چیز بدیه ایا؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٢/١١/٠٩
١
٠
حضرت علی تو یکی از جنگ هاش رفت تا با شمشیرش یکی رو بکشه ! شمیشرش رو گرفت بالا ، ولی اون رو نکشت، یکساعت بعد اومد اون رو کشت و رفت ! ازش پرسیدن ، چرا یکساعت پیش نکشتیش؟ حضرت علی گفت: یک ساعت قبل من از دستش ناراحت بودم ، اگر اون لحظه اون رو می کشتم ، به خاطر خدا نبود ، به خاطر آروم گرفتن دل خودم بود ! ولی الان اون رو به خاطر خدا کشتم !
dr.maRYam
dr.maRYam
٩٢/١١/١٢
٠
٠
آره، اینو شنیده بودم. راست میگید در اونصورت دیگه هدف خدایی نیست و اجرش رو از دست میده.. من الان متحول شدم.ممنون
mr_khas
mr_khas
٩٢/١١/١٢
٠
٠
:)))
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
هر که از جا برنخیزد مرد نیست/هر که از میدان گریزد مرد نیست/مرد دریا را ز طوفان باک نیست/هر که در خون تن نشوید مرد نیست...بعله...اينجورياست (ه_ه)
p_rashed
p_rashed
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
انتقام هم باید سازنده باشه که میشه جهاد بخوام بگم بیشتر جنبه شعاری پیدا میکنه ولی خب تنفر پیدا میکنم ولی باس سعی کرد تنفر رو در طول اراده قرار داد تا حداقل جبران خون اونها بشه
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
به نظر من جهاد کردن هم امر سختی هست ، خصوصا توانایی کنترل نفس ، اگر حس انتقام ما رو به کشتن کسی وادار کنه ، دیگه برای رضای خدا نبوده ، برای آروم گرفتن دل خودمون بوده...
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
....چه های "کاروان کربلا" در صبح بیداری /بچه های "تنگه چزابه"، "خط شیر" /بچه های گریه های نیمه شب در رود "بهمنشیر"/بچه های بی ریای "هور" /بچه های غرب غربت در شب "پاوه"/بچه های گریه در جشن حنابندان/بچه های "آه مادر، کاش وقت نامه خواندن بود"/بچه های "همسرم بدرود"/بچه های "کاش بودی، کاش می دیدی"/بچه های "تا قیامت بر نمی گردیم" /انتهای جاده ایثار /بچه های "کربلای چار"/این زمان اما.../دست بر زخم دلم مگذار. /زخم ها جانی بگیرد کاش/کاش توفانی بگیرد/کاش..... (عليرضا قزوه)
m-ghorbani
m-ghorbani
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
احتمالا هر دو حس رو داشتم...به یک اندازه...به خاطر غیرت روی دوستم و ملتم و بهشت صد درصد یک بمب اتم منفجر میکردم همون وسط...!
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
من خب... اولا از اولش نمیرفتم :| ولی اگه اون شرایطم بود برمیگشتم :) در کل جنگ نمیرم :|
پری سا
پری سا
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
اصن حس انتقام در من همیشه زنده اس.........:)
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٢/١١/١٠
٠
٠
فقط ب خاطر رضای خدا!و رضوانُ مِن اللهِ اکبر ذالک هوالفوزالعظیم.
mr_khas
mr_khas
٩٢/١١/١٢
٠
٠
:)
عاشق فسنجان
عاشق فسنجان
٩٢/١١/١٠
٠
٠
حالاكه فكرميكنم حس انتقام بيشترميشد........بععععععععععععععععععله
a-pooryousof
a-pooryousof
٩٢/١١/١٠
٠
٠
فكر كنم بيشتر حالات انتقامش بيشتر بشه ولي فكر نكنم حس درستي در اون موقع باشه
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/١١/١٠
٠
٠
اگه دوستام بودند ، چشم رو همه چی می بستم و کتلتشون میکردم اون هم نه از روی انتقام از روی انــــــــــــــتـــــــــقـــــآم *:)
mr_khas
mr_khas
٩٢/١١/١١
٢
٠
هر دوش باهم در یک راستا هست دیگه چرا که هر دوتاش منجر به بودن در جبهه میشه :)
s_nayeb
s_nayeb
٩٢/١١/١٢
٠
٠
ممنوت حاج بهمن . اما ظرفیت جبهه و جنگ خیلی بالاتراز این موضوع ها میشه مطرح کرد. یاعلی
m_sajjadi
m_sajjadi
٩٢/١١/١٢
٠
٠
برو بابا دوست به چه درد آدم میخوره.محل نمیدادم
علي (اي _واي)
علي (اي _واي)
٩٢/١٢/٠٢
٠
٠
بين اينكه چه كاري درسته و اينكه ما چه مي كنيم فرق زياديه قطعا حس جهاد از انتقام بهتره ولي در عمل ممكنه حس ترس برهردو غلبه كنه كه تجربه نشون داده اين وضعيت براي ايرانيها در اقليته ان شاالله همه تو امتحان عملي قبول بشيم
tina_m
tina_m
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
گزینه دیگه نداره؟؟؟
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٢/١٢/٢٣
١
٠
سلام: تا درآن موقعیت قرارنگیریدنمیتوانید جواب درستی بدهید.شاید تلفیقی از هردو باشه. بودند خیلی از دوستان که بااین مسئله مواجه میشدندمثلا یک نفر برادرش جلوی چشمش تیرخورد وبه شهادت رسیدوسط عملیات بودهنوزبه خاکریز دشمن نرسیده بودندوکوچکترین صداموجب لورفتن عملیات میشد.شما اگرجای اون برادربودیدچه میکردید؟درمعبر میدان مین پشت سر برادرش بود.اونگاهی به چهرۀ غرق خون برادر کردبانگاه وداع کرد بعد پارا بر پیکر مطهرش گذاشت ورد شد.ونه او که همه باید ردمیشدندچون راهی نبود کوچکترین انحرافی موجب انفجار مجددو شهادت جمعی دیگر میشد.روزبعد آمدندوالباقی پیکرشهدا را جمع کردند.نظرتون چیه؟باید درموقعیت بود تا بشه نظردادیانه؟ شرمنده ام که ناراحت کردم شما جیمی ها رو.
H_fateme
H_fateme
٩٣/٠١/٢٨
٠
٠
چی میشد خانم هاهم میرفتن جنگ؟؟؟؟؟؟چقدر میخندیدیم
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٢/٢١
٠
٠
مو که اصلا روم حساب نکنین پت و مت عراقی ها میشدم.........بهش فکر نکنین اصلااااااااااااااا
Faeze_v
Faeze_v
٩٣/٠٥/١٨
٠
٠
الان که فکر میکنم احساس میکنم حس انتقام باعث بشه بجنگم
w_ebeight
w_ebeight
٩٣/٠٦/١١
٠
٠
نحن جند الحروب نحن مستعدون للمواجهه مع العدونا الاسرائیلی