خانه انجمن معنا بخش زندگیت چیه؟!
١٤٢٥
١٨٩
h_ghasemi

معنا بخش زندگیت چیه؟!

معنا بخش زندگیت چیه؟!

می توانید به گونه ای دیگر نیز به این پرسش پاسخ دهید: "چه چیز به شما زندگی می بخشد؟"

٩٣/٠٨/٠٨
نظرات کاربران
کد امنیتی
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
اینکه همیشه بدونی که یکی اون بالاست و داره همه کاراتو میبینه
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
این موضوع به شما زندگی می بخشه؟ این موضوع باعث میشه من همیشه شرمنده باشم...
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
همه ما شرمنده ایم/مهم اینه که بع اینکه فهمیدی خطایی کردی جبرانش کنی/کاری که من هردفه سعی کردم هردفه هم توبه شکستم:(
فائزه
فائزه
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
بهم آرامش میده :)
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
گمونم منظور ایشون اینه که حضور خداوند آرامش خوبیه و نمیذاره احساس پوچی بهمون دست بده.
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
سلام ... ما ميدانيم كه خدا آن بالا است و همه چيز را ميبيند . پس چرا زندگي ما معني ندارد معني زندگي دانستن وجود خدا نيست . آيت الله بهجت جمله اي زيبا دارند بخوانيد زيبا است
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٨/٠٨
٢
٠
اینکه بین این همه ادم وهابی و .... یکی مثه من مسلمون شده وشیعه
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/٠٨
٣
٠
اگه یه دین دیگه داشتی مطمئنی که باعث زندگی بخشی بهت نمیشد؟ اگه مطمئنی چطور مطمئنی؟
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
سوال هاچ عزیز سوال منم بوده همیشه ... اما نقش سرنوشت رو در محل تولد و دین و ظاهر و غیره اگه بذاریم کنار چطور؟ اونوقت چی معنا میده بهمون؟
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
با هر دو کامنت بالا موافقم. سوال من هم هست...
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
هدی بانو منظورت نقش محل تولد و دین و ظاهر و غیره در سرنوشت، بود؟ :دی
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
نه عزیزم. منظورم همون نقش تقدیر ماست! این که تقدیره که تعیین کننده ست که ما کجا متولد بشیم و چه دینی رو به میراث ببریم و به چه آداب و رسومی مقید بشیم! و اگه تقدیر ما چیزی غیر این بود و غیر این رو میخواست چی؟ معنای زندگیمون از دست می رفت؟ یعنی اونا که طور دیگه زندگی میکنن مثلا توی یه قبیله آفریقایی یا وسط سیبری زندگیشون بی معناست؟
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
منظور منم همینه :)
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٨/١٠
٠
٠
گاهی موقع ها ک فک میکنم میبینم ما خیلی صهیونیست داریم خیلی وهابی داریم خیلی داعشی داریم خیلی..... خب چرا باید بین این همه ادم بد یکی مثه من( ک در افرینش هیچ فرقی با اونا ندارم ( البته همچین خوب هم نیستم)) بشه مسلمون و خصوصا شیعه؟؟! پس حتما یه حکمتی در کار بوده چون همان طور ک میدونیم حتی بال زدن مگس هم بی حکمت نیست پس در موضوعی به این مهمی حکمتی عظیم وجود داره....
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٨/١٠
٠
٠
در جواب دوستان ، همون طور ک ما داریم مشنویم و بعضا می بینیم جوامع غربی با اینکه هرکار خلافی دلشون بخاد انجام میدن و محدودیتی از این لحاظ زیاد ندارن ولی یه جا نمیدونم خونده بودم یا شنیده بودم که وقتی تحقیقی روی همچین جوامعی انجام گرفته مشخص شده ک چیز خاصی توی زندگیشون نیست ک به امید اون زندگی کنن زندگی یه رنگ تکراری واسشون داره چون همه ی کار های خلافو کردن و چیزی نیست ک باعث معنا بخشیدن به زندگیشون بشه منم اگه یکی از اونا بودم مطمعنن چیز خاصی واسه معنا بخشیدن به زندگیم پیدا نمیکردم و زندگیمو میکردم مثه یه سریال با تکرارش!! منتها هر روز! ولی اسلام دین اعتداله اینو من نمیگم! اگه ادم شناخت کامل داشته باشه هیچ وقت واسش تکراری نمیشه چون میدونه پشت کوچکترین دستورش نکته ای ظریف نحفته است(البته منم شناخت انچنانی ندارم از دینمون متاسفانه...)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١٣
١
٥
کلا این حرفتون بی معنیه/مگه شما قبلا وجود داشتین که حالا خدا رو شکر کنین ایرانی و مسلمان و شیعه هستین!/مگر اونهای که به قول شما توی افریقا یا سیبری هستن بی معنی و مفهوم زاده شدن/کلا از ریشه این منطقتون بی معنیه
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١٣
١
٣
با این حرف شما میگین که خدا عدالت نداشته و تمام انسانها رو برابر نیافریده!با این حرف میگین که ایرانی بودن و مسلمون بودن و شیعه بودن برترین انسانهای روی زمینن!(در واقع اکثر مسیحی ها هم همین فکر رو میکنن یهودیها هم و حتی بودایها و بی دینها هم همین تصور شما رو در مورد خودشون دارن!که اشتباست)با این حرف خیلی چیزهای بی منطق رو دارین میگین که خودتونم نمیدونین/حالا اگر انسان مقید مطلق دینتون بودین و این حرفو میزدین یه چیزی ولی با توجه به گفته خودتون زیاد هم مقید نیستین وشناخت ندارین/لطفا کمی فکر کنین به چیزی که میگین من اگر بخوام دلایل نفی گفته شما رو بگم یه تومار میشه/خیلی حرفتون بچه گونه و بی دلیل و برهانه.
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٨/١٣
١
٠
اقای اشکمهر! اولا من نگفتم مقید نیستم گفتم شناخت زیادی ندارم که اینم به این معنی نیست که در حد شما در باره ی اسلام بدونم این یک!دوما شما چیزی در رابطه با عالم زر میدونین؟؟ به احتمال زیاد نمیدونین که اینقد خنده دار موضع گرفته اید ! سوما شما حدیث هارو چقد قبول دارین؟؟ این هم به احتمال زیاذقبول ندارین ینی خیلی قبول ندارین اگه قبول دارین بگین که من و بقیه دوستان 100 نوع حدیث مختلف در رابطه با برترین مذهب (شیعه) واستون بیاریم چهارما! منم اگه بخوام حقانیت دینمون رو ثابت گفتم 100 تا تومار میشه و پنجم اینکه خیلی شما باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید که در مورد دینی غیر از دین خودتون اینقد قاطع حرف میزنین ششم ما دعوا نداریم با منطق و مدرک جلو میریم البته اگه شما دوست عزیز اون رو قبول داشته باشید
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٣
٠
٠
با حرف آقای آتشروان موافقم! گاهی تعصبات آدمو به بیراهه می کشونن ... بیراهه هایی مثل نژاد پرستی یا خودبرتربینی ... معنای زندگی هرگز نمیتونه اینقدر محدود باشه!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١٣
٠
٠
خارجی ها و اون کشورهای که شما میگین خیلی هم با معنی هست زندگیشون و با نشاط تر از ما ایرانی ها که میزان افسردگی ادمهای کشورمون دوم بعد عراق هست!خوشحالتر و سر زنده ترن.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١٣
٠
٠
چرا ما ایرانی ها باید فکر کنیم در همه چیز همه چی تمومین آخه!اصل انسانیته که هر آدمی با توانی و پشتکار خودش در هر جای دنیا میتونه به دست بیاره.
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
هدی جون تعصب چی؟؟ نژاد پرستی دیگه چیه کی از اون حرف زد مگه ما داریم سره اینکه کی سفیه کی سیاهه بحث میکنیم؟؟! مسلمون بودن و شیعه بودن ادمو به بیراهه میکشه؟؟ بحث سره مذهبه که من ترجیح میدم در این فضا صحبت نکنم چون مثله اینکه تعدادی کابر با مذهب های مختلف اینجا هستن صحیح نیست اینجا صحبت بشه چون دوس ندارم خدایی نکرده دلخوری پیش بیاد من نظرمو بر اساس خیل حدیث های معتبر عرض کردم نگفتم که منه نوعی از همه ســـــرم شما بزرگ مایی خانوم مهندس!
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٨/١٤
٠
١
و شما جناب اقای اشکمهر! من ادعای عقلِ کل بودن نکردم رو هوا هم حرف نزدم به بحث هم جـــــــــــــــــــَو ندادم یه چیزی گفتم پاش هستم با دلیل و مدرک شما جواب چنتا سوال اساسی منو ندادین چرا بحثو به حاشیه میبرین؟؟! همون طور ک در کامنت قبلی گفتم صلاح نیست تو این فضا صحبت کنیم اسلام به همه مذهب ها احترام میذاره ماهم مسلمونیم و احترام میذاریم بعدشم برادر ماکه دعوا نداریم منم نگفتم انسانیت فرعه بله حرفتون متین قبول دار حرفتون رو ولی من سره ایکه ما ایرانی ها همه چی تمومیم بحث نکردم بحث ما یه چیزِ دیگه اس عاره درسته ما کشور غمگینی هستیم ولی دلیلش به مذهب های منو شما ربط نداره کشور های دیگم یه شادی تکراری دارن نه شادی که به زندگیشون هدف و معنا میبخشه شما حق دارین در رابطه با شخصی با یک مذهب غیر از مذهب خودتون اینجوری نظر بدین ولی این طبیعی هستش منم تعجب نکردم قصد بی احترامی به شما و مذهبتون هم ندارم
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
دوست خوبم دختر خاص، من این سوال رو اینجا مطرح کردم که همه آدما با دیدگاههای متنوع و منحصر به فردشون بیان و آزادانه حرف بزنن و دید من نوعی رو وسعت ببخشن تا به دانشم اضافه بشه در این مسیر. من از شما و همه دوستان عزیزم در اینجا که برای پاسخ به این سوال وقت و انرژی گذاشتن و من و سایرین رو از دیدگاههای خوبشون محروم نکردن واقعا ممنونم ... منم یه نظر شخصی دارم مثل همه شما که اینجا بیان کردم و البته به صورت کاملا کلی گفتم که تعصبات در هر دین و مسیری میتونن گمراه کننده باشن (منظورم کاملا کلی بود و نه اسلام یا مسیحیت یا هر آیین مقدس دیگه). خیلی وقتا و چه خوبه که ما با دیدی آروم و بی تعصب به همه چی نگاه کنیم تا از این بین به پاسخهای متعالی تری برسیم و مراقب باشیم که کارمون به توهین و بی احترامی نکشه که همین نشون میده داریم متعصبانه فکر می کنیم و البته این جمله آخر من خطاب به شما نبود و خطاب به همه و اول از همه خودم بود. ممنون دوست گرامی. شما هم بیاین و اینجا حرف بزنین و من واقعا خوشحال و مفتخر میشم. سایت و انجمن مال همه س و من هم قط یک شروع کننده بودم که سوالی در ذهنش پیچیده بود و برای پاسخش به کمک همه شما نیازمندم. باز هم ممنون از همه.
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
سلام ... شما مسلمان و شيعه بدنيا آمده ايد شخصا چيزي را انتخاب نكرده ايد. و اين براي شما شكري را واجب ساخته است(البته واجب بودنش را نقل قول از منبر يكي از بزرگان مي گويم)
اهل سنت هم حقي را دارند كه بر اساس اصولي كه آموخته اند از مذهب خود راضي باشند.
شيعه تندرو هم داريم ولي پشتوانه فرهنگي ندارند ولي در اهل سنت بخاطر اينكه حمايت غرب را دارند زيادي جوگير شده اند .
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
من منظورو نفهمیدم....ولی فک میکنم شایــــد مامان و بابام و جدیدا غزاله خانوم:دی
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
منظور اینه که چه چیزی در زندگی شما هست که به زندگیتون جهت، عمق و ارزش میبخشه و میتونین باهاش زندگیتون رو در یک کلام معنا کنین؟
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
همونا ک گفتم و خب ی سری چیز جزئی دیه....
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
باور کنید هیچی...فقط میگزره همین! تکراری تکراری
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
مگه میشه؟؟؟ یه کم دیگه م فکر کن! شاید خوب دقت نکردی!
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
ها؟؟؟؟؟چ سوالای سختی میپرسین!
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
حالا که کامت دختر خانم خاص رو خاندم اگه منظور اون باشه که این نباشه منم همینجوری فکر میکنم:هر شب خدا رو دعا میکنم که یک دختر کره ای نیستم مسلمونم و سالمم.....مامان داشت ورقه های کلاسشو نمره میداد یکیشون عقب افتاده بود صبحا که بلند میشد باید اسمشو و سال تولدش با خودش تکرار میکرد چون یادش میرفت بعد پایین ورقه اش نوشته بود:خانم ابراهیمی لطفا نمره ی بدی به من ندهید ولی من خوندم.....گریم گرفت!آخرش با تقلب من شد2!بابا هم نداره...آخه.....
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
منظور سوال رو در جواب عاطفه عزیز گفتم! یعنی اگه بخواین در یک جمله کوتاه خلاصه کنین که چه چیزی واقعا زندگیتون رو معنا میکنه، اون جمله چیه؟ من به خاطر خیلی چیزها باید خدا رو شکر کنم مثل نعمت سلامتی، پدر و مادر، خواهر و برادر، دوستان، شغل، سقف روی سر، غدا و لباس و هزاران چیز کوچیک و بزرگ دیگه! اما منظور سوال من شکرپزاری نیست! منظورم اینه که هرکسی برای چی داره زندگی میکنه، مبارزه میکنه، شاد میشه، غمگین میشه، انگیزه پیدا میکنه، آروم میشه و خلاصه زندگیش باهاش معنا پیدا میکنه! چه چیزی هست که به شما احساس خوب سرزندگی میبخشه؟
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٨/١٠
٠
٠
عزیزم!قربون اون دل کوچیکت!
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٨/١٠
٠
٠
راستی چرا با اسم خواهرت میای خاله جان؟؟! کوش خواهرت ومگه f نبودی؟؟!
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
:))))) آخه دیگه رویا نمیاد چون مشقاش زیاده یک درسشو شد16!دیگه مجبوره عینننننن چیییییی بخونه.......دیگه من سایت میام،رویا پر پر شده در اتاق مانده با حجمی پر از کتاب!خخخخخخ
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
معنا بخشه زندگیم هدفمه اینکه از همون جایی که اومدم باید سعی کنم به همون جا برگردم و اینهمه نعمتی که خدا بهم داده که توی این راه کمکم میکنه اینکه باید ثابت کنم اشرف مخلوقاتم:)
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
مسیر بهشت؟ ... خیلیم عالی!
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
الزاما بهشت نمیتونه باشه میتونه همون جایی باشه که حضرت ادم اونجا بوده یعنی پیشه خدا! حالاشاید بگین دارمغلو میکنم ولی جایگاهی که در شان انسان باشه همونجاست من میخوام برگردم;-)
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
سلام ... آيا منظور شما رسيدن به هدف به هر قيمتي است؟
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
اره برای اون هدفی که دارم حاضرم به هر قیمتی بهش برسم (البته امیدوارم منظورمو از هدف متوجه شده باشین)چون احساس میکنم هیچی توی این دنیا با ارزش تر از رسیدن به انجایی که خداوندمشخص کرده و کلا هدف از افرینش بوده نیست
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
سلام ... ولي اگر حق ناسي بگردن داشته باشيد دقيقا وقتي كه به هدف ميرسيد شما را جدا ميكند . به هر قيمتي هم شده نمي توانيم به خدا برسيم
Farzane_vatani
Farzane_vatani
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
اهدافی که دارم و کارایی که می کنم به زندگیم معنا میده:))) حضور پدر و مادر و برادرام:))))
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
یعنی اگه یه روز خدای نکرده اینا رو از دست بدیم زندگیمون بی معنا میشه؟
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/٠٨
٢
١٣٠
سلام ... داشتن حداقل چهار همسر .
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
١٢٧
٠
واااااااااااااااااااااااااااااویلااااااااااااااااااااااااااااااااااا ... از جونتون سیر شدین احتمالا!! من به شخصه حاضرم خودم شما رو بکشم الان!! :)))))))))) باقی خانوما هم احتمالا همین نظرو دارن! :)
فائزه
فائزه
٩٣/٠٨/٠٨
٢
٠
100 تا منفی از طرف من خوردین :دی
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/٠٨
٠
١
سلام ... خودم هم منفی دادم ولی نظرم فرقی نکرد
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
میشه بپرسم چرا؟؟؟ اونوقت "حداکثر" چندتا؟
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١٠
٠
٠
اینم سواله خانوم قاسمی؟!همسر زیاد رو برای چی میخوان!نمیدونید>؟
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١٠
٠
٢
حلالت...مثبت من دادم.
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٣/٠٨/١٠
١
٠
مرسی آمار منفیا :))))))))))))))
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٠
١
٠
میدونم آقای آتشروان!!!!! منظورم این بود که چرا این به نظرشون معنا میده به زندگیشون؟ خواستم دیدگاهشون رو بیشتر توضیح بدن! آقای روشناوند روشن کنید برامون لطفا!
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٨/١٠
١
٠
یا خــــدا!!! این همه منفی؟؟؟! فائزه نگو ک قانونی ادی منفی هارو! یه کلکی در کاره حالا از طرف کی خدا میداند!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١١
١
٥
شما چه جور خانومهای مسلمانی هستید که به اسلام و فرمایشات امامان اعتقاد دارین اما به ایم مجاز بودن چهار همسری مخالفین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١١
٣
١
شما که حجاب اسلام رو قبول ندارین چطوره که این یه وجهش رو استقبال می کنین؟ حالا ما عجیبتریم یا شما؟! (و در پرانتز باید بگم که اسلام شرط سنگین عدالت رو برای چندهمسری قرارداده که مسلما هییییییییییییییچ مردی در عالم از عهده ش برنمیاد! اما خب لابد یه جاهایی آقایون به نفعشون نیست که بعضی تبصره ها رو بشنون دیگه!!)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١١
٠
٢
اگه مرد قادر باشه عدالتم رعایت کنه باز شما راضی نیمیشن/کلا شما ایرانی ها چیزهای به درد به خور دینو فقط قبول دارین./چیزهای که به نفعتونه نه ضرر
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١١
١
٦
من چند همسری رو قبول ندارم (اینجا نمیتونم توضیح بدم همونطور که نظری که در مورد انجمن شما دادم سانسور شد جواب کاملمم در این رابطه سانسور شد پس بیشتر از این نمیتونم چیزی بگم )
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١١
٢
١
الان شما ایرانی نیستین یعنی؟ ملیتتون کجاییه مثلا؟! از منطقتون که معلومه ایرانی هستین چون شمام مثل ما ایرانیها دقیقا همون منافع رو از دین دستچین کردین واس خودتون و بقیه رو دورریز حساب کردین!! :| بعدشم این "اگه" اول جمله تون رو کلا فراموش کنین! بالاخره یه جای کار خواهد لنگید!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١١
١
١
اتفاقا من کاملا با چند همسری مخالفم اون فقط یک کنایه بود به بعضیها .
فائزه
فائزه
٩٣/٠٨/١٣
٦
٠
براتون متاسفم...این یعنی سوء استفاده از اسلام!
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٨/١٣
١
٠
آقا از این مبحث ها بوی خون میاد! یک کلام بگو حواسم نبود اشتباه تایپ کردم! خلاص! ریختند سرت بکشنت روی کمک من یکی حساب نکنی که بطرز خفنی زد زد هستم به جان خودم! بعله؟ منو صدا کردید خانومم؟ الان میام الان میام! خودم میشورم اون ظرفارو !
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٣
١
٠
احتمالا خودشونم به همین نتیجه رسیدن!
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٤
٠
٢
سلام ... فقط نظرم رو گفتم و منظور از عدالت در اسلام تقسيم برابر نيست. مثال دو نفر به يك رستوران ميروند عدالت اين است كه به هر يك از آنها يك پيتزا يك نفره بدهيم يكي از آنها با نصف آن سير مي‌شود و ديگري پيتزايش را كامل ميخورد و سير نميشود الان اين چه عدالتي است كه يكي خيلي سير مي‌شود و ديگري گرسنه مي‌ماند عدالت اين است كه به هريك به فراخورد خود غذا بدهيم . و رعايت عدالت براي مرد راحت بوده كه دين مجوز داده است اگر در توان مردها نبود مجوزش داده نميشد. ( مثل قضاوت كه زن منع شده است) و مواردي هم هست كه زن مي‌تواند انجام دهد و مرد از آن منع شده است .
فائزه
فائزه
٩٣/٠٨/١٤
٨
١
ترجیح می دم خیلی باهاتون بحث نکنم...فقط لطفا شما آیات قبل و بعد این آیه چند همسری و بخونین انشاالله متوجه بشین :)
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٤
٨
٠
خیر! شما ظاهرا زیادی قضیه رو ساده گرفتین دوست محترم. عدالت در این موضوع اتفاقا معنای وسیعتری پیدا میکنه و حساستر میشه! چون هر مردی یک انسان هست و خدا نیست که بتونه از کلیه نیازهای عاطفی، روحی، فیزیکی، مادی و معنوی چند خانوم باخبر بشه و تازه بربیاد! به ویژه نیازهای روحی و روانی! و ما میدونیم که مردها طبق دریافتهای علمی جدید بر بیش از یک موضوع (یا یک نفر) هم نمیتونن درست متمرکز بشن و لذا این تبصره یه شرط سنگین هست نه ساده و سبک! چون خداوند میدونه که زنها چقدر لطمه روحی میخورن درصورت وجود رقیب! و از اونجایی که فیزیک یک مرد میتونه چندهمسر رو بپذیره این تبصره رو براشون قائل شده اما عوضش یه شرط محکمم گذاشته که هرکسی از پسش برنمیاد واقعا! تا عدالت در اینجا رعایت شده باشه.درقانون الهی.
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٤
٠
٤
سلام ... خانم فائزه من هم با شما بحثي ندارم نظرم را گفتم و نظر ديگران براي آنها محترم است و يك كلمه خلاف واقع بيان نكرده‌ام و از طرفي از كجا ميدانيد من به شخصه نميتوانم عدالت را بين آنها برقرار كنم. آيا با قضاوت ديگران عدالت برقرار است. به يك آيه قبل و بعد نميخواهد تمركز نمايم به كليات قرآن هم كه نگاه كنيم هيچ جا نداريم همديگر را زير تيغ قضاوت ببريم. حتي اجازه تجسس در امور مسلمين را به ما نداده‌اند چه رسد قضاوت ديگران.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١٤
٠
١
عجب انجمنی گذاشتین خانوم قاسمی/خخخخ/خب شاید جناب روشناوند برقراری عدالت براشون آسونه و توانایشو دارن/نمیشه گفت که چون سخته پس مردی نمیتونه/در ضمن جواب من به انجمن شما اگر سانسور نمیشد 1 میلیونتا منفی میخورد!پس همون بهتر سانسور شد!!!
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
این تازه اول راهه ... سوالات بعدی (در صورت عدم سانسور) چالشی تر هم میشن! سوالات ذهنی منن اینا و واقعا دلم میخواد دیدگاههای بقیه رو هم بدونم در موردش (البته دیدگاههای مرتبط و نه دیدگاههای سخیف و نامرتبط! که خود شخص هم نمیتونه از پس توضیح و روشن کردنش بربیاد!!)// من نمیدونم نظر شما چی بوده اما بازم با این وجود آشنا شدن با دیدگاههای تازه حتی اگه صدمیلیون منفی هم بخوره بد نیست به نظر من! چون آدمو به افقهای تازه ای میرسونه ...
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
سلام ... چرا بر چيزي كه در مورد آن آگاهي نداريد اينقدر واژه‌هاي نا مربوط را نسبت ميدهيد «دیدگاههای سخیف و نامرتبط! که خود شخص هم نمیتونه از پس توضیح و روشن کردنش بربیاد» چرا فكر ميكنيد شما درست ميگوييد و ديگران اشتباه ؟ در حالي كه در دفاع از عدالتي كه مرد ميتواند برقرار نمايد نیازی به حرفهای سخیف نداریم زيرا خداوند اين توانايي را به مرد داده است.
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
اولا که باز در گفتمان بین من و مخاطب دیگری وارد شدید که این بار دیگه مجبورم بگم به شما واقعا مربوط نمیشد!! دوما این که مباحث سخیف و نامرتبط، منظور مباحثی هست که مدنظر من و سوال من نبوده و نیست و سوال رو درست مثل همون پاسخ نامربوط! کج و معوج و زشت جلوه میده و بحث رو منحرف میکنه! نه عدالتی که شما بهش معتقدید و من اصولا نمیخواستم و نمیخوام وارد بحثش بشم و به منم مربوط نیست که شما چه نوع تمایلات یا تفکراتی در زمینه تعدد همسران دارین یا ندارین! سوما اینقدر گمان نکنین که شما از کل کلمات و موضوعات سردرمیارین (صرفا به این دلیل که در هر مبحثی که حتی به شما ربطی نداشته، مثل گفتگوی من و آقای آتشروان وارد شدید) و بقیه نمیفهمن! اتفاقا من کاملا (و شاید حتی بسیار بیستر از شما که مدعی هستین) میفهمم که چی دارم میگم و این ناشی از تکبر و غرور کاذب انسانه که خودشو عالم فرض کنه و به سایرین برچسب جهالت بزنه!
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
سلام ... وقتي انجمني انتشار يافت و نظرها مطرح مي‌شود در واقع انجمن از آن شما نيست كه براشفته‌ايد و اينكه شما نظرهاي من را دخالت مي دانيد كمي جاي تامل دارد
اگر جايي سوالي را مطرح كرده ام نظر خواسته ام و فقط جهت آگاهي بوده است ولي شما عصباني شده‌ايد و از جهتي ديگر موضوع را مينگريد . و وقتي مشخص نكرده ايد مخاطب كسيت هر كس فكر ميكند او را مخاطب قرار داده ايد مثل «اولا که باز در گفتمان بین من و مخاطب دیگری وارد شدید» مخاطب من هستم يا آقاي آتشروان؟
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
اقا "صلوات" بیخیال.
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
مخاطب من کاملا روشنه که آقای آتشروان بودن و بعدش شما وارد شدید! من خودم در پاسخ دوست عزیزمون، دختر خاص هم گفتم که انجمن مال من نیست و من فقط یک شروع کننده م ولی میبینید که هرکدام از کاربرها حد خودشونو در این انجمن رعایت می کنن و درمورد صحبتهایی که داره بین دونفر مطرح میشه، خودشونو دخیل نمی کنن برخلاف شما! و به حریم همدیگه احترام میذارن! اگه هم دنباله صحبتهای همدیگه رو می گیرن صرفا برای روشنتر شدن قضیه واسه خودشونه نه برای دخالت های بیمورد شخصی!! رفتار شما شبیه کسانی هست که به دنبال مچ گیری هستن و نه واقعا طرح سوال! کسانی که دنبال پیچیده تر کردن قضایا هستن نه پاسخ و ساده سازی مساله! مثل همون سوالاتی که درپی صحبتهای من و آقای آتشروان بیان نمودید و واقعا به شما ارتباطی پیدا نمی کرد که واسش چند و چون بیارین! و اصلا نیازی هم نبود که از سمت شما پیگیری بشه!! نظرات شما هم مثل سایر کاربران محترم هست اما قرار نیست که ما به دنبال کنکاشهای بیمورد باشیم که!؟ قرار بوده یه سوالی پرسیده بشه و دوستان برای پاسخش کمک کنن اما شما ظاهرا دنبال ایرادات بنی اسراییلی هستین و اثبات اینکه دیگران به قول خودتون دانشی ندارن و شما دانشمندین!! این چه کاریه اصلا؟! درحالیکه بهتر بود به توضیح همون دلیل خودتون بسنده می کردین که اتفاقا همون مهجور موند در اینجا!! و کاش شما به جای اینکه اونقدر به پروپای پاسخهای بقیه می پیچیدید، لااقل پاسخ خودتون رو روشنتر می کردید!!!
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٧
١
٠
سلام
احساس ميكنم از خانم قاسمي كه بسيار عصباني شده‌اند عذر خواهي نمايم كه بيشتر از اين خود را عذاب ندهند.
ببخشيد واقعا ببخشيد من كوچكتر از آني هستم كه بچشم آمده‌ام
خيلي خيلي آدم بدي بودم شرمنده هستم
خدا را شكر از اينكه فهميدم اينقدر صفات زشت در من بوده كه آگاه نبوده ام . خدايا شكر
به بزرگواري خود اين حقير را ببخشيد .
mina_h
mina_h
٩٣/٠٨/٠٨
٢
١
داشتن خدا جون جونیم...داشتن مامان و بابای گلم...داشتن خوار برادر عزیزم...داشتن یک دوست خوب مثل نگار...داشتن یک هدف بزرگ....وجود یک عالمه شکلات تو دنیا..وجود رنگ صورتی و......
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
زیبا :)
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
بزرگتر که بشید اینایی که گفتید کم کم کمتر میشن
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
موافقم کاربر با نام آرش قلی زاده:
Negar_s
Negar_s
٩٣/٠٨/١٢
٠
٠
شرمندم
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
سلام ... شما هرچه را ظاهري است را ملاك زندگي قرار داده ايد
mina_h
mina_h
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
شاید اونایی که اخرش گفتم بزرگ بشم دیگه برام مهم نباشه ولی اگه اگه مامان بابام نباشن من ثانیه هم زنده نمیموندم..اگه خدارو در کنارم حس نمیکردم زندگیم داغون میشد اگر خواهر برادرم نبودن من از تنهایی دق می کردم و اگر نگار نبود من از غصه میپوکیدم...از نظر من اینا ظاهری نیست بزرگ هم که بشم همینا زندگی بخشه زندگیمه
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
این نظر الانته
رفیعه
رفیعه
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
اینکه میدونم اون اخریه میاد و ظلم از بین میره و عدل حکم فرما میشه....
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
این یه امیده! یعنی این امید باعث روشنایی زندگی شماست و به زندگیتون معنا میده! یعنی امید به عدالت! درست متوجه شدم؟ یعنی این امید در همه لحظه ها و اتفاقات و فراز و نشیبهایی که تو زندگی شما میفته میتونه شما رو تعریف کنه و بهش اشاره کنین و شما رو روشن نگه داره؟
رفیعه
رفیعه
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
نه.هدفم واسه زندگی کردن همینه...ینی من(نمیدونم،شاید خیلیا این طوری باشن)ب این امید یا بهتر بگم بااین هدف اومدیم این دنیا ک اماممون بیاد و بقیه ماجرا....شایدم بشه اسمشو گذاش امید!!!
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
داشتن اون خدای بزرگ بالای سرم. فارغ از هر اعتقاد و دین و آیینی.
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
خوبه ... می فهمم ... :) اما وقتایی که بهش شک میکنین چی؟
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
شک لازمه توحیده. و قدم اوله در یکتا پرستی. من سال1374 در 16 سالگی از شک گذشتم. به خدای قادر متعال رسیدم. فقط و فقط خدا. فارغ از هر ... .
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٢
٠
٠
شک گذرگاه خوبیه اما ایستگاه خوبی نیست! "مصطفی مستور"
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٣
٠
٠
آقای شمشیری یعنی شما مطمئنین که دیگه هرگز بهش شک نخواهید کرد؟ هرچی که پیش بیاد؟
ZAHRA_R
ZAHRA_R
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
خــــــــــــــــــــــــــــدا
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
:) معنای وسیعیه! و خب باید به خاطرشم وسیع شد!
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/٠٨
١
٠
هدی من نمیتونم به این سوالت جواب بدم. برای پیدا کردن جواب این سوال باید خیلی فکر کنم. باید سفر کنم حتی! سفری به اندازه ی قرن ها شاید...
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
١
٠
آره! می فهمم زنبور طلایی خوبم! منم به همین فکر می کنم ... گاهی پاسخ بعضی پرسشها ساده نیست! لااقل به این سادگیها نیست! و باید عمیق تر فکر کنیم ... و به دنبال کشف خیلی چیزا بریم ... شاید به قول تو سفر ... شاید هم مکاشفات ... بیخود نیست که اندیشیدن اینقدر مهمه توی دین ما حتی! واسه اینکه خیلی چیزا رو ساده نپذیریم و خیلی مسایل رو از زوایای متعدد نگاه کنیم و از بررسی این زوایای غیر زاویه دید خودمون نترسیم!
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
من خیلی چیزا رو ساده نپذیرفتم. حتی هنوز هم نپذیرفتم! .. باید حالمو خوب کنم.
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٩
١
٠
یاد این ابیات فاضل نظری افتادم: یوسف به این رها شدن از چاه دل مبند/این بار می برند که زندانی ات کنند/آب طلب نکرده همیشه مراد نیست/گاهی بهانه ای ست که قربانی ات کنند ...
Faezeh_j
Faezeh_j
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
برامن تقربباهمه چی خدام پدرمادرم درسم تقریبا همه چی برام معنی داره:))))))
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٨
٠
٠
بله همه اینا که گفتین مسلما معنادارن. اما چیه که به زندگی شما معنا می بخشه؟ چیه که بهتون زندگی میبخشه؟ حالتون رو خوب میکنه؟ میتونین مدام بهش رجوع کنین و هر بار تازه بشین؟
Faezeh_j
Faezeh_j
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
اعتماد داشتن به ایندم واینکه به اینده ایه که درانتظارشم خیلی امیدوارم:)
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٨/٠٩
١
٠
امید به اینده ام .... شاید فقط همین
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٨/٠٩
١
٠
کار این حرفم شعار نبود... خدا به جای تمام نداشته های من است
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
*کاش
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
یعنی فکر می کنین شعار دادین؟ و آیا شعارها معناها رو زیر سوال می برن؟
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٨/٠٩
١
٠
ماها مگر اینجور جاها که ازمون می پرسن هدفمون یا بزرگترین چیزی که داریم چیه بگیم *خدامون بزرگترین داشتمونه* ولی تو اعمالمون گاهی یا اکثر اوقات یادمون میره که خدایی هم بالا سرمون هست... مث بحث مسلمون بودنمونه البته بعضیامونم خوبیم ها نه که بگم همه بدیم ولی تا وقتی به مسلمونا توهینی میشه یا یه نفر که از دین خودش که چیز دیگس میگه یا تعریف می کنه سریع جبهه میگیریم که مسلمونیم و مسلمونا خوبن ولی در عمل مسلمون واقعی نیستیم . اینا رو به خودم گفتم که یادم باشه شعار ندم. مرسی که خوندید
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
سلام. بله خداوند معنای زندگی ست و من با شما موافقم که متاسفانه مسلمانها هم خیلی وقتها اشتباه می کنند ... حتی نسبت به خودی چه برسه به غریبه ها!
H_fateme
H_fateme
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
توکتابمون نوشته رفع نیازهای مردم و کسب سود منفعت..جدی میگم تو کتاب حسابداری مقدماتیمون نوشته
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
شرکتهای انتفاعی
H_fateme
H_fateme
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
هاع؟؟؟؟؟زیر دیپلم حرف بزنین لفطا
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
:|
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
تو حسابداری های سطح بالاتر میخونید
tanin
tanin
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
اول خدا و اهل بیت (ع)و بعد قبول شدن تو کنکور با نتیجه ی دلخوام انشالله
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
چطور؟!
tanin
tanin
٩٣/٠٨/٠٩
٠
٠
یعنی اینکه همین که حس میکنم خدا رو همیشه دارم و اهل بیت (ع) همیشه پشتم هستند این بهم زندگی میبخشه
مهسـآ
مهسـآ
٩٣/٠٨/١٠
٢
٠
درس بخونم بزگ بشم پولدار بشم همینا دیگه...
سمیرام
سمیرام
٩٣/٠٨/١٠
٠
٠
خخ آفرین چه اهداف والایی داری
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٠
٠
٠
اهداف خیلی خوبین اینا! اما معنای زندگی هم هستن؟ باهاشون تعریف میشی؟
مریم_ن_ر
مریم_ن_ر
٩٣/٠٨/١٠
٠
٠
دقت در آیات نورانی قرآن.
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٠
٠
٠
زیبا بود
maede
maede
٩٣/٠٨/١٠
٠
٠
وقتی به خواسته های مهمم میرسم وحالم خوبه.مادرم و لبخندش هم مایه زندگیه واسه من :)
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٠
٠
٠
یعنی اگه به خواسته های مهممون نرسیم زندگیمون معناشو از دست میده؟ خواسته های ما ما رو تعریف می کنن یا ما اونا رو؟؟؟؟ اگه این باشه که واویلا!!
maede
maede
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
من واسه همه نگفتم!در مورد خودم گفتم!خواسته های من یا همون اهدافم اگه از دست برن،اگه مسیری که همیشه دوست داشتم برم رو گم کنم،این برام خیلی سخته!
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
بله مسلما سخت میشه زندگی اما اگه معنای زندگیمون با از دست رفتن آرزوهامون از دست بره خطرناکه! پس الزاما اهداف معنای زندگی نمیتونن باشن!
هاچ
هاچ
٩٣/٠٨/١٠
٠
١
جمع شعارها تو این انجمن جمعه!
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٠
٠
٠
;) اما نمیدونم چرا سوالای اساسی من بیجواب موندن اینجا اکثرا!!؟؟ تو میدونی چرا هاچ عزیز؟!
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٤
٠
١
سلام ... دليلش اين است كه جهت به سوالات نميدهيد و انتظار داريد جوابي را كه انتظار داريد دريافت نماييد. و يكي مثل من كه منظور شما را از سوال احتمالا فهميده پاسخ انحرافي ايجاد ميكند و انجمن جهتي ديگر مي‌گيرد
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٤
١
٠
سلام. اتفاقا اگه کل سوال و جوابهای انجمن رو بخونین متوجه میشین که من در جواب بعضی از دوستان کاملا جهت سوال رو مشخص و روشن کردم و باز اتفاقا جواب شما واقعا ربطی به موضوع نداشت! و من از همین متعجب شدم! و سایرین هم بالطبع گیج شدن. و من به همین دلیل از شما خواستم بیاین و روشن کنین که متاسفانه کلا زدین جاده خاکی!!
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
سلام : : h_ghasemi چرا عصباني هستيد. چرا دنبال دليل هستيد مگر ميخواهيد محاكمه نماييد.
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
خیر! محاکمه ای در کار نیست "آقای" روشناوند!!! (کمی احترام هم بد نیست اگه بلد باشید!) پاسخ شما متاسفانه بحث رو به بیراهه غیرمرتبط و منزجرکننده ای (!) کشید که من شخصا دیگه دوست ندارم ادامه بدم این شاخه از بحث رو چون حقیقتا هیچ و تاکید می کنم هیچ ربطی به سوال من نداشت و نداره!!
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٠
٠
٠
احساس می کنم بعضی از دوستان منظور سوال منو نگرفتن! یا درست نخوندنش! یا سعی نکردن کمی بهش فکر کنن! یا شاید کمی متفاوت تر فکر کنن ... نمیدونم چرا!؟ ...
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
سوالت پیچ و تاب داشت قبول کن.....
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
معنا بخش زندگیم اینه که روزی میرسه که رو پای خودم واستم....
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١١
١
٠
بله عزیزم! سوال ساده ای نبود ... و اصولا اگه سوال باعث حتی چند دقیقه اندیشیدن نشه واقعا به چه درد میخوره؟ برای من هر سوالی که "پاسخ ارزشی" نداشته باشه، ارزش مطرح کردن هم نداره ... پس اگه مطرح کردم حتما مهم بوده!
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٨/١٢
٠
٠
اون اندیشیدنو که گفتی کردم فکر نکن انقدر نا به کارم که در موردش فکر نکنم من وقتی آینده ی خیالمو میبینم امیدوار میشمو.
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١١
٢
٠
در پاسخ دوست عزیزمون، دختر خاص باید بگم که اتفاقا من این سوال رو از یک کتاب غربی با نویسنده ای کاملا غربی و مسیحی اما متفکر کپی پیست کردم و خواستم با مطرح کردنش در اینجا ببینم دیگران چطور به زندگی نگاه می کنند ... نویسنده ای که نوع نگاهش به زندگی جهان بینی منو عوض کرد ... نویسنده فاخری که جدای دین و سیاست و اجتماع و درگیریهای نژادی و مذهبی اتفاقا چنان هم لطیف و عمیق فکر می کنه که من نظیرش رو در خیل نویسندگان صاحب نام ایرانی و اسلامی کمتر دیدم (یا اگه صادقانه تر بخوام بگم واقعا ندیدم) و برای همین هم هست که به نظر من معنای زندگی از دین هم فراتره ...و به نظرم این هنر هر نویسنده خوبه که بتونه خواننده ش رو به اندیشیدن وادار کنه ...
م-نص
م-نص
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
سوالات باز فلسفی شد:))
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
نه
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١١
١
٠
من نه اینکه نگفته باشم/گفتم ولی سانسور شد |:
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
چی سانسور شد؟!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
نظرم در مورد جواب سوال انجمن شما سانسور شد/
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
نظر شخصیم.
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
بد و بیراه گفته بودین به من و سوالم؟!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١١
٠
٠
نه فقط نظر شخصیمو گفته بودم در مورد اینکه چی معنا بخش زندگی منه
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٣
٠
٠
کاش نظر شما هم سانسور نمیشد و استفاده می کردیم ... یا کاش یه جوری مطلب رو میتونستین منتقل کنین که از زیر تیغ سانسور قاچاقی هم شده در بره!! دوست داشتم دایره وسیعتری از دیدگاهها رو اینجا میدیدیم و بهشون فکر می کردیم...
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
سلام ... لطفا در نظر فوق توسط : h_ghasemi آمده است « بد و بیراه گفته بودین به من و سوالم؟!» كمي برايم مبهم است اين جمله يعني چه ؟
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
این جمله یه پرسش شخصی من از آقای آتشروان بود آقا! قرار نیست که شما همه چیز رو بدونید و تفتیش کنید که!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
منظور ایشون این بوده که آیا من به نوع انجمن ایشون چیز خاصی گفتم که سانسور شده/منم گفتم نه و نظر شخص خودم در مورد اینکه چه چیزی برام مهمه در زندگی سانسور شده و مربوط به ایشون وانجمنشون نبوده/همین
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٢
٠
٠
متاسفم! چه بد!
Negar_s
Negar_s
٩٣/٠٨/١٢
٠
٠
شكلات
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٣
٠
٠
؟!
s_sali
s_sali
٩٣/٠٨/١٣
١
٠
پول ... میدونم شاید خیلیا فکرای بدی در مورد این کامنتم کنن. خدارو 100هزار مرتبه شکر به اندازه ی خودم دارم و ادم پول پرستی نیستم اما جخیلی وقته خیلی از مسائل رو به شکل بیزینس میبینم!.ا وقتیم که خیلی خیلی زیاد باشه هم به زندگیه خودم معناهای زیادتری میبخشه!!! هم من میتونم به زندگیه خیلیا معناهای باحالی ببخشم...! اخه خیلیارو تو این جامعه میبینم که زندگی واشون بی معنا شده برای بی پولی و من دوست دارم اونا اینطور نباشن.. هم دنیا رو خیلی شیرینتر و پر معنا تر میکنم واسه خودم!!! و هم تو بهشت یکم باغم بزرگتر میشه!!!
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٣
٠
٠
یعنی شما با پول تعریف میشین؟! اگه پول رو از زندگیتون حذف کنن شما معنا ندارین دیگه؟
sali
sali
٩٣/٠٨/١٣
٠
٠
این بد بینانه ترین برداشتی بود که میتونستین از حرفم بکنید... این برداشت حتی 1% هم به منظور من نزدیک نبود...
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٣
٠
١
خب بیشتر توضیح بدین.
PDrAM
PDrAM
٩٣/٠٨/١٣
٤
٠
اینکه بدونی همیشه یکی هواتو داره ، دوستت داره، خرابکاریاتو می پوشونه و راست و ریست می کنه ، همیشه پشتته حتی اگه ناراحتش کنی خیلی بهت نزدیکه....
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٣
٣
٠
کی؟
PDrAM
PDrAM
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
همونی که آرام بخش دلهاست دیگه...خداوند بخشنده و مهربان... :))
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
ممنون.
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
سلام ... اينكه يكي هواتو داشته باشد معناي زندگيست؟ واقعا آمده ايم كه يكي هوايمان را داشته باشد. خداوند ميفرمايد من از رگ گردن به شما نزديكترم و كلا هواي ما را دارد و در سوره يوسف حتي به يوسف ميگويد من هوايت را داشتم وگرنه تو يوسف نمي ماندي. پس اينكه خداوند هوايمان را داشته باشد معناي زندگي نميشود.
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٨/١٣
٠
٠
بله با اطمینان میگم شک نمیکنم. شکی که پس از آگاهی و مطالعه و تحقیق بوجود بیاد دیگه میشه شرک، کفر. طی این 15 سال گذشته اتفاقات زیادی برام افتاده، بی عدالتی های وحشتناکی، که به یقین می دونستم حقم نیست. یا مثلا فوت یکی یک دونه برادرم، که عذابی وحشتناک بود برای همه خانواده... اما هیچوقت و هرگز ذره ای به وجودش تردید نداشتم و ندارم.... .
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
ممنونم... همینو می خواستم.
raha_sl
raha_sl
٩٣/٠٨/١٤
٠
٠
اینکه زندگی کوتاهه ... خیلی کوتاه.. کوتاه تر از اونی که بخواد غم و تنهایی و دلتنگی و .. آزارم بده .. اینکه زندگی حقیقتش خیلی بزرگه بزرگتر از اون چیزی که همیشه فک میکنم بهش رسیدم یا باید بهش برسم /یه چیز دیگه ام میخواستم برای بعضی از کامنتای پای سوالتون بگم... اینکه چقد بده که ما آدما فک میکنیم برای اثبات حقانیت خودمون و چیزی که بهش اعتقاد داریم باید همه رو تخریب کنیم..چقد بده که آدما اینطورین.. چون خودمم خیلی وقتا اینطوریم اینو میگم .. چقد بده ک اینطوریه.. سوال زیبای شما و جو نظرات واقعا منو به خودم اوورد ...ممنونم هدی جان
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
سلام رهای عزیز. بله حق با شماست ... زندگی کوتاهه و باید مراقبش بود ... مراقب معنایی که داریم براش زندگی میکنیم و من واقعا دوست داشتم بدونم دیگران چطور به زندگی نگاه می کنن ... هرچند به قول شما متاسفانه تخریبهایی صورت گرفت که شایسته نبود ... و بازهم متاسفانه بعضی از پاسخها کلا از مرحله پرت شدن و به سمت و سیاقی رفتن که اصلا مدنظر من نبود و وجهه خوب و عمق پرسش من رو هم زیرسوال می برد ولی به هرحال هرکسی با نوع تفکراتش شناخته میشه دیگه! ممنونم رهای عزیز.
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
سلام ... من كه نظرم را در خصوص معني بخش زندگي نوشتم و مخالفت كرديد و مخالفت شما قابل درك است.
سوال : چه چیزي به زندگی شما معني می بخشد؟
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
سلام. ممنون از شما که این سوال رو از منم پرسیدید. معنای زندگی من در یک پدیده خاص نهفته نیست! معنای زندگی برای من دیدن لبخند یک کودک، پرواز دسته جمعی پرنده ها، عطر خوش یک گل، تماشای یک منظره، خنده های عمیق از ته دل، خوابهای پرتعبیری که راهنمای من میشه، خوندن یک کتاب یا یه آدم که باهاش تازه و روشن و لبریز میشم و هر چیزیه که منو به تفکر وادار کنه و هربار به این نتیجه برسوندم که خدا هست ... خدا هست ... خدا هست هنوز ...
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
دقیقا من هم همینطورم.... اولین کامنتم به شما همین بود... وجود خدایی بزرگ اون بالا فارغ از .... .
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
بله ... درسته ... حدس میزدم البته! از وسعت نظرتون ممنون.
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
سلام ... ديدن آنچه فرموديد «لبخند یک کودک، پرواز دسته جمعی پرنده ها، عطر خوش یک گل، تماشای یک منظره، خنده های عمیق از ته دل، خوابهای پرتعبیری که راهنمای من میشه، خوندن یک کتاب یا یه آدم که باهاش تازه و روشن و لبریز میشم و هر چیزیه که منو به تفکر وادار کنه » در واقع ايده آل بودن زندگي همينها است ولي تا گريه كودك را نبينيم اشك يتيمي را نچشيم پول خريد كتاب را نداشته باشيم خواب آرام نداشته باشيم بقول آيت الله بهجت قيمت پيدا نميكنيم كه به خدا دست يابيم
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
بله! نیازی هم نبود که زحمت بکشید و کل کامنت من رو دوباره کپی کنید! من هم قبول دارم که رنجها بخشی از زندگی هر انسانی هستن اما من به دنبال زیباییهای زندگیم و از مسیر همین زیباییها به خداوند نزدیکتر میشم و خدا به من نزدیکتره! هرکسی یه راهی رو برای معنابخشی به زندگیش انتخاب میکنه و من راههای زیبا و ساده رو برای آرامش روح ترجیح میدم! ضمن اینکه هیچکدوم از آیتمهایی که من ذکر کردم، از دید هیچ انسانی "زندگی ایده آل" نیست! حتی همه شون سرجمع هم نمیتونه برای چنددقیقه زندگی رو ایده آل کنه در این وانفسای اقتصادی و اجتماعی و سیاسی!! اما اونا و خیلی پدیده های دیگه راههای گریزی هستن از همین دشواریهای زندگی برای سبکتر کردن بار روح! برای نشکستن!
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
دوست دارم بازگشت به سوی خدا معنابخش زندگیم باشه (-_-)
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
بازگشت به چه معنا؟ ما که همه مون یه روزی بالاخره قراره برگردیم به سمتش! انا لله و انا الیه راجعون دیگه!
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
یعنی همیشه زندگی کنم، با علم به اینکه بازگشت همه ی ما به سوی اوست...موقع دیدن شنیدن خوردن گفتن...میدونی تک تک فعل هام :))
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٨/١٥
٠
٠
در حقیقت وقتی داریم دنبال جواب برای این سوال میگردیم باید فقط به یک چیز فکر کنیم: هر چیزی رو بعنوان معنا بخش معرفی کردیم، نقیضش رو هم کنترل کنیم، یعنی با خودمون بگیم خب، فلان چیز معنا بخشه، حالا اگر از ما بگیرنش، یا از دست بدیمش، یا بذاره بره، یا ... یا.... زندگی معناش رو از دست میده؟ حتی مثلا بعد از مرگِ پدر و مادر(خدای ناکرده ) آیا ما هم باید بریم بمیریم چون دیگه بی معنا شده زندگیمون؟ پس اگر این شکلی نگاه کنیم به سوال؛ جوابش فقط یک کلمه است، خدا. که اتفاقا باید فارغ از هر .... باشه، چون اینجا هم باید اینطوری بپرسیم از خودمون که: خب اگه آفریقا بدنیا اومده بودم پس (چون مسلمان نبودیم مثلا) زندگیم بی معنا بود؟ یا اگر از زمانِ تولد یک دست نداشتم بی معنا بود؟ پس اگر اجازه بدید با قاطعیت بگم : فقط خدا (به معنای خالق، بوجود آورنده، همون قدرتمندی که از همه برتره).
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٥
١
٠
قاطعیتتون رو قبول دارم و موافقم باهاش! در ادامه فرمایشات شما شاید بد نباشه که این رو هم اضافه کنم که خداشناسی سخته! خیلی سخت! اما برای رسیدن بهش راههای ساده زیادی هست! نیازی نیست به سختگیری! نیازی نیست به تعصب! نیازی نیست اصلا پای دین و ملیت و نژاد و جامعه رو وسط کشید! کافیه به ساده ترین مفاهیم کودکی برگردیم! کافیه دلها رو از اون سختگیری خلاص کنیم ... از قید و بندها! من حالا که بحث به نفسهای پایانی خودش ظاهرا رسیده خواستم بگم که ضمن تشکر از تمام دوستانی که به من کمک کردن در آشنا شدن با دیدگاههای متنوع و قابل احترامشون، نظر من اینه که رسیدن به آرامش های لحظه ای و پیاپی و ارزشمند که ما رو در کشاکش زندگی، سرپا نگه میداره، مستلزم همین توجهات پاره وقت کوتاه و مستمر هست به دنیایی که خیلی نرم و بی حاشیه و بی ادعا از مقابل نگاه ما هرروز میگذره و کافیه چشم باز کنیم و ببینیم که اون چیزایی که مفاهیم اساسی زندگی رو میسازن، چیزایی به پیچیدگی اهداف طولانی مدت یا داشتنیها و متعلقات دوست داشتنی ما نیستن! اتفاقا مفاهیم زندگی هیچوقت به تملک ما درنمیان و ما نمیتونیم خودمونو صاحبشون بدونیم یا نسبت بهشون چشمداشت مادی داشته باشیم ... چون مفهوم واقعی زندگی نابود شدنی نیست! این نگرش منه البته! و خداوند در همین مفاهیم ساده با قدرت تمام، همزمان نهفته و پیداست! مفاهیمی که ازبین رفتنی و ناپایا نیستن! ارزش مادی هم ندارن! ولی عمق و جهت دارن و به اندیشه و احترام وادار می کنن آدم رو! و من از هرچیزی که منو به اندیشه برتر وادار کنه استقبال می کنم و بهش میگم: معنای زندگی من!
shakhe_shemshad
shakhe_shemshad
٩٣/٠٨/١٦
٠
٠
تک تک کامنت مفصل شما رو تایید میکنم. خط دوم و سوم رو بیشتر! آفرین به بینش و درک عمیقتون از مفاهیمِ غیرمادی. زندگی دقیقا همینه.... بوجود میاییم که به همینا برسیم و بدست بیاریم. لذت بردم. مرسی مرسی مرسی مرسی.
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/١٦
٠
٠
ممنونم. شما هم منو بسیار مورد تفقد و لطف بزرگوارانه خودتون قرار دادید در مسیر این سوال و با ارائه نگاه خوب و عمیق و بی حاشیه خودتون به من و سایر دوستان، ما رو با فهم زیباتر خودتون از زندگی آشنا کردید. از این که بی دریغ بودید ممنون.
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٨/٢٠
٠
٠
و یک معنای بسیار مهم زندگی من که بدون اون من هیچ میشم اینه: نوشتن! می نویسم و با نوشته هام معنا پیدا می کنم ... می نویسم و خودمو با این نوشته ها می شناسم! می نویسم و تازه می فهمم که کی هستم ...
H_HA3AN
H_HA3AN
٩٣/٠٩/٠١
٠
٠
O_0 ها؟؟؟؟؟؟؟ سوالو میشه واسم معنی کنی؟؟؟؟ بابا زیر دیپلم بحرف یعنی چییییییی؟؟؟؟؟؟؟؟؟
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/٠٩/٠٢
٠
٠
معناش رو در پاسخ کامنتای دوستان به چند شکل مختلف گفتم! ... کمی تفکر لازم داره فقط ... خیلی سخت نیست ...