خانه انجمن در نمازم خم ابروی تو با یاد آمد...
٦٧٧
٨٢
meshkat

در نمازم خم ابروی تو با یاد آمد...

در نمازم خم ابروی تو با یاد آمد...

وقت نماز خوندن چقد حضور قلب دارین؟اصلاً حضور قلب دارین؟

من در خوشبینانه ترین حالت پنجاه درصد قلب و فکر و زبونم هماهنگ اند!

ولی عوضش وقت کار با موبایل و نت گردی و امثالهم میرم تو خلسه!راه نجاتی هست؟

٩٤/٠٤/٠٦
نظرات کاربران
کد امنیتی
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
سلام ... الان بگم 100% يا 0% چه فرقي مي‌كند ؟
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
فرق میکنه! :))
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
سلام از زمین تا آسمون فرق میکنه‎:)‎
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
سلام آقای روشناوند. تو این فکر بودم چقدر کم پیدایین :)
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
سلام ... نبودم و اگر كارم درست شود نخواهم بود. ممنون
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
متاسفانه ، حضور قلب که ندارم هیچ ، تمام مشکلات و مسائل روزانه ام رو سر نماز حل میکنم
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
دقیقا یکی دیگه از کارایی های من پیدا کردن اشیاء گمشده س!
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
:)) آره ، ولی خب اینو به فال نیک میگیریم !
راتا
راتا
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
همش واسه خلوص نیته تونه:))))))))))
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
کمر ریا خم:)
aassak13
aassak13
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
در نمازم خم ابروی تو با یاد آمد/ نمازم باطل شد
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
;)
aassak13
aassak13
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
۱۰٪
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
همینم خوبه
Cold
Cold
٩٤/٠٤/٠٦
١
٠
بنظر من همین که بخونیم خودش خیلیه :)...اون حضور قلب و اینا یکمی زیادی سخته واسه ما!
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
آره دیگه پیچیده ش نکنیم‎;)‎
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
یه مدت بخونید راه می افتین...:)
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
منم این مشکلو داشتم و دارم.تا زمانی که به یه جواب خوب رسیدم.اگه نماز رو به عنوان وظیفه و روتین بخونی خوب میشه اینکه الان شما میگین.اما اگه تحقیق کنیم و ایمان بیاریم که در مقابل چه کسی نماز میخونیم نمازمون خیلی فرق میکنه .به عبارت دیگه اول خداشناسی و دینمون رو یاد بگیریم اونوقت تازه میفهمیم که مقابل کی وایستادیم و چه کاری میکنیم .اما در غیر اینصورت نماز اون کیفیت خودش رو نخواهد داشت
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
بله مرسی،حالت اول که میشه عبادت از روی عادت و رفع تکلیف؛ حالت دوم و ایده آل نشأت گرفته از شناخت و عشق هستش ولی متاسفانه شخصاً موفق نمیشم این موردو عملی کنم.
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
میشه.چرا نشه.واسه من فقط سه چهار سال طول کشید اینی رو که گفتم بفهمم. مهم اینه که یه تیکه سربالایی رو که رد کنی بقیش دیگه راحته
آتی
آتی
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
همین که آدم پامیشه وضو میگیره آدماده نماز میشه خودش پیش خدا پر ارزشه ....... ولی منم نمیدونم چرا هر چی فکر دنیاست میاد تو ذهنه من ....
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
حالا شانس آوردیم که خدا خیلی مهربونه، وگرنه کلاهمون پس معرکه بود با این وضع حضور قلب!
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
شانس آوردیم که خدا انقد مهربونه وگرنه کلاهمون پس معرکه بود با این وضع حضور قلب!
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/٠٤/٠٦
٣
٠
بله راه نجاتی هست....برای حظور قلب باید به تمام معانی توجه داشته باشید،یعنی بفهمید دارید چی میگیئ،بفهمید داری از خدا چی میخواهید...همین که در حال خواندن نماز هستین بفهمید دارید چه کاری انجام میدید(با خدا حرف زدن)......اگر همین مرحله اول رو رد کنید و بخوبی پیروز میدان بشید بسیار کاره بزرگی انجام دادین چون در این زمان حظور قلب اینقدر شیطان وسوسه میکنه که از همین دقت کردن به معنی دور بشید که خدا میدونه....
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
مرسی نینا باورکن من عربی م خوبه و از همون بچگی نمازو با معنی یاد گرفتم ولی خیلی وقتا انقد فکرم جاهای دور میره که حتی یادم میره الان دارم نماز میخونم، چه برسه به معنی!
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
آره.منم این راهو امتحان کردم.خوب جواب میده
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
این رو قبول دارم... بهتره نماز رو سریع و از حفظ نخونیم و به کلمه ها دقت کنیم.... تاثیر داره
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
بله برا خودمم موثر بوده، استمرارش آرزوست.
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
درسته واقعا جواب گو هست..:)
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
یاد آوردن چیز های دیگه در نماز عین زنبور میمونه ......همش میاد دره گوشه انسان ویز ویز میکنه.....شما حتی اگر دیدین یه لحظه از فهمیدن معانی دور شدین و مورد دیگه ایی در ذهن و فکرتون به وجود اومد....و بعدش یادتون اومد که ایی وایی من غافل شدم یه لحظه دوباره سعی کنید به معانی نمازتون توجه کنید
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
آخه یکی دوتا رنبور نیس که! یه کندوئه! ایشاللا که بشه
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/٠٤/٠٦
١
٠
حتی شیطان اینقدر نزدیک میشه که یادتون میاره بین دوتا کاره خیر کدوم یکی بهتره و شما رو وسوسه میکنه که بهش فکر کنید.....حتی اگر اون فکر هم برای کار حسنه ایی باشه...بازم سره نماز نباید بهش توجه بشه،،، چرا ؟چون یکی از القاء های شیطان هست تا شمارو از توجه به معنی نماز و یاده خدا غافل کنه
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
چه جالب! عجب حربه های حیرت انگیزی داره!
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
ببینید این مورد هم در نظر داشته باشید که الان تایمی داره میگذره و شما در اون حال توجه به معنی نمازتون میکنید....فکر کنید در همون لحظه همه جا تاریکه و شما یه راهی جلوتونه باید برسید به یه نور بزرگ...هرچقدر در حال نماز خوندن به معنی نمازتون متوجه باشید هی اون راهه تند تند شما رو باخودش جلو میبره ....تا یه لحظه غافل میشید از معنی نمازتون اون راه می ایسته...یهو شما یادتون از معنی نمازتون میاد و دوباره اون راه شروع میکنه شما رو به جلو میبره.......کسی هم که اصلا به معنی و حظور قلب در نماز توجه نکنه هیچوقت اون راهه فرد رو به جلو نمیبره و حرکتی به سوی نور نداره...... آیت الله بهجت گفتن..هرکس بی توجه به (حظور قلب و معنی )نماز ،نمازی را به جای آرد...انگار که فقط باری را حمل کرده و هیچ سودی از آن بار نبرده است...:)...موفق و پیروز باشید.
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
سعی میکنم این موردم انجام بدم ایشاللا یه فرجی بشه. هرچند بعید نیس من از اون راهه برسم به جاده و سفر و ماشین و الخ!
jalal
jalal
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
گاهی دارم گاهی ندارم
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
خوبه بازم.
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
:( نه متاسفانه
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
:(
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
‎:(‎
f_yazdi
f_yazdi
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
نع... خیلی سخته ... هر چی ام تلاش می کنم فایده نداره... ولی به نظرم تمرکز خیلی مهمه
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
تمرکز، شناخت و عشق. مثلا من تمرکزم پایینه ولی کارایی رو که با عشق انجام میدم واقعا توش غرق میشم.
f_yazdi
f_yazdi
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
یادمه استاد اندیشه مون می گفت : وقتی که نماز می خونیم فرشته ها به نمازمون و اینکه چقدر حواسمون هست و حضور قلب داریم توجه می کنن و اگه حواسمون نباشه که چی داریم می گیم ، بهمون تذکر می دن و می گن ای آدم : حواست هست مقابل کی ایستادی؟! خلاصه این جمله رو چندین بار تکرار می کنن تا شاید آدم متوجه بشه مقابل کی ایستاده ولی اگه تا آخر نماز همینطور بی توجه باشی ، بار آخر میدونید چی میگه ؟! به جای آدم یه واژه دیگه رو به کار میبره . این واژه عربی : ( .... )
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
سانسور چرا کردین خب؟
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
بله درک بزرگی طرف مقابل هم یه عامل موثر در تمرکزه. چرا سانسور؟؟
f_yazdi
f_yazdi
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
احتیاج به نوشتنش نبود چون . این طوری بهتره نیست؟ :)
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
استاد اندیشتون داستان بافته. از این داستانا هزارتا هست کسی که موقع نماز حواسشو به خدا نده بعد میخواد به حرف 4 تا فرشته گوش کنه؟
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٤/٠٦
١
٠
اما یه چیزی هست که قبولش دارم ، و همه جا میگم ، برعکس چیزی که خیلی ها میگن ، نماز جلوی گناه رو میگیره
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
صد در صد، و من شنیدم به همون میزان که مانع گناه بشه، مورد قبول هم واقع میشه.
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
نماز جلوی گناه رو میگیره....خودم تجربش کردم.
tanin
tanin
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
احسنت اقای بزرگواری:)
راتا
راتا
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
موافق:)
jalal
jalal
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
بستگی به حالم و شرایط انسان دارد.این که چه اتفاقاتی را تجربه کرده باشی
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
صد البته
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
خیلی سخته ، ولی خیلی ندارم .
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
اوهوم
C_RONALDO
C_RONALDO
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
حضـــــــــــــــــــــــــور قلــــــــــــــــــــــــــــــــــب؟!!! (آیکون جناب خان:دی)حضور قلب دیگه چیه؟
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
بنازه به این حضور قلب!
C_RONALDO
C_RONALDO
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
نزدیک به صفر:|
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
باریکللا صداقت
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
نه زیاد حضور قلب ندارم متاسفانه :|
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
هیچ کس تنها نیست!
راتا
راتا
٩٤/٠٤/٠٦
١
٠
خداروشکروقت نمازخیلی حواسم روجمع میکنم.....گاهی پیش میادکه حواسم پرت میشه ولی تمام تلاشمومیکنم که حواسم فقط به نمازم باشه:)
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
آفرین راتا، اصل شم همینه که تلاشمونو بکنیم.
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
پس شما در طی نماز یکسره دنبال جمع کردن حواستون از اینور اونور هستین که!
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
صداقت همتون کشت منو:)چه مشکل اساسی که همه تقریبا بهش دچارن:|| منم باید اعتراف کنم که گاهی هست وگاهی نه...ولی اینو تجربه دارم که بیشترِ مواقعی که اول وقت خوندم حواسم بیشتر جمع نمازمه و چیزی که دارم میگم و اون آرامشی هم که نماز باید به آدم بده رو این جور مواقع میگیرم تقریبا...!معنی هم باید اراده فولادی داشته باشی تا مستمر این کارو بکنی...یه چند نوبتو به معنی توجه میکنی بعد باز یادت میره!!!سخته انصافا:///خدایا خودت قبول کن نمازامونو دیگه:))
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
بله همگی تقریبا همدردیم!:))) آره دقیقا منم دقت کردم نمازای اول وقت اوضاعم بهتره. خدایا شکرت که انقد مهربونی.
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٤/٠٧
١
٠
جواب من هم جواب محمد حسین هستش. همین که بخونیم خیلیه.به اینکه چند درصد هستش فکر نکردم.یعنی واسم مهم نبوده. آرامش پیدا میکنم. این آرامش خیلی واسم مهمه. متاسفانه نمازام تا قبل ماه مبارک 1خط در میون شده بود...
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
مرسی. اتفاقا شما یه قدم جلوترین، چون اینکه آرامش میگیرین نشانه و نتیجه حضور قلبتونه، یعنی از ته دل نماز خوندین، منم دنبال همین آرامشم.
j_seyedi
j_seyedi
٩٤/٠٤/٠٧
٢
٠
به قول ایت الله بهجت تو فقط نمازتو بخون و البته اول وقت بخون خودت به اون درجه و خلوص نیت میرسی....انقد که دوس نداری نمازتو تموم کنی...
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
ان شاءا... که برسیم.
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
اگه بخونم حواسم انقدر اینور و اونور میره که وقتی نمازم تموم میشه خودم تعجب میکنم :|
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
‎;)‎
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠٧
٣
٠
با کمل شرمندگــــــــــــی : فکرم همه‌جا هست، ولی پیش خدا نیست /سجاده زردوز، که محراب دعا نیست /گفتند سر سجده کجا رفته حواست؟ /اندیشه سیّال من ای دوست! کجا نیست؟! /از شدت اخلاص من، عالم شده حیران/تعریف نباشد، ابداً قصد ریا نیست! /از کمّیتِ کار که هر روز سه وعده /از کیفیتش نیز همین بس، که قضا نیست / یک‌ذره فقط کُندتر از سرعت نور است /هر رکعتِ من حائز عنوان جهانی‌ است!/این سجده سهو است؟ و یا رکعت آخر؟ /چندی‌ است که این حافظه در خدمت ما نیست /ای دلبر من! تا غم وام است و تورم محراب به یاد خم ابروی شما نیست/بی‌دغدغه یک سجده راحت نتوان کرد / تا فکر من از قسط عقب‌مانده جدا نیست /هر سکه که دادند دو تا سکه گرفتند / گفتند که این بهره بانکی‌ است، ربا نیست! /از بس‌ که پی نیم‌ وجب نان حلالیم /در سجده ما رونق اگر هست، صفا نیست/ به‌به، چه نمازی‌ست! همین است که گویند / راه شعرا دور ز راه عرفا نیست('^_^)
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٧
١
٠
آخی! خیلی قشنگ بود دنیادیده جان واقعا مسأله فراگیریه‎;)‎
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/٠٤/٠٧
١
٠
ایول.....احسن خیلی خوشم اومد...این شعر رو بروی حضرت آقا خونده شده و ایشونم به شاعرش گفتن خدا این نماز رو از شما قبول کنه...واقعا اون لحظه که حضرت اقا میخندیدن برای این شعر بهتر ینحس بود خنده ایشون.:)ممنون
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠٩
٠
٠
:) سروده سعید طلایی..خوآهش میشه (^_^) آره منم کلیپشو دیدم :) واقعن
Mohammad-E
Mohammad-E
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
همیشه سعی میکنم همه حواسم به نماز و ... باشه ، ولی بین نماز کم کم حواسم پرت اتفاق های روزانه میشه:/
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
همین که سعی میکنین خیلیه، ولی امان از این قوه خیال!
ali-y
ali-y
٩٤/٠٤/٠٧
١
٠
سلام به همه . سال به سال دریغ از پارسال ... رابطه نماز و گناه نکردن دوطرفه است یعنی هرچی در نماز تلاش کنی زمینه گناه کردن برات کمتر میشه و ارحت تر می تونی ترک گناه کنی و اگه ترک گناه کردی نمازت بهترتر میشه و ...فقط الله اکبر اول و آخر نماز رو متوجه میشم ... علتش بلانسبت جمع بی معرفت بودنمه ...
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٧
١
٠
سلام به شما واقعا قبول دارم، نماز لازمه تقواس، مخصوصاً نماز اول وقت که خیلی موثره. قریب به اتفاق همینطوریم و هنوز دلمون صاف نشده!