خانه انجمن روزه خواری های علنی !
٩٧٦
١٥٠
faride

روزه خواری های علنی !

روزه خواری های علنی !

یادم هست تا چند سال پیش خیلی به ندرت پیش میومد کسی تو خیابون روزه خواری کنه ولی الان بدون هیچ خجالتی خیلی طبیعی و زیاد شده.

مثلا چند روز پیش جلوی آبخوری دانشگاه خیلی شلوغ بود یا یکی داشت ساندویچ میخورد جلوی همه!.نظرتون درباره این عمل بعضی افراد چیه؟ باید تذکر داده بشه یا نه؟

٩٣/٠٤/١٢
نظرات کاربران
کد امنیتی
ati
ati
٩٣/٠٤/١٢
٢
١
منم زیاد دیدم این موردو..یکی داماد همسایمون ازخونه اومده تو کوچه اب می خوره .یکی نیست بگه همون تو خونه می خوردی...خب تذکرم بدی کاری میکنن ازتذکر دادنت پشیمون شی...نمی دونم والا
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
٢
٢
میدونی بعزیا با افتخار این کارو میکنن میخوان به همه نشون بدن روزه نیستن اینو نشونه باکلاسی میدونن!دیدم که میگم!
neyosha
neyosha
٩٣/٠٤/١٢
٣
٠
اول یک چیزی: من شنیدم روزه خوری در ملع (!) عام مجازات داره.....پس چطور اون داشته میخرده؟؟؟؟
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
١
٢
نیوشا جان یعنی شما تاحالا ندیدی؟تو خیابون زیادن که!انقد که تعدادشون زیاد شده نمیتونن مجازات کنن متاسفانه!
mahsa-s
mahsa-s
٩٣/٠٤/١٢
٢
١
ولشون کنین بابااااااااااااااااا!1خخخخخخ
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
١
٢
یعنی چی ولشون کنیم؟ببین یه بچه ای که تازه بهش واجب شده و داره روزه میگیره این چیزارو میبینه دچار دوگانگی میشه!هم اینکه ممکنه هوسش کنه خب!به نزر من خیلی گناه داره این کار!رروزه نمیگیرن خب نگیرن اینکه لوی مردم میان روزه خواری میکنن کار جالبی نیست!
mahsa-s
mahsa-s
٩٣/٠٤/١٢
٠
٠
(آیکون بی خیالیییییی)هههههه
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
٢
٣
انقد بی خیال بودیم که یه چیز طبیعی شده دیگه!!
mohsen
mohsen
٩٣/٠٤/١٢
٢
٤
سلام ،اگر میبینیم که متأسفانه این عمل تو چند سال گذشته بیشتر شده به خاطر همین تذکر ندادن هاست دیگه ،
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
٠
٣
دقیقا باهاتون موافقم!!قانونم که هیچکاری نمیکنه متاسفانه!
s_sali
s_sali
٩٣/٠٤/١٢
٣
٠
من مشکلی ندارم با کارشون
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
٣
٣
شما مشکلی ندارین ولی فک کنین یه دختر 9 ساله که تازه داره روزه میگیره وقتی خوردن بقیه رو میبینه هم یه جورایی دچار دوگانگی میشه هم اینکه هوسش میکنه...اون چه گناهی داره!!!؟؟به نظرتون این کار درسته؟!
Mahziar
Mahziar
٩٣/٠٤/١٢
٣
٤
دختر ۹ ساله رو نباید تو این روزای داغ اذیت کرد.الان نتونست بگیره اشکالی نداره زمستون نزدیکه
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
٣
٣
خوبه والا فتوا هم صادر میکنین!!! والا ما هم از همون اول گرفتیم هیچ مشکلی واسمون پیش نیومد!!!
s_sali
s_sali
٩٣/٠٤/١٣
٣
٠
ببینید. به نظر من قبح این ماه خیلی بالاتر از این حرفاست که بخواد با روزه خواری چند نفر بریزه. بعدم من مسائل دینی رو یه چیز شخصی میدونم... البته نظر شما هم کاملا محترمه واسم. و میپذیرم اگه خیلیا قبول نداشته باشن نظر من رو. من نه تو مسائل شخصی دیگران دخالت میکنم و نه اجازه ی دخالت تو مسائل شخصیم رو به کسی میدم.به نظرم تذکر هم فایده ایی نداره...
faride
faride
٩٣/٠٤/١٣
١
٢
منم واسه همین پرسیدم چون خودمم نمیدونم باید تذکر بدم یا نه!بله هر کسی نظری داره و محترمه :)...تو این انجمنم نیازی نیست همه نظرات موافق باشه...اتفاقا ممکنه یه نظر مخالف خیلی بیشتر جوابی که میخوای رو به ادم بده!ممنون از نظر منطقی تون :)
sali
sali
٩٣/٠٤/١٣
٣
١
یه نکته رو فراموش کردم بگم. کسایی در سلامت کامل روزه خواری میکنن یه احساس برتری دارن.حس میکنن زرنگن. دیروز تو خیابون دم قنادی 2تا اقا ایستاده بودن و داشتن ابمیوه میخوردن و علنی به عقل و شعور کساییکه تو این گرما روزه میگیرن داشتن توهین میکردن تو حرفاشون. من از قنادی که امدم بیرون گفتم التماس دعا!!! همینو گفتم بلا گفتم!!! چنان موضع گرفت که داشت درگیری ایجاد میشد.من فقط گفتم من اگه به اسلام.نماز روزه و.... اعتقاد نداشتم میرفتم دینم رو عوض میکردم.میرفتم دنبال یه دینی که من رو به خدا برسونه. گفتم شما الان ما رو به تمسخر میگیری شب قدر هم ردیف اول الهی العفو میگی.گفتم شما خودت رو داری مسخره میکنی.ما تکلیفمون با خودمون حداقل روشنه.یه عده دین رو در سینه زنی و گریه میبینن.به نظرم باید اگاه سازی بشه اما توسط رسانه... ممکنه عاقبت تذکر این بشه.هنوز حرفاش تو گوشمه...
sali
sali
٩٣/٠٤/١٣
٣
١
امام حسین (ع) ظهر عاشورا اول نمازشون رو خوندن. اما الان طرف از صبح عاشورا میره مراسم عزاداری اما ظهر که میشه نماز رو نمیخونه میره اول سر سفره میشینه. <البته این در مورد همه نیست اما دیدم کساییکه این کارو میکنن> روحانی میگه اقا بیایین نماز طرف میگه حاج اقا خسته اییم!!!! خب این یعنی بد یاد گرفتیم بعضی مسائل رو... یه سری واجبات شده مستحب... به نظرم باید گفت اما گفتن من و شما چیزیو درست نمیکنه. شاید هم یه جوابی بشنویم که خیلی نارحت کننده باشه.البته اینارو که گفتم منظورم این نبود که من خودم در مسائل دینی خیلی قویم.نه اتفاقا خیلی هم از خودم گله دارم اما حداقل سعی میکنم تکلیفم با خودم روشن باشه.و کساییکه تکلیفشون با خودشون روشن نیست و یه روز عابد میشن یه روز مورد تمسخر قرار میدن بقیه رو خیلی رو اعصابن... بسیار انجمن خوبیه. موفق باشید
faride
faride
٩٣/٠٤/١٤
١
٢
پس جناب این یعنی اینکه شما هم مشکل داری با این جور افراد!حالا اون دو تا اقا داشتن کلامی توهین میکردن ولی مگه توهین حتما باید کلامی باشه!!؟؟خیلی از این افراد تو خیابون با خوردنشون به شعور ما میخوان توهین کنن!!حالا جناب شما که درمورد نماز ظهر عاشورا گفتین حتما میدونین که هدف اصلی امام حسین (ع) امر به معروف و نهی از منکر بود...حالا فک نمیکنین اینم شامل نهی از منکر میشه؟؟
sali
sali
٩٣/٠٤/١٤
٢
٠
من با بخش ابمیوه خوردن مشکلی نداشتم. به خاطر حرفشون یکم داغ کردم. من مخالف امر به معروف نیستم. خودم ادم امر به معروف کردن نیستم. بعضی از مسائل هم نهادینه شده. الان بعضیا به کار اشتباهشون ایمان دارن. خب این ادم به یه کلام که درست نمیشه. ببیبنید اول باید ببینیم هدف ما از امر به معروف چیه؟ اینکه یک نفر اصلاح شه یا اینکه یک خودمون پیش وجدان و خدای خودمون راضی باشیم. اگه مورد دومه که هر کی هر خطایی کرد باید بهش گیر داد شایدم توهین بشنویم.نتیجه ایی هم نداره.به نظر من در بعضی مسائل باید فرهنگ سازی کلی بشه.
f_vatani
f_vatani
٩٣/٠٤/١٢
١
٢
طبیعتا کار خوبی نیست.اون فرد هر چنر روزه نمی گیره ولی باید به روزه داران احترام بذاره.البته من خودم ندیدم.
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
١
١
من که تا دلتون بخواد دیدم!!
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٣/٠٤/١٢
٢
٢
ب نظر من باید تذکر داده شه...بر حال نهی از منکر بر گردن هر مسلمونی هس البته با رعایت هنجارهای اسلامی...بالاخره اون مثال معروف رو شنیدین دیگه ک میگه یک فرئ خطا کار ئر مسیرش هی ببینه هر جا میره ب خاطر عمل خبطش مورد تذکر قرار میگیره اگر از عقیده اش هم صرف نظر نکند حداقل ب فکر ک واداشته میشود...ب نظرم بی تاثیر نیس...سخن امام باقر(ع)رو در مورد فریضه امر ب معروف رو متذکر میشم...
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
١
٢
بله درسته ...من خودم شخصا به اینکه کی روزه میگیره کی نمیگیره کاری ندارم!ولی اینکه در ملا عام روزه خواری کنن درست نیست!باید تذکر داد به نظر من!
rdsmakh
rdsmakh
٩٣/٠٤/١٢
١
٢
مردم دارن فراموشکار میشن . خیلی چیزا رو از یاد بردن :(
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
٢
١
بله هم فراموش کار!هم قبح خیلی گناها و کارارو ریختن!
Sara-amd
Sara-amd
٩٣/٠٤/١٢
١
١
اگر كسى روزه هم نباشه نبايد در ملا عام روزه خوارى كنه يا افتخار كنه كه روزه نيس
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
١
١
متاسفانه بعضیا افتخار میکنن!
Sara-amd
Sara-amd
٩٣/٠٤/١٢
١
١
من كه شخصا تذكر نميدم! اگه بخوام بگم فقط يادآورى ميكنم ماه رمضونه و لطفا يه جورى بخورين ديده نشه!
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
١
١
سارا جان اینم یه نوع تذکره دیگه!دقیقا هدف من از تذکر همینه!که ازشون بخوایم پنهانی بخورن!
m_homauni
m_homauni
٩٣/٠٤/١٢
١
٢
امام حسین به خاطر امر به معروف و نهی از منکر شهید شد پس در نتیجه ما که انقدر تو محرم و صفر بخاطر امام حسین(ع)تو سر و سینه مون میزنیم باید تو این مواقع هم تذکر بدیم.پس بیایم همه باهم عهد ببندیم اگه همچین ادمایی دیدیم بهشون تذکر بدیم وبیخیال نشینیم
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
١
١
دقیقا!حالا جدا از امر به معروف و نهی از منکر ...من دلم واسه کم سن و سالا میسوزه خو دلشون آب میشه!:(
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٤/١٢
١
١
دانشگاه رو نمیدونم چون تو رمضون اونجا نبودم! ولی بیرون رو دیدم که یه آقایی داشت سیگار می کشید یه هو چند نفر اومدن گرفتن بردنش! میگن شلاق داره... طرف سیگار میکشیده گرفتن بردنش حالا میشه کسی خوراکی بخوره و نبرنش؟! :-؟؟
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
١
١
واقعا ؟؟من ندیدم برخوردی بشه!حالا من در این حدم اصلا رازی نیستم ..اگه مردم از اول تذکر میدادن خیلی بهتر بود..شاید قبح این کار نمیریخت مسل الان!دوستان میدونین که بعزی حروفو ندارم!خخ
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٤/١٢
١
١
خب مردم تذکر بدن! راستش من خودم اگه کسی جلوم چیزی بخوره اصلا مشکلی ندارم! چون خودم خواستم روزه بگیرم پس باید طاقتشم داشته باشم. اما چون بقیه شاید اینجوری نباشن پس به عهده ی همگانه که تذکر بدن نه که پلیس و اینا!!
faride
faride
٩٣/٠٤/١٣
١
١
منم طاقتشو دارم...مسئله اصلا طاقت ما نیست!قبح این ماهو میریزن!منم موافق بازداشت و اینا اصلا نیسم!
Negar_k
Negar_k
٩٣/٠٤/١٢
١
٢
فقط ميتونم بگم متاسفم براى اين افراد!
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
١
١
واقعا!:)
maede
maede
٩٣/٠٤/١٢
١
١
آره منم تا حالا زیاد دیدم کسی تو ماه رمضون تو خیابون چیزی بخوره.من خودم باشم واقعیتش تذکر نمیدم!چون قطعن برخورد بدی میشه و این موضوع دیگه خیلی بدیهی هست!حالا روزه نیستی نباش..به هر دلیلی به خودت مربوطه اما اینکه جلوی بقیه چیزی بخوری دیگه خیلی بده!
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
١
١
اره منم تاحالا تذکر ندادم!خیلی دوس دارم تذکر بدم ...
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٤/١٢
٠
٢
حالا اینکه خوبه ... من دیدم دونفر تو یه فست فود داشتن پیتزا میخوردن :|
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
٠
٢
یا خدا!پیتزا؟؟؟اون موقع حالت چطور بود؟؟؟!!!خخ
neyosha
neyosha
٩٣/٠٤/١٢
٣
١
یک چیز بگم؟؟؟ شاید مسافر بود؟؟؟؟؟
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
٠
٣
حالا فست فودو اینا هم عیبی نداره ولی وسط خیابون آخه!
سهره
سهره
٩٣/٠٤/١٢
١
٠
تازه شاید همین افراد در ماه های دیگه این کارو نکننا....تازه اون موقع اس که باید بگی ....یا خدا!!!
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
١
١
اره دیگه بعضیا این کارو مساوی با با کلاس بودن میدونن!یکیش یکی از دوستان من!
faeze
faeze
٩٣/٠٤/١٢
٣
٠
فکر میکنم بیشتر به خاطر لجبازیه!دوست من مسافرت بودن چند شب پیش بهم زنگ زده بود گفت مارو به خاطر روزه خواری بازداشت کرده بودند!!!ملت و به زور میخوان مومن کنن!که متاسفانه همیشه نتیجه عکس داشته! :)
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
٢
٣
نخیر عزیزم نمیخوان روزه دار کنن میخوان که در ملا عام روزه خواری نکنن!!!!الان یعنی میخواستن دوست شما که مسافر بوده رو بگن روزه بگیره؟؟!!نخیر به خاطر این بازداشت شدن که روزه خواری نکنن!چون اونا که مسافر بودن اصلا نمیتونستن روزه بگیرن!:)...
نسیم
نسیم
٩٣/٠٤/١٢
٣
١
یکی از دوستان خیلی قشنگ بطری آب معدنی دستش گرفته بود و تو حیاط دانشگاه قلپ قلپ آب می‌خورد! بهش گفتم فلانی روزه خوری در ملأ عام؟ گفت خب نمی‌تونم روزه بگیرم! می‌گی چیکار کنم؟ گفتم لااقل بطریت رو بذار تو کیفت که دیگران نبینن، برداشت گفت نع! گرم می‌شه اونوقت قابل خوردن نیست!! :|
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
٤
٢
خب همین دیگه انقد که این کار عادی شده بهشون تذکر هم بدی اینطوری جواب میدن!!بازم دم شما گرم که تذکر دادی :))
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٤/١٢
٣
١
حالا دستشم گرفته دیگه قلپ قلپ آب نخوره جلو همه!
mahdie.f
mahdie.f
٩٣/٠٤/١٢
١
١
اول اینکه وظیفمونه که بهشون بگیم ولی از اون جایی که تا بخوای چیزی بگی هزار تا جواب دارن از گفتت پشیمون میشی..به نظر من محل ندیم..هر کسی ی شخصیتی داره دیگه.. ادمیت به ادم بودن است.. :))).. نمیخواستم بیام ها..مجبور شدم :دی
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
٠
٢
من به شخصیت ادما کار ندارم...به اینکه قبح ماه رمضونو نریزن حداقل!!!
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
٠
١
منم چون هوا خوب بود گفتم بیای اینور وگرنه زور تو کار من نیست ^____^
mahdie.f
mahdie.f
٩٣/٠٤/١٢
٠
١
خب نمیفهمن دیگه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! حالا شما تلاشتو بکن :دی
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٤/١٢
١
٢
بله.................آخه من حوس میکنم میدونین.............میمیرم...........بابام جلوم یک چیزی خورد من مردم روزمو باطل کردم من نمیتونم..........اصلا!به نظرم باید تذکر داده بشه اگرم نشد برخورد جدی!یعنی چی!یکی مثل من گشنه اینو میمبینه میمیره1
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
٠
١
خخ از دست تو..کلا به نظرات همش میخندم :))
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٢
٠
١
*هوس
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٤/١٣
٠
٠
من حوس میکنم مشکلیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟خخخخ ممنون عزیز جان من خودمم هم خنده دارم.............خخخخ(برای شوخی گفتم)
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٣
٠
٠
ظاهرا شما هنوز دشمنیتون پا بر جاست؟؟؟ باشه ولی من فراموش کرده بودم.
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٤/١٥
٢
١
نه بابا!میخاین براتون شیرینی هم بیارم؟؟؟؟؟؟؟؟چه مردم .........شدنا!این همه حرف زدین بعد میگین فراموش کنبین؟بهتره بهتون بگم هر چی بشه من یادم نمیره.و کمتر رو حرف های شما حساب میکنم و همیشه فکر میکنم بی جنبه هستین
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٦
٠
٠
پس بچرخ تا بچرخیم خخ
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٤/١٧
٠
٠
میچرخیم!!!!!!!!!!هه!من هیچ وقت کم نیاردم و نمی یارم آقای قلی زاده!!!!!!!!!مشکل شماس!منظورم ضایع شدنتونه!هه!آخ حالا که برگشتم کلی کار میکنم........شما هم تلاشتو بکن شاید شانست زد!ههههههه..
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٧
٠
٠
من مراعات دخی بودن و قوانین جیمو می کنم وگرنه که به گردمم نمیرسید تو کل کل
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٧
٠
٠
و باید اینو هم بگم که من هنو سر حرفم هستم که شما سنتون خیلی کمتره و اینی که رو پروفایله نیس
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٤/١٧
٠
٠
شما ...........میکنی داداش!بعدشم الان دخی ها مگه چشونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟الان شما داداش بکش کنار نفله میشی............بعدشم من هم رعایت خانمی رو کردم و این که جنس مخالفین.شما هم اگه حرفی داری بزن!من که عبایی ندارم...........آقای قلی زاده نظر شما عق ذره واسم اهمیت نداره و خودتون خاستین چون نابود میشین..................این تیکه آخر باحال بوداااااااا!
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٨
٠
٠
تایید نشدن پس بهتره ادامه ندیم به دعوا
javad agha
javad agha
٩٣/٠٤/١٢
١
٠
نمی دونم خوب نباید قضاوت کنیم شاید واقعا مشکل دارن خو
faride
faride
٩٣/٠٤/١٢
٠
١
اقا جواد من اصلا به روزه نگرفتنشون کاری ندارم اگه توجه کنین!روزه خواری در ملا عام!!!یعنی اگه یواشکی بخورن نمیشه؟!
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٢
٢
١
هه امروز رفته بودم پارک جنگلی شاندیز یه استخر داشت که تقریبا هر چند دقیقه دو سه نفر اونجا شنا می کردن با خودم گفتم این جوونا چشونه که روزه نگرفتن- تازه به یکیشونم به شوخی گفتم شنا کردی روزت باطل شد ها اونم کلی در مورد دین و روزه نگرفتنو ...... اینجور چیزا مثل یه عالم دانشمند!! صحبت کرد و انگار که منه روزه دار اشتباه می کنم که روزه می گیرم
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٤/١٢
١
١
دقیقا!
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٤/١٣
٠
٠
سلام شنا که روزه را باطل نمیکند فقط شرط ابطال روزه این است که تمام بدن بهمراه سر زیر آب برود
faride
faride
٩٣/٠٤/١٣
٠
٠
خخ واسه منم اتفاق افتاده متاسفانه:))
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٤/١٣
٠
٠
اقای روشناوند دقت کنید که اون فرد نگفته من روزه ام بلکه درباره ی روزه نگرفتن و ...داد سخن می داده.این اتفاق الانه خیلی زیاد شده.من که کلا خودم رو جز در مواردی که طرف دوستم باشه و بدونم نظرم براش مهمه و روش تاثیر داره درگیر امر به معروف نمی کنم اما گاهی پیش میاد که خیلی از افرادی که عقیده شون انجام ندادن تکالیف دینیه میان و من رو نصیحت می کنن در واقع انگار امر به معروف بکنن.مثل یک دانشمند از مزایای عقیده شون صحبت می کنن.عقیده ی اونا هم در جای خودشون محترمه.اما علی رغم این که من به شخصه به عقیده ی اونا احترام میذارم اونا با تحقیر ...چی بگم والا؟!
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٣
٠
٠
سلام. صحیح می فرمایید اقای روشناوند ولی اونا همچین تو اون اب سرد شیرجه می زدن که روزه که هیچی نمازشونم باطل میشد:)
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٣
٠
٠
اره خانوم عارفی طرف می گفت شما هنوز اینجور چیزا رو تجربه نکردید و نمیدونید بذا بعدا می فهمید. کلی از دولت و قبل انقلابو اینجور چیزا هم گفت منم تو رودروایسی یا رودربایسی گیر کردمو گوش کردم. اخرش هم گفت شما برید همون روزه نمازاتونو بخونید منم در این مورد یه کم باهاش حرف زدم دیدم متقاعد نمیشه بیخیال شدم
mohsen_h
mohsen_h
٩٣/٠٤/١٢
١
١
بیشترمون تذکرنمیدیم چون از جواب های احتمالیشون یا اینکه مسخره بشیم ترس داریم ،اما باید به این فکر کنیم که ما مأمور به وظیفه ایم(نهی از منکر)نه نتیجه.... ضمنا اگه تذکرمون با لحن مسالمت آمیز همراه باشه فکر میکنم نتیجه ی خوبی هم بگیریم...
faride
faride
٩٣/٠٤/١٣
٠
١
احسنت...
m.coldboy
m.coldboy
٩٣/٠٤/١٢
٥
١
زیاد مهم نیست...من وقتی دم مغازه میرم روزی 100 نفر جلو آدم روزه میخورن....به من مربوطی نیست که بخوام چیزی بگم
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٤/١٢
٢
٠
موافقم
faride
faride
٩٣/٠٤/١٣
٠
١
ممنون از نزرتون با اون ز دیگه!خخ
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٤/١٢
٢
١
می دونید این قدر زیاد شده که من گاهی فکر می کنم اون ها باید به من تذکر بدن .همین چند روز پیش داشتم به یکی از دوستام تو دانشگاه می گفتم :وقتی میایم کلاس تشنگی و گرسنگی روزه رو یادمون می ره.اونم کلی تایید کرد و مهر موافقم زد.نیم ساعت بعد که نگاهش کردم داشت سر کلاس !!اب معدنی سرد می خورد!!! یا لیوانای روی دیوار اب خوریمون صبح تا بعد از ظهر خالی می شن!!به کجا داریم می ریم ما؟!
faride
faride
٩٣/٠٤/١٣
٠
١
خخ دوستتون خیلی باحال بوده:)کلی خندیدم:))...اون قسمت اول متنتونم باور میکنین که واسم پیش اومده؟؟
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٣
٠
٣
خب شاید دوستتون و خانومای دیگه اون روز نمیتونستن روزه بگیرن ولی خب کار اشتباهی کردن که جلو همه اب خوردن
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٥
٢
٠
کاش نطر میدادین به جای منفی
korosh
korosh
٩٣/٠٤/١٢
٤
٠
توی مشهد نباید خیلی به اینجور چیزا گیر داد اخه مشهد یه شهر توریستیه و هر زمان از سال ممکنه اندازه یه شهر کوچیک تو مشهد مسافر باشه ! خو این مسافر ها هم باید یجوری غذاشون تامین شه دیگه ! گناهی ندارن !!!!! به هیچکسم نمیتونیم تهمت بزنیم که تو مسافر نیستی و داری روزه خواری میکنی ! به گناهش نمی ارزه ! پس بیخیال :)))
faride
faride
٩٣/٠٤/١٣
٠
٠
بله درست میگین جناب...ولی گمون میکنم شما هم متوجه حرف بنده نشدین
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٤/١٢
٨
٤
زمانی که ما روزه میگرفتیم یه مجلس هم حلومون غذا نوش جان میکردن عین خیالمون نبود و اصلا برامون مهم نبود/نمیدونم شاید وسوسه نمیشدیم یا اعتقاداتمون بالا بود/حالا اگه شما وسوسه میشی یا برات ناراحت کننده اس یا میگین که مثلا برای دختر بچه 9 ساله که میگیره بده /اون بحثش جداست/برای منکه هیچ فرقی نداشت و میدونم برای خیبلی از دوستان که روزه میگیرن هم روزه خواری دیگران مهم نیست .(اعتقاداتشون بالاتر از این چیزاست)
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٤/١٢
٠
١
کاش این طور باشه و همه این قدر اعتقاداتشون بالا باشه.می دونید شاید هم یک جور حس محرومیت به ادم دست میده!شاید!
faride
faride
٩٣/٠٤/١٣
٢
٢
جناب اشکمهر من بچه نیستم که بخوام با خوردن بقیه هوس کنم !!!من از این ناراحتم که چرا قبح این ماهو میریزن؟؟چرا انقد براشون راحت شده روزه نگرفتن و روزه خواری؟
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٤/١٣
٠
٠
سلام اشکمهر عزیز واقعا حرف دل من را زدید . خیلی وقتها از تاکید دیگران میفهمم که فلانی در حال روره خوردن است. /// اینقدر هم خودم را آدمی درست نمیدانم که ام به معروف نمایم زیرا در قسمت دومش خودم مشکل دارم
faride
faride
٩٣/٠٤/١٣
١
١
جناب روشنا وند متوجه منظورتون نشدم
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٣
٢
٠
اشکمهر جان منم زیاد روزه خوردن دیگران واسم مهم نیس و یا روم تاثیر نمیذاره ولی اینکه میگی فرد روزه دار باید اعتقادش بالاتر از این حرفا باشه رو قبول ندارم چون ممکنه بعضی از روزه دارا توی روزه گرفتن که امر مفیدیه دو دل باشن و با دیدن روزه خوردن افراد نامعتقد به روزه اعتقاد کمی هم که به روزه دارنو از دست بدن و دیدشون عوض بشه
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٤/١٦
١
٠
سلام:با آقا آرش موافقم.فریده خانم هم درست فرمودندکه مهمتر از هوس غذا کردن ،شکستن قبح مسئله است.انگار کم کم داره روزه خواری در انظارعادی میشه.که بدترین نتیجه تظاهر است واز روزه خوردن گناهش بیشتره.متشکرم
Kale_namak
Kale_namak
٩٣/٠٤/١٣
٢
٧
هـرکسی مسئـول کـارهای خودشـه!!! دلـایـل زیـادی میتـونـه داشـته بـاشه.. شـاید اونـا بـه درکی که بـقـیه از روزه داری رسیـدن نـرسیـده هـنو.. چـقدر راحـت محـکـوم میکـنیم دیگرانو!!!
faride
faride
٩٣/٠٤/١٣
٦
٢
نمیدونم کجای حرف من محکوم کردنه؟شما اصن متن اصلیو خوندی؟برای بار صد زارم میگم اصلا به ما مربوط نیست که کی روزه میگیره کی نمیگیره!ولی باید رعایت کنن یکم...دوست من نه خودش نه خانوادش هیچ کدوم تاحالا روزه نگرفتن ولی جلوی دیگران خیلی رعایت میکنه با اینکه این چیزارو مسخره میدونه!
Kale_namak
Kale_namak
٩٣/٠٤/١٣
١
٨
هه چه منطق پوچی ! خودت داری میگی "باید" رعایت کنن بعد میگی من کجا محکوم کردم؟!!!
faride
faride
٩٣/٠٤/١٣
٤
٠
نمیدونم شما محکومو چی معنی میکنی!!!محکوم وقتیه که مثلا من بگم چرا روزه نمیگیرن اینا حتما کافرن یا ...!!!ولی من اصلا حرفم این نیست...من میگم نباید تو خیابون بخورن!همین به چیز دیگه هم کار ندارم!شما درست متنو بخون متوجه میشی
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٤/١٣
٦
٠
دوستمون نگفتن باید روزه بگیرن .گفتن رعایت کنن.این فرق می کنه .تحمیل عقیده نیس.بلکه درخواست یه جور احترامه لااقل نسبت به دین رسمی کشورمون.
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٧
٤
٠
بعضیا فک می کنن با رعایت نکردن احکام دینی میتونن خودشونو روشن فکر جلوه بدن ولی ...... بماند
Negar_k
Negar_k
٩٣/٠٤/١٣
٠
١
تو بأنك من دهن روزه قلب قلب اب بخوره يعني گريم گرفته بود!
faride
faride
٩٣/٠٤/١٣
٠
٠
خخ دوستان یه نمونش ایشون!این بنده خدا چه گناهی داره!!!خودتونو با افراد کم سن و سال مقایسه نکنین!!
اندیشه
اندیشه
٩٣/٠٤/١٣
١
١
توی کجا دنیا روزه خواری جرمه!!!!!حز....
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٤/١٣
١
١
اووووم نميدونم...روزه خواري در انظار عمومي يه جور توهين هست.....چطور بگم....يه جور سخره گرفتن فرامين الهي.....اوني كه مشكل داره روزه نميگيره بحثش جداست، هرچند براي اونم دليلي نميبينم كه آبي نوني رو كه ميتونه خونه بخوره بياره تو خيابون نوش جان كنه...ولي اين روزه خواري هايي كه ما تو خيابون ميبينيم .....طرف چنان با لذت به ساندويچش گاز ميزنه و تو چشات نگاه ميكنه...كه ميتوني موج تحقير و از وجناتش به وضوح ببيني....خب عزيز من كار خير از دستت نمياد، شر درست نكن :( اينجور آدما برخورد لازمن... اما اينكه چه كسي صلاحيتش رو داره....چطوري وبه چه روشي رو نميدونم .....
faride
faride
٩٣/٠٤/١٣
١
٠
یه نفر حرف دل منو زد و منظور منو گرفت...احسنت دنیادیده جان...منم میگم یه جور توهینه و دارن قبح این ماه عزیزو میریزن با این کار...چرا وقتی میتونن در خفا بخورن میان جلوی بقیه؟!!
blue girl
blue girl
٩٣/٠٤/١٣
١
١
خب اینجا اینجور چیزا خیلی کم هست...تنها روزه خواری ککه ما می بینیم تو کلاس زبانه که دخترای ده دوازده ساله میرن پیش ابسرد کن تند تند آب میخورن..بهشون هم که میگیم میگن وا؟مگه یوونه ایم روزه بگیریم؟بابامون کفاره شو میده...البته تو دلمونم یه چن تا فحش میدیم تا بلکم دلمون خنک شه
faride
faride
٩٣/٠٤/١٣
١
١
والا تو شهرای بزرگم تا چند سال پیش به این شدت نبود!!البته اینجا هم بستگی به مناطقش داره!بالا شهر بیشتر متاسفانه!
HAF
HAF
٩٣/٠٤/١٣
١
٠
باید طرفو بشناسی اگه تذکر روش جواب میداد بله اما اگه یه چیزی هم طلبکار میشد همون نگی بهتره
faride
faride
٩٣/٠٤/١٣
٠
١
خخ یعنی تو خیابون تو همه رو میشناسی؟!خخ
HAF
HAF
٩٣/٠٤/١٤
٠
٠
بله من همه رو میشناسم.همه اند که منو نمیشناسن!!چهره من مخفیه حتی شما هم منو نمیشناسی...
m-roohangiz
m-roohangiz
٩٣/٠٤/١٣
٠
١
خداروشکرمن هنوز ندیدم...ولی کلا کار زشتیه خب..
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٣
١
١
بی شک اونا نمی دونن که روزه چقد واسه جسم و روح مفیده وگرنه روزه میگیرن و یا علنی روزه نمیخورن
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٤/١٣
٣
١
سلام: به نظرمن روزه نگرفتن گناهش کمتر از تظاهر به روزه خواری است.چون روزه خواری موجب بی حرمتی به خدا وماه مبارک است.ونیز موجب ریختن قبح آن میشود.خیلی متشکرم از مطلب بسیار ضروری و مهمی که نوشتید.
faride
faride
٩٣/٠٤/١٤
٠
١
سلام...ممنون از نظرتون...واقعا درست میگین...بی حرمتیه این کار ...
ستایش
ستایش
٩٣/٠٤/١٤
١
٣
روزه و مرگ سلولهاي مغز: زماني که بدني گرسنه ميماند، ابتدا به پلي ساکاريدي بنام گليکوژن در کبد دست مييازد اما ميزان گليکوژن در کبد به آنقدر نيست که پاسخگوي چند ساعت گرسنگي را بدهد. پس بدن شروع به استفاده از چربيها ميپردازد و چربيهاي ذخيره شده را به نوعي کتون (cetone) تبديل ميکند. ( بوي بدي که از دهان روزه دار ميآيد، از همين کتون است) بيشتر سلولهاي بدن اين کتون را بعنوان ماده مغذي بکار ميبرند. بغير از مغز! بلي مغز فقط از گلوکز براي تهيه انرژي جهت فعاليتهاي خود بهره ميبرد. دختر بچه اي را در نظر بگيريد که عليرغم سن رشد خود و فعاليت بيشتر بدني از بزرگسالان، مجبور است 16 ساعت گرسنگي بکشد؛ چه بلايي بر سر مغز او ميآيد؟ آيا کسي تحقيق کرده است؟ دستگاه گوارش انسان داراي هورمونهاي بخصوصي است که بشکل سيستم پيچيده و بسيار دقيقي دستورات لازمه را براي کل بدن صادر ميکند. وقتي بدني گرسنه ميماند، بدن خود را به حالت شبيه کشوري (البته با مديريت خردمندانه) در معرض قحطي ميبيند. به همه سلولهاي بدن دستور ميرسد که کمتر مصرف کنند، ميزان انتقال مواد مغذي به سلولها هم کاهش مييابد. يعني متابوليسم بدن کند ميگردد. حالا تصور کنيد که معده فردي با خوردن سحري تا خرخره پر شود. دستور هورمونها بر متابوليسم چه خواهد بود؟ بعد اين بدن بدبخت 16 ساعت گرسنگي بکشد و سپس سر افطار تا خرخره پر شود. رسماً هورمونها به حالتي مانند ديوانگي خواهند رسيد. نهايتاً در آخر چند روز متابوليسم بدن فلج ميشود. در طب بهترين نوع غذا خوردن اينست که “بمقدار کم” و به “فواصل کم” خورده شود. هر کس خلاف اين مسئله را بگويد يا از متابوليسم بدن زنده خبر ندارد يا انگيزه هاي ديگري دارد. تصفيه خون و پاکسازي بدن و… حرف هاي نادرستي ست که پايه ي علمي ندارد و يا از جانب پزشکان بي مسئوليتي گفته ميشود که به مصلحت را به حقيقت مي فروشند. در کنار آن ما به بعضي از مواد براي کارکرد صحيح بدن خود نياز داريم: مثلاً به اسيدهاي چرب اشباع نشده، به مقداري کلسترول، بعضي از اسيدهاي آمينه، برخي از ويتامينها و مينرال ها که به عنوان کاتاليزور فرآيندهاي متابوليسم بکار ميآيند. و… از اين روست که آدمي نياز به خوردن غذاهاي متنوع دارد تا بتواند اين موادي را که کبد خود قادر به تهيه آنان نيست را تهيه کند. حالا نگاهي به منوي سحري و افطاري ملت بياندازيم. بعضيها که لطف ميکنند و سحري هم ميل نميکنند… نتيجه: موجود باد کرده و پف آلود تني چون پنبه، بي شکل و ضعيف!
faride
faride
٩٣/٠٤/١٤
٢
١
اولا این انجمن بحثش به کلی جداست از اینی که شما گفتی!!!و اگه بخوایم در مورد فواید یا ضررهای!!! روزه بگیم خودش یه انجمن دیگه ست و مفصله!!!!من فقط اینو میگم که آیا یه دکتر از خدا هم بیشتر میفهمه؟؟؟؟؟؟و این منوی سحر و افطاری که شما گفتی درسته واقعا...اگه در احادیث و طب اسلامی هم نگاه کنیم هیچ تناسبی با منوی غذایی الان ما نداره متاسفانه!
A_K
A_K
٩٣/٠٤/١٤
١
٠
منم خیلی ازین مطالب خوندم..ولی چیزایی ک خدا میگن بنظرم دانشمندا هنوز بهش نرسیدن
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٤/١٥
٢
١
پیوست حرف شما منم یادم میاد یه زمانی دانشمندان اعلام کردند که گوشت خوک یه ویروسی داشت که ما اون رو توی یه دمایی از بین بردیم و حالا مسلمونا میتونن گوشت خوک بخورن!!! چند سال بعد عنوان شد ما دما رو تا جایی بالا بردیم که گوشت ذوب شد ولی ویروسه نمرد!!!...تو خود حدیث مفصل بخوان ...
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٤/١٤
٢
١
هرکسی مسئول کار خودشه ! همین
faride
faride
٩٣/٠٤/١٤
١
٢
دوستان خواهش میکنم با دقت بخونین متن اصلیو!!!
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٤/١٤
٢
١
با دقت خوندم . اونی که روزه خواری میکنه کارش به خودش ربط داره و کسی حق نداره بهش تذکر بده
A_K
A_K
٩٣/٠٤/١٤
١
٠
من خودم بخاطر کمبود وزن و اینکه حالم بد میشه تو ماه رمضون روزه نمیگیرم...از ساعت8 صبح تا نزدیک2 بیرونم..ولی بخاطر بی حرمتی تو این مدت هیچی نمیخورم..حتی آب...آره بنظرم بی حرمتیه ولی هرکسی مسئول کار خودشه..اونایی ک جلو ملا عام چیزی میخورن بنظرم با تذکر چیزی از روشون کم نمیشه..البته شاید یکی واقعا تحمل نداشته باشه..
faride
faride
٩٣/٠٤/١٤
٠
٠
احسنت به تو که با این سن کمت اینو میفهمی اما یه مرد 40 ساله تو خیابون نمیفهمه!
A_K
A_K
٩٣/٠٤/١٤
٠
٠
خخخخخخخ...الآن دیخ رومو زیاد نکن..اونا مشکل دارن..تو شرکتی ک بابام توش هسدن همه جلو بابام چیزی میخورن..خخخخ..حالا خداروشکر بابام کوچولو نیس..خخخخخخخ
A_K
A_K
٩٣/٠٤/١٤
١
٠
در مورد ی دختر بچه9 ساله هم بگم..اگه اون دختر ب زور مادرش روزه گرفته باشه همن بهتر ک نگیره..ولی اگه خودش با شوق و ذوق و خواست خودش گرفته باشه بنظرم این چیزا دیگه براش مهم نیست:)
A_K
A_K
٩٣/٠٤/١٤
٠
٠
البته اینا صرفا نظر من بود و بس
f_vatani
f_vatani
٩٣/٠٤/١٤
٠
٠
من در این انجمن کاملا بانظر خانم فریده موافقم.ومطلب دیگه اینکه دیروز که با خانواده قبرستون بودیم.یه آقایی داشت از آبسردکن آب می خورد دختر عموی من که 10سالشه و سال دومشه که روزه کامل می گیره از من پرسید که مگه اون آقا به سن تکلیف نرسیده که داره آب می خوره.با این که روی روزه اش هیچ تاثیری نداشت ولی کنجکاوشده بود که بدونه.من هم مونده بودم چی بگم چون اون بچه فکر می کنه همه روزه می گیرن.
faride
faride
٩٣/٠٤/١٥
٠
١
ممنون از نظرتون:)...اره دیگه بچه ان دچار دوگانگی میشن!
m-2
m-2
٩٣/٠٤/١٤
١
٠
من که احساس میکنم کار از تذکر هم گذشته!!!! متاسفانه :(
faride
faride
٩٣/٠٤/١٥
٠
١
اره والا!
Negar_k
Negar_k
٩٣/٠٤/١٥
٠
١
دليل اينكه ما تو خيابون هوس خوردن ميكنيم ضعيف بودن اعتقادمون نيس بهر حال انسانيم معده هه خاليه ادم هوس ميكنه! اعتقاد ها هنوز سر جاشه
faride
faride
٩٣/٠٤/١٥
٠
١
آفرین نگار جان:)
ali007
ali007
٩٣/٠٤/١٥
٠
١
با اینکه اون باور اونهاست که دوست ندارن روزه بگیرن و تفکرشون برام قابل احترامه ولی فکر میکنم که نباید حلوی کسی که روزه دار هست این کارو بکنند و خیلی اشتباه هست!!البته نیروی انتظامی هم کم نمیاره و اگر ببینه جریمه های سنگینی میده دستشون!!!خخخخخخخخ
faride
faride
٩٣/٠٤/١٥
٠
٠
من ندیدم تاحالا!خدایی در این حدم خوب نیست به نظر من!
amin20
amin20
٩٣/٠٤/١٥
٠
٠
به نظر من کسی که روزه میخوره کار بسیار اشتباهی میکنه ! چرا ؟ چون اصلا ما میگیریم مریضه باید روزه نگیره ولی وقتی میاد جلوی همه روزشو میخوره یک معنی دیگه میده یعنی مردم شماهمه ..... منیکه روزه میخورم .......
faride
faride
٩٣/٠٤/١٥
٠
٠
بله دقیقا!
Mostafa
Mostafa
٩٣/٠٤/١٥
٠
٠
با سلام. مطلب بسیار مهمی رو اشاره کردید. اما یه نکته مهم رو نباید از خاطر برد و آنهم شرایط وجوب امر به معروف و نهی از منکر است که در ادامه نظر یکی از مراجع بزرگوار رو مینویسم که شهرت فتوایی و روایی دارد. یعنی تمامی مراجع تقلید عظام یه این مسئله فتوا داده اند. شرایط امر به معروف : 1. آمر و ناهي، بايد معروف و منكر را بشناسند. 2. احتمال دهد امر و نهي او تأثير دارد.(این شرط دوم بسیار مهم است چرا که امروزه تأثیر پذیری مخاطب مورد امر و نهی بسیار نادر و کم است.) 3. امر و نهي، مفسده‎اي (ضرر جاني، مالي مهم و آبرويي) نداشته باشد. 4. كسي كه معروف را ترك مي‎كند، و نيز كسي كه منكر را انجام مي‎دهد، بر ادامه عمل خود اصرار داشته باشد.
faride
faride
٩٣/٠٤/١٥
٠
٠
ممنون از نظر بسیار خوب و جامعتون...مرسی بابت یادآوری چون انگار فراموش کرده بودم!:)...منکه جوابمو گرفتم واقعا ممنون:)
Mehrnaz_T
Mehrnaz_T
٩٣/٠٤/١٦
١
٠
یه بزرگی گفتند وقتی که دیدید یه جایی داره یه گناه انجام میشه به کسی نگین چون ممکنه قبح اون گناه بریزه و یک امر عادی بشه... من وقتی ببینم دارن توی ماه رمضان غذا یا آب میخورند هوس نمیکنم چون هدفم از روزه گرفتن یه چیز دیگست..به خدا میسپارمشون چون شاید اون آدم دیابت داشته باشه.چرا ما آدما ندونسته قضاوت میکنیم. در اون حد هم نیستم که بخوام امر به معروف کنم
f_karimi
f_karimi
٩٣/٠٤/١٦
٠
٠
سلام مرسی از مطلبت فریده جان اولا خیلی غلط املایی داشتی سرم گیج رف.دوما حالا هر کی هم مشکل داشته باشه نباید در ملا عام چیزی بخوره.خودم یادم رفته بود بانگاهای فوق اخم آلود ی خانم حواسم اومد سر جاش حتی روم نشد سرمو بالا بیارم.
faride
faride
٩٣/٠٤/١٧
٠
٠
خخ وقتی با تبلت میام چون بعزی حروفو نداره تبلتم مجبورم ایطوری بنویسم!:) شما ببخشین خخ
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٤/١٧
٠
٠
خواهر من لباسام رو پوشیدم برم جنگ با آقای قلی زاده...............دیگه ایشون رو نمیبینین دیگه!پیشاپیش خدا رحمتشان بکناد!
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٨
٠
٠
مرگ بر آمریکا مرگ بر آنریکا مرگ بر اینریکا ....
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٤/١٨
٠
٠
خدا اموات شما رو هم بیامرزه
Raaahil
Raaahil
٩٣/٠٤/١٨
٠
٠
اتفاقا امروز تو اتوبوس یه نفر داشت پشت سر من دونات می خورد...خب نباید اینکارو انجام بدن دیگه.حتی اگه به روزه هم اعتقاد نداشته باشن بازم در حیطه انسانیت نیست که جلو کسی که این همه مدت چیزی نخورده بیان روزه خواری کنن.مخصوصا تو این هوای گرم وتشنگی...