خانه انجمن بالاخره حکمت ،قسمت یا تدبیر؟
٤٥٠
٣٠
افسانه بانو

بالاخره حکمت ،قسمت یا تدبیر؟

بالاخره حکمت ،قسمت یا تدبیر؟

به نظرتون زندگی همه ی ما ها از قبل تعیین شده بود یا نه قرار بوده به دست خودمون اونو بسازیم ؟ با دلیل حرفتونو ثابت کنید  .

٩٢/٠٩/١٤
نظرات کاربران
کد امنیتی
mahdieh.t
mahdieh.t
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
بعضی ها میگن از قبل تعیین شده ست اما اگه ازقبل تعیین شده ست پس چرا شبهای قدر برای یه سال خوب دعا میکنیم؟؟؟پس میتونیم بگیم بستگی به کارهای خودمون داره...
علیرضا
علیرضا
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
سوال خیلی فلسفیه. خیلی از قسمت های زندگی ما از قبل تعیین و جزو تقدیرما محسوب میشه(مثل این که تو چه خانواده ای به دنیا میایم و ...) اما خیلی دیگه از قسمت زندگی این ماییم که میتونیم سرنوشت و تقدیر خودنمون رو تغییر بدیم.(دقیقا مثل یک چندراهی که ما باید بین انتخاب های مختلف یکی رو انتخاب کنیم و همین یک مسیر میتونه مارو از مسیر اصلی دور کنه و یا برعکس مثل یک میانبر مارو نزدیکتر کنه)
M_BARF
M_BARF
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
موافقم
par!sa
par!sa
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
موافق ✔
Mahnaz
Mahnaz
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
خدا به ما قدرت اختیار داره و میتونیم انتخاب کنیم...این انتخابای ما هست که زندگیمونو میسازه...
Mahnaz
Mahnaz
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
*داده
m_shekofte
m_shekofte
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
سوال سختی هست ،نمی تونم جواب بدم ،به قول آقای علیرضا سوال فلسفی هست
mahdi-h
mahdi-h
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
زندگی همه ی ما دست خود ماست یعنی این خود ما هستیم که زندگیمونو میسازیم با رفتارمون ... ولی از قبل هم خدا تعیین کرده چه سرنوشتی داریم اگه همون جوری که خودش گفته عمل کنیم ولی این دست خود ماست که کدوم راهو انتخاب کنیم ...
مهتاب
مهتاب
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
نظر منم همینه(:
ati200
ati200
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
تقدير خداوند اين است كه بشر افعال خود را از روي اختيار انجام دهدنه اين كه تقدير، او را به انجام يك طرف مجبور سازد. يعني با اينكه نظام علت و معلول در جهان حاكم است؛ كارهاي بشر از روي جبر انجام نمي گيرد.انسان به هر سو كه رو آورد همان قضا و قدر است كه با دست خود آن را انتخاب مي كند.علي(ع)، از پاي ديوار كجي برخاست و پاي ديوار ديگري نشست. گفتند: «يا اميرالمؤمنين! آيا از قضاي الهي فرار مي كني؟ پاسخ داد: از قضاي خدا به قدر وي ـ قضاي ديگري ـ فرار مي كنم».http://porseman.org/q/show.aspx?id=90056
t.m
t.m
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
اومممممم من واقن نمیدونم... ولی خب مطمئنم از قبل این سرنوشتمون بوده, سرنوشت رو که نمیشه از سر ؛ نوشت! پس در نتیجه آروزها هم هیچ فایده ای ندارند...
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
من میگم تا حدودی تعیین شده است..چون خداوند بد هیچ بندشو نمیخواد..یعنی برای همه خوب گذاشته..منتها این ماهاییم که با تصمیمون و رفتارمون باعث میشیم کمی اونو تغییرش بدیم...یعنی یا کاملا همون چیزی بشه که از اول بوده..یا خراب بشه..بهر حال نصفش با خودمونه
mr_khas
mr_khas
٩٢/٠٩/١٤
١
٠
به نظر من تقدیر نهایی انسان و سرنوشته انسان رو خداوند میدونه اما قابل انعطاف و تغییره بخشیش. یعنی مثلا ما خودمون به یه سمتی حرکت میکنیم که انگار همون تقدیره هست اما ما نمیدونیم اما خدا میداند :))))
م-نص
م-نص
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
خیلی پیچیده است.......ولی به نظرم خودمون اراده داریم
Vania
Vania
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
همونطور که مستر خورسندی گفتن یه بخشی دست ما نیست مثل تولدمون و این که کجا به دنیا بیایم..ولی بعدش دیگه اراده داریم و می تونیم انتخاب کنیم..راهو بهمون نشون دادن ماییم که انتخاب می کنیم کدوم طرفی بریم.ولی خب بعضی تقدیرها رو هم میشه تغیی داد با دعا مثلا.که خیلی بهش سفارش هم شده.
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
و باز هم بحث همیشگی ناتمومِ جبــــــــــــر و اختیــــــــــار ...
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
خدا از آینده همه ما خبر داره و میدونه که آخرش چی میشه...حتی گته شده تعداد نفس هایی که قراره بکشیم هم تعیین شده...ولی خوب بنظر من دست خودمونه :)
مهدیس خانووم
مهدیس خانووم
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
نمیدونم...واقا الان نمیتونم ج بدم... چون دقیقا تو شرایطیم که قسمته که میتونه آیندمو تایین کنه :)
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
سلام ... خداوند الرحمن و الرحيم است . خداوند جيار نيست كه براي ما سرنوشت تعيين نموده باشد. بزرگترين گناه ما را با يك توبه گفتن پاك مي‌كند كه خوب زندگي نمايم . دليلي ندارم زيرا باور دارم
m_sana
m_sana
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
فکر میکنم یه جایی خونده بودم که سرنوشت ما همه از قبل نوشته شده بوده ولی قابل تغییر به دست خودمون البته همه سرنوشت رو نمیشه تغییر داده و بعضی از اتفاقات در زمان خودش باید انجام بشه ولی واسه خودم خیلی پیش اومده که مثلا الان که به انتخابام فکر میکنم میبینم اگر مثلا بین اون دو راه راه دیگه ای رو انتخاب میکردم خوب کلا سرنوشتم عوض میشد پس انتخاب ما خیلی تاثیر داره توی سرنوشتمون (وای چه جمله بندی افتضاحی داشتم!!!)
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
به نظرم زندگی ما از قبل تعیین شده است و ما این زندگی تعیین شده رو با اختیار خودمون پیش میبریم یعنی خدا میدونه ما با اختیار خودمون چه کارهایی رو انجام میدیم
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٩/١٤
٠
٠
کسانی که میگن دست خودمونه لطفا این مطلب اخیر من که قسمتی اززندگی من هست که در جیم گذاشاتم ببینن. بعد نظرشون رو اونجا بگن که باز هم رو حرفشون هستن و دست خودمونه یا ...! http://jeem.ir/pagetwo.php?type=1&print=3&id=9954
adib
adib
٩٢/٠٩/١٤
١
٠
نه جبر مطلق حاکم است نه اختیار مطلق
Elahe.n
Elahe.n
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
دقیقا نظر من هم همینه:))))))))))ایبل
M_BARF
M_BARF
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
Moafegham
ali007
ali007
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
دلیل ندارم اما خودمون باید اون رو بسازیم!!!!!!!!!!!!!
ali007
ali007
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگذاریم
ali007
ali007
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
من که همچین نظری ندادم!!!!!!!!!!!!!!!!!!این از کجا اومده!!!!!!!!!
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
خب تا یه جاییش دست خودمونه *:) دوراهی هاش مال خودمون تا انتخاب کنیم ولی به وجودآمدن این دو راهی ها کار سرنوشت *:)
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/٠٩/١٥
٠
٠
من هستم *:)