خانه انجمن آیا جهنم وجود دارد؟!
١٤٨٧
١٠٠
s_mohsen

آیا جهنم وجود دارد؟!

آیا جهنم وجود دارد؟!

میخواهم با یک سوال چالش برانگیز شروع کنم!

آیا جهنم وجود دارد؟ بگذارید ابتدا سوالی ساده تر بپرسم!

فرض کنید شما یک ربات انسان نمای پیشرفته ساخته اید!حال اگر این ربات که بهترین اختراع شماست از روی برنامه ریزی که برای او تعیین کرده اید عمل نکند آیا حاضرید ان را بسوزانید؟!

نه! نمی خواهم مقایسه کنم اما ایا عذاب جهنم با مهربانی خدا که ورای همه مهربانی ها و عطوفت های ادمیست در منافات نیست؟!

البته نمی توان منکر این شد که واژه جهنم در قرآن بسیار تکرار شده اما ایا واقعیت همان چیزیست که ما فکر میکنیم و آیا جهنم همان عینیتی که ما از برداشت های زمینی خود از آتش و سوزانده شدن درک کرده ایم است؟

(يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ)...آیا همانگونه که در این آیه منظور از دست خدا آن تصوری که ما از دست داریم نیست میتوان این تصور را برای جهنم متصور شد؟!

پ.ن1: این سوالات را همینطور بی جواب رها میکنم تا در موردش بحث شود!

پ.ن2: این سوالها شاید برای بعضی خنده دار باشد اما به نظرم دینی که بدون سوال و چالش و تحقیق و به وسیله پدر و مادر به ما برسد هیچ ارزشی نداره چرا که این دین میتواند همانطور که به وسیله کسی به ما رسیده ؛ به وسیله کس دیگری از ما گرفته شود! اما دینی رو که با تحقیق و و پرسش و یقین پذیرفت دیگر به همین راحتی از دست نمیرد!

٩٣/٠٦/٠٩
نظرات کاربران
کد امنیتی
h-looshi  ام
h-looshi ام
٩٣/٠٦/٠٩
٣
٤
نگین دارم کفر میگم ها ،چون بحث درباره این چیزا احتیاطش واجبه ولی من فکر میکنم جهنم همون عذاب وجدان سختیه که ادمو از درون میسوزونه،همونطور که گفته شده هیزم جهنم ادمیان اند
Cold
Cold
٩٣/٠٦/٠٩
٧
١
این مثال رباتت اصلا مثال درستی نبود...یعنی چی از روی برنامه ای که براش مشخص کردین؟؟ ینی میخوای بگی الآن ما هرکاری داریم میکنیم از قبل از قبل برامون مقرر شده؟؟...نه داداش ،اگه اینطوری بود خدا میشد بزرگترین ظالم ،چون واسه کاری که خودش تو وجود ما گذاشته داره مارو عذاب میده...اگه همه ی زندگی انسان ها از روی برنامه قبلیه ،پس چرا خود پیامبرا رو واسه هدایت فرستاده؟ چرا این همه تذکر تو قرآنش داده؟ مگه ما اعتقاد نداریم که خدا کاری رو بیهوده نمیکنه؟ پس یعنی تمام هدایت ها ثلاشش واسه خوب کردن ما بیهودست؟؟ وقتی یکم بشینی منطقی با خودت فکر کنی میبینی این که میگن خدا همه زندگی مارو تعیین کرده چرته...هرکسی هم که ازش حرف میزنه چرت میگه :)
Cold
Cold
٩٣/٠٦/٠٩
٤
٠
بنظر من که خدا راهو بهمون داده...اختیار هم بهمون داده...این دنیارو داده دست خودمون ببینه چیکار میکنیم!
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
١
همونطور که در متن گفتم منظور من به هیچ وجه مقایسه نبوده و نیست!!!!شاید حتی در رسوندن مطلب هم درست عمل نکردم و به این خاطر معذرت میخوام!اما منظور من این بوده که اگه شما یک رباط انسان نما(با قدرت اختیار در حیطه ای مشخص)اختراع بکنید ایا حاضرین اون عمل بالا رو انجام بدین؟؟ و باید این رو هم متذکر بشم که منظور من از طرح این مثال صرفا جهت روشن شدن مطلب بوده و به هیچ وجه قصد مقایسه نداشتم!
Cold
Cold
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
الآن درست شد...فک کردم منظورت از ربات اینه که برنامه ریزی شده باشه :)
دختر آسمانی
دختر آسمانی
٩٣/٠٦/١١
٠
٠
به زبون ساده میشه اینکه خدا واسه هر آدمی یه راه خوب گذاشته و یه راه بد....حالا شما انتخاب میکنید که راه خوب یا راه بد؟حالا اگه راه خوبو انتخاب کردین، خدا میدونه عاقبتتون چی میشه و اگر راه بد رو هم انتخاب کردین بازم خدا سرانجامتونو میدونه:)
Cold
Cold
٩٣/٠٦/٠٩
١
٠
درسته که تصوری که ما از جهنم داریم با جهنم واقعی خیلی فرق داره...ولی خوب خود خدا صدها بار توی قرآن از واژه ی «نار» برای جهنم استفاده کرده...پس توی اینکه جهنم یه فضایی از آتش وسوزانده شدنه شکی نیست تقریبا!
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
١
٠
بله شکی نیست ولی سوال من چیز دیگه ای بود!
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٦/٠٩
٠
١
من به خودم قول دادم هیچ جا درباره ی دین و مسائل دینی و عقایدم صحبت نکنم، معذورم بدارین.
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٠
باشه این دفه رو معذورت میداریم ولی دفه اخرت باشه!
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
من کسی که خودشو کنار میکشه بیشتر می پسندم تا کسی که با اطلاعات ناقص یکنظر اشتباه میده!به هر حال تشکر از حضورتون:)
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/٠٦/٠٩
١
١١
این چه سوالی هست اخه؟؟؟؟؟؟واقعا قران هم فراموش کردید؟؟؟؟؟بابا تو قران از قیامت صحبت شده است.....این حرفا چیه....اینم هم حدیث از رسوا اکرم...این هم حدیث از امام علی...به کجا داریم میریم ما.....خدا راه رو به ما نشون داده...گفته این راه حق هست....حجت را هم تمام کرده است..با قران و پیامبران و امامان....بجای این بحث های الکی یکم در مورد امام زمان تحقیق کنید...اکه یه وهابی بپرسه از امام زمانت چی میدونی؟؟چی میخوایم بگیم....اقا هرکی امام زمان خودش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است....اگاه بشید...جاهلیت میدونید یعنی چی؟؟؟ببخشید بخشید یعنی خریت...برین یکم حدیث بخونید...بزارید ما بچه شیعه ها قلب امام زمان رو اتیش نزنیم...یاعلی
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/٠٩
٧
١
آقــــــــــــــــــــا !!!!! نکشی بدبختو!!!!!!! :) داداش فقط سوال کردا !!!!!! شما با این تفکرت روی مسیری که واسه آیندت انتخاب کردی یه تجدید نظری بکنا!!!! جدی و برادرانه گفتم!!!!
باران
باران
٩٣/٠٦/٠٩
٣
١
چه عصبانی :|
g_mahla
g_mahla
٩٣/٠٦/١٠
٣
٠
چرا انقد خشن؟؟؟به نظر من بحث درباره ی چیزهایی ک ازشون مطمئن نیستی هیچ اشکالی نداره.حالا چ امام زمان باشه چ جهنم...
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
١
٠
دوسست عزیز از اینکه خاطر شما رومکدر کردم عذر خواهم!ولی اگه قرار باشه با تفکر شما زندگی کنیم باید کر و کور به دنیا بیایم و کر و کور هم از دنیا بریم!به نظر من دینی که از روی تحقیق به انسان نرسه هیچ ارزشی نداره!کار شما عین سفسطه کردنه!شناخت امام زمان به جای خودش و اطلاعات دینی و مذبی خودمونو بارور کردن هم به جای خود!شما میفرمایین اگه یه وهابی در باره امام زمان بپرسه؟منم میگم اگه یه بی دین از شما درباره جهنم بپرسه ایا میتونین قانعش کنید؟؟؟اگه خدا انسان رو باقدرت اختیار افریده پس ما اجازه فکر کردن داریم،اجازه انتخاب دینمون رو داریم،اجازه فکر کردن درباره اعتقاداتمون رو داریم!به نظر شما قران با تفکر مخالفه یا ایه براتون بیارم؟؟؟امام زمان با بالا رفتن اطلاعات پیروانش مخالفه یا دلیل برلتون بیارم؟؟؟
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/٠٦/١١
٠
٢
دوست عزیز...شما اگه اصول دینت رو بدونی...معاد جزو اصول دینت هست....حتما اینم میدونی که بیشتر ایات قران در مورد معاد هست...کسی که اصول دینش رو بدونه به نظر من اصلا این سوال براش پیش نمیاد که جهنم وجود داره یا نه.....اگه کسی هم در مورد جهنم ازم سوال کنه..فقط کافیه قران رو باز کنم...و معنی براش بخونم...بحثث من این بود...بجای این سوال های پیش پا افتاده....که با خوندن دوتا ایه معلوم میشه جهنم هست یا نه....بیایم در مورد ظهور...در مورد علایم ظهور...در مورد امام زمان شناسی صحبت کنیم....من که با کسی دعوا ندارم...من وظیفه دینی ام رو انجام دادم....بهتره اینم بدونی ما اختیار کامل نداریم...نصف اختیار جبر هست...حالا هم اگه اون دنیا ازم سوالی بشه...میگم من گفتم...اینا گوش نکردن...من امر به معروف کردم....حرفی نیست...ما کر و لال..شما اگاه باش....به امید ظهورش...اللهم عجل لولیک الفرج
g_mahla
g_mahla
٩٣/٠٦/١١
١
٢
آقای جلال شوما ک داری حوزه میخونی(یا قراره در آینده بخونی)بهتون یه توصیه میکنم.برای جذب آدما به طرف چیزی که بهش اعتقاد دارین و بعضیا ندارن یا شک دارن, با دعوا کردن چیزی حل نمیشه.نه تنها جذبشون نمیکنین که دفعشون میکنین.خصوصا اگر در مورد مسائل دینی باشه.شما خودتون هیچ وقت به اعتقاداتتون شک نکردین؟اگه این حرفا رو میزنم فقط بخاطر اینه که منم بعضی وختا به بعضی چیزا شک میکنم.باید قبول کنیم که دینمون رو تا حد زیادی به ارث بردیم.هیچ وقت(خیلیامون)نرفتیم دنبالش که ببنیم بقیه ادیان چی میگن اسلام چی میگه.پس این سوالا خیلی طبیعیه....
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/٠٦/١١
٠
٢
من دعوا نکردم....با کسی هم دعوا ندارم....شما ها دوست دارید صورت مسله را پاک کنید....اون دنیا باید جواب بدید..از ما گفتن بود
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١١
٠
٠
جلال عزیز نظر شما برام محترمه!منم نظر خودمو گفتم و دیگه حرفی واسه گفتن ندارم!به نظرم بعضی بحثا به دلایلی هیچ وقت به نتیجه نمیرسه و کش دادن الکی اون بی فایدست!
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/٠٦/١٣
٠
٠
ما هم دعوا نداریم بخدا...صحبت بود دیگه...یاعلی
چراغعلی
چراغعلی
٩٣/٠٦/٠٩
٣
٠
اگه قرآن خونده باشبن هستش که آتشگیره ی جهنم انسان و سنگه خدا لازم نیست اونا رو بندازه جهنم اونا خودشون از درون میسوزن
h_looshi
h_looshi
٩٣/٠٦/٠٩
٠
٠
عاره منم به نظرم همینه
ali_y
ali_y
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٠
سلام، همانطور که خداوند رحمان و رحیم است حکیم و عادل هم می باشد ، اقتضای عدل و حکمت خدواند حکم می کند که بهشت و جهنمی وجود داشته باشد ، درخصوص اینکه معاد جسمانی یا روحانی باشد یا اینکه کیفیت آن به چه صورت است علما بحث کرده اند و آن چیزی که مورد تائید علمای شیعه است ( تاجایی که اطلاعات ناقص بنده قد می دهد ) اعتقاد به معاد جسمانی است . باتوجه به چراغهای هدایت و اتمام حجتهایی که برای انسانها شده و از آنجایی که در واقع ثواب و عقاب ان دنیا باطن اعمال ماست این قضیه منافاتی با رحمت خداوند هم ندارد.
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/٠٩
٥
١
من برای اون سوال رباتت بهت پیشنهاد میکنم فیلم آی ام اِ روبوت رو نگاه کنی:) حتی میتونی انیمیشن آسترو من رو هم نگاه کنی! جدی میگما!!!!! به رسیدنت به جواب خیلی کمکت میکنه :) --------- درباره مهربونیه خدا و جهنم هم با یک مثال بهت میگم :) فرض کن شوما پسر گل تو کلاس چهارم دبستان داری درس میخونی و معلمتم خیلی خیلی خیلی خیلی تو رو دوست داره! بعد هر چی بهت میگه عزیزم، گلم، نازم، بشین درستو بخون! بعد شوما درس نمیخونی و انگار نه انگار! بعدشم تو امتحانای آخر سال میری کل برگه ها رو با چرت و پرت پر میکنی!!!!!!!!! بعد شوما توقع داری چون معلمه تو رو خیلی خیلی خیلی دوست داشته بهت نمره بیست بده و لپتم بکشه!؟!؟! معلمه اگه واقعن عادل باشه مث مررررررررد میندازت تا برات درس بشه و بشینی عین آدم درستو بخونی!!!!!!!!! حالا قضیه خدا و مهربونیش و جهنمم در ابعادی بسیار بزرگ تر از اینه :)
فائزه
فائزه
٩٣/٠٦/٠٩
٢
١
بح بح عجب جوابی :)
ali_y
ali_y
٩٣/٠٦/٠٩
٢
١
احسنت بر شما. مثال خوبی بود
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠٦/٠٩
٣
٠
اما خدا بهمون یه فرصت دوباره نمیده! رد شدی رفتی ته دوزخ! دوباره برنمیگردی به زندگی که مثل یه مررررررررررد قبول شی!
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٠
بله!!!!! درست می فرمایید!!!! این یکی از تفاوت های این جریان با مثال منه!!!!! من قبول دارم که مثالم ناقص بود ولی درکل ملموس و قابل درک ترین مثالی بود که می شد زد!!!!! :)
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
بله همونطور که خانووم احمدی فرمودند در مثال شما میشه دوباره اشتباهت رو جبران کنی ولی در مثال بنده جای جبرانی پس از این که رد شدی نیست(منظور پس از مرگه!و توبه در این دنیا شاملش نمیشه!)علاوه بر این نوع تنبیه هم متفاوته !پس نتیجه درستی نمیشه گرفت!البته برای مفهوم تر شدن موضوع مناسبه،به هر حال تشکر از نگاهتون:)
محمد
محمد
٩٣/٠٦/٠٩
٣
٠
چه سوال خوبی مطرح کردی دوست عزیزم...البته اگر جوابش هم واسط مهم باشه... :)
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
دوست عزیز من اگه این دقدقه های ذهنی رو نمیداشتم هیچ وقت به همچین سوالی هم نمیرسیدم !پس جواب برام مهمه:)......خدایا آتش مقدس شک را انچنان در من بیافروز تا همه یقین هایی که در من نقش کرده ان بسوزد! و آنگاه از پس این توده خاکستر لبخند مهراوه ای بر لبهای صبح یقینی شسته از هر غبار طلوع کند....چقدر زیبا گفته دکتر شریعتی!
محمد
محمد
٩٣/٠٦/٠٩
٣
٠
معاد در قرآن کریم: حدود یک ششم از آیات قرآن کریم درباره مسائل و موضوعات این حادثه بزرگ است؛ مسائل و موضوعاتی چون برزخ ، روز قیامت ، حشر و نشر، میزان ، حساب، بهشت و دوزخ .
باران
باران
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٠
جهنم که وجود داره و یقینا با اون چیزی که ما فکر میکنیم فرق داره /
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
من از وجود جهنم حرفی نزدم که دوستان همه جبهه گیری کردن ها!!!!!شایدم منظورمو درست نرسوندم! ولی سوال من تناقض یا عدم تناقض اون با تصورات ماست؟؟
محمد
محمد
٩٣/٠٦/٠٩
٣
٠
← ۲. حکمت و رحمت خداوند حکمت خدای حکیم اقتضا می‌کند که مرگ، پایان زندگی نباشد؛ زیرا در این صورت، کار خداوند کار کوزه‌گری را می‌ماند که کوزه‌ها را از صبح تا شام می‌سازد و پس از خشک شدن، بر زمین می‌کوبد و خرد می‌کند. خدا انسان را آفریده و از ناتوانی به توانایی و از نادانی به دانایی رسانیده است و چون انسان به کمال دنیایی دست می‌یابد، او را هلاک می‌سازد. اما آیا با این مرگ همه چیز پایان می‌پذیرد؟ اگر چنین باشد، خردمندانه و حکیمانه نیست. حکیمانه این است که اگر انسان امکان تعالی بیشتر را دارد، بسترش برای او فراهم گردد و انسان بدان دست یابد و با مرگ، نیست و نابود نشود. [۳] بدون شک خدای سبحان حق است و کار باطل نمی‌کند و نیز این جهان را بیهوده و عبث نیافریده است. این عالَم متحرک هدفی دارد و می‌رود تا در آنجا آرام گیرد و آن عالم قیامت است. حال که خدای حکیم، کاری برخلاف حکمت نمی‌کند، باید روزی باشد که غایت و هدف این عالم محسوب گردد. از سویی نیز لازمه رحمت خدا این است که بشر را به کمالش برساند. باید قیامتی باشد تا بشر فراورده‌ی کار خود را بیابد و به کمال هستی برسد.
محمد
محمد
٩٣/٠٦/٠٩
٣
٠
← ۳. جاویدان‌طلبی انسان حس بقا و میل به ماندن، یک درخواست فطری در وجود انسان است. همه انسان‌ها زندگی را دوست دارند و می‌خواهند باشند و زندگی آنان با مرگ پایان نپذیرد و دستخوش نیستی و نابودی نشود. از‌این‌رو غایت انسان لذات مادی نیست؛ چون با رسیدن به آنها خاموش نمی‌شود؛ بلکه فطرتاً متوجه کمال است و با پیمودن مراتب خلقت در دنیا ، متوجه آخرت می‌شود و استعدادهایش به فعلیت می‌رسد و به مبدأ بازمی‌گردد.
محمد
محمد
٩٣/٠٦/٠٩
٣
٠
←← فطری بودن میل به جاودانگی میل به جاودانگی فطری است؛ وگرنه انسان‌ها از مرگ هراسی نداشتند؛ چنان‌که می‌بینیم، انسان‌ها از یک‌سو بنا بر اقتضای فطرتشان از مرگ می‌گریزند و از سوی دیگر برای ماندن و جاویدان شدن دست به کوشش می‌زنند. تمام خواسته‌های فطری بشر برای رساندن انسان به کمال هستند و حکمتی دارند. این حکمت ، نشانگر وجود عالمی دیگر است؛ چون دنیا، شایستگی جاودانه زیستن را ندارد. ترس از مرگ و لوازم آن که در طول تاریخ آثار خود را بروز داده، نشانه‌ای بر فطری بودن میل به بقاست. ، و میل به جاودانگی با معاد، محقق می‌شود. حال که اصل معاد را با استفاده از دلایل محکم عقلی و نقلی و با توجه به فطرت درونی انسان ثابت کردیم، لازم است بیفزاییم که بدون تردید تمام بحث‌های معاد، سر‌انجام به یکی از دو نقطه بهشت و یا دوزخ ختم می‌شود و اما در‌باره حقیقت بهشت و دوزخ باید گفت:
محمد
محمد
٩٣/٠٦/٠٩
٣
٠
بهشت یعنی کانون انواع مواهب و نعمت‌های الاهی، اعم از معنوی و مادی، بهشت وعده حتمی خداوند به فرمانبرداران و نوعی تفضل است، بهشت برای بهشتیان سرای امن و سلامت است. ← نمونه‌ای از آیات قرآن چنان‌که خداوند درباره بهشتیان چنین می‌فرماید: ←← آیه ۵۱ سوره دخان « اِنَّ الْمُتَّقینَ فی مَقامٍ اَمینٍ »؛ «پرهیزکاران در جایگاه امن و امانی هستند.»، ←← آیه ۱۲۸ سوره انعام « لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ »؛ «برای آنان نزد پروردگارشان خانه سلامت است.»، ←← آیه ۱۳ سوره انسان « لایَرَوْنَ فیها شَمْسا وَ لازَمْهَریرا »؛ «در بهشت نه خورشیدی می‌بینند (که از گرمایش اذیت شوند) و نه سرمای سخت (که از سردیش ناراحت گردند).» ←← آیه ۱۳۳ سوره آل‌عمران « وَ جَنَّةٍ عَرْضُهَا السَّماواتُ وَ الاَْرْضُ اُعِدَّتْ لِلْمُتَّقینَ »؛ «و بهشتی که پهنای آن (به پهنای) آسمان‌ها و زمین است، برای پرهیزکاران آماده شده است.»
محمد
محمد
٩٣/٠٦/٠٩
٣
٠
حقیقت جهنم همان‌گونه که خداوند بهشت را برای فرمانبرداران آفریده، جهنم را نیز برای گنهکاران خلق کرده است. دوزخ یعنی کانون انواع رنج‌ها و محرومیت‌ها، جهنم وعده‌گاه شیطان و پیروان اوست. ← نمونه‌ای از آیات قرآن چنان‌که قرآن کریم در این زمینه می‌فرماید: ←← آیه ۸۵ سوره ص « لَاءَمْلَئَنَّ جَهَنَّمَ مِنْکَ وَ مِمَّنْ تَبِعَکَ مِنْهُمْ اَجْمَعینَ »؛ «همانا جهنم را از تو (شیطان) و از کسانی که از تو پیروی کنند پر می‌کنم.» ←← آیه ۴۳ سوره حجر « وَ اِنَّ جَهَنَّمَ لَمَوْعِدُهُمْ اَجْمَعینَ »؛ «و همانا وعده‌گاه همگی آنان (پیروان شیطان) جهنم است.»
محمد
محمد
٩٣/٠٦/٠٩
٥
٠
محقق شدن وعده الاهی با تفصیلی که گذشت؛ بر اساس آیات و روایات و به حکم عقل ، تردیدی بر تحقق وعده الاهی و تخلف‌ناپذیری پاداش مؤمنان و پارسایان و کیفر و عذاب مجرمان باقی نمی‌ماند؛ «وَعدَاللهِ، لاَ یُخلِفُ اللهُ المیعاد»؛ در نتیجه بهشت و جهنم، نه‌تنها دو واقعیت تکان‌دهنده روز قیامت هستند، بلکه با استناد به آیات و روایات مسلم و اثبات شده که اکنون آفریده شده‌اند و آنها که در این واقعیت عظیم تشکیک کرده و یا تحقق آن را خیالی بیش فرض نمی‌کنند، به‌زودی و برای همیشه، حقیقت آن را در خواهند یافت.
ali_y
ali_y
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٠
سلام. دم شما گرم
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
سلام و تشکر از شما:)
s_khan
s_khan
٩٣/٠٦/٠٩
١
٠
سلام آقای محیی. من در مورد قرآن زیاد مطالعه می کنم و الحمدلله مسائل قرآنی بخش محسوسی از زندگی مرا پر می کند. این سوال شما و چندین سوال دیگر ذهن مرا نیز مشغول کرده بود البته با تفاوت های کم و بیش. از جمله سوال ها این بود: آیا جهنم همین است که ما از قرآن می فهمیم؟ آیا پایان کار بهترین بندگان خدا بهشتی است که در آن شیر و عسل و حوری وجود دارد. همین؟ چرا این ها این قدر در قرآن پررنگ شده اند؟ حقیقت بهشت و جهنم چیست و از این دست سوالات بنیادی. الحمدلله من تلاشم را برای دریافت پاسخ ها شروع کردم و خدا نیز وعده اش را عملی کرد.(لنهدینهم سبلنا). به شما نیز توصیه میکنم حتما دنبال این سوالی را که پرسیدید بگیرید و نه تنها این سوال بلکه بسیاری سوالات حتی بنیادی تر و کلیدی تر. جایش هم اینجا نیست چون این مسایل اقیانوسی است نا تمام و بسیار بسیار شیرین و عجیب. دلیل این سوال شما این است که از بچگی مطالب را به ما از وسطش گفته اند نه از اول. ما این سوال ها را با تصاویر ناقص ذهنی خود یا دیگران تفسیر کرده ایم. مهندسی عقاید دینی در ما خوب شکل نگرفته و این پازل به هم ریخته است. شما حتما یک فرد عالم-تاکید میکنم عالم- را پیدا کنید و از او بخواهید برایتان توضیح دهد. کتاب هم خوب است اما این مسایل کمی مثل ریاضی اند و حتما باید استاد داشته باشید. شما دنبالش بروید موفق می شوید انشاالله
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
ممنون از شما دوست عزیز:) من هم اول مردد بودم که این متن رو به انتشار بزار یا نه؟اما گفتم همین که چند نفری به فکر فرو برن درباره دین و مذهبشون برام کافیه!حتی اگه اون ذهنتی که تا پیش از این از من داشتن به واسطه طرح این سوال خراب بشه!مهم برای من نه رسیدم خودم به جواب!که خودم به جواب رسیدم بلکه تلنگری باشه برای به فکر واداشتن عده ای دیگه..
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠٦/٠٩
٠
٠
شک دارم جهنمی که ازش یاد شده اصلا همون شکلی باشه که برامون توصیفش کردن. فقط میدونم(یعنی اون چیزی که خودم بهش رسیدم) هدف ما از خلقت اینه که آدمهای خوبی باشیم و ظلم نکنیم و حقی ضایع نکنیم. من شک دارم خدا واسه کارهایی که مخصوص خودش بوده_(حق الله) و ما درست انجامش ندادیم عذابمون بده! مثلا شما فک کن یکی از دوستات بهت یک کتاب هدیه میده و شما بدون تشکر ازش میگیری. آیا دوستتون حتی اگه از کارتون ناراحت شده باشه شما رو کتک میزنه که چرا ازم تشکر نکردی؟ قطعا نه!! فک میکنم خدا هم مثلا واسه اینکه نمازاتو یکی در میون خونده باشی عذابت نمیده! اما اگه به یکی بدی کرده باشی و اون طرف ازت نگذشته باشه برای حفظ عدالت تنبیهت میکنه. و اینطوریه جهنم بوجود میاد.
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/٠٩
٠
٠
پس شما این حدیث که می فرماد اولین چیزی که در قیامت ازش سوال میشه نماز است رو چطور توجیح میکنید؟!؟!
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠٦/٠٩
٠
٠
به معتبر بودن حدیثها هم میشه شک کرد دیگه!! البته من نمیگم نماز نخونید یا روزه نگیرید یا هرچیزی که مربوط به خدا میشه رو انجام ندین! به هیچوجه! منظورم این بود اصل دین یعنی انسانیت! یعنی نیکی به خلق خدا.. یعنی دست یه درمانده رو( _درحد خودت)گرفتن... بعدشم این نظر منه. آدم باید خودش اونقدر خدا رو دوست داشته باشه که از روی عشق دلش بخواد نماز بخونه! نه به خاطر ترس از سوال و جواب اون دنیا. همونطور که وقتی یک نفر رو دوست داری حاضری هرکاری براش بکنی.. حالا فرض کن عاشق خدایی باشی که میگن انقد مهربونه . خودت خود به خود همه چیزایی که خدا ازت خواسته رو انجام میدی.. نه واسه ترس از جهنم و نه به امید ورود به بهشت.. این احادیث و روایات شاید برای این هستن که اهمیت بعضی چیزا رو به ما یادآوری کنن.
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٠
خب نکته مهم اینه که اینها نظر شماست، نه نظر خدا :) و اینکه نماز یک واجب دینی است! حالا اگه یکی از روی عشق بخونه دمش گرم، کارش خیلی درسته! ولی اگه کسی اون عشق رو نداشته باشه باید از روی ترس که سهله، حتی از روی مرگ بخونه! اصل خوندنشه! حالا نوع خوندن و حس و حالی که موقع خوندن هست تفاوت رتبه در عبودیت ما رو نشون میده!!! --------- در مورد اعتبار احادیث فکر کنم من و شما و امثال ماها نمیتونیم به این راحتی بگیم این حدیث اینجوریه و اون حدیث اونجوری!!!! :)
aaasaeid
aaasaeid
٩٣/٠٦/٠٩
٣
٠
جدیدا مد شده که میگن از کجا معلوم این حدیث اعتبار داشته باشه.
F_Ahmadi
F_Ahmadi
٩٣/٠٦/٠٩
٠
٠
به نظرم اصلا بایدی در کار نیست.پس اختیار و عقل چی میشه؟؟ حالا اگه شما میگین باید.. خوب حتما براش دلیلی دارید.. ضمنا آقا سعید من نمیدونستم مد شده.. چه خوب که انقد با مد پیش میرم.. هرچند من نگفتم حدیث معتبر نیست :))
F_Ahmadi
F_Ahmadi
٩٣/٠٦/٠٩
٠
٠
خلاصه که جهنمی وجود نداره و ما خودمون میسازیمش.. با اعمالمون.. بهشت رو هم...
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/٠٩
٠
٠
ممنون از توضیحاتی که درباره دینتون دادین و ما رو باهاش آشنا کردین :)
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/١٠
١
٠
فائزه جون در مورد نماز اگه به همون شکل که شما فک میکنی بود هیچ وقت اینقد پیشوایان ما تاکیید به ، به پا داشتنش نمیکردن یبار میگفتن تموم! نه اینکه از هر معصومی حدیث های زیادی در رابطه با فقط بحث نماز وجود داره! و اولین سوالی که اون دنیا ازت پرسیده میشه بحث نمازه! یه بار یه حدیثی از امام صادق خوندم..ایشون فرموده بودن هرکسی در خواندن نماز سهل انگاری کند (نه اینکه نخونه! سهل انگاری و حواس پرتی و... از همین قبیل کارا!!) شفاعت ما بهش نمیرسه به نظر من تو این حدیث خیلی خرفه... من جهنم رو نمیدونم ولی بهشتو ما نمیتونیم بسازیم چون بهشت اینجور که تو قران اومده خیلی بالاتر از درک زیبایی از نظر عقل بنی بشر هستش ولی این یه چیز مسلمه که بهشته هر کسی با کس دیگه ای فرق میکنه..(: این نظر من بود! ممنون از نگاهت (:
mohammad_A
mohammad_A
٩٣/٠٦/١٠
١
٢
بابا.....شما حساب کنید یک نفر کل زندگی شما رو بالا کشیده یه آب خنک هم روش....بعدش پول هارو هم ریخته به حساب یکی از آشنا هاش.....قاضی چون پول نداره به 20سال زندان محکومش می کنه....فرداش تو خیابون می بینیش داره به ریشت می خنده....میگی چطوری اومدی بیرون....میگه محبت بسیار زیاد قاضی مانع این شد که بیش از یک شب تو زندون بمونم........بعد شما چه فکر می کنید...!!؟؟با عقلتان جور در می یاد.....حالا اگر یکی از بستگانتون رو کشته بود یا تجاوزی دیگر به حقوقتان کرده بود چی..!!!؟؟؟ از فرداش هم به علت محبت قاضی سنگ رو سنگ بند نمی شه..می شه قانون جنگل....این از قضیه اینکه محبت کسی که من خدای خودم می دونم با عدلش مغایرت نداره.....
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
١
٠
خانووم احمدی عزیز من منظور شما رو فهمیدم...اما بعضی از اعمال این دنیا هستن که برای نجات خودمون تعیین شده باید بهشون به چشم یک ریسمان امید،یک جایی برای چنگ انداختن،راهی برای توسل نگاه کرد نماز هم نمونه بارز این مثال هست!درسته شما مخیر به خوندن یا نخوندن نماز هستین ولی اگه به این ریسمان چنگ نندازین در حالی که دارین سقوط میکنین به خودتون ظلم کردین وخدا هم در قران ظلم به خویشتن رو نمی پسنده! درسته که اصل به وجود امدن انسان انسانیته ولی برای انسانیت ما نیاز به وسیله ای برای انسانیت داریم...درسته؟؟؟
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
اقای محمد خان!مثال قاضی قیاس مع الفارق بود!
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٦/٠٩
١
٤
سلام ... تفاوت ما و ربات در اختيار داشتن ما است . ربات برنامه ريزي شده است ولي انسان برنامه ريزي نشده بلكه خودش خودش را برنامه ريزي ميكند . و وجود جهنم با آتش را نميتوانم باور نمايم چون بهشت را هم با اين امكانات بيخودي كه دارد را باور ندارم.
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/١٠
١
٠
اقای روشناوند شما این قضیه معراج پیامبر رو شنیدین؟ اینکه میگین امکانات بهشت بیخودیه ینی قران کتابی هستش که مطالب بیخود توش نوشته شده... چون به غیر از احادیث قران در خیلی از سوره هاش از شگفتی های بهشت گفته
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
از اینکه سوالم مفهوم رو نرسونده عذر خواهم!ضمنا اعتقاد شما جناب روشناوند برام قابل احترامه ولی بد نیست یه تجدید نظر بفرمایین:)
aaasaeid
aaasaeid
٩٣/٠٦/٠٩
٠
٠
اتفاقا به نظرم سوال چالش برانگیزی نبود.اگه بخوایم برای جواب ه این سوال به آیات قرآن و احادیث تکیه کنیم که حتما هم همینطوره دیگه لازم به پاسخ دادن به این سوال نیست.
mohammad_A
mohammad_A
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
من بدون استفاده از احادیث و با عقلم جواب میدم......چیزی که اینقدر ساده است و عقل به راحتی می فهمه نیازی به احادیث نیست تو اثباتش.....
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
به نظرم شما سوال رو درست متوجه نشید!
maede
maede
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
"ایا عذاب جهنم با مهربانی خدا که ورای همه مهربانی ها و عطوفت های ادمیست در منافات نیست؟!"نه!اینا با هم منافاتی ندارن.چون خدا از روی سختگیری و نعوذبالله ظلم که آدمارو عذاب نمیکنه.از روی همون لطف و مهربانی فرصت های مختلفی و زیادی به آدم میده که برگردیم سمتش و راه درستو انتخاب کنیم،از روی لطف بعد از کلی گناه وقتی واقعن خودمونو پیدا میکنیم و از ته دل پشیمون میشیم مارو پس نمیزنه و میبخشه.همونطور که تو تاریخ زیاد اسرگذشت اون آدما رو خوندیم. و از روی لطف به کارای کوچیکمون پاداش بزرگ میده و.......
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
اولا که سوال بنده توبه در این دنیا نبوده!بلکه جهان پس از مرگ هست ،ثانیا بنده عذاب جهنم رو انکار نکردم!بلکه نحوه عذاب موضوع بحث هستش!
maede
maede
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
ببخشید که توبه در این دنیا کاملن به جهان پس از مرگ مربوطه!بعدشم منم نگفتم شما عذاب جهنمو انکار کردین و اصلن راجع به این موضوع حرفی نزدم!نمیدونم کدوم جمله ام این معنی رو داشت! حالا چرا انگار دعوا دارین؟! :|
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
من ؟؟؟؟دعوا دارم؟؟؟؟؟شرمنده اگه اینجوری از حرفم برداشت کردین!....ضمنا درسته که توبه ربط داره!ولی به سوال من ربط نداره!
mohammad_A
mohammad_A
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
بعدش فکر کنید دو نفر قتل کردن....می رن پیش یک قاضی ....یا همون کل اموالت رو بالا کشیدن با هم.....قاضی به یکیشون میگه 20 هزارتومان جریمه....به اون یکی میگه اعدام......میگی چرا.....میگه چون این بنده ی خدا فک می کرده هر کار غلطی که بکنه بد ترین مجازاتش اینه که چند هزارتومان جریمه می شه.....اونم فک می کرده اعدامه مجزاتش....خب ما هم به مناسبت اینکه ظلمی نشه...بر اساس اون چیزی که تو ذهنشون بوده مجازاتشون می کنیم.....به نظر اونهایی که میگن فقط با عقل اینها با عقلشون جور در میاد.!!؟؟؟؟
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
یعنی شما میفرمایین اگه بنده مرتکب قتل بشم و تصورم این باشه که جریمش 20 هزار تومنه باید همینقدر جریمه بشم؟؟؟به نظر شما اینکه خودم سهل انگاری کرده باشم و جزای کارم رو ندونم دلیل میشه که عذابم کمتر باشه؟؟؟ایا این با عدالت خدا جور در میاد؟؟؟
mohammad_A
mohammad_A
٩٣/٠٦/١٠
٠
١
از دست نظرات که اینقدر این ور و اونور میره.....نه داداش منظورم این بود اگه هر کسی واسه خودش بگه خدا خیلی مهربانه و انسانی که آفریده رو دوست داره و عذاب نمی ده....یا عذابش یه جور دیگه هست...میشه مثل همون کسی که به محبت قاضی خیال تو خیالش حساب واکرده.....
mohammad_A
mohammad_A
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
بعد بعدشم....اگه ما بخوایم ...تمام قرآن یا احادیث که البته سنداشون رو هم ذکر شده.....بی اعتبار بدونیم یا هر کی به هر چی سلیقش بود اعتنا کنه ....... خیالتون راحت ...اگه خود پیامبر (ص) زنده بشن و بگن این کار رو بکن....باز هم بهانه ای دیگه میاریم ....مثل بنی اسرائیل....ما به جز یک سری کاغذ و آقایی که خون به دلش می کنیم همش و خدایی که فراموشش کردیم...و عقلی که ناقصه و با هوس درگیر....چیز دیگه ای برای سنجش داریم...عا یا..!!!؟؟؟
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
؟؟؟؟؟؟؟؟؟این پاسخ شما مربوط به سوال بنده هستش؟؟؟؟؟؟؟؟
mohammad_A
mohammad_A
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
این نظر مال اون بالاهاست...فک کنم دو روز تو کامنت دونی گیر کرده...خخخخ
mohammad_A
mohammad_A
٩٣/٠٦/١٠
١
٠
اصلا قانون ها تو کشور های مختلف فرق می کنه.....نمی شه که یک جا یک قاتل رو اعدام کنند...یک جا حبس ابد...یک جا 20 سال زندانی....میشه ...واقعا با عقل ما جور در میاد.....حقیقتش اینه هر عملی که انجام می دیم یه حقیقتی داره...حقیقتی که تو روح انسان ثبت میشه.....برای همه ی انسان ها هم ثابته....یعنی هرکی هر چی با قساوت بیشتری یکی رو کشته باشه...بیشتر وبدتر روی روحش تاثیر گذاشته....مثل حقیقت غیبت که مثل خوردن گوشت مردار برادرت میشه بنابر آیه ی صریح قرآن.....خب اگه خودت رو تو این وضع تو آخرت ببینی و بدونی دیگه نیازی به فکر کردن به جهنم و بهشت نیست........فک کن یک خودکار گرون و خوب داری.....برات با ارزشه.....ولی وقتی جوهر پس میده ...خرابه.... تمام دست هاتو کثیف میکنه.......من که باشم می ندازمش دور چون از خودکار بودن خارج شده و ماهیتش تغییر کرده....یا میدم یکی تعمیرش کنه و جوهراش یا آلودگی هاش رو پاک کنه....حتی اگر خود خودکار از اینکار خوشش نیاد..........تفهیم شدم یا بازم ادامه بدم عایا..!؟
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
بحث اصلا درباره اعدام و این حرفا نبوده!بلکه درباره ماهیت جهنم و بهشت بوده!فک کنم نتونستم درست سوالمو تفهیم کنم!عذر خواهم!
mohammad_A
mohammad_A
٩٣/٠٦/١٠
١
٠
اگه منظور رو خوب نفهمیدم..ببخشید..اینها زمینه چینی بود واسه اینکه بگم...بهشت و جهنم صورت وافعی اعمال ما هستن که چیزی ثابت اند.....همین....و خدا هم از اونها اطلاع دارد.. .. و اطلاعات ماهم درموردش کمه...
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
اینکه در مورد دینت تحقیق کنی و سوال تراشی کنی خوبه
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
هدف اصلی منم همین بوده:)
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
دلم از روزگار خسته شده.... مثل اینه ای شکسته شده هرکجا در زدم ردم کردن در پا برنگشته بسته شده...... انقدر اسمان نرفتم که پروبالم زهم گسسته شده تو به من از خودم غریب تری هرچی پل ساختی خدا شکسته شده رحم کن... توبه رامحیا کن...راه برگشت را خودت وا کن.... چشمه ام مثل اب..... گریانم من از این التهاب... گریانم....روز محشر به گریه یا خندست من از این اظطراب گریانم... تو عذابم نمیکنی به حسین.. مردم از این عذاب..گریانم من خودم خواستم که بد باشم وای از این انتخاب.. گریانم... دلم روزگار خسته شده.. مثل اینه ای شکسته شده... هرکجا در زدم ردم کردن... در پا برنگشته بسته شده.. عهد کردم که بنده کی کنم...میشود با تو زندگی کنم؟؟؟ ....... دلم از روزگار خسته شده...
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
قیامت عظیم ترین عذابش...خجالت هست....فاطمه زهرا با پهلو شکسته بیاد....حسین بی سرش هم بیاد....علی اصغرش هم بیاد....دست های قلم شده قمر بنی هاشمم بیاد..بعد بگن بیا حساب کنیم عمرتو چیکار کردی؟؟ما برای تو چیکار کردیم...تو برای ما چیکار کردی...اخرت حساب کنن سخته.. دیروز من تند رفتم.....اشتباه هم کردم... ولی شما هم تحقیق کن....
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
مطمئن باش اگه بنده تحقیق نمیکردم درباره دینم هیچ وقت اینطور سوالی به ذهنم خطور نمیکرد! بد نیست یه بار دیگه این شعر دکتر شریعتی رو بزارم !خیلی به اون چیزی که من میگم نزدیکه!...خدایا آتش مقدس شک را انچنان در من بیافروز تا همه یقین هایی که در من نقش کرده ان بسوزد! و آنگاه از پس این توده خاکستر لبخند مهراوه ای بر لبهای صبح یقینی شسته از هر غبار طلوع کند....
mr_khas
mr_khas
٩٣/٠٦/١٠
١
٠
پ ن پ :)
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
١
٠
ممنون از جواب کامل و قابل قبولت!!!!!کاملا قانع شدم!
neyosha
neyosha
٩٣/٠٦/١٠
٢
٠
واقعا منم كمرم شكست زير اين كامنت پر بار ...
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
٥
١
من به هدف اصلی خودم رسیدم!!!همین که دارم میبینم دوستانی که اطلاعاتی دارن به فکر وادار شدن و اونایی هم که اطلاعات کمتری دارن دنبالش رفتن تا به نتیجه ای درست برسن برام کافیه!چرا که من مخالف قبول کردن هر چیز با چشم بسته هستم !حتی اگه اون چیز دینم باشه!همونطور که خدا خودش هم گفته در مورد دینتون تحقیق کنید.ممنون از همه دوستانی که نظر دادن:)
سارا
سارا
٩٣/٠٦/١٠
٠
٠
پ ن پ ....معلومه :)
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٠
١
٠
0_ه
kafshdozak
kafshdozak
٩٣/٠٦/١٢
٠
٠
کار به هیچی ندارم.فقط میدونم جهنم وجود داره .... وجود نداشت که زندگی بی معنی بود...
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٢
١
٠
من از وجود یا عدم وجود حرف نزدما!!!!!!!
kafshdozak
kafshdozak
٩٣/٠٦/١٢
٠
٠
راس میگیا :D نمیدونم درک این یکی واسم سخته... بنده نظری ندارم.فقط جهنم رو قبول دارم...
Z_M
Z_M
٩٣/٠٦/١٢
١
٠
اقا من به این چیزا کار ندارم فقط اومدم یه سلامی داده باشم............... سلامممممممممم دوسِتان
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٦/١٢
٠
٠
نه دیگهههه!!!!1دیر اومدین الان وقت خدافظیه!!یه دست واسه دوربینمون تکون بدین!قربون قد و بالای کیفیت!
M_BARF
M_BARF
٩٣/٠٦/١٣
٠
٠
بهلهههههههههههههههههه آقـــــــــــا محـــــــــــسن وجوووووووووووووووووووووووووود دارررررررررررد :))))) خخخ
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٣/٠٦/١٣
٠
٠
سواله اینم!!!!...
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٣/٠٦/١٣
٠
١
بذارید با یک آیه از قرآن پاسخگوتون باشم:نَب عبادی انی اناالغفورالرحیم...و ان عذابی هو العذاب الالیم...
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٦/١٣
٠
٢
سلام:مگر میشود به وجودش اطمینان نداشت.قطعا هست ولی نوع و کیفیت آنرا فقط خدا میداند.متشکرم
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
نه نمیسوزونمش گناه داره.......زحمت کشیدم براش ولی به در و دیوار میزنمش..........جهنم وجود داره //////
ابوالفضل
ابوالفضل
٩٤/٠١/١٧
٠
١
مگر خداوند عزوجل با کسی شوخی دارد نخیر برادر جهنم وجود دارد و با همان تعابیر خداوند سبحان چرا که بیچاره او که رحمت خداوند عزوجل در آخرت شامل او نشود و او شقی است و بدبخت و هر که را رحمت خداوند ستار در بر نگیرد لعین است و در هر جا که بهشت نباشد جهنم است برادر من.