خانه انجمن مهریه ؟ کی داه کی گرفته...
١٩٩٤
٢٤٧
Samira

مهریه ؟ کی داه کی گرفته...

مهریه ؟ کی داه کی گرفته...

نظرتون راجع به مهریه چیه؟اصلا باهاش موافقین یا مخالف؟

چرابعضی از آقایون واسه دادن مهریه خانومشون خودشونو به آب و آتیش می زنن که یه چیزی کمتر بدن ؟

٩٤/٠١/١٩
نظرات کاربران
کد امنیتی
bano iran zamin
bano iran zamin
٩٤/٠١/١٩
٢
٣
به نظرمن مهریه برای زمان دعوا محاسبه میشه پس اقایون بایدخوب این موضوع درک داشته باشندکه بعدگرفتارنشندالبته خانمها هم نبایدتوقع بیجاداشته باشندوبخوان بعدیک مدت زندگی کوتاه کل ثروت ویادرخیلی مواردبیش ازثروت اقایون رابخوان هرچیزی درحداعتدال خوبه اقایونم بایدبه داشته هاشون اکتفاکنند نه به بیش ازاون
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
ینی فقط مهریه تعیین میکنن که اگه دعوا شد برن بگیرن ؟؟؟ همه نظرت در مور مهریه همینه ؟ اصلا مهریه رو قبول داری؟
نگارا
نگارا
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
اینکه جا افتاده واسه همه مهریه یه جور باج گیری واسه زمان دعواست واقعا خیلی بده..:|
bano iran zamin
bano iran zamin
٩٤/٠١/١٩
١
٠
اکثرافرادمهریه روبابت همین کارتعیی میکنند من من ظورم تمام افراداجتماع نبودند ولی مهریه واقعاهدیه ای ازطرف مردبه همسرش پس نبایدم زوری درکارباشه ومردهم بایدباکمال میل این کاروانجام بده منظورمن این بود
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
افرین راست میگه . فقط و فقط واسه موقع دعواس .
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
نگارا راست میگه مهریه میتونه فقط برای زمان دعوا نباشه اگه مرد انصاف داشته باشه باید طوری برنامه ریزی کنه که بتونه مهریه خانومشو بده حتی اگه خانوم طلب نکنه درسته یه هدیه هستش اما دینی که تا آخر عمر به گردن مرد.
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
حرف منم یه چیزی شبیه حرف شماس راجع به مهریه :) اگه بحث به هدیه باشه مرد در طول زندگی به زن میده و دیگه نیازی به مهریه نیس. مهریه فقط یه چیزی برای زمان اینده اس به نظر من
aaasaeid
aaasaeid
٩٤/٠١/١٩
٥
٠
به نظرم همینجور که در احادیث اومده مهریه هرچه کمتر بهتر.بعضی ها میگن که مهریه ارزشی که دختر برای شوهرش داره رو نشون میده که باید گفت اگه اینجور بود باید مهریه حضرت زهرا که ارزشمندترین و برترین بانوی تاریخه از همه بیشتر می بود .بعضی ها میگن که مهریه بالا ضمانتیه برای اینکه شوهر از همسرش طلاق نگیره یا اگه گرفت زن یه سرمایه ای داشته باشه که باید به این دسته از افراد گفت که اون ازدواجی که شما از همین اول به فکر وقت طلاقتی آخر عاقبتش از همین اول معلومه. در ضمن بعضی آقایون مهر بالا میکنن و با خودشون میگن کی داده و کی گرفته؟ در این مورد باید گفت که اگه مرد بنای مهریه رو بزاره بر اینکه کی داده کی گرفته اون عقد از لحاظ شرعی مشکل داره و حتی در بعضی موارد باطله
aaasaeid
aaasaeid
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
بعدش هم مگه زن کالاست که هرچی مهر بیشتری بدی زن بهتری گیرت بیاد
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
تقریبا موافقم تو دوره الان مهریه زیاد به هیچ عنوان نمیتونه پشتوانه برای یک خانم باشه و به هیچ عنوانم ارزش زن رو برای شوهرش مشخص نمیکنه ایناکه یه مشت حرف چرته که بین مردم رایج شده.نظرتون راجع به اینکه مهریه کم باشه ولی در همون ابتدا مرد اونو به خانم پرداخت کنه چیه؟؟؟ راستش میخواستم اینم سوال انجمن باشه اما یادم رفت بزارم.مثل مهریه حضرت فاطمه که حضرت علی اونو به پیامبر در همون اول ازدواج دادن.
aaasaeid
aaasaeid
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
اصلا میگن مهریه رو جوری تعیین کنید که اگه همونجا عروس خانوم بگه بده شما تو جیبت باشه. در کل کار جالبی نیست چون مثلا برفرض مهریه 14 سکه باشه تقریبا میشه 14 میلیون که میتونه کمک خوبی برای اول زندگی باشه . البته اگه داماد وضعش خوب باشه خیلی هم عالی همون اول مهریه رو تقدیم کنه
نگارا
نگارا
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
مهریه یه هدیه ست.. کم و زیادش فرق نداره.. کمش بهتره قاابل گرفتن تره اگه بنا باشه چیزی تعیین بشه به عنوان مهریه.. نمیدونم در کل :)) هم بده رسم مهریه هم خوب.. بهتره به یه اسم دیگه جا بیوفته..
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
مثلا چه اسمی ؟؟؟ کادو خوبه خخخ مهر دیگه تو قرآن اومده و به نظر من خیلی چیز خوبیه ، اگه واقعا شرع ( نه چیزی که الان عرف شده )در مورد مهریه رعایت بشه اونوقت میتونه یه پشتوانه برای خانم باشه.
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٢
٠
نظر شخصی من در مورد مهریه اینه که باید یه مبلغ عرف باشه ، چیزی که از نظر جامعه و حتی دو طرف عجیب غریب نباشه که اگه خدای نکرده کار به جدایی هم کشید خانم بتونه اونو درخواست کنه و امید به گرفتنشم داشته باشه.و یک نظر دیگمم که باعث شد این انجمن و بزارم اینه که چقدر خوب میشد که مهریه در همون ابتدا امر به خانم پرداخت بشه اینطوری توقع اون خانم تو زندگی کمتر میشه و به بهانه های واهی دنبال طلاق و گرفتن مهر نیستش البته این نظر دوم تقریبا یک طرفست و رفتار آقایون در نظر گرفته نشده.
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خو اگه زن مهریه رو گرفت و بعد یه ماه طلاق خواست چی؟؟؟؟ مرد باید پدرش در بیاد و واسه یه رابطه ی یه ماهه 200 میلیون یا بیشتر پول بده؟؟؟؟ بعدشم مگه زن زندکی مثل زنای خیابونی پولیه که بخواد واسه... ای بابا . بازم میکم باید یه ور باشه که نه سیخ بسوزه نه کباب
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
حق طلاق فقط مال مرد که اگه بخواد میتونه بصورت وکالتی به همسرش بده پس اگه زنی همون اول مهریه شو گرفت و حق طلاقم نداشت فقط مرده که میتونه اونو طلاق بده.همه چیزو باهم قاطی نکنین شما ازدواج و با رابطه های خیابونی در نظر میگیرین؟ حرف ما یک عمر زندگی هستش.اگه میخواین ماده قانونی هم واستون بیارم که حتی طلاق دادن مرد هم شرایط داره...
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
اصن شما بفرمایید که چرا مرد باید به زن مهریه بده ؟ مکه هر دوشون زحمت نمیکشن واسه بچه ها و در کنار هم بودن؟؟؟ به اینکه تو اسلام کفته و ایناشم کار ندارم
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٢
٠
اگه به اسلام کار ندارین پس میتونین دست هرکسی رو از تو خیابون بگیرین و بگین این زن شماست.پس دیگه چرا خطبه عقد میخونین؟ لطفا سوال منطقی بپرسین تا جواب منطقی بگیرین با این حال پس چرا زن باید جهیزیه بیاره خونه شوهر وقتی که از لحظه عقد ازدواج همه خرج و مخارج زن به عهده شوهر هستش پس اگه جهیزیه دادن عرف شده مهریه علاوه بر عرف سنت و آورده شده در قرآن.لطفا بحث الکی نکنین چون حوصله جواب دادن به سوالای بیجارو ندارم.
j_seyedi
j_seyedi
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
امام صادق عليه‏السلام : شومى و ناخجستگى زن ، زياد بودن مهريه او و نافرمانى از شوهرش مى‏باشد . معاني الأخبار : 152 / 1 منتخب ميزان الحكمة : 254
Mehrenaz
Mehrenaz
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
آقای قلی زاده از نظر "اسلام "مهریه حق یک زن هست،واصل آن اینست که قبل از ازدواج داده بشه.....در ضمن فکر میکنید آقایون در یک ماه 200میلیون میدند؟،انقدر بهانه میارند که انقدر کم مهریه زن رو بدند که اصلا به دردش نميخوره
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
سمیرا خانوم چرا داغ می کنید حالا . همونطور که گفتم خواستم بدون در نظر گرفتن اسلام بفرمایید که چرا باید به زن مهریه داد که شما مغلطه کردید. منظورم این بود بدون اینکه بگید *توی اسلام گفته شده* دلیل بیارید که شما ربطش دادید به توی خیابون و عقد و اینچور چیزا . منطقی باشید و احترام خودتون رو نگه دارید خانوم
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
چشم :) امر دیگه نیست ؟ من جوش نیاوردم فقط منظور حرفم این بود وقتی ما ادعای مسلمونیمون میشه تو کشور اسلامی زندگی میکنیم ازدواجمونم پایه و اساسش از رو اسلام مگه میشه دلیل دیگه ای جز اون چیزایی که تو اسلام آورد؟ شما خودتون اگه همچین سوالی ازتون بپرسن و بگن به اسلام کار نداشته باش چه جوابی میدین؟؟؟ آرش خان به دل نگیر گاهی اوقات تو بحثا تندروی هم پیش میاد :)) هرچند هنوزم میگم حرف شما منطقی نبود.
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
ممنون :) چقد خوب شدید شما:) بذا سوالمو یه جور دیگه بپرسم: چرا توی اسلام گفته شده باید به زن مهریه تعلق بگیره؟ بهتر شد عایا؟ :)
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٠
١
٠
آره بهتر شد ولی الان دیگه از صرافت جواب دادن افتادم :)) ان شاالله انجمنای بدی :)
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
مطمئنا اگه دوستمون مهزیار می پرسید چواب میداد!
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢١
٢
١
بله اگه ایشون میپرسید هرچند ساعتم که بود جواب میدادم کاملا واضح و روشن هستش.
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
منظورم یه چیز دیگه بود که خودتونم خوب فهمیدید چی گفتم ولی .../ همیشه هم توی همه ی انچمنا ناظرش بودیم.
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠١/٢٢
٢
٠
آرش جان منم حس میکنم صحبتات بیشتر به سفسطه شبیه هستش! برادر شما که همیشه تصویر یه آدمِ مذهبی از خودت به جا گذاشتی (که اتفاقا خیلی خوبه و اینکه آدم یه مسلمون و مذهبیِ با اعتقاد باشه سعادتیه که نصیب همه نمیشه) این سوالات رو نباید بپرسی. آخه اگه اینطور بخوایم به قضایا نگاه کنیم همه ی ما به جای خوندن نماز باید بشینیم فکر کنیم که چرا باید روزی 5نوبت نماز بخونیم.یا به جای روزه گرفتن باید فقط بپرسیم چرا باید به خودمون گرسنگی بدیم؟!درسته تو دین مبین اسلام واسه همه ی مسائلی که مطرح شده جواب هست و چیزایی که تو قران که مجید مطرح شده که واسه ی همه ی ما مسلمونا عمل کردن به اونا از اوجبِ واجباته. چرا باید مهریه بدیم چه جوابی محکمتر از اینکه خداوند تو قران اینطور فرمودن.سمیرا خانوم هم جواب غیر منطقی نداد ایشون گفتن واسه ی کسی که قبول نداره حرفِ قران رو در موردِ مهریه نکاح یا مسائلِ دیگه ی اسلام هم نباید مهم باشه چون اینا همه زنجیروار به هم متصل هستش و نمیشه آدم بگه من روزه میگیرم اما نماز نمیخونم و غیبت هم میکنم. اینطور نمیشه چون همه ی مسائل دین ما و خصوصا مذهب شیعه زنجیروار به هم متصل هستش و مکمل هم هستن و زیر سوال بردنِ یک مبحث (چون به نفع ما نیست) همه ی مسائل رو زیر سوال میبره.پس ایشون درست جواب دادن. در موردِ نکته ی دیگه ایی هم که گفتی باز هم درست نیست این لحنِ بیان،تو این سایت که همه ی ما موازینش رو پذیرفتیم (و هیچ اجباری هم نبوده چون فضای مجازی برای فعالیت خیلی زیاده) این نوع بیان پذیرفتنی نیست.شما به تمامِ دوستانِ فعال تو سایت اگه دقت کنی میبینی هر 4.5نفری با هم صمیمی هستن (بازم تاکید میکنم طبق موازینه درست و به حقِ سایت هستش این صمیمیت) . حالا علت صمیمیت رشته ی تحصیلی ، شرایط سنی، طرز تفکر یا هر چیزی میتونه باشه اما چهارچوب داره.پس بازم اینکه شما با طعنه بگی: شما میدونی منظورم چیه... درست نیست چون اصلا هیچکس حق نداره با منظور و طعنه صحبت کنه تو این فضا.چون هیچ منظوری تو سلام علیکی که همه ی دوستان با هم دارن نیست.همه با اصل رعایت احترام متقابل به بیان نظرات و دیدگاهشون تو سایت میپردازن و ما نه شرعا و نه قانونا حق قضاوتِ همدیگه رو نداریم.حالا اگه ما از یه نفر یا از یه طرز تفکری خوشمون نمیاد بهترین کار اینه که تو انجمن و مطالبِ اون شخص شرکت نکنیم نه اینکه بخوایم از طریق مطالبه به مطلوب کردن حرفا اون شخص رو قضاوت کنیم. امیدوارم از حرفام دلخور نشی اما حقیقتا صحبتات اذیتم کرد و اگه این کامنت رو نمیذاشتم بیشتر اذیت میشدم... :|
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢٢
٠
٠
مرسی واقعا...
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢٢
٠
٠
امروز توي مسجد روحانيه مي گفت "مجسمه سازا حرومن و سلام بهشون حرامه" و همچنين "نقاشي کامل انسان حرامه" به نظرتون منم بدون هيچ تفکري بگم بگم آره خب لابد حقيقته ديگه، نه؟!!! مهريه هم همينطوريه، وقتي با يقين قبول کني کجا و از روي اجبار قبول کني کجا؟!!!! بعدشم داداش شما وقتي رفتي دادگاه و قاضي به زور يه مهريه سنگين رو گذاشت گردنت مي فهمي از که نبايد مدافع حقوق زن بشي که بگن چه "پسر فهميده و منطقي اي" به قول خودت اميدوارم از حرفم ناراحت نشده باشي !
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠١/٢٣
٠
٠
:)
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
کلا پول هر جا باشه ارزش های انسانی رو به طبعش معمولا میکشه پایین. به نظر من اگه از اول این رسمو نمیذاشتن یا مثلا میذاشتن زن هرچی دوست داره به عنوان مهریه اش بخواد بهتر بود. البته فک کنم بشه چون یه جا یادمه خوندم بال مگس خواسته بود طرف =)) راجع به مورد دوم هم والا خب معلومه دیگه. همه خودشونو به اب و اتیش میزنن که کمتر پول خرج کنن. مثلا اگه برعکس بود و زن هم قرار بود مهریه بده به مرد همینطور میشد. چیز عجیبی نیست به نظرم چون به ذات ما برمیگرده که بیشتر دوس داریم اموالمون برا خودمون بمونه تا دیگران. البته اگه مهریه همون پول یا هرچیزی باشه و زیاد هم نباشه. مثلا به سال میلادی تولدش زن سکه نخواد فکر نکنم این مشکل پیش بیاد :-/
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
اها و یه چیز دیگه. تو این دوره زمونه اگه بخوایم حساب کنیم باید همون پول بذارن و جوری هم باشه که نه زیاد باشه و نه کم. البته با توجه به شرایط هم باید حساب کرد. یعنی یه جوری باشه که بتونه پشتوانه ی زن بشه اگه طلاق گرفت. تعارف که نداریم. تو این زمونه خیلی از ازدواجا داغون درمیاد. یا حتی مثلا برا کسی که به اجبار بخوان شوهرش بدن ضروریه واقعا. ولی واسه دوتا ادم که با رضایت بخوان ازدواج کنن همون که گفتم. یعنی یا ندن یا چیزی که زن میخواد باشه که همون پول هم میتونه باشه ولی معقول. البته ادمیزاده دیگه همینام ممکنه یه روز بخوان طلاق بگیرن پس شاید همون پول برای پشتوانه زن بودن بهتر باشه همون طور که گفتم. چون زنی که طلاق بگیره تو جامعه ی ما خیلی تو سری میخوره برا همین باید یه چیزی به عنوان پشتوانه داشته باشه بالاخره
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
زن که میتونه هر چیزی رو واسه مهریه بخواد اما وضع مهریه با پولای دیگه فرق داره همون طوری که تو قرآن اومده چیزی از مهریه همسرانتونو به زور نگیرین اگه میخواین ازشون جدا بشین.پس این همه آقا که خانومارو تو منگنه میزارن تا چیز کمتری به خانوم بدن چه جوابی دارن؟ جز اینکه هرکسی شرع و فقط طبق خواسته خودش تفسیر میکنه
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
بهش یه چیزایی اضاف کردم. پیام دوممو بخون :)
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
منم موافق مهریه معقولم چیزی که بشه در موقع نیاز درخواست کرد و گرفت...
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
مهریه زیاد واسه موقع طلاقه . به خاطر اینکه مرد مچبور باشه زنشو نکه داره .ادم اکه زنشو بخواد و زنش خوب باشه که چرا طلاق بده . البته ممکن هم هست مرده بد باشه و ... نمیدونم چی بکم که نه سیخ بسوزه نه کباب
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
شما فکر کن یه زندگی نرمال داری بعد خانومت میاد میگه طلاق نمیخوام مهریه مو میخوام ، حاضری بهش بدی؟؟؟
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠١/١٩
٠
٢
بنظرتون بعد از دادن مهریه دیگه اون زن ،زن میشه واسه آدم ؟؟؟ از چشم من یکی که میفته حالا بقیه رو نمیدونم .
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
پس علی آقا واسه چی مهریه واسه خانومت تعیین میکنی از ابتدا؟ وقتی قصد دادنشو نداری؟ ینی مهریه تعیین میکنین فقط واسه طلاق؟
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خب چرا مهریه باید بگیره خب؟؟ نگید خب حقشه بگید چرا حقشه
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
پس علی آقا واسه چی مهریه واسه خانومت تعیین میکنی از ابتدا؟ وقتی قصد دادنشو نداری؟ ینی مهریه تعیین میکنین فقط واسه طلاق؟
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
بعدشم علی آقا چرا زن نشه؟ مگه خانوما فقط واسه مهریه ازدواج میکنن؟ ینی این همه ازدواج رخ میده همش واسه مهریه هستش؟ فکر نمیکنم اتفاقا اگه حقوق یه خانوم توسط شوهرش رعایت بشه خیلی دلگرمتر به زندگی میشه
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
١
٠
هی میرم میام کفرم از این کامنتتون در میاد چرا تا پای حق خانوما میاد وسط شما آقایون حاضر به رعایت کردنش نیستین اونوقت انتظار دارین قرمه سبزی خوبم بدن دستتون همشم تو خونه باشن و ... واقعا که
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
شما اين زوج رو در نظر بگير : پنج سال دوندگي كردن و با قسط وام يه قلكي رو خريدن و تازه قسطاش تموم شده و بچه شون هم به دوسالگي رسيده و زندگيشون داره روز بروز خوشتر و بهتر ميشه كه خانم شب ميخابه ، صبح بلند ميشه ميگه : پدرام عزيزم ؟ بلند شو برو خونه رو بفروش كه من مهريه ام رو ميخام ! خوب اون مرد با اين شرايطي كه گفتم بعدش مياد با اين زن زندگي كنه ؟؟؟؟ اگه يارو داشته باشه بده ، بايد ازش گرفت ولو بزور . اما همه جا صدق نميكنه ، بنظظرم مهريه الان تو جامعه مانقش يه سوپاپ اطمينان رو برا زن بازي ميكنه ،همونطور ك حق طلاق رو به مرد دادن ، مهريه رو هم برا زن درنظر گرفتن كه وقتي ديگه زن تحملش طاق شد و چشبيد به سقف (ازدست كارايه شو هرش : اياشي ، خوشگذروني و......)ميتونه مهريش رو برا سر به راه كردن يا نهايتا ازاد كردن جانش بزاره اجرا !!!!
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
این سناریو رو درنظر بگیرید : پنج سال از زندگی مشترکشون میگذره و بالاخره بعد از کلی سختی و مشقت یه الونک خریدن و با دوساله شدن بچه شون تا زه زندگی داره اون روی خوش رو بهشون نشون میده که خانم شب میخابه صبح بلند میشه میگه : پدرام عزیزم؟؟! بلند شو برو خونه رو بفروش که من مهریه ام رو میخام !!! بنظر من مهریه ای که الان تو جامعه ما عرف شده چون حق طلاق به مرد داده شده ، مهریه هم بعنوان یه سوپاپ اطمینان برا زن درنظر گرفته شده( که اگه از عیاشی و رفیق بازی و بیمسئولیتی مرد ) طاقتش طاق شد و چسبید به سقف اونو بعنوان اهرم فشاری برا سربراه کردن مرد یا نهایتا اجبار به طلاق استفاده کنه . زن اگه مهریه اش رو میخاد همونطور که بالا خودتون هم گفتید باید همون اول اعلام کنه یا میتونه اونو بعنوان یه مقرری تا وقتی تموم شد تو شرایطش هنگام خواستگاری بگنجونه . یه هویی هیچکس نمیتونه مهریه زنش رو بده .
j_seyedi
j_seyedi
٩٤/٠١/١٩
١
٠
1- بالا بودن میزان مهریه باعث افزایش طلاق میشود. شاید عوام براین باور باشند که بالا بودن مهریه باعث عدم طلاق از سوی مرد است اما چنین نیست زیرا با افزایش میزان مهریه زنان احساس میکنند که دارای پشتوانه محکمی هستند و برای حفظ زندگی زناشوئی از هنر زنانگی خود استفاده نکرده و آن را فراموش میکنند. لذا مردان در ضمیرناخوداگاه خویش احساس بردگی میکنند و برای رهایی از این بند به فکر چاره می افتند. و چون چاره ای پیدا نکنند بصورت ناخواسته عصبی وپرخاشگر شده و فشار وارده از سوی زن را با چندین برابر تقویت به سوی همان طرف مقابل برگشت میدهند این کنش و واکنش ها بطور مداوم تکرار شده و در اخر منجر به عدم سازش میگردد که اگر هر دو مقاومت کنند به خانواده ناهنجار مبدل میشود اما در بسیاری ازموارد زنها چون ازنظر عاطفی حساسند مقاومت خویش را از دست داده و با بخشیدن همان اهرم فشار (مهریه) خود را خلاص میکنند.یا در مواردی مردان به اصطلاح پی همه چیزرا بر تن خود مالیده و اقدام به جدایی مینمایند و تاوان اشتباه خود را با زندان و پرداخت اقساط بلند مدت میپردازند.
j_seyedi
j_seyedi
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
- بالا بودن میزان "مهریه" باعث فساد در جامعه میگردد. که این مورد به طرق مختلف انجام میشود که به اختصار به یک مورد اشاره میشود. برخی از زنان با داشتن اهرم فشار رو به عدم تبعییت نموده و به بی بندوباری روی میاورند. 3- بالا بودن مهریه باعث افزایش توقعات میگردد. 4- بالا بودن مهریه باعث افزایش سن ازدواج و حتی کاهش ازدواج میگردد. 5- بالا بودن مهریه موجوب افسردگی و سردرگمی مرد میگردد. خانواده ها با شعار "کی داده کی گرفته" مبالغ سرسام آوری را برای مهریه در نظر میگیرند. اما این سوال مطرح است که اگر خانواده دختر راضی نشد چه باید کرد. به نظر صاحب نظران اگر توقع خانواده دختر از دارایی پسر بیشتر باشد پسر باید قید آن دختر را بزند چون با خانواده کاملاً غیر منطقی طرف است. از طرفی در قسمت دوم بحث حمایت از زنان مطرح می باشد مطمئناً مردان دوست دارند که زنانشان در فقدان ایشان حمایت گردد و هر چه در توان دارند برای این مهم مایه می گذارند.
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
منم حرف از یهویی نزدم همه حرفاتونم درست ولی هیچ زنی صبح بلند نمیشه بگه خونه رو بفروش مهریه منو بده مرده که باید زندگیشو جوری راست وریس کنه که بتونه یه روزی مهریه خانومشم بده حالا چه بخوان جدا بشن چه نشن مهریه به گردن مرده اگه نخوادم تا آخر عمر بده باید از خانومش حلالیت بطلبه همین ... نه همین نه اون مرد عیاش و خوشگذرون و معتادم بلانسبت پولش کجا بود که بخواد مهر بده اگرم داشته باشه از سر بدجنسی نمیده از آخرم این خانومان که کوتاه میان و همه چیزو میبخشن و حقشون پایمال میشه.
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
هم مثالتون خوب بود هم مقرری رو خیلی خوب گفتین اقای مهزیار..بذارین ببینم.. درنتیجه ی فکر من به نظرم میشه همین پولی که مرد تو زندگی خرج میکنه رو پای مهریه گذاشت؟ نمیشه؟ به نظر من مهریه ی اصلی همینه که مرد هوای زنو داشته باشه.. من فکر نمیکنم مردی که هوای زنشو داره و وقتی پول لازم میشه بهش میده دیگه حتی اگه مهریه ی فرمالیته ای که اول زندگی تو مشتی کاغذ نوشتن رو نده چیزی بخواد تو گردنش باشه..اینجوری حرف اسلامم عمل شده..به نظرم یه سری چیزا رو ما الکی سختشون کردیم وگرنه اونقدرام سخت نیستن :-/
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
در ادامه ی حرف قبلیم اینم اضاف کنم با توجه به حرف سمیرا که اره تو گردن میمونه در صورتی که اون مرد معتاد و بیکار و غیره باشه چون حق زنشو تو زندگی درست ادا نکرده..وگرنه فک نمیکنم تو گردن مردی بمونه که حق زنشو درست ادا کرده و اینجوری حتی حلالیت طلبیدن هم نمی خواد چون اگه دو طرف انسان باشن دیگه نیازی به این چیزا ندارن. سمیرا نظرت چیه؟ :-/
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
٣
٠
نه مهریه جدا از نفقه و نحله و هوای زن و داشتن و ایناست.مرد موظف که اون کارارو انجام بده و اینا اصل هستش اما اونکه تو زندگی قرار میگیرن و دو طرف همه چیزشونو واسه زندگی میزارن خب معلومه که دیگه اصل در نظر گرفته نمیشه و هیچ کدوم حاضر نیست اون یکی رو اذیت کنه.زندگی مشترک خیلی فداکاری میخواد ...
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
سمیرا بانو ، لطفا یکطرفه به قاضی نروید. اگه مرد موظف هست که مهریه رو بپردازه . زن هم موظف شده که بدون اذن شوهر آب نخوره ،نفس نکشه ، بیرون نره(حتی خانه پدر) . پس شما نمیتونی بگی موظف هست ولاغیر . اگه اونطوریه منم میگم قوانینی که توی عربستان درباره زنان اجرا میشه اینجام باید اجرا بشه . زن حق رای نباید داشته باشه ، حق رانندگی نباید داشته باشه ، قانون پنج همسری باید اجرا بشه و......... . شما باید همه چیز رو بینابینی ببینید .
پدرام
پدرام
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
حالا چرا پدرام :/
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
باشه یه طرفه به قاضی نمیرم اما 80%یه زندگی زناشویی موفق بستگی به مرد داره مرده که باید بالای سر زن و بچش باشه مرده که باید به زنش بگه چیکار کن چیکار نکن چی بپوش کجا برو یا نرو مرده که وظیفه تامین همه جوره خانوادشو داره ... اگه یه مرد خوب باشه زن هیچ وقت سراغ این چیزا نمیره حتی با میل خودش بدون اجازه شوهرش کاری نمیکنه مگر اینکه خود زن ذاتش خراب باشه که معمولا کمن اینجور خانوما.
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
خانوم فوفونا منطقتون قابل تحسینه. فک نمی کردم خانوما هم اینطوری فکر کنن ممنون . اره خب وقتی مرد داره واسه زنو و بچش اینقدر دوندگی میکنه و زحمت میکشه فک نکنم منصفانه باشه زن در طول زندگی مهریه هم از شوهرش بخواد. به نظر من اسلام درست گفته ولی ماها نمیدونیم باید کی و کجا از قوانینش استفاده کنیم
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
احسنت مهزیار قدرت بیان و اطلاعات خوبی داری
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢٠
٠
١
سمیرا خانوم هم اگه یه کم نظرشونو تغییر بدن خوب میشن. به نظر میاد حرفاشون بیشتر بوی *جبهه گیری * میده تا *تفکر*
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٠
١
٠
من هر جا که پای حقوق خانوما وسط باشه فقط یکطرفه قضاوت میکنم چون هر روز دارم میبینم چطور حقشون خورده میشه و از نظرام کوتاه نمیام
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/١٩
٢
٠
اکه مهریه کم باشه و *مرد بد* باشه در حق زن ظلم میشه و برعکس اکه مهریه زیاد باشه و *زن بد* در حق مرد ظلم میشه. همین دایی مامانم طفلی زنش مرد یه زن 50 ساله کرفت و یه واحد اپارتمان مهریش کرد چند ماه بیشتر نموند و طلاق خواست و اپارتمانه کرفت
SE7EN
SE7EN
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
اگه از زندگی با هم دیگه دوطرف لذت ببرن مهریه واسه هردوشون مهم نیس... و اگه خدای نکرده دوطرف ازهم راضی نباشین باز هم مهریه واسه هردوشون مهم نیس چون زندگی دوتا انسان که از بین رفته...
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
البته این واسه همه صدق نمی کنه
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
درسته اون چیزی که من از احساس خانوما فهمیدم اینه که اگر مرد زندگیشونو دوست نداشته باشن حاضرن همه چیزشونو ببخشن وجدا شن.علاقه تو زندگی مشترک خیلی مهمه
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
ولی خب سمیرا خانوم زنه اگه با خودش گفت از خرس یه مو گندن هم غنیمته چی
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
آرش خان تا این زمانی که من تو سایت بودم و تقریبا بچه هارو دیگه شناختم شما جزء اون دسته افرادی هستین که به همه چیز از زاویه بدش نگاه میکنه اکثر کامنتاتون همینطوریه.خب اگه اینطور فکر میکنین هیچ وقت ازدواج نکنین کسی پاشو رو خرخرتون نذاشته که خخخ
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خیلی منطقی بود ممنون
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
من بد بینم درست ولی باید اینده نگر باشه و بی گدار به اب نزنی
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
:/
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خخخخ
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خنده نداره...خودت چطوری؟:دی
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
خخخخخخخخخخخخ
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
ای بابا...شما خوبین؟://من نمیدونم این چ انجمنیه...
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
یکی به من بکه چرا زن باید از مرد مهریه بگیره خب ؟؟ مگه زن چیکار می کنه که مرد نمی کنه ؟؟ جواب منطقی لطفا بدین و جبهه نگیرین. ممنون
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
کامنتای منو یه مطالعه بفرمایید. کلا جایگاه زن با مرد فرق داره. برای همین یه چیزی به عنوان پشتوانه باید داشته باشه که نه کم باشه و نه زیاد. البته با توجه به شرایط. اگر مثلا خانواده ی زن هم از لحاظ عاطفی هم مالی بتونن زن رو ساپرت کنن اگه مهریه هم کم باشه میشه یه کاریش کرد. اگرچه بازم به نظرم زن احساس حقیری میکنه و همون مهریه بهتره در حد متعادل. چون میتونه یه جورایی اون پول رو حقوق زحماتش تو خونه مرد بدونه بعد طلاق و دیگه اینجوری اذیت نمیشه حتی اگه نتونه کار کنه. اینکه میگن باید جوری باشه که همون موقع هم بتونه بده منظورش همینه. یعنی با شرایط مالی مرد متناسب باشه که بعدا به دردسر نیوفته برای دادنش. کلا اگه درست به این چیزا عمل کنیم به نظرم دشواری پیش نمیاد و این مهریه هم به این معنا فقط یه جور اینده نگری برای زنه چون خیلی ضربه میخوره اگه طلاق بگیره. اینکه میگید نباید فکر طلاق رو کرد هم یه جور توجیهه چون بالاخره ما تو هرچیزی نیاز به اینده نگری داریم. خصوصا اینکه برای ازدواج یه زن و مرد نمی تونن همدیگه رو بشناسن که کاملا از هم مطمئن باشن و بدونن هیچوقت از هم طلاق نمیگیرن. اینکه میگن ادم اگه عاشق باشه فلانه و بیسار به نظر من قابل قبول نیست
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/١٩
١
٠
تا حد زیادی قانع شدم ممنون. ولی در این بین اگه زن شیطون و بدفطرت باشه پدر مردو در میاره و شایدم بالعگس
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
١
٠
خوب بود فوفانو مرسی هرچند ایشون خودشون کاملا جواب سوالشونو میدونن
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
اقای قلی زاده فکر کنم اگه کسی در اون حد بد صفت باشه دیگه قبل ازدواجم تابلویه برا همین نباید باش ازدواج کرد! البته کسی که مجبور میشه بحثش جداس! ختم جلسه را اعلام میکنم خخخخخ
SE7EN
SE7EN
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
مهریه هدیه ای ویژه و فوق العاده از طرف مرد برای زن به عنوان ابراز علاقه و محبت و عشق است که اسلام معین کرده... حالا چه مرد و چه زن بخواد ازین موضوع سوء استفاده کنه پیش خدا مسئوله....(چرا همیشه وقتی به مشکلی برمیخوریم به دینمون مراجعه نمی کنیم والا بهترین جواب اونجاست...بریم یه کم متون اسلامیمونو در هر موردیکه مسئله داریم بخونیم)
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
مشکل اینجاست که کسی خودشو در قبال خدا مسئول نمیدونه.مخصوصا آقایونی که موقع طلاق به هر بهانه از مهریه میخوان کم کنن... اکثرا این چیزا واسه همه روشنه ولی کسی نمیخواد قبولش کنه.متون دینی هم که دیگه فقط مال مراجع هستش خخ
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
هه فکرشو بکن 200 سیصد میلیون بدی و زنه بره دنبال تفریش و .... و تو مثل خر کار کنی و دوباره اون پول رو در بیاری. این چه قانونیه اونم توی اسلام ؟؟؟ باید طوری باشه که در حق طرفین ظلم نشه. میدونم این چیزایی که میکم دید همه ی خانومای سایت رو نسبت بهم بد می کنه چون در مقابل این حرفا جبهه کیری می کنن ولی اصلا واسم مهم نیست کی در موردم چی فک می کنه. با تشکر :)
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
کسی دیدش نسبت به شما بد نیست ولی وقتی فکر اشتباه دارین واسه چی مقاومت میکنین نمیخواد بیاین اینجا بگین ولی یکم رو افکارتون کار کنین انقدر بد بینی به خانوما ؟؟؟ دو روز دیگه ازدواج میکنین اونوقت منظور حرفمو متوجه میشین.
j_seyedi
j_seyedi
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
حالا چرا گریه میکنی؟؟انتقاد پذیر باش....خخخ....دلم برات تنگ شده ارش....
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
بیا اینم از سیدمون خخخ رفیقمون که مسخرمون کنه از بقیه چه توقعه خخخ منم دلم تنک شده ولی مردم زن میکیرن رفیقشون یادشون میره دیکه خخخ
j_seyedi
j_seyedi
٩٤/٠١/٢٢
٠
٠
یره مسخره چیه...شوخی بود بی جنبه منفی نگر..خخخخ
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
این توی تمام کتاب نوشته های امامان و پیامبر ص ماهم بوده که هریه هرچه ک کمتر باشه زندگی موفق ترو با آرامش تره
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
مهندس مرسی :)
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
وکیل خواهش :دی
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
در نتیجه ی فکر بیشتر : میتونه اینجوریه هم در نظر گرفته بشه که مهریه ای که خدا گفته یعنی مهر مرد به زن. که ینی مرد باید تو طول زندگی به زن محبتشو نشون بده نکه تو دلش بریزه. که وقتی گفته حق زنه منظورش این بوده نه صرف پول. شاید اگه اینجوری بش نگاه میشد حالا به روزی نمیرسیدیم که ما زنا مجبور بشیم از نگرانی و ترس اینده حتما مهریه پولی تعیین کنیم :-/
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خخخ مهریه پولی که سهله باید یه چند دانگ هم به اسممون کنن خخخ
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
و اون محبت به طبع پشت بندش دادن پول لازم به زن برای خرید چیزی که میخواادو میاره. برا همین میگم
PDrAM
PDrAM
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
مهریه چیست؟ امام باقر(ع) مهریه همان چیزی است که طرفین بر آن توافق می‏کنند، کم باشد یا زیاد.[1] کمی مهریه امام صادق (ع) از برکات زن کمی مهریه اوست. [2] سنگینی مهریه حضرت محمد(ص) در مورد مهریه که مرد می پردازد سخت گیری نکنید و آسان بگیرید زیرا در صورت سخت گیری باعث غضب و کینه می شود . [3] حضرت علی (ع) مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی گردد. [4] ندادن مهریه امام صادق (ع) مردی که مهریه‏ای (برای زن قرار دهد) و قصدش این باشد که به او ندهد او همانند دزد است.‌‌‌‌‌ ‍‍
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
مرسی دکدر :) حالا خودتون در آینده حاضرین مهر خانومتونو بی بهانه بدین یا نه ؟؟؟
PDrAM
PDrAM
٩٤/٠١/١٩
١
٠
اگر بخواهد و در توانم باشد چرا که نه.../ولی قبل آن سعی میکنم همسری که اختیار می کنم که ...ازدواجش با برکت باشه...(اشاره به حدیث..ازدواج آسان و مهریه کم)....دو تا دکتر متخصص با هم ازدواج کردند مهریه خانم 5سکه بوده و چند سال دارند با عشق و صفا با هم زندگی میکنند...بعد غلام سبزی فروش مهر خانمش تاریخ میلادیش سکه هست که چشم دختر خاله های عروس دربیاد.... :/...چه تضمینی واسه خوشبختیشون وجود داره..وقتی که تا یه تقی به توقی بخوره...مثلا وایفای خونه قطع بشه...تهدید کنند همدیگر رو به مهریه... و آخرش هم تو زندون باشه یکی و یکی گوشه ی خونه با هزار رویای ناکام....خانم ها توجه کنند...چیزی به نام نفقه به گردن مرد هست...به معنی خرجی..که در صورت شکایت از مرد گرفته میشه...و نیازی به پشتوانه پوشالی به نام مهریه سنگین نیست.... اینجوری زندگی عشقولانه تبدیل به تحمل کردن میشه...درضمن آقایونی که شش دانگ جزایر لانگرهانس پانکرانس رو به مهر اضافه میکنند...حواسشون باشه مهر حق الناس است...و حقی است که بر گردن است...واین مثل غلط که کی داده و کی گرفته خلاف خط قرآن و احادیث هست و احتمالا مربوط به وام ازدواج هست نه مهر...
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
١
٠
خخخخ کلا خوب گفتین فقط اینکه نفقه گرفتن به همین راحتیا نیست :) کلا خانوما واسه هر چیزی که بخوان اقدام کنن باید کلی بدون :(
مرتضی هنرمند راد
مرتضی هنرمند راد
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
چقد جالبه که چه اینجا چه هرجای دیگه همه مخالف مهریه ی سنگینن اما تو جامعه برعکسه،کلا همیشه حرفایی که اینجای نوعی زده میشه با جامعه فرق داره.خود من شاید اینجا بگم مهریه پشتوانه ی زنه اما به وقتش از هر حربه ای استفاده کنم که مهریه ندم!
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خب خدارو شکر یکی حقیقت و گفت اما من گفتم و میگم مهریه باید معقول و به اندازه باشه همونطور که مهریه خواهرام همین طور بوده .
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
چون یه مشت نشونه ی خروار نیست :) مطمینا انتظار ندارید خانماییکه تو یه سایت فرهنگی عضون و اکثر شونمچادرین که این ینی مسلما پول زیاد خرج لوازم ارایشی و این چیزا نمیکنن بیان بگن مهریه ی زیاد خوبه که؟ باید به شرایط جایی که اون حرف داره زده میشه نگاه کنید اونوقت متوجه میشید این نشونه ی کل جامعه اس یا فقط نشون دهنده ی یه عده خاص. اگه با تعصب نگاه نکنیم میتونیم متوجه حقیقت شیم
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خوب بفرمایید این معقول و به اندازه و عرفی که میفرمایید چندتاست؟؟؟؟؟؟
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
:|
مرتضی هنرمند راد
مرتضی هنرمند راد
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
منظور من فقط این سایت نبود،دوما فکر نمیکنم چادری بودن و مهریه ی زیاد خواستن منافاتی با هم داشته باشه
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
منظورم صرفا چادر نبود. مثال زدم اونو که یعنی مثلا یه ادم چادری اگه واقعا هدفش چادر باشه هر روز یه مانتو یا یه لوازم ارایشی نمی خواد و به طبع مثلا کمتر هم پول میخواد. صرفا یه مثال بود که حالا ممکنه یکی اینجور باشه و ممکنه نباشه. و هزاران مثال دیگه هم میشه زد برای این مورد. سایت هم گفتم که. باید ببینید جو هر فضایی چطوره و اون سایت چه هدفی رو دنبال میکنه که کاربرا به خاطرش عضو شدن چون اونام هدفشون این بوده و این چیزا دیگه، اینجوری متوجه میشیم که چرا یه کاربر درمیاد این حرفو میزنه و حرفش راسته یا نه که چون این سایت از این لحاظ ترکونده نسبت به سایتای دیگه که من دیدم پس برای من عجیب نیس حرف کاربرای این سایت و میتونم قبول کنم که تو زندگی واقعی هم همینطورن. اخر نظرم هم که گفتم که باید شرایط و اینا رو سنجید که شما دقت نکردید بش انگار.
j_seyedi
j_seyedi
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
با عرض سلام فلسفه تعیین مهر: فلسفه تعیین مهر از نگاه اسلام، تنها جنبه مادى و اقتصادى ندارد بلكه بسیارى از ابعاد معنوى و تربیتى لطیف كه حاكى از پیوند محبت و عشق و بقا و تكامل بوده نیز منظور شده است. براى این كه هویت معنوى- نه اقتصادى- مهر روشن گردد لازم است برخى دستورات آسمانى كه درباره تعیین صداق و تبیین كابین و مهر در احادیث آمده است مورد دقت قرار گیرد. براى نمونه اولین كابینى كه براى مبدأ نسل كنونى بشر یعنى نكاح آدم وحوا (ع) معین شد آموزش احكام بود، چنان كه بر اساس حدیثى كه زراره از امام صادق (ع) نقل مى كند: خداوند به حضرت آدم فرمود: «رضاى من آن است كه معارف دین مرا به او بیاموزى، آدم گفت: قبول كردم». همچنین گاهى رسول اكرم (ص) كه صداق برخى اصحاب را تعلیم سوره اى از قرآن قرار مى داد. به هر حال فلسفه مهریه را در امور ذیل خلاصه مى توان كرد:(5) 1. مهریه تجلى فطرت و طبیعت است: هدیه دادن به محبوب به عنوان اظهار محبت و نشان دادن علاقه، امرى فطرى و طبیعى است كه معمولا از سوى كسى كه پیش قدم مى شود و طالب و یا خواستگار است ارایه مى گردد. این امر حتى در میان بسیارى از موجودات رایج است. مثلا مسأله اى كه به تازگى كشف شده این است كه زاغچه نو پس از بازدید آشیانه هاى مورد نظر به اتفاق همسر آینده اش به او یك حشره هدیه مى كند. 2. مهریه قانون عشق و جذب است: مرد از نظر آفرینش مظهر طلب، عشق و تقاضا است و زن مظهر محبوبیت و معشوقیت مى باشد. مهریه از جانب مرد یك اظهار عشق و محبت فوق العاده براى زن مى باشد كه حتى بالاتر از بخشش و هدیه هاى معمولى است. 3. مهریه پاداش و نشانه حیا و عزت زن است. مهر با حیا، عفت و عزت زن یك ریشه دارد. زن از لحاظ آفرینش نسبت به شهوت ها مقاوم تر است این ویژگى همواره به زن فرصت داده كه دنبال مرد نرود و خود را رایگان در اختیار او قرار ندهد. 4. مهریه باعث بقاى خانواده و مانع از فروپاشى آن است. برخى مردان هوس باز گاه بدون هیچ دلیلى همسر را ترك و زن دیگرى را كه جوان تر و با نشاط تر است انتخاب مى كند. مهریه مانع عمده اى در مقابل این هوس رانى ها است. 5. مهر باعث تعادل اقتصادى است. هر چند زن داراى استقلال مالى و اقتصادى از نظر اسلام است ولى به طور معمول در جوامع ابتكار عمل به دست مردان است. در صورت طلاق و جدایى احتمال این كه زن بدون پشتوانه اقتصادى بماند بسیار زیاد است. وجود مهریه یك نوع احساس امنیت اقتصادى و پشتوانه براى زن مى باشد(6) نتیجه آن كه: مهریه از نظر اسلام تنها جنبه مادى ندارد بلكه افزون بر آن، حكمت هاى دیگرى نیز در تعیین مهر نهفته است بنابراین نه تنها به زنان به عنوان كالا نگاه نشده بلكه ارزش و احترام زن به وسیله وضع و تأیید چنین قانونى محفوظ مانده است.
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
دست شما درد نکنه بابت کامنتا واقعا توضیحات خوبی بود
j_seyedi
j_seyedi
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
اما روایات: 1. روایتى كه از حضرت رضا (ع) در پرسش درباره مهریه آمد، در راستاى همان فلسفه هایى است كه ذكر شد. در روایت امام رضا (ع) چند فلسفه براى وجوب مهر بیان شده است: الف) مؤونه زن بر مرد واجب است، زیرا زن با مرد یك قرار داد بسته و گویا زن فروشنده است و مرد خریدار. ب) زنان از تجارت و كسب درآمد به علل متعددى محرومند. از این روایت برداشت مى شود كه نه تنها حضرت رضا (ع) زن را مانند كالا ندانسته بلكه ارزش و جایگاه ویژه او را براى ما معین كرده است. توضیح آن كه: هم چنان كه پیش از این گذشت، زن مظهر معشوقیت و محبوبیت همراه با حیا و عزت است و خود را رایگان در اختیار هر كسى قرار نمى دهد و مرد در مقابل خواهان و متقاضى زن است، بنابراین براى به دست آوردن این شى‏ء ارزشمند باید هدیه اى متناسب تقدیم كند. از سوى دیگر در خانواده كوچك زناشویى، مسأله تربیت فرزندان به صورت طبیعى به عهده زن گذاشته شده است. این امر شاید در نگاه سطحى كارى كوچك و حتى بى ارزش، به نظر آید، اما این كاركرد زن بهترین و با ارزشمندترین كارها است و در واقع، عالى ترین هدف خلقت است، به همین دلیل است كه پیامبر اكرم (ص) مى فرمایند: «بهشت زیر پاى مادران است». زنى كه خود را با این دید در اختیار مرد قرار مى دهد و با او چنین معامله اى مى كند و مرد او را انتخاب مى كند از نظر لباس، مسكن، امرار معاش و باید تأمین شود. این امر به عهده مرد نهاده شده تا با تأمین نفقه او و افزون بر آن تأمین پس اندازى به عنوان مهریه براى او جنبه مادى تربیت فرزندان را تأمین كند تا زن با خیالى آسوده به كارهاى خود برسد پس در واقع مى توان گفت: هر چند زن خود را در اختیار مرد قرار مى دهد اما مرد براى او خادمى بیش نیست. 2. درباره روایتى كه از حضرت رسول اكرم (ص) نقل شد: «النكاح رق» شایان ذكر است «رق» به كسر «ر» در لغت به معناى ملكیت و عبودیت آمده است «سجدت لك تعبدا و رقا». این واژه در اصل به معناى «بنده» یا «كنیز» نیست، بلكه صفت مشبه این واژه «رقیق» به معناى بنده مى باشد. چنانچه از این واژه فعل به كار برده شود براى مثال گفته شود «ارقه» یا «ارقها» به معناى در اختیار گرفتن كسى، محدود كردن كسى، مالك شدن كسى مى آید»(7) در روایت، پیامبر اكرم (ص) كه براى نشان دادن اهمیت انتخاب همسرى شایسته و متناسب با دختر، از ازدواج تعبیر به رقیت (محدودیت، عبودیت) كرده اند. این تعبیر در واقع كنایه از آن است كه براى زنان به طور معمول با ازدواج، محدودیت هایى پدید مى آید، حال این محدودیت از ناحیه چه كسى در زندگى و آینده زن بسیار مهم است، از این رو برخى بزرگان(8) این روایت را با توجه به معناى لغوى الفاظ آن چنین ترجمه كرده اند: «زناشویى محدود كردن آزادى است، هنگامى كه دخترى را شوهر مى دهید، آزادى او را محدود مى كنید ببینید آزادى دخت گرامى خود را به دست چه كسى محدود مى كنید».
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خب با این همه روایات و اینا که آقای سید گذاشتن حالا مهریه حق زن هست یانه؟ و اینکه باید این حق و بهشون بدین.هرچند امروزه برعکس شده تا طلاق نخوان خبری از مهر نیست
j_seyedi
j_seyedi
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
در عصر جاهليّت نظر به اينكه براى زنان ارزشى قائل نبودند، غالباً مهر را كه حقّ مسلّم زن بود در اختيار اولياى آنها قرار مى دادند، و آنرا ملك مسلّم آنها مى دانستند گاهى نيز مهر يك زن را ازدواج زن ديگرى قرار مى دادند به اين گونه كه مثلاً برادرى، خواهر خود را به ازدواج ديگرى درمى آورد كه او هم در مقابل، خواهر خود را به ازدواج وى درآورد، و مهر اين دو زن همين بود. اسلام بر تمام اين رسوم ظالمانه خط بطلان كشيد، و مهر را به عنوان يك حقّ مسلّم به زن اختصاص داد، و در آيات قرآن كراراً مردان را به رعايت كامل اين حق توصيه كرده است. در اسلام براى مهر مقدار معيّنى تعيين نشده است و بسته بتوافق دو همسر است اگر چه در روايات فراوانى تأكيد شده كه مهر را سنگين قرار ندهند ولى اين يك حكم الزامى نيست بلكه مستحب است. اكنون اين سؤال پيش مى آيد كه مرد و زن هر دو از ازدواج و زناشوئى بطور يكسان بهره مى گيرند، و پيوند زناشوئى پيوندى است بر اساس منافع متقابل طرفين، با اين حال چه دليلى دارد كه مرد مبلغ كم يا زيادى به عنوان مهر به زن بپردازد؟ وانگهى آيا اين موضوع به شخصيّت زن لطمه نمى زند، و شكل خريد و فروش به ازدواج نمى دهد؟!. روى همين جهات است كه بعضى بشدّت با مسئله مهر مخالفت مى كنند، مخصوصاً معمول نبودن مهر در ميان غربيها براى غرب زده ها به اين فكر دامن مى زند، در حالى كه نه تنها حذف مهر، به شخصيت زن نمى افزايد بلكه وضع او را به مخاطره مى افكند. توضيح اينكه درست است كه مرد و زن هر دو از زندگى زناشوئى بطور يكسان سود مى برند، ولى نمى توان انكار كرد كه در صورت جدائى زن و مرد، زن متحمّل خسارت بيشترى خواهد شد زيرا: اولا مرد طبق استعداد خاص بدنى معمولاً در اجتماع نفوذ و تسلّط بيشترى دارد، و هر چند بعضى مى خواهند به هنگام سخن گفتن، اين حقيقت روشن را انكار كنند امّا وضع زندگى اجتماعى بشر كه با چشم مى بينيم حتّى در جوامع اروپائى كه زنان به اصطلاح از آزادى كامل برخوردارند نشان مى دهد كه ابتكار كارهاى پر درآمد بيشتر در دست مردان است. به علاوه مردان براى انتخاب همسر مجدّد امكانات بيشترى دارند ولى زنان بيوه مخصوصاً با گذشت قسمتى از عمر آنها، و از دست رفتن سرمايه جوانى و زيبائى، امكاناتشان براى انتخاب همسر جديد كمتر است. با توجه به اين جهات روشن مى شود كه امكانات و سرمايه اى را كه زن با ازدواج از دست مى دهد بيش از امكاناتى است كه مرد از دست مى دهد، و در حقيقت مهر چيزى است به عنوان جبران خسارت براى زن و وسيله اى براى تأمين زندگى آينده او، و علاوه مسئله مهر معمولاً به شكل ترمزى در برابر تمايلات مرد نسبت به جدائى و طلاق محسوب مى شود. درست است كه مهر از نظر قوانين اسلام با برقرار شدن پيمان ازدواج به ذمّه مرد تعلّق مى گيرد و زن فوراً حقّ مطالبه آنرا دارد، ولى چون معمولاً به صورت بدهى بر ذمّه مرد مى ماند، هم اندوخته اى براى آينده زن محسوب مى شود، وهم پشتوانه اى براى حفظ حقوق او و از هم نپاشيدن پيمان زناشوئى (البته اين موضوع استثنائاتى دارد ولى آنچه گفتيم در غالب موارد صادق است). و اگر بعضى براى مهر تفسير غلطى كرده اند و آن را يك نوع «بهاى زن» پنداشته اند ارتباط به قوانين اسلام ندارد، زيرا در اسلام مهر به هيچ وجه جنبه بها و قيمت كالا ندارد، و بهترين دليل آن همان صيغه عقد ازدواج است كه در آن رسماً «مرد» و «زن» به عنوان دو ركن اساسى پيمان ازدواج به حساب آمده اند، و مهر يك چيز اضافى و در حاشيه قرار گرفته است، به همين دليل اگر در صيغه عقد، اسمى از مهر نبرند عقد باطل نيست، در حالى كه اگر در خريد و فروش و معاملات اسمى از قيمت برده نشود مسلّماً باطل خواهد بود، (البته بايد توجّه داشت اگر در عقد ازدواج نامى از مهر برده نشود شوهر موظّف است كه در صورت آميزش جنسى، «مهرالمثل» يعنى مهرى همانند زنانى كه هم طراز او هستند بپردازد). از آنچه گفته شد نتيجه مى گيريم كه مهر جنبه «جبران خسارت» و «پشتوانه براى احترام به حقوق زن» دارد، نه قيمت و بها و شايد تعبير به «نحلة» به معنى «عطيّه» در آيه چهارم سوره نساء اشاره به اين قسمت باشد.(1)
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
مشکل اینجاست اون زمان که قضیه این مهریه پیش اومد، مرد یه اتاق کاهگلی میساخت یه تنور کنارش و یه زیلو هم کف ش . این میشد خونه ی اون دوتا مرغ عاشق . اما الان داماد باید از صبح تا شب سگ دو ، بزنه(البته ببخشید بخاطر استفاده از این کلمه ،کلمه مناسب دیگه ای پیدانکردم ) که میخاد راحتی وآسایش برا زنش ایجاد کنه ، بنظرم یه کم ناجوانمردانس که مهریه رو حق بی برو برگرد زن دونست .
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
ینی میگین حقش نیست ؟؟؟ به نظر من همین که یک خانوم به عقد مردی در میاد مهریه حق بی برو برگردش میشه . اکثر خانوما خانه دار و از منزل پدر میان منزل شوهر بدون هیچ پشتوانه و سرمایه باید یه چیزی این وسط بهشون تعلق بگیره یا نه؟؟
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
مگه زن از وقتی عقد مرد میشه بردش میشه که مهریه حق مصلمش میشه ؟؟؟؟؟؟؟ یا ببخشید خدای نکرده از زن میخواد استفاده ابزاری بشه که حق مصلمشه؟؟؟؟؟؟؟؟ اره سمیرا خانوم؟؟؟؟؟؟
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
منظور سوالتونو نفهمیدم ولی از لحظه عقد زن مالک کل مهر میشه و یه سری توضیحات که خوب نیست اینجا توضیح بدم.
mahboobeh
mahboobeh
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
چ الکی!!‏
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
١
٠
از شما بیشتر از این آخه انتظار نمیره خخخخ سنت فعلن به حل تمرینای ریاضی میخوره
Cold
Cold
٩٤/٠١/١٩
١
٠
مهریه که باید باشه...ینی یه چیز واجبه...هیچکس حاضر نیست دخترشو بدون مهریه بسپره دست کسی...ولی خوب واقعا مهریه زیاد یه چیز بیخوده و واقعا کار جالبی نیست...ولی خوب خود ماهم پاش بیفته مجبوریم همون زیادشم قبول کنیم :))...وقتی یه نفر داره به کسی که میخواد میرسه ،مطمئن باشین بخاطر مهریه حاضر نیست اونو از دست بده...واسه همین مجبور میشه هر مقداریشو قبول کنه
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
آقای کلد :| همچین کاری یه وقت نکنین :||||
Cold
Cold
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
نه بابا...اونی که ما میخوایمش که مال ما نمیشه :)
f_babaei
f_babaei
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
سمیرا تو چرا برق ګرفتت؟خخخ
f_babaei
f_babaei
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
لبخند کامنتتون آقای کلد تلخ بود ! تلخیشو از دنیای مجازی حس کردم :\
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
:| چرا من حس نکردم :))
Cold
Cold
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
شما لابد حس نداری اصلا =))...خانوم بابایی حق با شماست...بیا اینم یکی دیگه :)
f_babaei
f_babaei
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
f_babaei
f_babaei
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
مهریه تو طول زندګی باید مرد به زنش بده! حتما که طلاق نیست! اصن مهریه حق زن محسوب میشه وهر وقت اشاره کنه مرد باید در اختیارش بذاره حالا اګه مهریه زیاد بود میتونه کم کم بده دیګه
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
با تشکر از شما :)) خخخ البته اونایی که دم بختن درست میگن مث ایشون :))))))
f_babaei
f_babaei
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
من کجام دم بخته؟؟؟:)) میدونی که بایدفکرامو بکنم :))
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
مدیونی اگه جواب رد بدی خخخ
f_babaei
f_babaei
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خخخ =))
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠١/١٩
٣
٠
پسر خوبیه جواب مثبت بدید !!!!
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خخخخخخخخخ
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
:) بیچاره شور ایشون:)
s_mohsen
s_mohsen
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
مبارررررررررکهههههههه!!!!!کی بیایم شیرینی بخوریم؟؟؟
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
واسه همزادم شضایعه درست نکنین..این قراره واسته 5-6سال دیه عروسیامونو با هم بگیریم:/خخخخخخخخخخ
f_babaei
f_babaei
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
خخخخ بچه ها من دیه حرفی ندارم :)) همزاد داره راست میګه انقد پشت سر من حاشیه نسازید =)) آقای نص بنظرم جز خوشبختا محسوب میشه شوهرم بله چیش :)
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
شوهرتون کچلی مزمن میگیره:) من شک ندارم:)
f_babaei
f_babaei
٩٤/٠١/٢١
١
٠
آقا محسن ازدواجم کجا بوده اخه که شیرینش باشه :)) آقای نص کچلی که در راه عشق باشه خیلیم مقدسه =))
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
موافقم...منتهی باید متناسب با شرایط اقتصادی و جیب داماد باشه... سوال دومم که آقایون جوابشو بهتر میدونن :))
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
والا حرف ماهم همینه :)) سوال دومم که خود آقایون بهتر میدونن خخ
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
البته شاعر در این زمینه زیادی شعر سرایی کرده :) مثلا : اگر امروز دو تا مشکل کوچک داری/متاهل که شوی مخزن مشکل باشی/هر چه درد و مرض و مشکل و بیماری هست/آخرین ورژن آن را همه شامل باشی/پسرم خر نشوی مهریه ناقابل نیست/تو خودت بیشتر از مهریه قابل باشی/قورمه سبزی زن خانه لذیذ است ولی/بهتر آن است که قانع به فلافل باشی (^_^)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
امیر حسین خوشحالم یه دوبیتی قشنگی گفته در این زمینه : در لحظه ی ازدواج، گاگول شدم/با مهریه ی زیاد، مقبول شدم/«کی داده و کی گرفته » حرفی ست غلط/من دادم و او گرفت و بی پول شدم :))))))))))))
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خخخخ
j_hoseinpoor
j_hoseinpoor
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
مهریه یعنی خرید زن .من به هیچ نوع مهریه گرفتن قانع نمیشم چه کم چه زیاد اولا زنان و دختران ایرانی حرمتشان بی نهایت بیشتر از سکه و طلاست .دوما مردان با وجدان ایرانی اینقدر میفهمند که زن را به خاطر خودش دوست داشته باشن نه ترس از دادن مهریه.
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
حتی اگه دختر داشته باشین ؟؟؟ خرید زن :| خریدو فروش معمولا نقد اقساط چک و این چیزاست ولی مهریه قابل بخششه اکثر زنای ایرانی حتی رنگشم نمیبینن همین مادرامون طفلیا عمری زندگی میکنن دم از مهر هم نزدن پس نمیشه عنوان خرید واسش گذاشت در ضمن فهمیده بودن مردا چه ربطی به مهریه داره ...
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
موافقم چون دین گفته و برای زن خوبه:)
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠١/١٩
٢
٠
حالا چون در شرف ازدواجی و دستت زبر تیغه خوب نظرای مثبت بزار .
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خخخخخ
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
من عقیده دارم باید مهریه برای مادر زن هم در نظر بگیریم:) سلطان قلب مادر زن:)اخخخخ قلبم...ای قلبم:))خخخ
f_babaei
f_babaei
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
ایجور که پیداست بدجوری خاطرخواهین =))
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
حرف در نیارید برای منه مظلوم:)
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
راستی ..چقدر اواتارتون زشته:)
Mehrenaz
Mehrenaz
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
مهریه حق زن هستش، خیلی ها رو میشناسم که همون اول بعد از ازدواجشون به زنشون گفتند که هر وقت خونه خریدم سه دونگ را به نامت میزنم.و کردند با اینکه مهریه اون زن خیلی کمتر از سه دونگ خونه است.... در ضمن یک زن هیچ وقت به خاطر مهریه ازدواج نمیکنه، در درجه اول "مِهر " واسش مهمه.ولی این دلیل نمیشه که مرد بگه حالا که مهر واست مهمه پس مهریه میخوای چیکار؟ مهریه در واقع یک پشتیبانه از زن که اگر ازدواج ناموفق بود، زن بتونه زندگیشو بچرخونه، به هر صورت هر کسی حاضر نیست با زن متعلقه ازدواج کنه پس این خود زن هستش که باید زندگیشو بچرخونه...
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
آفرین خیلی منطقی بود :)))
مرتضی هنرمند راد
مرتضی هنرمند راد
٩٤/٠١/١٩
١
٠
من به واسطه ی کاری که الان میکنم در مشاغل و حرفه های مختلف با چند نفری اشنا شدم که اتفاقا یکی از اونها "وکیل" دادگستریه----از اون وکیل هایی که معمولا پرونده های طلاق رو قبول نمیکنه مگر در شرایط خاص(واقعا به پول احتیاج داشته باشه!)----یادمه یک بار برام تعریف می کرد که وکیل یک خانمی شده برای گرفتن مهریه ش که 300تا سکه بوده،خلاصه با تحقیقات دادگاه از جناب شوهر متوجه میشن که ایشون فقط یه حساب بازداشتی داره ---- معمولا در این موقعیت دادگاه مهریه رو قسط بندی میکنه دیگه!----قبل از صدور حکم قاضی از موکل دوست من میخواد که باهاش خصوصی صحبت کنه و بهش میگه : حاضری اون هفت/هشت میلیونی که تو حسابش هست رو بگیری و باقی مهریتو ببخشی؟ این خانم هم میگه :نه----قاضی هم میگه :خواهر من وجدانا شما 300سکه میرزی که بنده خدا سیصد سکه مهرت کرده؟!!!----خانم هم عصبانی میشه و بدون صدور حکم از دادگاه میزنه بیرون.دوستم میگفت وقتی برام تعریف کرد قاضی چی بهش گفته نتونستم جلوی خودمو بگیرم،اینقدر خندیدم که حق الوکاله ی منم نداد و رفت...واقعا خنده ام داره،خنده داره
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
ینی الان زدین تو سر وکلایی که پرونده طلاق و نفقه قبول میکنن خخخ آقا مام مجبوریم اولش از این کارا کنیم ولی یه روزم سری تو سرا در میاریم :)) خب دیگه این که قاضی مملکت بوده چه انتظاری از بقیه هست هرچند چه خبره 300تا حخخ
مرتضی هنرمند راد
مرتضی هنرمند راد
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
البته منم اوایل فکر می کردم این پرونده هارو برای این قبول نمیکنه که چون پرونده های معمولی هستند و پیچیدگی خاصی ندارن اما بعدا فهمیدم کلا دوست نداره وارد منازعات طلاق و این داستانا بشه و الا این روزا درامد همه ی وکلا از پرونده های طلاق درمیاد
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
مهریه حق نقی بود....تو مشتای نقی بود:)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/١٩
٢
٠
:) ! من قدی که پول داشته باشم مهریه برا زنم می گیرم که هر وقت خواست بهش بدم ! اگه خونوادش قبول کردن ، خوب به سلامتی ! و اگه قبول نکردن حاضر نیستم یک انسان رو با سکه معامله کنم اگه هم با فرض اینکه طرف رو هم دوست داشته باشم ، بازهم ، پول به برده داری نمی دم ! چون معتقدم ، خونواده ای که رو دخترش سکه بالا می زاره ! در اصل داره قیمت دخترش رو اعلام می کنه !و اگر خونواده پسر بخوان بگن حالا شما بیاین کمترش کنید ، عین اینکه که بخوای کفش بگیری سرش چونه بزنی ! :| ! به همین خاطر اصلا ً حاضر نیستم شخصیت یک انسان رو این مدلی ببرم زیر سوال ! :| هر وقت بخوام ازدواج کنم ،می گم فلان ریال پول دارم ، میشه فلان سکه ، حالا مهریه دختر شما رو در حد توانم قبل ازدواج می دم ، و اگه وسعم برسه چنتاییش رو بعد ازدواج ولی نسیه قبول نمی کنم .
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
اینطوری خیلی خوبه حداقل زن امید داره که یه مبلغی میتونه پشتوانش قرار بگیره اما به نظر من اصلا لفظ معامله با به قول اون دوستمون خرید واسه تعیین مهریه درست نیست
h_looshi
h_looshi
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خب مث ایکه دیر رسیدم .. هر وخ شوور کردم میام بهت میگم! ایشالا مو هات رنگ دندونات نشه تا او موقع
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
تو عروس شو کارت نباشه خخخ
s_mohsen
s_mohsen
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
من اومدم اب بخورم!!!!اینجا واسه رده سنی من خوب نیست!!
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
3 سالتونه؟
s_mohsen
s_mohsen
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
نه! دوسالو نیم!
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
فکر میکردم یک سال و هفت ماهتونه خخخ از بالا میگن از آقا محسن بپرسین چقدر مهریه تعیین میکنن؟ منظورم طرفداراتونه خخخخخخ
s_mohsen
s_mohsen
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
طرفدار؟؟؟؟؟ خودم+یه شاخه گل رز!
f_yazdi
f_yazdi
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
باهاش موافقم.چون مهریه پشتوانه زنه... ولی با زیادش موافق نیستموووووووووووووووووو.... در ضمن مهریه مگه حتما باید سکه باشدوووووووووووووووووو ؟! میتونه حفظ دیوان مثلا حافظ باشدووووووووووووووو یااااااااااا قرآن .......... البته به شرطی که آقایون جنبه شو داشته باشنوووووووووووووووووووووووووووووووووو........... :))
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٠
١
٠
یه وقت نیای مهریه تو همچین چیزایی بزاریاااااا اگه الان یه مرد خوبم پیدا شه میبرنش تو موزه مال زندگی نیست که خخخ
f_yazdi
f_yazdi
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
حواسم هس خیالت رااااااااااااااااااااااحت........................ :))
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
آقایون داداشای گل! قبل از عقدِ محضری یه تماس با من بگیرین تا راهنماییتون کنم! اگه نتونستین تماس بگیرین هم زمانی عقد حتما قید بفرمایید مهریه عندالتوان باشه نه عندالمطالبه . . . :))))
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
آقا صالح لطفا آموزشاتونو از الان شروع نکنین خخخ خود خود محضر دار بلند میگه عندالمطالبه یا عندالستطاعه خخ متاسفم تیرتون به سنگ خورد خخخخ
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
آخه در اون لحظه اینقدر آقا داماد شاد و سرحال هستش که حالیش نمیشه محضردار چی میگه! از الان بهشونه باید بگم تا حواسشون باشه! تازه اگه با منئ مشورت کنن کاری میکنم که حتی 1سکه هم ندن! حتی اگه وکیل طرف مقابل هم شما باشی! :)))
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
خخخ جووون از الان خط و نشون ؟؟؟ فردا روز که قبول شدین میاین میگین سمیرا خانم وکیل سرپرست سراغ دارین خخ اونجا جبران میشه :))))))))
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠١/٢٣
٠
٠
بنده هم الان تسلیمم! :) خخخخخخخخ
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
نظرم منفیه! اصلا باهاش مخالفم! چون طفلک هستن آقایون! چون گول خوردن! :)
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
حالا وقتی خودتون 1000 تا سکه مهر خانومتون کردین سلام میکنم خخخ ما که آقامونو اذیت نمیکنیم فقط به اندازه سال تولدم باشه دستش درد نکنه خخخ
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
چند روز پیش یکی از دوستام که در دوران شیرینی نامزدی هم به سر میبره باهام تماس گرفت که بیا شهادت بده که من نمیتونم 100تا سکه رو یکجا بدم! بهش گفتم تو که هنوز زوده واست این حرفا گفت نامزدش رفته و 100تا از 400تا سکه رو مطالبه کرده. میگفت حالا بیا و به قاضی بگو واسم قسط بندی کنه! خب این درسته؟ اختلافشون چی بود حالا؟ این دوست ما رفته بوده تلویزیون 60 اینچ پلاسما خریده بوده مادر خانوم گفته بود نه باید ال ایی دی باشه و همین بحث بزرگ شده بود و عاقبتش شده بود این! قبول دارم که در انتخاب باید دقت بشه اما اینکه از یک اختیار به عنوان اهرم فشار استفاده بشه ناجوانمردانه هستش. به نظرتون اگه مثل خیلی از کشورا قانون بذارن که دارایی به طور مساوی بین زن و مرد تقسیم بشه نسبت به این قانون بهتره یا بدتر؟
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
واقعا اینجور زندگیا مسخرست و کسی که بخواد از مهرش به خاطر اینچیزا استفاده کنه مسخره تره .400تا؟ آقاهه موقع تعیین مهر کجا بوده :|
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
درمورد سوالتونم خب ما که نحله داریم ینی اگه زنی خواست جدا بشه باید نصف دارایی هایی که تو زندگی مشترک شوهرش بدست آورده بهش بده چون باهام تلاش کردن و بدست آوردن ولی کو گوش شنوا... همون مهر رو هم نمیدن چه برسه به نحله
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠١/٢٠
٢
٠
راستی اگه من بخوام دخترم رو شوهر بدم چشم دوماد کور دندش هم نرم باید مهریه سنگین بده اما اگه بخوام پسرم رو زن بدم مهریه خیلی چیزه بدیه. باعث تمام مشکلات همین مهریه هستش. مهریه:|||||||
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
دست شما درد نکنه :|
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢٠
١
٠
ایول صالح جان:) منظورتو خوب فهموندی بهش
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢٠
١
٠
بهش " ون " با تشکر
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢٠
٢
٢
چشم:) البته قبلنا دیده بودم شما از شناسه *جمع* استفاده نمی کردیدا :)
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
راستی این خانومایی که به همسرشون گوش نمیکنن و میرن سرکار تا به قول خودشون دستشون توی جیب خودشون باشه هم باید مهریه بگیرن عایییییا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
بله...چون مهریه حق زنه...!
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
زن اگه میره سرکلار تا کمک خرج مرد باشه داره بهش لطف میکنه ، و این اصلا ربطی به مهریه نداره ، مهریه حق زنه چون توی قرآن هم بهش اشاره شده
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
بله تعلق میگیره اگه میخواد خانومش نره سر کار و گوش نمیده باید از طریق دادگاه پیگیری کنه.
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
بله ظاهرا من خیلی بی منطقم و شما فهمیده و منطقی . ببخشیدا !!!
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
من اومدم قانون واستون گفتم چه ربطی الان به فهمیده بودن و نبودن داره شنا تو نتم یه سرچ که بکنین ماده قانونیشو واستون میاره.
فاطمه خانووم
فاطمه خانووم
٩٤/٠١/٢٢
٠
٠
. حتی زنی که خیانت میکنه به شوهرش هم مهریه تعلق میگیره.
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٢
٠
٠
مهر جدا از اینکه به نظر همه ما حق زن باشه یا نباشه قانون اومده اون حق در نظر گرفته و به همه خانوما در هر شرایطی تعلق میگیره :))
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
مهریه اگه مثل قدیم بدون چشم وهم چشمی ومعقول باشه چیز خوبیه...چون به نظر من یه جور حق یا پشتوانه واسه زنه....من با مهریه کم موافقم(14تا)...واسه آقایون هم به نظر من واسه آینده نگریشون ودورنگریشونه واینکه اونا منطقی تر عمل میکنن به نظرم واون لحظه بدون اینکه احساساتشونو درنظربگیرن احتمال هر اتفاقیو میدن ودرصددن که مهریه رو کم کنن:)
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
14 تا که خیلی کمه 114 خوبه :)
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
با عرض سلام خدمت مسعول انجمن فوق العاده بی معرفت بنده در حال حاظر هیییچ نظری ندارم! :/ دی!
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
خخخخ با عرز ثلام و خصده نباشی خدمط شما دوسط گرامی چشششششششم الان میرم خخخ پیر شدم ننه یادم رفته بود :))
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
چی؟ مهریه؟ از این شوخیا با من نکنین!
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
خخخخ صابونش به تنتون خورده آقای شمشیری یا نه ؟
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
اگه کار خیری خواستین بکنین برین با زندانیان مهریه ملاقات داشته باشین /پای حرفاشون بشینین/ببینین که دلشون چقدر پره و چه حرفای از عشقهای نافرجامی دارن که به طمع پول آخرش پاشون به حبس و زندان باز شده.////زندانیانی که به جرم عاشقی دارن حبس میکشن!(خودم زیاد دیدم که میگم)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
رئیس ستاد دیه کشور گفت: در حال حاضر از بابت محکومیت‌های مالی دیه بیش از ۲ هزار و ۴۴نفر را در زندان‌ها گرفتار کرده است.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
منظور تعداد مهریه بود که الان به 3 هزار نفر رسیده
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
آقای آتشروان شما رفتی کجا رو سرچ کردی ؟؟؟ پس اون مطلبی که میگه آمار زندانیان مهریه از 3000 تا به 1500 کاهش پیدا کرده چیه ؟ الان با حکم اعسار دیگه کمتر کسی واسه مهریه راهی زندان میشه.حداقل سرچم میکنین درست آمار بدین
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
http://www.irinn.ir/sitefiles/13911106/اجتماعی/زندانی%20مهریه.jpg
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
http://media.farsnews.com/Media/9005/ImageNews/900526/49_900526_L600.jpg
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
خخخ اره باید عاقلانه ازدواچ بشه
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠١/٢٠
١
٠
یا 110 سکه انتخاب میکنم که بدم یا یک ملیار تا سکه!!!دلیلش اینه که کسانی که ندارن بدن فقط 110 تا براشون بریده میشه توی دادگاه! پس فرقی نداره /اگه دختر قانعی بود که همون 110 تا اگه نه میگم هر چی دوست داری بگو !
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
سمیرا خانوم سوال کردین که همون اول مهریه رو انتخاب کنن و بدن/مگه اون اقا داماد فکر میکنی اول ازدواج چقدر سرمایه داره که بده /معلومه سرمایش کمه و با اون پولی که داره بازم معلومه عروس قبول نمیکنه مهریه پایینو و ا ین سوالتون از پایه غلطه و اشتباه/
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
سوال از پایه درسته جناب برداشت شما مثل همیشه غلطه من دیشب یه کامنت مفصل واسه شما گذاشتم که کد امنیتی اشتباه بود رفت رو هوا ان شالله سر فرصت دوباره میزارمش
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
اگر هرکس پاشو به اندازه گلیمش بلند کنه علاوه بر اینکه میتونه مهر بده دیگه به قول ایشون راهی زندانم نمیشه.مفصل توضیح میدم
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
در مورد کسانی هم که میگم ما مهریه کم میدیم/باید بگم شما اگه واقعا عاشق طرفتون بشین قد موهای سرتون هم میزان مهریه رو قبول میکنین!!/و اگه همینطوری هم میخواین ازدواج کنین و اینکه عشق معمولی باشه و فقط صرفا ازدواج که اون مسئلش جداست/و اونجا فقط این حرفتون قابل قبوله /خ
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
ازدواچ باید عاقلانه و عاشقانه باشه نه اینگه از روی احساسات زودگذر. داشتیم کسایی رو که خر شدن از روی احساسات مهریه بالا رو قبول کردن ولی بعد یه سال که به طلاق کشیده به شکر خوردن افتادن که چرا از روی احساس زن کرفتن
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
مو به شخصه موخوام 333 تا سکه مهر کونوم:)) بله:))خخخ دروغ گفتوم:)
f_babaei
f_babaei
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
خخخ طرفتون یا خودتون به عدد 3 حتما علاقه خاصی دارن:))
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
عدد 9 ،عدد خوش شانسیه...سه تا رو که با هم جمع کنید میشه 9:)
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
کاش اول انجمن نوشته میشد * بیاید توی این انجمن مرد یا زن بودمونو کنار بذاریم و بدون جبهه گیری و منطقی نظر بدیم نه اینکه هرکی واسه دفاع از جنسیتش نظر بده
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
موضع گیری نیست جناب شما چقدر علاقه داری بگی من دارم از روی احساسات و جنسیت و جبهه گیری حرف میزنم؟؟؟ حرف من اینه مهریه حق زن هست یانه ؟ اگه آره پس چرا حقشو نمیدین اگه نه دلیل بیارین من واسه عقایدو نظراتم که دغد دغده اجتماعی من هستش باید بحث کنم ولی نباید به شما جواب پس بدم.ان شاالله سر فرصت احتمالا فردا چند تا کامنت میزارم که هم جواب آقای آتشروان هست هم بیشتر با طرز فکرم آشنا بشین که هرچند هدف من قانع کردن دیگران نیست.
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢١
١
١
هه عاقا همه یه صدا داد بزنیم *مهریه حقققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققق زنه* ولی کسی دلیل خاصی نخواد و به اسلام مراچعه کنه . چون توی اسلام گفته چون قانون اسلامی گفته چون توی دادگاه همیشه حق با زنه چون به *ظاهر* ضعیفه چون طفلی چون چون چون هه
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
واقعا متاسفم ، ادمین محترم حالا دلیلشو متوجه شدین.اگه اینجا بخواد یه بحث درستم انجام بشه بعضی از دوستان نمیزارن و با مغلطه و خاله زنک بازی بحث و به بیراهه میکشن.مرسی از نظر من این انجمن تموم شده است.
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
" باور همون قد مسیر رو روشن می کنه که چشم بند! گوش می دی جسپر؟ بعضی وقتا که دیروقت داری توی شهر قدم می زنی و زنی از رو به رو بهت نزدیک می شه، می بینی که راهشو کج می کنه و از یه مسیر دیگه می ره. چرا؟ چون یکی از اعضای جنس تو به زن ها دست درازی می کنه و بچه ها رو آزار میده! " از کتاب جز از کل/ نوشته ی استیو توتز / ترجمه پیمان خاکسار
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
" باور همون قد مسیر رو روشن می کنه که چشم بند! گوش می دی جسپر؟ بعضی وقتا که دیروقت داری توی شهر قدم می زنی و زنی از رو به رو بهت نزدیک می شه، می بینی که راهشو کج می کنه و از یه مسیر دیگه می ره. چرا؟ چون یکی از اعضای جنس تو به زن ها دست درازی می کنه و بچه ها رو آزار میده! " از کتاب جز از کل/ نوشته ی استیو تولتز / ترجمه پیمان خاکسار
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٤/٠١/٢١
٠
١
سلام ... مهريه يك اجبار است دليلش را نه اسلام گفته و نه قانون اساسي
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢١
١
٠
خب مگه چیزی بی دلیل میشه آقای روشناوند؟ من تفسیر قرآن نخوندم ولی حتما یه دلیلی داشته که تو قرآن اومده و قانونگذار هم اونو قبول کرده و تو قانون آورده.مگه میشه یه زن همینطور وارد زندگی مردی بشه و هیچ چیز بهش تعلق نگیره؟ در صورتی که همون اسلام انقدر زن رو به اطاعت از شوهر و چیزای دیگه سفارش کرده.به نظر من اگه کار بیهوده و بی دلیلی بود اول از همه پیامبر اونو انجام نمیدادن در حالی که ما انقدر روایت در مورد مهر داریم.
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٤/٠١/٢٤
٠
٠
سلام ... داريم كه زن ميتواند به فرزندش شير ندهد مگر مزد آن را بگيرد و يا براي بچه دايه بگيريد آيا منظور همين فرمانها بود
مرتضی هنرمند راد
مرتضی هنرمند راد
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
دِارش جان چرا شلوغش میکنی؟این قضیه بازیِ دو سر باخته اگه بخوایم به نفع اقایون ببینیم که باید بگم اخیرا شنیدم که دیگه حتی برای همون 110 سکه هم زندان نمی برن و مهریه رو قسط بندی میکنن.حکم هایی که الان توی دادگاه ها برای قسط بندی مخریه تصویب میشه رو برو ببین,سه ماهی یک سکه,دو ماهی یک سکه حتی مورد 6ماهی دو سکه هم تصویب شده.فقط کافیه که مذد قبل از طلاق تمام اموالشو به نام یکی دیگه بزنه (البته یک خونه و یک ماشین در شأن خودش میتونه داشته باشه و جز مهریه محاسبه نمیشه) اونوقت خیلی راحت مهریه رو براش به این شکل قسط بندی میکنن و شما حساب اینو بکن که یه دختری که حالا مطلقه محسوب میشه و مهریش رو هم دادگاه قسط بندی سه ماهی کرده چطور باید زندگی کنه؟چطور با ماهی 350هزار تومن باید زندگی کنه؟یعنی میخوای بگی دختری که با یک نفر ازدواج میکنه هیچ حق و حقوقی نداره؟با همه ی اینا که گفتم مطمئن باش که خود من هم اگه روزی قرار باشه مهریه بدم به هر روشی از زیرش در میرم!!----"مهریه" خیلی پیچیده س خیلی پیچیده,مثلا فکرشو بکن ازدواج کنی و 300سکه مهرِ یه اون خانم بکنی و کارتون به طلاق بکشه و ایشون مهریه شو بخواد و توام بخوای قسط بندی کنی(حالا قضیه رو از اینور ببینیم) و دخترِ هم یکم تیز و بز باشه و بتونه ادرس دار و ندارتو در بیاره اینجا تو حتی اگه به نام کسِ دیگه هم بزنی ابروت در خطرِ چون پدرت با خودش میگه ابروی خانوادمون در خطرِ,هر روز مامور دم خونه اس و حتی ممکنه ملک رو بازداشت کنن,اینجا شما نه تنها 110 سکه رو بلکه تمام 300 سکه رو میدی....برنده ی دادگاه خانواده فقط وکلان و بس
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
مرسی آقای راد.
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢٣
٢
٠
منم حرفم همينه ، به کرات هم گفتم "بايد طوري باشه که نه سيخ بسوزه نه کباب" ولي کو گوش شنوا
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
سمیرا خانو من در کامنتی توضیح دادم که اصلا چرا مهریه امده توی ازدواج و اینکه قبلا کاربرد داشته و الان دیگه نباید باشه/در اون یه چیزای رو توضیح دادم که متاسفانه سانسور شد/اگه میتونستم بهتون بگم /متوجه میشدین این مهریه کاربردش قدیم بوده و الان ضرورتی نداره.
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢١
١
٠
آقای آتشروان اگه ما حتی اسلام و اینچیزارو هم ندید بگیریم از نظر عقلی چی؟؟؟ اتفاقا منم یک کامنت واسه شما نوشتم که کد امنیتی اشتباه بود پاک شد چون طولانی بود دیگه ننوشتم تا حال نوشتن شو پیدا کنم.اگر مهریه در قدیم بوده و الان نباید باشه پس خیلی چیزای دیگه هم باید تغییر کنه از جمله ارث زن دیه زن و حتی ریاست مرد بر خانواده... اگر بخوایم تغییر رو تو مهر بپذیریم باید تو موارد دیگه هم قبول کنیم نه اینکه آقایون فقط از جانب خودشون همه چیز رو ببینند. باتشکر :) ان شاالله فردا وقت کنم اون کامنتم و مینویسم واستون و دلایل خودمو میگم .
p_golpari
p_golpari
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
مهریه حق زن :) ولی تعیین کننده خوشبختی تو زندگی مشترک نیست :) بهترین دوستم 1سکه مهرشه خیلی هم خوشبخته :)
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢١
٠
٠
دلیلت از اینکه اینقدر دیر اومدی چیه؟؟؟ زود تند سریع بگو خانم خانما :))
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠١/٢٢
٠
٠
مهریه بیشتر از اینکه پشتوانه مالی بشه پشتوانه فکریه زن شده. بابابزرگم همیشه میگفت مهریه رو نه مردش داده نه نامردش. مردش که میشینه زندگیشو میکنه نامردشم کاری میکنه بیخیال مهریه بشی. مهریه باید در حد عرف و شان خانواده دو طرف باشه. همین
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٢
٠
٠
مرسی خیلی خوب گفتی :)) اگر عرف و شان خانواده در نظر گرفته بشه انقدر توقعات بیجا از شوهر بوجود نمیاد و زن هم تا یه اتفاق ساده بیوفته به فکر اجرای مهر خودش نمی افته.پشتوانه فکری هم خیلی خوب بود شاید یه زن هیچ وقت نتونه مهرشو بگیره (مثل مادرای خودمون) ولی همین که میدونه یه چیزی هست که متعلق به اونه خیلی خوبه یه جور اطمینان خاطر واسش میاره.
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠١/٢٢
٠
٠
اوهوم
حسنک کجایی؟
حسنک کجایی؟
٩٤/٠١/٢٣
٠
٠
من نظــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــر خاصی ندارم ......... البته الان حوصله فکوکردن بهشو ندارم ........... بععععععععععععله
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٣
١
٠
این کامنت واسه آقای آتشروان هستش البته کسی نظری داشته باشه میشنویم.راستش هدفم از طرح این سوال که مهریه در ابتدا پرداخت بشه بهتره یا نه؟ این بود که نظرات دوستان و بدونم و بتونم در آینده از همین نظرات استفاده کنم.قابل ذکر هستش که تمام حرفای من بدون در نظر گرفتن اینکه مهر حق زن هست یانه گفته شده چون قانونگذار به هر دلیلی اونو حق زن دونسته و اگر بخشیده نشه باید پرداخت بشه و هم اینکه تمام حرفای من یک نظریه هست چون این عمل تو جامعه رواج نداره و عرف نیست:از نظر عقلی و اسلام بهتره که زن و مرد در ازدواج هم کفو یکدیگر باشن و توصیه شده که بهتره مرد از نظر مالی کمی از زن بالاتر باشه.اگر بنا رو به پرداخت مهر در ابتدای ازدواج بر اساس توانایی مرد یا در چند سال اولیه ازدواج بزاریم و خانم مهریه کم و یا معقولی رو هم درخواست کنه تبعات خیلی خوبی داره.ما در زمانه ای زندگی میکنیم که حداقل های ازدواج بیست یا سی میلیونی میشن چه از نظر مراسم چه از نظر جهیزیه و کمتر کسی هست که توانایی پرداخت 40 یا 50 میلیون رو نداشته باشه.چه بصورت یکجا چه بصورت اقساط.گرفتن مهر در ابتدا امر توقعات دو طرف به خصوص خانمهارو کم میکنه (چون اکثر خانوما از مهر در زمان طلاق و تحت فشار قرار دادن آقا میخوان استفاده کنن).زنی که مهرش زیاده این ذهنیت رو داره که هر زمان بخواد یا اینکه مشکل کوچیکی پیش بیاد بره اونو بزاره اجرا و به تبعش یک زندگی رو نابود میکنه.پرداخت مهر در ابتدا در صورتی که مرد توانایی پرداخت داشته باشه میتونه یک سرمایه کوچیک و یک پس انداز برای اونها باشه اونم خانمهایی که اکثرا خانه دار هستند و همچنین در زندگی مشترک پابه پای آقایون تلاش میکنن اما نهایت تمامی اموال به اسم آقا میشه.قطعا رعایت جانب انصاف از طرف آقایان در پرداخت مهر زن رو به زندگی دلگرمتر و محبت او رو به همسر و خانواده بیشتر میکنه.یکی دیگه از خوبیهای پرداخت مهر در ابتدا مربوط به ارث زن میشه.زن در صورت دارا بودن فرزند یک هشتم و نبود آن یک چهارم ارث میبره و حتی اگه مرد هیچ وارث دیگه ای هم نداشته باشه بازهم همون یک چهارم ارث میبره یعنی نهایت انصاف ! زنی که نصف زندگی زناشویی رو میسازه اما فقط یک چهارم!!! اگر مهر زن در طول زندگی پرداخت شده باشه در موقع فوت آقا همون مقدار میتونه پشتوانه اش باشه و بقول معروف دست خالی به منزل پدر بر نگرده که اگه آقا اموالی داشته باشه مدت نسبتا زیادی برای گرفتن ارث طول میکشه و اگه نداشته باشه هم که هیچ به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگزاریم
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٣
١
٠
اگر اسلام رو در مورد مهر قبول نداشته باشیم و بگیم مهر قبلا لازم بوده و الان لازم نیست و یا حق نسبی خانومهاست به نظرم کمی بی انصافی کردیم.اسلامی که اومده ارث زن رو حداقل قرار داده دیه اونو نصف دیه مرد کرده ، ریاست خانواده رو به مرد داده و زن رو همه جوره تابع اون کرده ، آزادی های زنان رو چه در منزل پدر چه در منزل شوهر نصف آزادی های مردان قرار نداده (اما حکم زنای اون برابر با مردان) اونو مادر خطاب کرده و بزرگترین وظیفه اونو تربیت فرزند و خدمت به شوهر و خانواده قرار داه پس چرا نباید مهر حق اون باشه ... البته روی سخنم با خانمهای خانواده دار و مهر های معقول هستش نه اونایی که به سن تولده . و درآخر هر نظریه ای ایراداتی داره و به تبع اون مخالفانی :)) با تشکر
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢٤
٠
٠
اين آخرين حرفم در اين مورده : داييم چند ماه پيش توي تصادف فوت شد، زنش بعد يکي دو ماه ادعاي مهريه کرد و از پدربزرگم مهريه خواست، ميخوام ببينم واسه اين ديگه جوابي دارين؟!! اين چه قانونيه در مورد مهريه؟!!!! فکرشو بکن خنده ي آدم ميگيره که از مرده مهريه بخواي بگيري هه
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢٤
٠
٠
اینم آخرین حرف من به شماست ، آدم ناآگاه چوب نادونی خودشو میخوره با حرفاش به دیگران ضربه نمیزنه فقط حدو حدود خودشو نشون میده به قول دکتر پدرام : از کوزه همان تراود که در اوست... البته به من گفته بودن که اصلا جواب شمارو ندم اما آدم وقتی از کسی خوشش نمیاد باید بگه تا یه وقت مدیون خودش نشه :)) حالا هرچندتا دوست دارین نظر کارشناسی بزارین خخخ
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٤/٠١/٢٥
٠
٠
حوصله کل کل رو ندارم ، به قول استادمون " در خانه گر کس است، يک حرف بس است" .موفقیات
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢٥
٠
٠
fatemeh_sh73
fatemeh_sh73
٩٤/٠٢/٠٥
٠
٠
چرا همدیگه رو میزنین خب :/