خانه انجمن نیرو محرکه بزه، چی می تونه باشه...؟
٨٤١
١١٥
shakhe_shemshad

نیرو محرکه بزه، چی می تونه باشه...؟

نیرو محرکه بزه، چی می تونه باشه...؟

به نظرِ شما بزهکاری های سنینِ نوجوانی و جوانی(شروعِ دوره آزمون و خطا و گرفتار شدن در هیجاناتِ منفی) بیشتر از همه به چه عواملی وابسته است؟ چند آیتم در ذهن دارم، شما هم اگر چیزی به ذهنتون میرسه بفرمایید...

1. خانواده و آموزش های مربوط به اونها

2. محیط های آموزشی مثل مدرسه، دانشگاه...

3. محیط های کاری و همکاری

4. محیط و جامعه(به معنای عام)

5. منطقه و محله و بافتِ اجتماعیِ محلِ زندگی و سکونتِ پدر و مادر (که میشه زیر شاخه محیط هم اتلاق بشه)

6. رسانه؛ (روزنامه، رادیو، تلویزیون، نشریات)

7. ذات و ژن شخص

8. ....

منظورم تحلیلی خیلی سنگین و جامعه شناسانه نیست. هر کس با نگاه به اطرافش مصداق هایی داره، با استناد به همونها می تونه نظرش رو بگه...

٩٣/١١/٠١
نظرات کاربران
کد امنیتی
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٣/١١/٠١
٠
٢
خلاصه و مفید همش با هم :|درصد تاثیر گذاریش هم بستگی به خود اون نوجوون داره
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠١
٠
٠
مرسی. بله سعی کردم کامل بگم.
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/١١/٠١
٢
٠
در درجه اول محیط و دوستها و در درجه دوم خانواده
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠١
٠
٠
من برعکس فکر میکنم. پایه و اساسش از خونه است بنظرم... البته نظر شخصی منه.
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
منم دودلم که کدوم مهم تره . بزارید واستون توضیح بدم. من دیدم کسایی رو که خانواده خوب و مذهبی ای دارن ولی طرف رفیقای خیلی بدی رو پیدا کرده و بد شده و بالعکس دیدم کسایی که دوستای خوب و نمازخونی دارن ولی پدر یا مادر طرف نماز نمیخونن یا زیاد حلال و حرومی سرشون نمیشه/ البته فک کنم به قول شما خانواده مهم تره چون پایه ریزی اخلاق فرد از بچگی به نسبت زیادی به خانواده ربط داره
دلنیا
دلنیا
٩٣/١١/٠١
١
٠
تمامی این موارددردوموردخلاصه میشه خانواده وخودفردولاغیررررررررررررر
mirza
mirza
٩٣/١١/٠١
٠
٠
باریکلا! اعلام موافقت ... ریشه و اس و اساس این مقوله برمی گرده به کوچکترین نهاد جامعه که این طفل معصوم ازش خارج میشه.
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠١
٠
٠
دقیقا. مرسی از هر دو بزرگوار.
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/١١/٠١
٠
٠
محیط...بعدشم دوستان
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠١
٠
٠
پس خانواده چی؟ محیط و دوستان هم قطعا. مرسی.
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
ولی بازم به خود ادم بستگی داره.....خیلی جا هست به هیچکی و هیچ چیز ربط نداره و فقط به خودت ربط داره...
mirza
mirza
٩٣/١١/٠١
١
٠
کوچکترین گروه در اجتماع یعنی خانواده، منشأ تمام خوشبختی ها و بدبختی ها ...
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠١
٠
٠
آفرین.
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/١١/٠١
٠
٠
ب همشون..
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠١
٠
٠
مرسی... بله همه با هم ...
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/١١/٠١
٠
٠
اوناییک میگن فقـــــــــــــــــط خانواده..بنظرم اشتباهه چون توی یک خانواده ،دو بچه ی دوقلوی همسان اصن ممکنه یکی دزد بشه یکی پلیس...علاوه بر خانواده ب تاثیر پذیری اون شخص تو اجتماع و بین دوستاشم ربط داره...بنظرم البته:)
mirza
mirza
٩٣/١١/٠١
٠
٠
به نظرتون احترام میذارم، صد البته عوامل دیگه هم موثره، منتها ریشه به این خانواده بر می گرده، در همین خانواده هم مثلا ممکنه، به یکی از همین دوقلوهای همسان کمی بی مهری بشه نسبت به قل دیگه، البته این مورد رو به وضوح دیدم که خدمتتون عرض می کنم.
sahar_m
sahar_m
٩٣/١١/٠١
٠
٠
آقای میرزا جسارتا باید عرض کنم که من عکسش رو دیدم. بچه هایی که تو خانواده خیلی خوب و عالی تربیت شدن ولی تو جامعه واسه کم نیاوردن و رقابت معتاد و بزهکار شدن . بحث سر بچه نیست سر نوجوانه که کاملا تو محیط قرار میگیره :)
mirza
mirza
٩٣/١١/٠١
٠
٠
بانو سحرخانم! کاملا درسته، عرض کردم ریشه، و الا کلام شما هم درسته، بماند که اکثر اونها هم که در رقابت می افتن، یه جایی بر می گردن به اصل خویش.
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠١
٠
٠
اگر توی خانواده همه جوانب درست رعایت بشه، محیط کمترین تاثیر رو داره. با این حساب پس همه ایرانی های خارج نشین باید فاسد شده باشن تاکنون! نه اینکه خارج از مرزها فساد باشه همش؛ آزادی های مدنی و اجتماعی منظورمه دقیقا.. خلاصه که خودمم نمیدونم چی گفتم از شدت خودسانسوری! اما قطعا شما متوجه منظورم شدید!
sahar_m
sahar_m
٩٣/١١/٠١
٠
٠
:))) آقای شاخ شمشاد بله متوجه شدیم :)) تشکر از شما و آقای میرزا و عاطفه ی عزیز :)
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
من قانع شدم:دی
sahar_m
sahar_m
٩٣/١١/٠١
٠
٠
خانواده درسته تاثیر بسزایی تو تربیت داره ولی تاثیر جامعه و محیط آموزشی خیلی بیشتره. تاثیرپذیری جوان ها از محیط بیشتر از حد انتظاره . در درجه اول جامعه و در درجه دوم به نظرم خانواده.
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠١
٠
٠
این تئوری شما قابل بحثه. مخالفتِ قاطع ندارم باهاش. تامل برانگیزه. جوامعِ "جمع گرا" اینطورند خانوم مشقتی(همه چیز به جمع وابسته است و جامعه) وگرنه جوامع "فرد گرا" از خانواده و خودِ شخص شروع میکنن و برای تک تک لحظاتش برنامه ریزی دارند.
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠١
٠
٠
دقیقا چالش "هگل و کگارد" در همینهاست. فرد یا جمع گرایی.(ببخشید قصدم قلمبه سلمبه گویی نبود).
sahar_m
sahar_m
٩٣/١١/٠١
٠
٠
مشکل اینه که ایران یه جامعه ایه که اکثر جوونا جمع گران. میتونید تفاوت رو زمانی که وارد دانشگاه میشن با قبل از ورودشون ببینید . طرف یادش میره آبا و اجدادش کی بودن :)
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
جوامع ایدئولوژیک ماهیاتا جمع گرا هستند.
Mehrenaz
Mehrenaz
٩٣/١١/٠١
٠
٠
اول محیط بعد خانواده و دوستان
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
نظرتون قابل احترام و قابل بحثه. مرسی.
samira_h
samira_h
٩٣/١١/٠١
٠
٠
خانواده به عنوان اولین اجتماع کوجک که کودک در اون قرار میگیره تقریبا بیش از 50 % شخصیت فرد رو میسازه ، البته که ذات و ژن شخص هم تاثیر بسزایی داره.بعد اون اجتماع بزرگتر مدرسه و دوستان هست.نظر شخصی بنده بود.
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
من با این تئوری موافق ترم. مرسی از حضور شما.
mina_h
mina_h
٩٣/١١/٠١
٠
٠
چه خبر؟؟؟؟؟؟؟؟
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
سلامتی! عرض کرده بودم که؛ همه چی آرومه من چقد خوشبختم!
j-hoseinpoor
j-hoseinpoor
٩٣/١١/٠١
٠
٠
فقط غرور کاذب نوجوان ونداشتن جایگاه خالی کردنش در جامعه.در مرحله دوم وسوم نوع برخورد خانواده وجامعه.
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
این غرور ها و خصیصه های فردی از کجا شکل میگیرن؟ از جایی غیر از خانواده؟
miss_khas
miss_khas
٩٣/١١/٠١
٠
٠
به نظر من بستگی به پدر مادر و نوع تربیت اونا داره ...اگ به طور صحیح تربیت کنن تو جمع دوستان و مدرسه و .... خیلی کم امکان داره متحول بشه :)
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
موافقم.. مرسی از اظهار نظر شما. مرسی.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
اول اینکه تشکـــــــر موضوع خوبیه...یعنی اخیرا خیلی مورد توجه جامعه شناسا و محققاس...یه پدیده اجتماعی جهانی که جای بحث زیاد داره :))
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
خواهش میکنم. بله سالهاست(شاید حدود 30 سال) که مورد توجه جامعه شناس ها بوده؛ اما خب اینجا فقط چندین ساله که اجازه پژوهش رسمی داریم....
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
خب حالا بریم سروقت گزینه های روی میز..... اوووووووووم در مورد گزینه اول خانواده که حرف زیاده واسه گفتن....موردایی که شخصا به چشم دیدم و ایراد اساسی هم بهش وارده.... تبعیضه.... خشونت وتنبیه های بدنی....سن والدین...انحرافات و ناهنجاری افراد خانواده مثلا اعتیاد....طلاق و کشمکش های خانوادگی ...ایجاد محیطی ایزوله وبسته وعدم ارتباط با جامعه و اجتماع...گاهی مواقع بی سوادی... حالا شما نوجوونی و حدودا 18 سالگی رو گفتین مورد داشتیم پسره 9 سالش بود... به خاطر تبعیض تنبیه بدنی سن بالای والدین (60و50 ساله) و متاسفانه بی سواد....با وجوود ثروت کلان وزندگی راحت بچه بی نهایت شرور و ترسناک :| این 10 سال دیگه دیدن داره :|
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
دقیقا اشاره های خوبی داشتید...
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
2. درمورد محیط مدرسه و دانشگاه هم که همیشه میگن خانه دوم ماهستش و ما زمان زیادی رو درش صرف میکنیم....اینجا میشه پای رفیق ناباب رو کشید وسط... دوستان وهمسالانی که گاهی بیش از اندازه رو رفتار همدیگه تاثیر میذارن.... یه بار استادمون از ناس و چیزای مشابه ای که تو دبیرستان های پسرانه شایع بود وهست صحبت کرد که یعنی مخمون سوت کشید...اصلا همین خود شکست در مقاطع تحصیلی خودش یکی از دلایل بزه کاری هستش... و دیگه اینکه همون تنبیه بدنی توی خانواده تاثیرش با تنبیه بدنی توی مدارس یکی هست و شاید به مراتب بدتر....
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
دقیقا! محیط های آموزشی کلا. مهد، مدرسه، دانشگاه، کتابخونه ها، کلاس های فوق برنامه ...
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
3 . اهمیت کارو همکار هم که مشخصه....با وجود حجم بیکاری توی جامعه و رفتن جووونا به سمت شغلای کاذب و در ادامه عدم رضایته از خود شغل درآمدش جایگاه اجتماعیش همه سبب سرخوردگی اونم توی موقعیتیه که فرد به دنبال کسب استقلال و مطرح کردن خودشه...اگر ایمان واعتقاد کافی وحمایت نباشه مشخصا نتیجش فقرو بزهکاری هست دیگه :(
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
محیط کار هم که زیرشاخه "محیط" قرار میگیره.. بله دقیقا. چقدر خوب تحلیل کردید.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
این مورد منو بیشتر غمگین میکنه :(
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
4. درمورد جامعه -----> خب شکی نیست تحول طبیعی هر کدوم از ما وقتی امکان پذیره که توی یه شرایط سالم و مناسب باشیم...طبیعتا اگر این شرایط توی جامعه ی ما مهـــــــیا نباشه سمت وسوی رفتار های ما غیر اخلاقی وغیر اجتماعی خواهد بود :/
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
شرایط سالم و صحیح الزاما "پاستوریزگی" نیست. مستحضرید که؟ آموزشها و پیشگیری ها حرف اول رو میزنن. وگرنه اگر بشرِ دو پا رو توی کوزه هم نگه داریمش، به محض اولین ماموریت یا سفر خارجی به دیار کفار(!) منحرف میشه! پس باز باید برگردیم به خانواده و اموزش همزمانِ همه چیز؛ هر چیز به جا و وقت خودش.. .
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
حرف شما متیـــــــــن.... من منظورم کلا چیزه دیگه ایه.... مثلا در جامعه ای که من زندگی میکنم یه سری آداب و رسوم و اخلاقیات خرافی شدیدی وجود داره که مصداق خانه از پای بست ویران رو داشته باشه....
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
حالا اگر جامعه بد باشه....خانواده مدرسه سیستم های آموزشی میشن مصداق : چو دزدي با چراغ آيد گزيده‌تر برد كالا...
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
آفرین دقیقا. در شهرهای کوچکتر مثل درگز اوضاع شدیدتر هم هست. این از قواعد فرهنگ عامه است. چاره ای نیست. باید به سهم خودمون تلاش کنیم... فقط همین.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
5. بهله دقیقا زیر شاخه محیط هستش... مثلا وجود الگوهای رفتاری نامناسب تو اون محیط...برا این مورد میتونم یه جووون سر به راه که فقط با عوض شدن محیط زندگیش وکوچ کردن به محله ای ناممناسب از این رو به اونرو شد رو مثال بزنم :(( یا جوونای محله ی خودمونو که یه مسجد وحسینیه بزرگ و تقریبا فعال داره رو با محله ای از پایین شهر قیاس کرد... اوه اوه یکی از محله های شهرمون که خیلی داغون به نظر میاد...جووناش برا خودشون محدوده تعیین کردن....آهنگ های 6وهشتی برا خودشون خوندن ... تو صفحه های اجتماعی از جای چاقو ها و خالکوبی هاشون عکس میذارن...آمار کتک کاری هاشونو میگن..اصلــــــــــــن یه وضــــــــــــی :((((
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
بله .. تاثیراتش انکار ناپذیره ...
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
6. خب رسانه تلویزیون رادیو روزنامه اوه اوه رمان ها هم که جز عوامل اجتماعی ثانویه محسوب میشن.... مشخص ترین عیبی که میشه روش گذاشت تقلید های کورکورانه موجود در بعضی از برنامه ها و... هستش :/
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
این رو زیاد موافق نیستم. رسانه های ما حتی بیش از حد "قیچی خورده" هستند. و همین خودش یک عیبه که افراد برای دریافت اطلاعات کامل یا سرگرمی ها یا برنامه های مورد علاقه شون، ناچارا کانال عوض میکنن به سمت های دیگه.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
:) کانالای سمت دیگرو که کلا بی خیال....بحثش بیافته وسط هزار تا حرف نگفته به میوون میاد.....بعدشم شما که در مخالفت با کامنت من چیزی نگفتین...فقط تئوری خودتونو مطرح کردین...پس چرا اولش نوشتین زیاد موافق نیستم.....من حرفم چیز دیگس....سانسور قیچی اره تغییر مضمون فیلم ها مستند ها...اینا برا مطابق سازی با بعضی عرف های موجوده که حالا همیشه هم درست از آب درنمیاد.....اتفاقا رسانه بعضی مواقع بیش از حد آزاد گذاشته میشه و با وارد شدن و مطرح کردن یه سری مسائل حاشیه ای اذهان عمومی رو به بازی میگیره....مخصوصا دنیای ورزشکارای ما.... مثال نمیزنم چون از صحبت کردن در این مورد خوشم نمیاد وبه همین خاطر فقط تقلید کورورانه رو مطرح کردم (^_^)
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
خب همون قیچی های کارشناسی نشده و غیر علمی و صرفا بر اساسِ ترس از آگاهی؛ نتیجه اش میشه همون که من عرض کردم، چرخش کانالها. تماشاگر عام اتفاقا بهترین قاضیه اگر پاش بیفته. از هر کارشناسی کارشناس تره.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
اوووم نه... من زیاد اینطوری فکر نمیکنم :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
7 . ذات و ژن.....خب نمیشه گفت ژن ها عامل جرم هستن...اونا در تقابل با محیطن....پس زمانی بزهکاری ارثی میشه که همرا با خصوصیات خلقی ومحیطی و تاثیر پذیری از الگو های رفتاری نامناسب باشه....
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
موافقم کاملا.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
8. خب موردایی که ذکر کردین حالت جمع بندی داشت.... اوووووووم چیزی که بهش اشاره نکرده باشــــــم.... اوووم.. آهان عوامل اقتصادی که زیر مجموعه همون مورد 4 هستش...البته گفتن هم نداره... فقر، ثروت هردو به یه اندازه موجب بزهکاری میشه...خب فقر احساسات رو از بین میبره ...بدبینیا رو زیاد میکنه... اون حس انتقام جوییه که ما الان چه در واقعیت چه در فیلم وداستان ها میبینیم....ثروتم که بیقیدی و غرور و عدم توجه به دیگران رو به همراه داره....
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
با تئوری شما درباره فقر و ثروت زیاد موافق نیستم. بستگی به محیط فرد داره. طرف ثروتمنده و سالی چهار بار میره واشنگتن(یعنی تهِ کفر دیگه!) نماز سر وقتش رو قطع نمیکنه؛ یکی هم هست با تور میره توی کازینوهای حلب یا سایر شهرهای سوریه یا چه میدونم عربستان.(مصداق دارم). ثروت اگر دست خوب کسی افتاده باشه اصلا اشکال ایجاد نمیکنه. همینطور فقر.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
درسته.... هرچیزی یه خوبی داره یه بدی...خب اینجا ما دنبال عوامل ونیرو محرکه بزه هستیم دیگه ...کاری با اونایی که با ثروتشون بندهی مقبول خدا هستنو فقیرای با شرف و خدا دوست نداریم... جنبه منفی فقرو ثروت و عدم توزیع عادلانه ثروت رو مطرح کردم... حرف خودمم نیست...اینو افلاطون میگه :))))))))
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
متوجه شدم... درست میگید. توزیع ناعادلانه جکایتش جداست.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
8. البتــــــــــه به غیر فقر وثروت ، بیکاری تورم، کاهش درآمدم از عواممل مهم و بد اقتصادی هستن :((
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
آفرین دقیقا.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
9.ضعف اعتقادات مذهبی هم مهمه.... هم در خانواده هم درجامعه...این مورد واضحه ونیاز به توضیح هم نداره :((
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
دقیقا واضحه. اجازه بدید به جاش از این اصطلاح استفاده کنم: ضعفِ برقراری و اتصال کافی و کامل با منبع قدرت آفرینش؛ با هر دین یا کتاب آسمانی.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
بله این در حد همه ی مردم کره ی زمین جامعیت داره :))
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
خلاصه اینکــــــــه : درك وجدانی به جای حس بود/ هر دو در یك جدول ای عم می‌رود/ نغز می‌آید بر او كن یا مكن / امر و نهی و ماجراها و سخن / این كه فردا این كنم یا آن كنم / این دلیل اختیار است ای صنم / و آن پشیمانی كه خوردی از بدی / ز اختیار خویش گشتی مهتدی......
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
خیلی عالی مرسی مرسی.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
و یک چیز خیلـــــــی خیلــــــــی مهم دیگه : از مقلد تا محقق فرق‌هاست / كاین چو داوود است و آن دیگر صداست / منبع گفتار این سوزی بود /و آن مقلد كهنه‌آموزی بود... و اینکــــــــــــــــــه : از پی تقلید و از رایات نقل / پا نهاده بر جمال پیر عقل / دستشان كژ، پایشان كژ، چشم كژ/ مهرشان گژ، صلحشان كژ، خشم كژ /زانكه تقلید آفت هر نیكویی‌ست/ گه بود تقلید اگر كوه قوی است (^_^)
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
دوبیتی اول فرق مقلد ومحقق رو میگه وشعر بعدی : قطعا آدما توی فضای باز وآزاد رشد میکنن وبه کمال میرسن... وبدبخت اون جامعه ایه که فردی نالایق جای جمعی بشینه وتصمیم بگیره وامر نهی کنه....متوجه این که منظورم با کیاست؟؟
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
آفرین... چه شیوا بود این شعر... مرسی.
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
دقیقا متوجه هستم. تمام درد همین جاست خواهرم... .
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
فعلا همینا ('^_^)
sahar_m
sahar_m
٩٣/١١/٠١
٠
٠
دم شما گرم :))) احسنت دنیا دیده جان.
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
واقعا عالی بود تحلیل های شما. ممنونم خانم دنیادیده.
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
اصلا هم زیاد کامنت نذاشتید! لازم بود.. والا! یک کاربر خوب باید آزاد باشه هر چقدر دلش میخواد کامنت بذاره.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
:)))
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
باید هم بخندید!
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٣
٠
٠
:)))))))))))
ali_sh
ali_sh
٩٣/١١/٠١
٠
٠
اینو ترجمش کنید به زبون خودمون من نفهمیدم :دی
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
والا من صفر و یک بلد نیستم!
ali_sh
ali_sh
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
زیادم سخت نیستاااااا
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/١١/٠١
٠
٠
سلام ... مواردي كه من گفتن منشوري بوده تاييد نشد
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
متوجه شدم کاملا! اشاره شما هم مورد تایید بنده است، ف بفرمایید بنده میرم فرحزاد، لبِ ساحلش!
s_a
s_a
٩٣/١١/٠١
٠
٠
خاااااااااااااانــــــــــــوااااااااااااااااااااادههههههه.......... یعنی این اگه درست باشه، بقیه موارد نمیتونن تاثیری بذارن
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
در اصل، حرف من همینه. ریشه همینجاست.
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
سلام:فکر میکنم محیط،خانواده و گروه همسالان و دوستان تأثیر زیادی داشته باشد.متشکرم از شما.
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
سلام بزرگوار. ممنونم از تشریف فرمایی. بله کاملا درست می فرمایید. ممنونم.
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١١/٠٣
٠
٠
سلام: زنده باشید.
d_toktam
d_toktam
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
خب همشون!البته تاثیر پذیری از موارد دو به بعد(غیر از یک) هم به خانواده بستگی داره یعنی اگه خانواده از اول درست باشه از موارد دیگه تاثیر نمیگیره اما اگه خانوادش معمولی(بد نه فقط معمولی) هم باشه از موردای دیگه هم تاثیر میگیره
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
آره نظر شخصی خودم هم همینه. اول و آخرِ همش برمیگرده به خانواده. یعنی دقیق تر بگم: پدر و مادر.
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٣/١١/٠٢
٠
٠
نظر من اینه که در کنار اینکه خانواده تأثیر به سزا وفوق العاده ای داره ومحیط وهمه چیزایی که نام بردین هم مهمن؛ولی مهمترین چیز خود شخص وشخصیت شکل گرفته ی اون ودرونیاتش ودر یک کلمه «نفس» هرفردیه که میتونه درکنار همه این عوامل بازدارنده یا محرک باشه واسش...چه بسا اینکه یه فرد تو یه خانواده خیلی خوب وبا تربیت عالی بزرگ بشه وخودشم ازنظر اخلاقی خوب باشه ولی یک عامل بیرونی اونو جذب کنه وتنها واسه امتحان کردن وتجربه یه حس جدید دست به یکی ازهمون هیجانات منفی بزنه...چیزایی که توذهنمه واسه پاسخ این سوال طولانیه ویه خرده به زبون آوردنش سخت!!!بانظرات دوستان والبته خود شما تا حدودی موافقم ولی ذهنم بیشتر این چیزی که خودم گفتمو قبول میکنه...چون گاهی خود آدم هم تو همچین شرایطی قرار میگیره میبینه که خانواده ومحیط و... در درجه دوم به کمک آدم میاد ومهم خود آدمه:-||||
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
می فهمم... موافقم... آره درسته.
faride
faride
٩٣/١١/٠٣
٠
٠
ریشه خانوادست...اگه ریشه درست نباشه اونا هم درست نمیشه!!البته خب استثنا هم وجود داره....ولی به نظر من یکی همین خانواده خیلی مهمه و یکی دوست! امام علی (ع) فرمودند: اگر دین کسی برایت مشخص نبود ببین که با چه کسی رفت و آمد میکند! این یعنی اینکه دوست خیلی تاثیر میذاره!شاعرم میگه: تو اول بگو با کیان دوستی. من آنگه بگویم که تو کیستی!
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
بهله .... وبه قول شاعری دیگر : دوستانِ بد ز دشمن، دوستان، جانی ترند / خرده خرده خشتِ جان چون موریانه میجوند (^_^)
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
آفرین. دقیقا درست می فرمایید فریده خانم. موافقم. مرسی از حضور و بیان دیدگاهتون.
p_golpari
p_golpari
٩٣/١١/٠٣
٠
٠
اول خود فرد ..چون خیلی ها رو دیدم تو محیط های خراب بزرگ شدن خانوادشون خوب نبوده اما خودشون پاک موندن..دوم خانواده و بعدش دوست ....دوست خیلی تاثیر داره... به شخصه خودم تجربه داشتم که رفیق ناباب خخخخ خلاصه از این حرفا! مواردی که خودتون اشاره کردید درست بودن....تشکر
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
درست میگی عزیز جان یه شعر خوبی از مجتبی نادری هست اینجا تقدیمش میکنم به همون کلمه خود فرد کامنتت (^___^) عمریست که ما چشم به راه خودمانیم/در حسرت یک نیم نگاه خودمانیم/هرگز به تعادل نرسیدیم در امیال/ما برده این خواه و نخواه خودمانیم/از چاله گذشتند همه ساده ولی ما/نزدکترین طعمه به چاه خودمانیم/نفرین شده‌ایم از لب گیرای خود آخر/ما بغض فروخورده آه خودمانیم/برداشته‌اند از سرمان هرچه کلاه است/یک عمر به دنبال کلاه خودمانیم/پیدا نشدیم آن همه گشتیم، نگردید/ما سوزن گمگشته کاه خودمانیم/قاصر خودمانیم مقصر خودمانیم/محکوم به اقرار گناه خودمانیم/حاجت به دم و روبه و قاضی نبود خود/در محکمه عدل گواه خودمانیم/از ماست که بر ماست شکایت نتوان کرد/خود رعیت و و داروغه و شاه خودمانیم/هرقدر زمین موجب تشکیل خسوف است/ما هم سبب بخت سیاه خودمانیم........
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
خود فرد هم در خانواده شکل گرفته دیگه... غیر از اینه؟ منظورتون رو متوجه شدم. مرسی.
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
انجمن جدید تایید نمیشه ....بعد من مجبورم بیام اینجا دوباره کامنت بذارم.... میبینین توروخدا ('^_^)
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
دوبار دوبار منظورم بود ;)
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
شما راحت باشید. اگر من شوخی در رابطه با میلیاردها کامنت شما میکنم صرفا بابت تعویض روحیه است(عجب اختراع واژگانی! خخخ!). شما با خیال راحت در انجمن و پست های من کامنت بذارید. نگران نباشید. مدیونید اگر فکر کنید من ربطش میدم به ستون فعال ترین ها!
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
میدونم اینکار و نمیکنید شما روشنفکر تر از این حرفایید :)
faride
faride
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
دنیادیده جان منم از نظرات پربارت حمایت میکنم!خخ
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
فقط نشد که بشه.... الانم اومدم سک سک کنم برم :))))
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
خخخخ! :))
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
دیدین کامنت دومی به سومیه نرسید!!!!!!! کاملا مشخصه که راضی نبودین ها..... اصلن یه جور داغونی کل روز دستم تو پوست گردو بود :؟/
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١١/٠٤
٠
٠
:/ من راضی ام! خدا ازتون راضی باشه خواهررررررررررر!
لیلی رضایی
لیلی رضایی
٩٤/٠٧/٢٤
٠
٠
نیرو محرکه بزه علف است
marjan_mi
marjan_mi
٩٤/١٠/٠٣
٠
٠
خانواده