خانه انجمن شعر امروزی یا دیروزی؟!
٦٧٦
٣٣
B_kasmaei

شعر امروزی یا دیروزی؟!

شعر امروزی یا دیروزی؟!

سلام.این موضوع خیلی وقته ذهنم رو مشغول کرده

به نظرتون شعرهای کلاسیک و قالب دار بهتر و تاثیرگذار تر هستند یا شعرهای نو و سپید و غیره؟

٩٣/١١/٢٥
نظرات کاربران
کد امنیتی
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/١١/٢٥
٠
٠
من خودم شعرای نو رو ترجیح میدم..
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/١١/٢٥
٠
٠
اووووووووووووووووووووووول
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/١١/٢٥
٠
٠
ولی بازم بستگی داره مثلن خیلی از شعرای حافظو ... رو هم دوس دارم..ولی علاقه مندیام تو شعر نو بیشتره:دی
imanhkt
imanhkt
٩٣/١١/٢٥
٠
٠
هیچ کدوم ... شعر های جواد یساری تحولی در اشعار به پا کرده ... به نمونه ای از این اشعار توجه کنین : سازمو وردارم برم پایین چشمه بشینم / شاید عکس رخ اون دلبر نازنینمو اب بیاره ببینم
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٣/١١/٢٦
٠
٠
استاد پاینده باد! خخخ
Mohammad-E
Mohammad-E
٩٣/١١/٢٥
٠
٠
شعر های کلاسیک بیتره بنظرم
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٣/١١/٢٥
١
٠
هردو...البته به شاعرش هم بستگی داره...بعضی شاعرآ اصن احساس نداره شعرشون..:/
so_karimi
so_karimi
٩٣/١١/٢٥
٠
٠
هر دوش به شرط زیبا بودن و محتوا جالب هستن .
هاچ
هاچ
٩٣/١١/٢٥
٤
٠
فرقی نداره! مثل اینه که بگین نویسنده ی صد ساله پیش بهتر می نوشت یا نویسنده ی حال حاضر! شاعر ها و سبک ها باهم متفاوتن، مخاطب ها و احساس ها هم همینطور.
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/١١/٢٥
٣
٠
دقیقا همین کامنت رو میخواستم بنویسم! این چه سوالیه واقعا؟؟؟!!!
s_sali
s_sali
٩٣/١١/٢٦
٠
٠
موافقم. هر کدومش در جای خودش فوق العاده هستش و نمیشه یکی رو انتخاب کرد...
p_rashed
p_rashed
٩٣/١١/٢٥
٠
٠
خب اگر محتوا و پیام داشته باشه هر دوش خوبه،ولی میدونین شعر های سنتی برای فهمیدن متنشون،یه سری فنونی رو باید بلد باشی و برای جوونایی که خیلی با ادبیات سنتی آشنایی ندارن،مثل حافظ ،سعدی و...،شعر های نو شاید قابل فهم تر باشه،این رو هم اضافه کنه خیلی از مسائل روز رو میشه در این شعر های نو بیان کرد البته از اون جایی که من 4 ساله شیرازم،به ادبیات سنتی علاقه ی زیادی پیدا کردم
ZAHRA_R
ZAHRA_R
٩٣/١١/٢٥
٠
٠
بستگی ب شعرش داره....ولی هیچی شعر حافظ نمیشه
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٢٥
٤
٠
هر اثر هنری (خواه مجسمه، خواه نقاشی، تصویرگری، مینیاتور، سینما، ادبیات ...) از درونِ ضمیرِ انسان بیرون میان. انسانی که در جامعه زندگی میکنه و متغلق به همین خاک و همین سیاره است. پس محصولِ هنری "بازتابی از درونیاتِ هنرمند" محسوب میشه. که باز همون خودش بازتابیه از "انعکاسِ جامعه و محیط" بر روحِ او. پس هر هنرمندی، بطور خاص هر شاعری برای "مردمِ زمانه ی خودش" خلق میکنه، شعر میگه. و حالا در این جامعه معاصر(و بطور خاص؛ معاصرِ فارسی زبان)، با توجه به کمبود وقتها، ماشینی شدن زندگی ها، کم حوصله تر شدن مردم، حضور و وجودِ انکارناپذیرِ رسانه های رنگ رنگ و ... باعث شدند که "شعر" هم سمت و سویی متفاوت در پیش بگیره. سمت و سویی که "نیمای بزرگ" پرچمدارش بود و دیگرانی آگاه هم ادامه دهنده اش هستند. بعنوان مثال یکی از دلایلِ اقبالِ مردمی نسبت به "هایکو" هم میتونه همین اشاراتی باشه که من عرض کردم.یا اگر هم قرار بر کلاسیک باشه قطعا شاعر با "آپدیت کردن" قلم و نگاهش و پیامدش "کالیبره شدن" با ذائقه عمومی، میتونه مخاطبانِ زیادی رو جلب و جذب کنه. من مخالفِ کلاسیک نیستم. یقینا مخالف نیستم. اما دقت کنید به ترانه سرایی های "مریم حیدرزاده"، "یغما گلرویی"، "نیکی فیروزکوهی".. یا اشعارِ "اکبر اکسیر"، "مهدی موسوی"، فاضل نظری"، "احمدصداقت"، علیرضا روشن"، "جلیل صفربیگی" و ... که چطور روزمرگی رو وارد ابیاتشون میکنن! این رو نوعی "هم گامیِ هنرمند با جامعه" تلقی میکنم. که از آگاهی و شناختش نسبت به محیطِ پیرامونش نشات میگیره.. حرف من تمام! نقطه سر خط!
s_sali
s_sali
٩٣/١١/٢٦
٠
٠
آقا چقدر قشنگ و کامل گفتید. کاملا موافقم. راستی واقعا کارای مریم حیدرزاده، یغما گلرویی،مهدی موسوی زیباست. به لیست ترانه سراها اگه روزبه بمانی هم اضافه میشد دیگه کامله کامل بود. لایک داشت حرفاتون . . .
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٢٦
٠
٠
بله روزبه بمانی و خیلی شاعران و شعرپیشگانِ دیگه ای که از قلم انداختم. ممنون از یادآوری شما.
ali_sh
ali_sh
٩٣/١١/٢٥
١
٠
هر شعری که ببینم خوشگله میپسندم / جدید و قدیمی فرقی نداره برام.
مرتضی ت خ
مرتضی ت خ
٩٣/١١/٢٥
٠
٠
بستگی به شعرش داره
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/١١/٢٥
١
٠
مهم اینه ک قشنگ باشه چه بی وزن چه با وزن چه بی قافیه چ با قافیه چه بی وزن و قافیه!
Cold
Cold
٩٣/١١/٢٥
٠
٠
هم بستگی داره چه شعری باشه هم بستگی داره چه حرفی بخواد بزنه...بعضی از همین شعرای سپید میتونه تاثیر صدتا شعر کلاسیک رو بذاره!
jalal
jalal
٩٣/١١/٢٥
٠
٠
هر شعری که حس زیبایی را به من منتقل کند می پسندم
f_babaei
f_babaei
٩٣/١١/٢٥
٠
٠
من کاری به اینا ندارم! شعری که آهنګ وریتم داشته باشه رو دوست داشتم چون همیشه حفظ کردنش تو دبیرستان راحت تر بود :\
م-نص
م-نص
٩٣/١١/٢٦
٠
٠
نیناش ناش:))خخ
فاطمه خانووم
فاطمه خانووم
٩٣/١١/٢٦
٠
٠
:دی
s_mohsen
s_mohsen
٩٣/١١/٢٥
٠
٠
امروزی رو بیشتر میپسندم
هاچ
هاچ
٩٣/١١/٢٧
٠
٠
این کاربر چقدر آشنان..!!
م-نص
م-نص
٩٣/١١/٢٦
٠
٠
قدیمی ها قشنگ تره درک جدیدی ها راحت تره
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١١/٢٦
٠
٠
سلام:به نظرم هر شعری چه کلاسیک چه نو وسپید اگر مفهوم خوبی داشته باشه خوبه اینکه کدام بهتره به علاقه و شخصیت هر فردی مربوط میشه که چه را بپسندد.خودم کلاسیک ونیمائی و کلا اشعاری که پرمعنی،ساده و آهنگین را دوست دارم.متشکرم از مطلب خوبتون. زنده و پاینده باشید.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٣/١١/٢٦
٠
٠
من شعرهایی رو که دارای چهارچوب خاص هستن بیشتر می پسندم :) البته ب شرطی که معاصر هم باوشه :)
Mahboubeh-A
Mahboubeh-A
٩٣/١١/٢٦
٠
٠
بهتر بودنش که کاملا یه چیز سلیقه ایه ولی شعرای موزون به نظرم به خاطر ریتمی که داره پتانسیل اثرگذاریش بیشتره و اصولا جذاب ترم هست.
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/١١/٢٧
٠
٣
سلام ... شعر چي هست كه قديم جديد داشته باشد
امیر بهزادپور
امیر بهزادپور
٩٣/١١/٢٩
٠
٠
نظر شخصی: دارای قالب و چهارچوب بودن یک شعر یا نوشته مهم نیست...همین که یک شعر، یک نوشته بتونه آدمو درگیر خودش کنه و احساسات رو برانگیزه کافیست...حال این شعر میتونه کلاسیک و دارای قالب باشه مثل غزل های حسین منزوی، و یا نو و سپید باشه مثل مشیری، مصدق و ... . و یا خیلی دیگه از نوشته های شاعرای بی نام و نشون دیگه ... پ.ن : شعرهای سپید شاید در ظاهر قالب مشخصی نداشته باشند، ولی در فضای ترسیمی توسط شاعر، نظم و چهارچوب مشخصی حاکم است.
امیر بهزادپور
امیر بهزادپور
٩٣/١١/٢٩
١
٠
من خودم اشعار کوتاه و ساده را بسیار دوست دارم، اشعاری که در چند خط چنان فضای زیبا و با احساسی را ترسیم کرده است که آدم نوشته را مدتها با خودش مرور میکند... به اشعار این بزرگواران رضا کاظمی و مهدی شادخواست می توانید مراجعه کنید...