خانه انجمن شیعه کیست؟
٦١٣
٤٤
Amirali_e

شیعه کیست؟

شیعه کیست؟

یقینآ می توان گفت مسلمان بودن به احکام نماز و روزه و خمس و زکات و... خلاصه نمی شود پشت اسم مسلمان انسان بودن و انسانیت کردن نهفته است 

حال ما که خود را شیعه نیز می نامیم آیا ایدئولوژی خود را می دانیم؟شیعه کیست؟

٩٣/٠٦/٢٢
نظرات کاربران
کد امنیتی
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/٠٦/٢٢
٠
٠
خیلی طولانیه...شاید بشه گف همین ک آدم باشیم!!!!
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
باشه طولانی،نباید بفهمیم حالا چون طولانیه؟خب این آدم بودن از نظر شما چ ویژگی هایی داره؟
h_looshi
h_looshi
٩٣/٠٦/٢٢
٠
٠
ببخشید ایدئولوژی چیسته؟
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
ایدئولوژی یک نوع خودآگاهیه...!یعنی اینکه چقدر از شیعه بودن خودمون آگاهی داریم؟!...
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٣/٠٦/٢٢
٠
٠
اول تشکر بابت چنین انجمن پرباری ان شاءالله ک بشود اطلاعات مفیدی توسط این انجمن کسب کرد...اما تعریف شیعه از دیدگاه اسلام،قرآن،احادیث و روایات ب نحوی ست اما در بطن هر یک مفهوم و نظر کلی مشابه اس...این بحث خیلی گسترده است و کاش مشخص میکردین از کدام منظر بحث شود؟!!!یک منظر برمیگردد ب زمان شکل گیری اش ک معنای آن با شیعه الان بسیار متفاوت است یک بعد آن هم بعد از خلافت حضرت علی خیلی نمود پیدا کرد و بیشتر این بعد ب نظرم بحث روش کاربرد داره...!اما اگر بخواهیم خیلی واردش نشیم و تخصصی عمل نکنیم ب طور کلی میشه گفت شیعه یعنی کسی که پیرو باشه پیرو امامش آن هم از همه لحاظ!...متاسفانه شیعه ب معنی خود کلمه تعدادشون زیاد نیست اما راهی هم برای بیشتر شدنش وجود داره ک از بحث خارجه!...ب فرموده قرآن"و ان من شیعه ی لابراهیم"شیعه یعنی پیرو و عمل کننده ای ک دارای قلب سلیم باشه ک حضرت ابراهیم نمونه بارز قرآن معرفی شده...امام صادق (ع)در مورد مشخصات شیعه واقعی میفرماید:"انما شیعه من عفه بطنه و فرجه و شده الجهاده و العمل الخافه و رجا الثوابه و خاف العقابه"یعنی شیعه واقعی کسی ست1عفه بطنه عفت بطن داشته باشه،وسواس داشته باشه تو حلال وحرام خوری.حالا اگه میدونی این آقا حرام خوره پ چرا میری خونش غذا میخوری؟!!2و فرجه فرجش هم عفت داشته باشهزنا گنا ب طور کلی دامنشو آلوده نکنه3و شده الجهاده :جد و جهدش هم در عبادت زیاد باشه ب فکر نماز اول وقت نماز شب خمس وغیره باشه4:والعمل الخاف هر کاری ک میکنه برای خدا بکنه ن برای ریا5:رجا الثوابه امید ثواب هم داشته باشه6:و خاف العقابه از عقاب خدا هم بترسه...اگر همچین آدمی دیدید ک این صفات رو داره شیعه است اگر نه که ب خودش نگه شیعه...!!!!عذر خواهی میکنم بابت اطاله کلام و پرگویی بنده رو ببخشید...دوستان شرمنده...
samira_h
samira_h
٩٣/٠٦/٢٢
٢
٠
من ادمیو دیدم (جزء نزدیکان)همه اینکارارو میکنه و نماز شبش ترک نمیشه ولی کارای دیگه ای هم میکنه که متاسفانه من شخصا حالم از اسم مسلمونی که روی ماست بهم خورده کاش اسم انجمن بود مسلمون کیست نه اینکه شیعه کیست.چون ادم مسلمون با ادمی که شیعست و ایمان داره خیلی فرق میکنه. با احتساب کارای که ماها میکنیم خیلی سخته بهمون بگن شیعه.هر کس خودش میدونه وخدای خودش ...
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٣/٠٦/٢٢
٠
٠
چنین کسی اون نماز شیش بدرد خودش میخوره!...از کجا میدونی واسه رضای خدا این کارا رو میکنه؟خلوص،نیت . در نظر داشتن رضایت خدا رو نمیتونیم ما با انجام هر کار خوبی توسط بقیه تشخیص بدیم...!
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/٢٢
٠
٠
شرمنده از همگی ولی به نظر من ما فقط اسما شیعه هستیم همین!
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
ولی میتونیم لفظا هم باشیم نه؟قبول داری؟
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
عاره اینم میتونه باشه من نمیدونم از کاربرای جیم کسی سنی هس یا نه وگرنه صریح تر نظرمو میگفتم...
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
بگو حرفتو...گفتن حرف حق رو نباید ازش ابایی داشت...!
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
باشه پس عواقبش باتو!خخخ میدونی چیه عزیزم به نظر من ما شیعه ها اصل موضوعِ ولایتمون درسته یعنی امام علی به عنوان امام اول،، ولی تو کار های جزئی و فرعی باید قبول کنیم که سنی ها خیلی از ما بهترن با این تفاوت که تو اصل موضوع مشکل دارند.. این نظر شخصی منه
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٦/٢٢
٠
٠
سلام ... متاسفانه تا حالا شخصا نتوانسته‌ام در مورد شيعه بودنم به اين خلوص برسم كه اگر اهل سنت مي‌بودم شيعه شوم.
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/٠٦/٢٢
٠
٠
شیعه خیلی قشنگه واژه اش..شیعه....نمیدونم چی بگم....درسته شیعه بودن به نماز و روزه نیست....از موقعی که از کربلا اومدم حالم خوب نیست..حوصله بحث ندارم....حب علی ع....فقط میدونم باید خداروشکر کنیم حب علی ع داریم...تقوا این نیست که از خدا بترس..یعنی اینکه روی خدا حساب کن....ما رو به جهنم نمیبرن..ما کاری میکنیم که جهنمی بشیم...یعنی اینکه ما خودمون جهنمی میشیم...
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
زیارتتون قبول باشه...حب علی رو داشته باشیم بعد عمل نکنیمم باید خداروشکر کنیم؟...و اما تقوا ب نظرم اون ترسه ک زمینه رو برای حساب باز کردن رو خدا ایجاد میکنه...در مورد جهنمی بودنم اون ک صدالبته مسببش خودمونیم اینکه مشخصه!!!...
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
حرفاتون درسته.......منو شخصا...مادرم فاطمه نگه داشته...فدای پهلوی شکسته اش بشم...مادر جان....
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٦/٢٢
٠
٠
همين كه انسانيت حاليمون شه و ... نميدونم من كه خيلي گناه كردمو ... خدايا رو سياهم...
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
انسانیت هم یکیشه ولی همش نیست...!
L.milad
L.milad
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
همین که ادم باشه...
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
؟خب همه ما آدمیمم!!!...
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٦/٢٣
١
٠
نمیدونم چرا دوستان تا چیزی میخوان توضیح بدن که واسشون سخته میگن *ادم* خب اینو همه میدونن عزیزان برادر ولی ایشون توضیح خواستن منم حس توضیح کامل دادنو ندارم مث شما ....اخه تو انجمنای قبلا هم دیدم خخ
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
مثلا تو انجمن زن زندگی کیه هم بچه گفته بودن باید *ادم* باشه و توی چند تا انجمن دیگه
سرباز ولایتم
سرباز ولایتم
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
دوستان لطف کنید شرکت کنید تو همچین بحثایی چرا ک ب نفع خودتونه...چرا بعضی از کاربران از دیگران ایراد میگیرند در توضیح دادن ولی خودشون هم کوتاهی میکنند و با گفتن حوصله ندارم یا نمیدونم زیاده وغیره از زیرش در میرن؟!!!...چرا اصلا باید همچین مسائلی اون هم برای جامعه ما ک اکثریت مسلمونن جامعه ای که ارزش های نابی داره نسبت ب جوامع دیگه همچین مسائلی کمرنگ شمرده شه؟انقد راحت از کنارش بگذریم؟ها چراااااا؟احتیاج ندارین واقعا؟
ali_y
ali_y
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
سلام. شیعه یعنی پیرو ، اول باید امام رو بشناسیم و بعد ازش پیروی کنیم حالا هرکی شیعه امیرالمومنینه دستش بالا
ali_y
ali_y
٩٣/٠٦/٢٣
١
٠
شيعه يعني عشق‌بازي باخدا / يک نيستان تک‌نوازي با خدا // شيعه يعني سابقون السابقون / شيعه يعني يک‌تپش عصيان و خون //شيعه بايد آب‌ها را گل کند / خط سوم را به خون کامل کند // خط سوم، خط سرخ اولياست / کربلا بارزترين منظور ماست // شيعه يعني هفت‌خطي در جنون / شعيه طوفان مي‌کند در کاف و نون // شيعه يعني تشنه‌ي جام بلا / شيعگي يعني قيام کربلا // شيعه يعني شوق، يعني انتظار / صاحب آيينه تا صبح بهار // شيعه يعني سالک پا در رکاب / تا که خورشيد افکند از رخ نقاب .... http://www.safshekan.blogfa.com/post-121.aspx
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
:)زیبا بود...
mina_h
mina_h
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
نمیدونم والا...ولی فکر کنم شیعه ی واقعی کسیه که احترام ائمه رو نگه داره و اونارو الگوی خودش قرار بده که اگه واقعا اینجوری باشه تمام ویژگی های خوبه سعی میکنه داشته باشه که اونجوری میشه شیعه ی واقعی
مریم_ن_ر
مریم_ن_ر
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
خطبه همام نهج البلاغه رو اگه مطالعه کنید حتما جواب سوالت رو پیدا میکنی.
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
انجمن اکثرا یکیش هم این سوال شخصیه فرد نیست معمولا جهت تشکیل ی میز گرد و استفاده از نظرات و دیدگاه های دیگرانه...!شما هم خطبه همام رو تشریح کن...آفرین خیلی نکته خوبی رو گفتی...!
ali_y
ali_y
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
* امام علی علیه السلام: «شیعَتُنا اَلْمُتَباذِلُونَ فی وِلایَتِنا» (کافی، ج2، ص 236) شیعیان ما در راه ولایت ما اهل بذل و بخشش هستند. * امام زین العابدین علیه السلام: «اِنَّ اَبْغَضَ النّاسِ اِلَی اللّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مَنْ یَقْتَدی بِسُنَّةِ اِمامٍ وَلا یَقْتَدی بِاَعمالِهِ» (بحارالانوار، ج 71، ص 178) مبغوض ترین مردم نزد خداوند عزّ و جلّ کسی است که ادّعای پیروی از امامی را دارد ولی در عمل به او اقتدا نمی کند. * امام باقر علیه السلام: «ما شیعَتُنا اِلّا مَنِ اتَّقَی اللّهَ وَ اَطاعَهُ» (کافی، ج 2، ص 74) شعیه ما نیست، جز آن کس که از خدا پروا کند و مطیع او باشد.
ali_y
ali_y
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
احادیث این لینک رو بخونین جالبه http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/89/3448/16267 ... ممنون که با این انجمن موجب شدین چندتا حدیث تازه یاد بگیرم
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
من هم مطلبی در این باره چاپ کردم پیشنهاد میکنم که ببینید.
maede
maede
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
به نظر من کسی که الگوش حضرت علی ع باشه و تمام سعیشو بکنه که شبیه ایشون رفتار کنه شیعه واقعیه.
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٣/٠٦/٢٣
٠
٠
صاحابه این انجمن کجاااااااااااااااااااس؟!!!!!!!!!!...بیاد جمعش کنهههههههههههه....الووووووووووووووووووووووو عموووووووووووووووووووووووو!!!!!!!!!!!
Farzane_vatani
Farzane_vatani
٩٣/٠٦/٢٤
٠
٠
شیعه کسبه که به معنای واقعی کلمه پیرو امامش باشه....این پیروی باید تو همه جنبه های زندگیش باشه
janbarkaf
janbarkaf
٩٣/٠٦/٢٤
٠
٠
شیعه بودن به نظر من تنها دولا راست شدن نیست.... انسانیت درحد اعلاداشتن رو هم شامل میشه و اینکه پیرو ائمه بودن و در یک کلام انجام واجبات و دوری از محرمات + محبت اهل بت + اهمیت دادن به اتفاقات جهان اسلام....خب همش اگه باهم جمع بشه تو یه انسان میتونه نمونه کامل از یه شیعه باشه....
...
...
٩٣/٠٦/٢٤
٠
٠
خرافات
٩٣/٠٦/٢٥
١
٠
ب ر ب ب
PDrAM
PDrAM
٩٣/٠٦/٢٥
٠
٠
قال الامام علی(ع): ان الله، عز و جل، اطلع علی الارض، فاختارنا و اختار لنا شیعة ینصروننا و یفرحون لفرحنا و یحزنون لحزننا و یبذلون انفسهم و اموالهم فینا. اولئک منا و معادهم الینا. امام علی(ع) فرمود: خداوند متعال، بر زمین نظاره کرد، پس، ما را برگزید، و برای ما، شیعه ای را برگزید که ما را یاری می کنند و برای شادی ما، شاد می شوند و برای اندوه ما، غمناک می شوند، و مال و جان خود را، در راه ما، بذل می کنند. آنان، از مایند و بازگشت شان به سوی ما است. جامع الاخیار، ص 508، ح 1410. لینک کامل احادیث مر بوط به شیعه و شیعه ی واقعی: http://www.hawzah.net/fa/article/articleview/5088?ParentID=7923
korosh
korosh
٩٣/٠٦/٢٥
٠
٠
این انجمن خیلی بده :( ادم و به فکر میبره که واقعا اونطوری که خودش فکر میکنه شیعه هست و ایمان قوی داره هست یا نیست :( حس بدیه !
translator
translator
٩٣/٠٦/٢٦
٠
٠
بحثش طولانیه ... امیدوارم هر چه بیشتر به شیعه ی واقعی بودن نزدیک بشم و باعث افتخار و نماد شیعه ی راستین مولا علی علیه السلام باشم ...
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٦/٢٧
٠
٠
سلام:شیعه یعنی عشق بازی باخدا/یک نیستان تکنوازی باخدا//شیعه یعنی تندرآتش فروز/شیعه یعنی زاهدشب،شیر روز//شیعه یعنی سابقون السابقون/شیعه یعنی یک طپش عصیان وخون//شیعه یعنی هفت خطی درجنون/شیعه طوفان میکنددرکاف و نون//شیعه یعنی عدل وانصاف ووقار/شیعه یعنی انحنای ذوالفقار//این دوروز عمر مولائی شویم/مرغ اما مرغ دریائی شویم//....... برای شادی روح مرحوم آقاسی صلوات.متشکرم