خانه انجمن روزه خواری شرعی!
١٧٤٦
١٩٤
m_razavi

روزه خواری شرعی!

روزه خواری شرعی!

چند سالی است که ماه مبارک رمضان در تابستان قرار دارد و هر سال هم تعداد ساعت‌های روزه داری افزایش می‌یابد. یک گروهی هستند که به روزه‌داری اعتقادی ندارند و خودشان را به زحمت نمی‌اندازند...

ولی بحث دیگری که مد شده، سفر رفتن در کل ماه مبارک رمضان برای فرار از روزه‌داری است.... 

نظر شما در مورد این طور رفتار‌ها چیست؟

٩٢/٠٤/١٢
نظرات کاربران
کد امنیتی
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٤/١٢
٨
٢
خدا گفته سفر رفتن در ماه مبارک رمضان هیچ اشکالی نداره...اگر کسی نمیتونه روزه بگیره بهترین راهکار سفر رفتنه...
نگارا
نگارا
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
مبافقم:))
م-نص
م-نص
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
ممتنه
Golbarg
Golbarg
٩٢/٠٤/١٢
١
٠
بهتر از اینه که تو شهر خودت روزه خواری بکنی!
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٢
٢
درسته اگه نمیتونه..ولی اونی که میتونه و میره چی؟اسلام هیچی درباره این که این درسته نگفته
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٤/١٣
٢
٠
اسلام به تونستن و نتونستنش کاری نداره! آثا ملت سختشونه روزه بگیرن وسط تابستون! درسته که یه سری فضایل روزه داری فقط مخصوص تو ماه رمضون روزه گرفتنه، ولی هیچ خرده ای برای این طور افراد نیست! نه کار حرامی می‌کنن نه حتی مکروه! فقط خودشونو از یه سری چیزای ویژه محروم می‌کنن که اینم به خودشون ربط داره!
sarv
sarv
٩٢/٠٤/١٣
١
١
تنها و تنها موقعی میتونی روزه نگیری که واقعا مریضیه خاصی داشته باشی . حالا این مریضی هرچیزی میتونه باشه . که باعث بشه شما توان و تحمل روزه گرفتن رو نداشته باشی. نمیشه بگیم وضو نمیگیرم چون سخته حوصله ندارم . کسی که احتمال میده حتی 1درصد هم میتونه تحمل کنه باید روزشو بگیره .
faride
faride
٩٢/٠٤/٢٤
٠
٠
جناب سرو رفتن به سفر هیچ اشکالی نداره حتی برای کسایی که توان گرفتن روزه هم دارن
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٤/١٢
٢
١
معلم دین و زندگیمون یه دختر 10 ساله داره که پارسال برای اینکه نمیتونسته روزه بگیره از اول تا آخر ماه رمضون رو بردتش سفر...من یکی که فکر نمیکنم اشکالی داشته باشه...
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠٤/١٢
١
٠
من اون طرفو نديدم ولي بعضي از پدر مادر ها از روي ترحم بچه هاشونو نمي زارن روزه بگيرن. آيا چند روز گرفته و ديدن كه نتونسته بگيره كه بردنش مسافرت؟
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
آره...خودش میگفت که دخترش واقعا تو تابستون اذیت میشه...برا همین میبرتش مسافرت و بعدش تو پائیز یا زمستون روزه هاشو میگیره...منم که 17 شالمه به خدا تو تابستون کم میآرم چه برسه به اون بچه ی 10 ساله...
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٢
٣
بحث جداست....یکی واقعا کم میاره...یکی کلا نباید بگیره...ولی یکی هست که زرنگه و میتونه بگیره اما میخواد خودشه راحت کنه و کارش سخت نباشه...قضیه این دخترخانومم جداست اما مسلما با این کار مادرش لوس بار میاد....من و قضاله موقعی که 11سالمون بود تو ماه رمضون به پسرخالمون غذامیدادیم....ظرفارو میشستیم....بوی املت خوشمزه دخترخاله مامانمونو میشنیدیم و تحمل میکردیم تا صبرمون بره بالا...تا خدا ازمون راضی باشه...یعنی اون معلم فک نمیکرده که ما چه جوری تحمل میکنیم؟مگه ما آدم نیستیم؟
ghazale
ghazale
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
محض ریا :))
ghazale
ghazale
٩٢/٠٤/١٣
١
٠
آخه میگن نمیتونیم . ولی خب من از یکی از بچه های مدرسه پرسیدم چرا روزه نمیگیری گفت : من نمی تونم ! تشنه ام میشه گشنم میشه ! من : :| این که سختشه با این که نمی تونه فرق می کنه . نصف اونایی که (نه همشون ) میگن نمیتونیم فقط سختشونه .
............
............
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
هی ÷س ما که از سوم ابتدایی تموم روضه هامونو میگرفتیم ایناهم مثل ماین .............
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٤/١٣
٤
١
دوستان، به خدا این کار هیچ اشکالی نداره! در ضمنdokhtare mashreghi ایشون چه جور معلم دین و زندگی بودن؟!!! اگر کسی بیشتر از 10 روز بخواد یه جایی بمونه، اون جا وطنش میشه و باید کل ماه رو روزه بگیره! یا شما اشتباه میکنید با معلم دین و زندگیتون!
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
اون که نگفت فقط یه جا میمونه...گفت در سفر هستن...
٩٢/٠٤/١٢
١
٢
من که نمی گیریم
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
اصلا بحث رو گرفتن يا نگرفتن روزه نيست
m-ghorbani
m-ghorbani
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
یعنی کسی که سفر رفت دیگه نباید روزه های قضاشو بگیره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
چرا همينو بگو
Golbarg
Golbarg
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
نه خوب..تو زمستون میگیره که هوا گرم نیس و روز ها کوتاهه!
رادمهر
رادمهر
٩٢/٠٤/١٢
١
٠
توی بعضی رسالات اومده سفر رفتن در ماه مبارک رمضان به قصد فرار از روزه مکروه است...
م-نص
م-نص
٩٢/٠٤/١٢
١
٠
یک حدیث میگه اعمال انسان به نیتشون بر میگرده.................قبولی یا رد یک کار به نیت ادم بستگی داره
bye
bye
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
D:
bye
bye
٩٢/٠٤/١٢
١
٠
من روزه نمیتونم بگیرم... :((
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
گفته بودي. خوب اين كه ناراحتي نداره
افسانه بانو
افسانه بانو
٩٢/٠٤/١٢
٦
٠
خب سفر میرن هر کسی اعمالش به خودش بستگی داره ما کلاه خودمون رو بگیریم که باد نبره .
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
خدا پدر و مدرت رو بیامرزه :)
farzaneh.h
farzaneh.h
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
بهترین نظر ممکن :)
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
١
٢
اما در اسلام اصلی هست:امر به معروف و نهی از منکر .....ما وظیفه مونه اونا رو راهنمایی کنیم..حتی اگه بهمون بخندن
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩٢/٠٤/١٣
١
٢
: fafa.tk طبق نظر شما الان من بحث میکنم باز : اینجا بحث کردن امر به معروف نهی از منکره !!! کشت ارشاد دختر مردم رو بگیره با مشت و لگد بندازه تو ماشین دختر جیغ بکشه گریه کنه !!! امر به معروف نهی از منکره !!! بستن شیر آب سطح شهر امر به معروف نهی از منکره !!! شبکه های صدا و سیما وسط هر برنامه ای باشه هر ۱۰ تا برن اذان امر به معروف نهی از منکره !!! رجعت تازه احمدی نژاد با امام زمان امر به معروف نهی از منکره !!! این توهین به مقدسات نیست !!! این چاپلوسی جرمش چیست ؟ سانسور و به جای مردم فکر کردن چی !!! (بی خیال میدونم اینم سانسور میشه)
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/٠٤/١٣
٢
١
سام خیلی توهم میزنی برادر من ....
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
١
٠
سام..ما بحثمون سر روزه خواری و رفتن به سفره .... بقیه اش رو که من نگفتم...درضمن همه اونایی که گفتین چه ربطی به امر به معروف داره؟خودت حاضری تو جامعه ای زندگی کنی که زناش لخت بیاین بیرون؟که زنا حجابشونو بردارن؟...موقعی که تو گوش بعضیا نمیره بایدم گشت ارشاد بگیرتشون...ما کشورمون اسلامیه....بی حجابی خیلی با بد حجابی فرق میکنه....
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩٢/٠٤/١٣
٢
١
۶ صفحه از روی سکوتم مینویسم تا هم جوابی باشد برای آنان که نخوانده و ندیده زندگی میکنند و خیال میکنند اعتقاد دارند ... ای کاش همدیگر را بفهمیم حرف هایم را دیگر نخواهم نوشت : حرفهای من تنها این بود که مردم را مورد قضاوت قرار ندیم ... حرف زدم که اگر احساس میکنیم اعتقاد به قرآن داریم تنها در مواجهه با دیگران آن آیات را مرور نکرده و کمی به دل خود رجو کنیم !! لخت زیستن را هیچ کس نمیخواهد اما هرکس به سطح شعور سواد و اعتقادش حجابی داره ... یه حرفهایی هست که نمیشه زد ولی یادم میاد کوله پشتی فرزاد حسنی هم به خاطر همین آتش گرفت به خاطر همون جمله که گفت اعلام کردن بیماری قلبی داره ...ای کاش همدیگر را بفهمیم ... من کوچک نا سلامتی سادات هستم حرفی که میزنم از روی دلسوزیست کورکورانه عبادت نکنیم ... بشناسیم چون خداوند برای حق مردم ارزش خاصی قایل است ... حرفهایم را کمتر می نویسم راحت باشید اصلا هرچی میخواین بگید ... ادامه بدید
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩٢/٠٤/١٣
٢
١
دوست عزیز سرکار خانم : shiezadeh : کاش نقد میکردید کاش حرف میزدید تا این که بگید توهم های ذهن بنده است ... کاش اینها توهم های ذهن من باشد و همه چیز آرام باشد اگه همه چیز خوبه پس چرا این پست زده شده !!! که مردم ماه رمضان رو میخوان دور بزنند !!!! نا آگاهی بزرگترین مشکل بشریت است
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
اگر کسی نتونه روزه بگیره اگه بره عیبی نداره ولی برای فراراز روزه واقعا کار درستی نیست من شخصا همچین کاری نمیکنم
م-نص
م-نص
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
توی اسلام که حرام نشده
Mahnaz_72
Mahnaz_72
٩٢/٠٤/١٣
٠
١
بله همینطوره
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩٢/٠٤/١٢
٥
٦
با سلام و احترام ادب خدمت تمامی مخاطب های سایت میدونید مشکل چیه ؟؟؟ مشکل مملکتی هست دین زور زورکی که نیست هر کسی باید خودش انتخاب کنه و باید به انتخاب دیگران احترام گذاشت متاسفانه در ماه رمضان آب سرد کن ها از سطح شهر مشهد برداشته میشه !!! حالا واسه چی نمیدونم و این که کاری که به کار مردم داشته باشیم هم مگه نیومده تو دین !!!! ما چی کار داریم به کار دیگرون خیلی هنر کنیم خودمون خوب باشیم !!!! مشکل اینه مشکل اینجاست که خیلی راحت اجازه داده میشه این بحث های الکی ادامه پیدا کنه و حال چرا تو حجاب داری من ندارم حالا تو روزه میخوری !!!! دیدی بعضیا چی کار میکنند و درست خودمون تو شرایط مشابه باشیم که دیگه مشکلی نیست ما ما هستیم اونا اونا هستند و اونهایی که ما از چشممون می بینیم نباید اون کارهایی رو انجام بدن که خلاف دین هست ... چرا این موضوعات به ذهن یه جوون میاد چرا فکر میکنه که بعضی ها روزه میخورند خب اصلا کل آدم ها روزه بخورند مشکل پیش میاد !!! بابا خودمون رو پیدا کنیم اسیر یه مشت اعتقادات گوش شنیده شده ایم که باعث گذاشته شدن تعصب روی تعصب بیهوده میشه و از ما بتی می سازه که خدا هم اون رو قبول نداره !!!! به جای بنر ساختن برای این درست تر نبود بهتر نبود در ارتباط با ماه رمضان اطلاعات متفاوت تری به کاربران بدید یا بگید آزادانه نظرتون رو در ارتباط با ماه رمضان بگید ... مشکل اینه که فکر میکنیم هر کسی داخل این مرز داره زندگی میکنه باید مسلمون باشه نه اون حق داره دینی رو که رفته تحقیق کرده و فکر میکنه درسته رو ادامه بده آزادانه همون طور که تو میخوای حق و حقوق اجتماعی رو کی میخوایم یاد بگیریم این خیلی شخصیه ... امیدوارم روزی این بحث ها پایانی برایش پیدا بشه ... میدونی چرا مردم این کار و میکنند بخاطر این که آزادانه نمیتونند زندگی کنند افکار خودشون رو داشته باشند ... بی خیال
admin
admin
٩٢/٠٤/١٢
٥
٢
سلام / با احترام به نظر شما / این ها مشتی اعتقاد به در نخور نیست / ماه مبارک رمضان و در رأس آن روزه داری یکی از عبادت هایی است که تقریبا در همه ادیان الهی داریم ... در فواید مادی و معنوی روزه داری سخن بسیار رفته است که انشاء الله اگر عمری بود هر چقدر به ماه مبارک نزدیک تر بشویم بیشتر مطرح می شود ... / آدم رکی هستم برای همین نمی خواهم الکی ژست روشنفکری بگریم، ما در اینجا فقط و فقط در مورد دین اسلام بحث می کنیم، نظر می دهیم و صحبت می کنیم! به اونجا هم خواهیم رسید و حتمن انجمنی در مورد روزه داری برگزار می کنیم ...
رادمهر
رادمهر
٩٢/٠٤/١٢
٤
١
خب شما اگه واقعا آزادی رو تو دین دیگه ای پیدا کنید میتونید دینتون رو عوض کنین...هیچ اجباری نیست
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩٢/٠٤/١٢
١
٠
اسلام چیست ؟ مسلمان کیست ؟ من با اعتقادات مشکلی ندارم اما این ما هستیم که احساس میکنیم در ارتباط با رفتار مردم میتونیم اظهار نظر کنیم ؟ این بخش باید کمرنگ بشه داخل مملکت ما من خیلی جاها داد زدم خیلی بی احترامی کردم به شما ولی هیچ وقت از شما بی احترامی ندیدم ... هرچی بوده از سمت من بوده که ادعا میکنم هنر رو می شناسم درک میکنم ... حرف من با خود ماهاست که اگه خودمون رو مسلمون میدونیم این بحث درست نیست شاید بگیم با اوردن این که دیدی بعضی ها مسافرت میکنند در ماه رمضان برای این که روزه نگیرند بخوایم یه فرهنگی رو جا بندازیم که این کار درست نیست اما نمیشه نظرات ... ما (منظورم برخی هست) شناختمون به نسبت اسلام کمههههه ولی این شناخت کم باعث میشه اتفاق هایی بی افته :)
نگارا
نگارا
٩٢/٠٤/١٢
٢
٠
با بعضي حرفاتون موافقم با بعضي نه!!به نظر من انتخاب دين ديگه اي جز اسلام بازگشت به عقب و پسرفته!!من اينجور فكر ميكنم كه كلا يا بايد دين و خدا رو قبول داشت يا فقط خدا!!اگه قرار باشه ديني رو قبول كرد كاملترينش اسلامه شكي نيست اسن واضحترين دليلش اينكه سالها بعد دين هاي ديگه اومده!!!مثه اينكه آدم بخواد تي وي بخره بگه من اين قديميا رو انتخاب مي كنم چون پهن تره!lcd چون باريكه خوب نيس!!
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
اشتباه برداشت کردید من سعی میکنم از این به بعد ننویسم همه برداشت بد کردن آقا قضاوت نکنیم ...همین
نگارا
نگارا
٩٢/٠٤/١٢
٠
١
من نميگم شما!!!كلا گفتم آدم بي دين باشه خيلي بهتره كه بخواي بخواد به دين ديگري جز اسلام برگرده!!
م-نص
م-نص
٩٢/٠٤/١٢
٤
٢
دین اسلام توهین به ادیان دیگه رو نقض کرده................دیگر ادیان الهی هم توهین رو ممنوع کردن.............روزه گرفتن در کشور اسلامی یه عبادته اگر کسی وسط این عبادت به طور علنی روزه خواری کرد به اسلام توهین کرده ،مثل این میمونه که وسط مسجد که همه دارن نماز میخونن یکی بیاد اواز بخونه................بحث بعدی امر به معروف و نهی از منکره وقتی کسی داره اشتباه میکنه باید نهی بشه...................ولی یک بحث مهمی که شما گفتین و قبول دارم..............اقایون مسولین با اجازه کی اب سرد کن ها رو جم میکنن شاید بعد افطار منه جوون یا یکی دیگه تشنش بود(که واسه خودم پیش اومده)..شاید در طول روز یک بچه تشنش بود................این کارتون خیلی زشته و باعث بد جلوه شدن اسلام میشه.....مگه شمرین که اب و میبندین
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠٤/١٢
٧
٣
موافقم سام. بی طرفانه بگم .اگه تا حالا کسیو دیدم ک ب خاطر دینش فخر نفروخته و کاملن بی طرفانه همه چی رو نقد کرده .یکی از اون ها سام بوده.اگر بخواد با آب خوردن من توهینی ب اسلام بشه .یا اگر با آب خوردن من ، فردی تحریک بشه و روزه اش رو باز کنه .ب نظرم من روزه نگیره بهتره.این سطحی نگری ها و رفتار های یک طرفه ، دوم زیادی نداره .با جستجوی ساده توی گوگل تصاویر جریمه افراد ب بهانه روزه خواری رو میبینیم. این فاجعه اس .ایمان دارم ک روزی حامعه ما هم بی طرفانه ب تمام قضایا نگاه خواهد کرد.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٤/١٢
٢
٢
نگارا خانوم اینحرفا چیه میزنین یعنی چی آدم بی دین باشه بهتره تا اینکه دینی جز اسلام داشته باشه!!!شما مثلا تحصیلکرده اید یعنی چی اخه یعنی من برم شیطان پرست بشم خوبه از اینکه مثلا زرتشتی باشم...چرا انقدر شما متعصبین روی دینتون و اسلام؟!!! مگه آدمهای دیگه دنیا که دینهای دیگه ای دارن خدا یک راست میردشون جهنم... این حرف خیلی حرف عجیبیه که گفتین آدم بی دین باشه بهتره تا اینکه مسلمون نباشه...واقعا که ؟شاخ در آوردم..از شما بعیده..با این سنتون
admin
admin
٩٢/٠٤/١٣
٣
١
در تکمیل صحبت نگارا: « آنان پيوسته با شما مى‏جنگند تا اگر بتوانند شما را از دينتان برگردانند و كسانى از شما كه از دين خود برگردند و در حال كفر بميرند آنان كردارهايشان در دنيا و آخرت تباه مى‏شود و ايشان اهل آتشند و در آن ماندگار خواهند بود » سوره بقره آیه 217
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
من کاملا با نظر رادمهر موافقم....مشکلی دارین خب زوری که نیست....در ضمن نص هم درست میگه
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٤/١٣
٥
٢
آقای سام و بقیه دوستانی که از ایشون حمایت کردید: دوست داشتم یه آمار بهتون بدم از این که زمان شاه، تعداد مشروب فروشی ها از نونوایی ها بیشتر بوده! حالا این چه ربطی به بحث سام داره؟؟؟؟!!!! (فقط باز نگید: شاه کیه؟! کی شاه رو قبول داره! این فقط یه تمثیله) ربطش به بحث ما الینه که زمان شاه لوازم گناه موجود بوده! و رفته رفته تقاضای گناه(به طور مثال مشروب خوری) بیشتر شده، به طوری که تعداد مشروب فروشی ها از نونوایی هم بیشتر شده(توجه کنید که قضای اصلی اون زمان نون بوده) پس نتیجه می‌گیریم که ما نباید لوازم گناه رو تو جامعه اجازه بدیم وجود داشته باشه، به این دلیل که همه آزادن یا این باعث ضد تبلیغ اسلامه! چون اینطوری همین مسلمونای سخت تر میتونن مسلمون باشن! چون بالاخره مومن ترین فرد هم انسانه و وقتی هر روز از کنار یه مغازه مشروب فروشی رد میشه، تاثیر میگیره و ...
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٤/١٣
٥
٣
و باز یه چیز دیگه در جواب اشکمهر آتشروان: میدونید ؟! من 18 سالمه! نمی فهمم یه چیزایی رو! آخه 18 سالم بیشتر نیست! میشه رابطه سن و نظرات و عقاید افراد رو بگید!؟ یعنی به نظر شما نگارا چون سنش 22 اه باید نظر شما رو داشته باشه؟؟؟!!! یاد بگیریکم به عقاید همدیگه احترام بذاریم! حالا تو هر سن و مکانی که هستن!
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠٤/١٣
٤
٣
: m-ziya!@ کاملن در اشتباه هستین. من و شما اون زمان نبودیم ک بدونیم چ ب چی بوده و آیا تعداد مشروب فروشی ها کم تر یا بیشتر بوده . پس نظر دادن در اون مورد بی ربطه.اما اینی ک همه میگن اون زمان کوپن مواد مخدر میدادن و اونا ک واقعن نیاز داشتن میگرفتن و ب نوعی درجامعه در دسترس بوده .ایا تعداد معتادین حال بیشتره یا اون زمان؟ اینا رو چرا گفتم ؟ ب خاطر بحث شما ک گفتین در دسترس بودن چیزی ممکنه موجب گناه شه. نه این طور نیس. کسی ک ایمان واقعی باشه تو قلب آمریکا توی لاس و گاس هم ک باشه .بازم فرایض دینشو ب جا میاره .سطحی نگر نباشیم
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٤/١٣
٥
٣
دوست عزیز ایمان واقعی رو چند نفر مگه دارن؟؟!!! بذار یه جور دیگه بهت بگم! تو جامعه ای که قوانین اسلام اجرا بشه راحت تر میشه مسلم بود یا تو جامعه ای که اسلام نیست؟؟؟!!!! راستی! آماری که دادم از روزنامه های همون موقعه! راستی این جوری که شما میگی فردا بیاین کاباره و .... کلوپ هم درست کنیم دیگه!!!!!!!!!! واقعا ای
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠٤/١٣
٨
٢
واقعیت رو بخواییم ببینیم با این ک اسم جامعه مون اسلامیه .اما هم جونا دارن دین زده میشن.ب نظر شما چرا؟ ب قول شما جلو همه چیو هم گرفتن کلوب کاباره کازینو .اما الان همه واقعن ب راه راست کشیده شدن؟ من ک هم چین چیزی نمی بینم .متاسفانه
Niva
Niva
٩٢/٠٤/١٤
٤
٢
اسلام یه دین اجتماعی هستش ..اگه قرار باشه تو کشور اسلامی هر کس کاری که خودش دلش میخواد رو انجام بده پس ما با کشورهای غیر اسلامی چه فرقی میکنیم؟! چطور فرانسه منع حجاب داشته باشه هیچ مشکلی نیست!! اما ما که کشور اسلامی هستیم واسه حجاب و بقیه چیزا بی قانونی باشه؟ به نظرم هر کشوری قوانین خاص خودش رو داره که باید جامعه از اون تبعیت کنه. در ضمن سفر رفتن هم در ماه رمضان هیچ مشکلی نداره.
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٤/١٤
٤
٢
بله دوست عزیز! ما هم تو این جامعه زندگی میکنیم! خودمون رو هم به کوری نمیزنیم! فقط اولا عزیز من، ما مامور به وظیفه ایم، نه نتیجه! یعنی هر کس از فضای اسلامی استفاده کرد که.ناز شستش! کسی هم که نکرده، ایشالا خدا هدایتش کنه! ثانیا من خیلی از رفتارای بی تدبیر مسوولین رو معلومه که ندارم! یعنی در بعضی مواقع روش عمل اشتباهه نه خود عمل!!!!
م-نص
م-نص
٩٢/٠٤/١٥
٠
١
ارشام زمان شاه جمعیت چقدر بوده..................بله اون زمان معتاد کمتر بوده چون جمعیت بوده.الان بیشتره جون جمعبت بیشتره
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩٢/٠٤/١٢
١
١
خوب من که دوروبرم زیادن..که نه روزه میگیرن نه....تازه خوشحالم هستن مسافرت میرن ..والا.....من که دوست دارم وزه گرفتنو...گرچه گشنگی میکشتم ولی خوب حال خودشو داره
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
درسته...بعضیا حال میکنن با نگرفتن و مسافرت رفتن
parisa_1127
parisa_1127
٩٢/٠٤/١٢
١
٠
من خودم مجبورم تو ماه رمضون برم. آخه قبل و بعدش شرایط مسافرتو نداریم. خیلی ناراحتم از این موضوع از بابام قول گرفتم همه چی با سرعت باشه تا بتونیم زود برگردیم. روزه گرفتنو دوس دارمممم.
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
بفرمایید یه نمونه این که ایشون قبلش شرایط مسافرتو ندارند خانوادشون ... ما عادت کردیم همه رو مورد قضاوت قرار بدیم اما خودمون رو نه !!! مرسی از نظرت این که فقط خودت رو گفتی و گفتی که روزه گرفتن رو دوست داری تو مجبورت کردن بگی روزه گرفتنو دوست داری نه آزادانه گفتی منم میگم همه روزهام رو گرفتم ! خوش باشید
imanhkt
imanhkt
٩٢/٠٤/١٢
١
٠
شما قصد ده روز بکن خب ...
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠٤/١٢
١
٠
سفر ايشون برا روزه خوري نيست كه شمام شاهد پيدا ميكني
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
خب قصد کن که 10 روز مونی همونجا که میخوای بری...بعدش میتونی روزه بگیری...
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
درسته...شاهد الکی پیدا نکنین...وضع ایشون کلا فرق داره...میتونن قصد ده روزه بکنن...بعضیا هستن که برای این که دربرن 11روز وای میستن...
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
برو بابا :)
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
fafa.tk قصد 10 روزه یعنی 10 روز یا بیشتر 11 روز هم جزو همون روزهاست باید میگفتی 9 روز بعدشم قصد 10 روز اگه بینش مصافتی طولانی که باعث باطل شدن روزه میشه رو طی کنن روزشون باطله البته قبل از اذان ظهر
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
آره اشتباه شد...ببخشید
parisa_1127
parisa_1127
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
آخه به میل منم که نیس. هرچیزی شرایط خودشو داره. واسه ده روز موندن توی یک شهر خاص جا و مکان میخای، مرخصی بیشتر از ده روز میخای الکی که نیس...
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
مشکل ما تصمیم گرفتن در مورد هر کس بیماریست زود گذر است من از شما عذر میخوام
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
اوه مشکل املایی انشایی رخ داد :مشکل ما تصمیم گرفتن در مورد هر کس است ... بیماریی است زود گذر من از شما عذر میخوام
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩٢/٠٤/١٢
١
١
نمیدونم ولی این که ما دنبالشیم راه مسلمانی نیست !!! مگه هر کسی رو تو قبر خودش نمی خوابونن !!! :( انتظار دارم ... انتظار می کشم !
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٤/١٣
١
٠
به نظر شما راه مسلمانی چیه آیا؟؟؟
sarv
sarv
٩٢/٠٤/١٣
٣
١
عزیز دل من شما رو تو قبر خودت میخوابونن ولی یکی دیگه هم کنارت میخوابه(به فرموده امام صادق)اونم اعمالته.اصلا این حرفا که میگن موسی به دین خود،عیسی به دین خود و یا اینکه هرکسی رو تو قبر خودش میخوابونن کاملا و از بنیان اشتباهه . کاملا با فرهنگ و اعتقاد دینیه ما تفاوت داره .
نگارا
نگارا
٩٢/٠٤/١٢
٣
٠
به نظر من لصل انجمن ايراد داره ما داريم راجب به چيزي صحبت و بحث مي كنيم كه تو دين تاييد شده و بدون اشكال هست..
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
ببخشيد من با همين اجبار در روزه خوري در سفر هم مشكل دارم. پايين گفتم.
م-نص
م-نص
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
پور یوسف جان................احکام اسلام برای سلامتی ماست.............وقتی حدیث داریم از اب مناطق مختلف بخوریم حتما روزه بودن در حین مسافرت خیلی مضر هستش.......علاوه بر اینا هر توده و زونی زمین شناسی روی بدن انسان تاثیر دارد و با مسافرت ما زون های مختلف رد میشیم که ممکنه روزه گرفتن باعث اسیب به ما بشه............شاید یک عامل منع روزه گرفتن تغییرات فشار هوا و اکسیژن هستش که فرایندهای متابولیکی بدن رو تغییر میده...مثلا میدونستین وقتی توی جاده گوشتون میگیره مال همین تغییر فشار هواست
Shazdehpesar
Shazdehpesar
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
من هم با شما موافق هستم.ما درباره ی چیزی بحث می کنیم که حکم اسلام درباره ی آن کاملا مشخص است...
imanhkt
imanhkt
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
راستی سام مشکل فیسبوکی دارم کمک کن دیگه ...
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
اگر سواد ناچیز ما پاسخی برای مشکلت داشت حتما http://fekrikardi.mihanblog.com tseyedamirali@yahoo.com
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
بفرست به وبلاگم تایید نمیکنه ادمین اینجا ایمیل مینویسم !!!! تو پروفایل ببین
imanhkt
imanhkt
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
منم با اینکه کسی رو مجبور به روزه گرفتن بکنیم مخالفم ... و همچنین هر کس مسئول رفتار خودش هست ...
م-نص
م-نص
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
در اسلام زور و اجبار منع شده و حرامه......هر انسانی اختیار خود را دارد
sarv
sarv
٩٢/٠٤/١٣
١
٠
در تکمیل حرف imanhkt که علاوه براینکه هرکس مسئول اعمال خودش هست ، طبق نص صریح قرآن مسئول عملی که دیگران هم انجام میده هم هست .....
روبرت آرزومانیان
روبرت آرزومانیان
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
نمی توانم نظری داشته باشم چون با شرایط و قوانین مسلمانان آشنایی ندارم
ghazale
ghazale
٩٢/٠٤/١٢
٠
١
من میگیرم و از نه سالگی هم میگرفتم چون بهم خوش می گذره همین ! و البته برای رضای خدا . اینا هم کلاه شرعیه که خومون سر خودمون میذاریم . . .
م-نص
م-نص
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
کلاه شرعی چیه...............ولی دوستان درسته هوا گرمه ولی خود خدا کمک میکنه..................یکم سخته ولی خیلی لذت بخشه
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٤/١٣
١
٠
نه...کلاه شرعی نیست...اگه بری تحقیق کنی میبینی که سفر پیش خدا درجاتش از خیلی کارای دیگه بیشتره...چون تو سفر هم نمازت شکسته میشه و هم میتونی روزه نگیری...البته سفر به اماکن حرام نه...
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
درسته..من و قضاله از نه سالگی میگیریم و خوشحالم هستیم که این کارو میکنیم...
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
خب وقتي دارن ميگن ماه رمضون برن سفر اگه نميتونن بگيرن اما قضا هاشو كه بايد گرفت اما اين افراد كه نميگيرن ديگه كلا نميگيرن هيچي...
م-نص
م-نص
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
رفتن سفر برای گناه نکردن هستش
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
بالاخره نبايد قضاشو بگيرن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
١
٠
قضاشو موقعی میگیرن که آسون تره مثلا زمستون که روزا کوتاهه
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
خب اره ديگه اينجوري اره..اما بعضي ها ديگه نميگيرن
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
من ميگم اگه كسي ميخواد روزه نگيره خوب نگيره ديگه چرا ميره سفر
م-نص
م-نص
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
نگرفتن اون طوری کفره و گناه داره و کفاره داره
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
خوب اين طوري هم ميشه كلاه شرعي كه
sarv
sarv
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
نه عزیزم کلاه شرعی نمیشه . طبق فتوای همه مراجع رفتن به سفر در ماه رمضان چه برای فرار از روزه و چه برای کارهای دیگه فقط مکروه هستش و شخص دیگه لازمه نیست کفاره بده . فقط باید روزه هاشو قضا کنه . البته بعضی مراجع سفر کردن به غیر از نیت فرار از روزه !!! رو مکروه نمیدونن.(مباه هستش)
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
اصلا مشكل من يه چچچيز ديگس مثلا من يه دو روز مشهد كار دارم بايد بيام كارمو انجام بدم بر گردم در اون صورتوم بايد روزمو بخورم در صورتي كه من دليلي برا روزه خواري نميبينم تو اون شرايط. كه ماشين كولر دار ميام بعد دوساعت مشهدم چرا يايد روزمو بخورم؟
sahar
sahar
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
اینی که دارین میگین قضیش کلللللللا فرق میکنه...دین ما این عمل رو در هرشرایطی منع کرده...حالا چه سخت باشه...چه آسون...چه با ماشین کولردار باشی... چه بی کولر...و همونطور که روزه نگرفتن در ماه رمضان با عقاید دین اسلام منافات داره...روزه گرفتن درحین سفر هم منافات داره...و اینا هردوش یکی هست از نظر من
م-نص
م-نص
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
اگر از ظهر بگذره مشکلی نیست..میتونید بیایین و روزه خود را نگهدارین....این مال قبل از ظهره
sahar
sahar
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
البته منظورم شیعیان بود
نگارا
نگارا
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
خب اي بابا دستور دينه!!مثه اينه كه بگي من نميخوام روزه بگيرم چرا بگيرم اينم گفتن اينجوره شما مي پرسي چرا بايد روزه بگيريم يا ميگن سرتو كامل كني زير آب باطله اما دوش باطل نيس مي پرسي چرا؟؟!روزتون قبول نيس ديگه ...
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠٤/١٢
٠
١
و اهل سنت در اين زمينه كار جالبي ميكنن هم ميتونن در سفر كه ميرن روزشونو بگيرن بدون اون كه مجبور به خوردنش باشن هم ميتونن نگيرن و قضاشو بعدا بگيرن
م-نص
م-نص
٩٢/٠٤/١٢
٢
١
در قران امده جلوتر از امام و پیامبر نروید................کار اهل تسنن نوعی جلو رفتن از پیامبر است..............پیامبر اسلام در زمان مسافرت روزه نمیگرفتند و اگر مسافرتی پیش می امد و قبل از ظهر بود روزه خود را میشکستند............یکبار همچین اتفاقی افتاد و بعضی اصحاب پیامبر گفتن ما که تا الان روزه بودیم بقیه روز رو هم روزه می مانیم که مورد نکوهش پیامبر قرار میگیرند
g.h
g.h
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
واقعا؟؟؟؟؟من خودم یکی دو بار این مورد برام پیش اومده!!!!!ولی تا افطار چیزی نخوردم !!حیفم اومد خوب!!
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
من واقعا با نظر آقای م-نص موافقم...اسلام دین تعادله و باید با قرآن خدا پیش رفت...نه جلوتر از اون و پیامبرانمون...
م-نص
م-نص
٩٢/٠٤/١٢
١
١
فک نکنم بد باشه..............ادم همین تابستونی بگیره بهتره...............شاید بعدش عمر ادم جواب نداد و نشد روزه ها رو گرفت..................یکم سخته ولی در عوضش خدا ازمون راضیه
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
درسته.....آورین نص
g.h
g.h
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
حالا مسافرت رفتن به نظرم اشکال نداره چون اعمال دیگران به من ربطی نداره !ولی اینکه بخوان تو ماه مبارک مسافرتی تشریف بیارن خونه ما !خوب خیلی سخته؟؟!!! مشکلی که ما خودمون امسال داریم!اگه هم میخوان مسافرت برن باید بزنن به دل کوه و بیابون!نه اینکه مزاحم دیگران بشن!
sarv
sarv
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
چرا همه فکر میکنین اعمال دیگران بهتون ربط نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
میلاد
میلاد
٩٢/٠٤/١٢
٠
٠
تمام سعیمو میکنم که امسال بگیرم...فقط تشنگی یه خورده سخته....این مسافرت رفتن به خاطر روزه نگرفتنم نمیدونم چی بگم چون تا الان همچین آدمی ندیدم!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٤/١٢
١
٢
به نظر من اونیکه ادعای اسلام و مسلمون بودنش میشه باید پای همه جیزهای دینشم باشه و بمونه.یعنی 30 روزو کامل روزه بگیره (همشو بدون بهانه ) . نمازهای 5 گانشو مرتب بخونه مخصوصا نماز صبحشو.ذکات و خمسشو مرتب بده بدون کاستی .اگه شماها اینطوری هستین بیاین و بگیم ما مسلمون واقعی هستیم . و اگه این چیزارو انجام نمیدین این شرایط رو ندارین که بخواین دیگران رو نصیحت یا ارشاد کنین...
admin
admin
٩٢/٠٤/١٣
٥
٠
مرتبه اولیه دین ایمان هست ... کسی که ایمان به حق نداشته باشد و راه باطل را برود یا خدای سه گانه قبول داشته باشد اگر بهترین اعمال دنیا رو هم انجام بده فقط به قدر همون اعمال پاداش می گیره و به طور کلی اهل هدایت نیست ... ایمان نیز مراتبی دارد که اولینش اقرار زبانی و پذیرش ابتدایی است، بعدش به مرحله انجام واجبات و ترک محرمات می رسیم و همین طور مراتب بالاتر /// در مبانی اسلامی اون چیزی که از همه مهم تر است اعتقادات است . همچنین امر به معروف و نهی از منکر بخشی از دین اسلام است و در شرایط آن ذکر نشده که اگر شما خودتان آن معروف را انجام نمی دهید دیگران را ارشاد نکنید، البته در کنارش هم گفته شده که تأثیر کلام امر کننده وقتی خودش به آنچه امر می کند عامل است به مراتب بیشتر است.
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
مرسی ادمین از توضیحتتون
ghazale
ghazale
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
بله خوب . وقتی کسی نمی تونه ، که نباید بگیره . همه چیز یه تبصره هایی داره نمی تونیم برای همه بگیم که هر کی 3 روز رو به هر دلیلی روزه نگیره مسلمون نیست .
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٤/١٢
١
٣
خود من زمانی که مسلمون بودم تمام این اعمالو انجام میدادم.اغراق هم نمیکنم والا.چون معتقد بودم باید همه امور مربوط به دینم درست انجام بدم
٩٢/٠٤/١٣
١
٨
کافر....
bye
bye
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
آفرین...
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٤/١٣
١
٠
واقعا اگه کسی دینی رو انتخاب میکنه باید به طور تمام و کمال با دینش پیش بره...فکر کنم شما نمونه ی بارز این کار باشید آقای اشکمهر...
sarv
sarv
٩٢/٠٤/١٣
١
٠
خب اگر همه اعمال دین رو انجام میدادین یعنی اینکه قرآن رو به طور کامل قبول داشتید!!!!!ولی الان میگید که دیگه مسلمون نیستید!خب اینکه با حرف شما کاملا در تناقضه . مگر شما داخل همین کتابی که به واسطه اون تمام اعمال مربوط به دین رو انجام میدادین نخوندین که کسی که از اسلام برگرده کافرهستش و اهل ابدی در جهنمه؟؟؟؟؟؟
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٤/١٣
٠
١
ادمین جان این کاربر که به صورت ناشناس امده و به خاطر حرفی که به من زده 7 تا منفی کرفته آیا کلمه کافری که به کار برده در فرهنگ ما اسمش فحش نیست ؟فکر میکنم هست...چرا این کامنت این فرد رو که جراتم نداشته با اسم کاربریش بیاد و یک فحش مستقیم و ناسزاست چرا پخش کردین.من از بچه ها توقعی ندارم ولی شما که مسولین نباید بزارین هر کی هر چی دلش خواست بگه..چون من به کسی توهین نکردم.ولی ایشون و دیگران توهین کردن.شما هم پخشش کردین!کمی بی طرف باشین لطفا..فک میکنم کمی یک طرفه هستین...خود شما هم جبهه گرفتین روی کامنتهای من ...و خب حتما بدتون نیومده از فحش اون کاربر که پخشش کردین!
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
یعنی شما الان مسلمون نیستی؟؟؟؟
وصال
وصال
٩٢/٠٤/١٣
٢
٢
به نظر من با این انجمن زیادی داریم تو کارهای دیگران دخالت میکنیم .این رسمش نیست خود خدا رو هم انسانها رو آزاد آفریده حالا یکی تصمیم به سفر داره تو این ماه به من و شما چه ارتباطی داره دوستان .خود عنوان این انجمن قضاوت کردن مردمه ولی همون حرفی که قبلا هم گفتم مردم رو قضاوت نکنیم لطفا...........برای ان امین بار دارم این حرف رو میزنم تو جیم ولی اگه لازم باشه بازم میگم.............................اگه مردم رو قضاوت نکنیم قول میدم نصف مشکلات این مملکت حل بشه .........همین
sahar
sahar
٩٢/٠٤/١٣
٢
٠
کاملللللللا موافقم...حرف منم دقیقا همینه
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٢
٣
ما دخالت نمیکنیم...میخوایم مردمو به راهی ببریم که راه درسته و با اون تو آخرت موفق ترن.....ما امر به معروف داریم ...نهی از منکر داریم...فروع دینمونن...باید انجامشون بدیم در صورت امکان....
نگارا
نگارا
٩٢/٠٤/١٣
١
١
هووم بسيار موافقم منم گفتم اصل اين انجمن ايراد داره هم قضاوت مياره هم كه يه چيزه واضح و يه دستور خداس مثله دستوراي ديگه حالا ما بيايم بحث كنيم كه...
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/٠٤/١٣
٤
١
موافقم وصال خانم. اما فافا خانم .مردم خودشون سطح آگاهی و شعورشون روز ب روز داره میره بالا .و نیاز به هدایت ما نیست. دیگه اون دوران گذشت...
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٢
٢
سطح آگاهی؟شعور؟متاسفانه بعضی از مردم ما هنوزم سطح آگاهی وشعورشون پایینه....بعضیا هنوز نیاز به راهنمایی دارن....اون دوران نگذشته...الان بدتر از بقیه مواقعه...شما اگه بعد از بازی والیبال ایران و ایتالیا یه کم سرچ میکردین می دیدین که مردمی که شما میگین شعورشون داره میره بالا به ایوان زایتسف تو صفحه شخصیش چه قدر فحش های رکیکی دادن.مگه چی کار کرده بود؟باید نگاه میکرد که ما برنده بشیم؟باید همه آبشاراشو میزد بیرون؟این نشون میده بعضی از مردم کشور ما هنوزم به راهنمایی احتیاج دارن..
sarv
sarv
٩٢/٠٤/١٣
٢
٣
آقای آرشام ایرانی : این مملکت بر مبنای اسلام هستش . ما مسلمونا اعتقاد داریم که حرف های قرآن و پیامبر و امامان معصوم همیشگی هستن .یعنی یک حکم کلی برای تمام دوران ها و زمان ها . دین ما گفته که اول از همه دعوت به نیکی بکنید و بعد از اون امر به معروف و نهی از منکر . حتی این فریضه بالاتراز جهاد شناخته شده!
Paeez
Paeez
٩٢/٠٤/١٣
٢
٠
من روزه می گیرم چون قبول کردم دینمو..به نظر من کسی که هیچ مشکلی نداشته باشه و روزه نگیره و یا برای فرار از روزه بره مسافرت در صورتی که تواناییشو داشته یکی از شرایط مسلمونی رو زیرپا گذشاته..البته روزه حق الله من به دیگران کاری ندارم اما روزه خواری بدون مشکل تو ملاعام خوبه به نظرتون؟
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
روزه خواری تو ملاعام اصلا خوب نیست...ولی ما که سال پیش رفتیم شمال،همه رستوران ها باز بود و توشم شلوغ...پس خیلی ها هستن که روزه خواری میکنن ولی تو مسافرت...
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
١
١
واقعا از اینجور آدما بدم میاد.....من روزمو میگیرم چون به دینم اعتقاد دارم..چون میدونم ازم چیزی رو میخواد که به نفعمه.....من مریض شدم و مسموم بودم گریه ام گرفته بود که چرا نمیتونم روزه بگیرم اونوقت عده هستن که به قول خودشون زرنگی میکنن....متاسفم براشون...امیدوارم همچین کسی رو اینجا نداشته باشیم...
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
این زرنگی نیست فاطمه...بعضیا نمیتونن روزه بگیرن تو تابستون...پس بدون اینکه گناه کنن سفر میرن و بعدش روزه شون رو میگیرن...
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
چرا نمیتونن؟چرا ما میتونیم ولی بقیه نمیتونن؟اونی که دلیلش مشخصه و واقعا کار مهمی داره رو نمیگم ولی این اصن دلیل بر این نمیشه که مثلا من قبلش نمیتونم برم به خاطر همین تو ماه رمضون میرم...خب نرین مسافرت چیزی ازتون کم میشه؟من خودم 5-6سالی هست نرفتم چون شرایطش نیست ....
ghazale
ghazale
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
منم موافقم ! اونی که نمی تونه حتما یه مشکلی داره درسته ؟ خدا هم گفته اونایی که براشون بده نباااااااااید روزه بگیرن ! نیاز به سفر رفتن نیست .
گلبرگ
گلبرگ
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
بعضی ها خیلی ضعیفن و نمی تونن روزه بگیرن...ولی همین رزوه رو تو زمستون می تونن بگیرن و بهتر از اینه که کلن نگیرن..
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
اونی که ضعیفه خدا براش نگفته بشین بگیر....
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
همونایی که به خاطر این که گناه نکنن میرن سفر و روزه خواری میکنن اگه میدونستن که با خوردنشون ممکنه دل کسی که روزه هست رو آب بندازن این کار رو نمیکردن...مثلا دخترخاله من دوسال دیگه بابد روزه بگیره و 9ساله میشه...به نظرتون یه بچه 9ساله میتونه جلوی خودشو بگیره؟سوال براش پیش نمیاد که چرا من باید سختی بکشم اما اون تو هوای گرمی که من تشنمه و آب میخوام میشینه نوشابه میخوره؟....یه بچه نمیتونه جلویه خودشو بگیره...
نگارا
نگارا
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
يكي موقعيت سفرش تو ماه رمضون پيش مياد درضمن كسي كه اينقدر معتقده كه چون روزه سختشه ميره سفر همين قدرم اعتقاد داره كه در ملا عام روزه خواري نكنه!!!
sahar
sahar
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
موافقم نگارا
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
درسته ولی این کار خیلی بدیه که جلویه روزه دار ها بشینن چیزی بخورن
ghazale
ghazale
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
نه واقعا ! ینی چی نمیتونن ؟ ینی حالشون بد میشه ؟ چی میشه خوب ؟ اونایی که براشون بده و بهشون آسیب میرسه نگیرن خوب . مشکل شرعی نداره . حتما که نباید برن سفر !
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
آورین به دخترخاله خودم که فمید
نگارا
نگارا
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
آآقاي اشكمهر من نميگم دين زرتشت بده و من هم متعصب روي دينم نيستم..اما زرتشت خيلي دين خوبيه من تا قسمتي مطالعه روش داشتم اما براي سالها قبل از اسلامه و از نظر همين عثقل كوچيك من مشخصه كه خب يه كتاب معموليم چاپ جديدش كامل تره...ديگه اين كتاب كه نويسندش خداس!!بي ديني منظورم نيس شيطان پرستي منظورم فقط خدا رو پرستيدن هست به هر نحوي كه خودمون مي خوايم نه طبق قواعد يه كتاب حالا هر كتابي..اميدوارم بفهمين منظورمو..
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٤/١٤
٠
١
زرتشتو فقط مثال زدم...در ضمن ذاغرنین (کوروش کبیر) همونطور که در قران اشاره شده از پیامبران بوده ...و بدونین که اگه اعراب واسلام به کشور ما نمیومد الان همه ایرانیان همون دین سنتی خودشون که زرتشت بود بودن و کتابمونم هم اوستا بود... (البته نمیگم بد شده که اسلام امده فقط گفتم بدونید)
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠٤/١٣
١
٠
ديگه اين كار ميشه زرنگ بازي
نگارا
نگارا
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
كدوم كار؟
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
كه تابستون روزه نگيري بري زمستون بگيري
نگارا
نگارا
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
هووم بسيار موافقم منم گفتم اصل اين انجمن ايراد داره هم قضاوت مياره هم كه يه چيزه واضح و يه دستور خداس مثله دستوراي ديگه حالا ما بيايم بحث كنيم كه...
نگارا
نگارا
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
اين انجمن باعث غيبت و قضاوت شد!!ما از دل كسي خبر نداريم كه چرا ميره مسافرت و يا چرا تو ماه رمضون ميره و چرا روزشو ترجيح ميده كه فععلا نگيره!!!من نوعي سالم سالمم اما نميتونم 17 18 ساعت آب نخورم پرخورم نميتونم اينهمه ساعت گشنه بمونم غذا نخورم..من مي شناسم كسايي رو كه دقيقا چون چاقن و اهل غذا خوردن بهانه ميارن كه من روزه بگيرم عصباني و عصبي ميشم مي گن نبايد بگيرين پس نميگيرم همشو خب اين بره سفر بهتره يا بهانه الكي بياره!!!من خودم نه گشنه مي شم نه تشنه اما خيليا خب اينطور نيستن..
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
الان که خوندم نظرات بقیه رو موافقم..
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
متاسفانه بعضی از دوستان نظر منو خوب نفهمیدن...عده ای هم فقط میخوان نظر خودشونو به بقیه تحمیل کنن...باشه آقا ما تسلیم...من که کوچیکترم کنار میکشم ...شاید شما بهتر از من می فهمین.شاید شما تجربتون بیشتره...شاید شما فهمیده تر از من هستین...باشه بابا...من دیگه در این موضوع حرفی نمیزنم....خوبه؟
sam.ariyaee
sam.ariyaee
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
نفرمایید خانم اگر نظرتون با من بود راحت می نوشتید و حتی آرشام ... کسی قرار نیست برای نظرات دیگران کم بیاره قراره به هم دیگه آگاهی بدیم که بهتر دینمون رو بشناسیم !!! قصد من هم همین بوده خدا میدونه نیت دیگه ای نداشتم :)
firuze
firuze
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
خیلی از ما بخاطر فرار از مسئولیت هایی که پذیرفتیم این کارو میکنیم نظرات برخی دوستان واقعا سطحی نگریه متاسفم///
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
از راهنمايي درست برادر م-نص تشكر ميشود
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/٠٤/١٣
١
٠
من اينجور موقع ها ياد خودم ميافتم، زمان دبستان!! همون موقع كه معلمامون خروار خروار به همون مشق ميگفتن!! خب من زرنگي كه به خرج ميدادم اين بود كه هر3خط،1خط رو نمينوشتم! خب اينجوري حجم مشقام كمتر، حوصلم بيشتر، دست خطم بهتر، دفتر مشقمم تميزتر، و درنهايت يه صدآفرين هم بيشتر! اما خب بازخورد اون زرنگي امروز اينطور برام نمود پيدا ميكنه كه، همه ميگن املا ونگارشت ضعيف هست!!!!! اين مسئله هم تقريبا همينطور هست! اگه ما با ايماني كه ازش دم ميزنيم، يه خرده، فقط يه خرده واقع بينانه به مسئله نگاه كينم، متوجه ميشيم عالم و قادر مطلق ما ،هيچ وقت براي اوني كه موقع آفرينشش به خودش احسنت گفته،بد نميخواد :) اينم لابد حكمتي داره كه قوه ي ادراكي ما از درك اون عاجز هست! واضحه سخت گيري معلمها براي پيشرفت هرچه بهتر ما هست! خدام اگه داره بهمون سخت ميگيره، براي سعادت اخروي هست كه انتظار داريم نسيبمون بشه :) غير اينه؟؟؟؟؟
korosh
korosh
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
هــــــعـــــــــــی ...... ما چیکار داریم به کار دیگرون ؟؟؟ خودمون خوب باشیم حالا ......... اشاید یکی سال اولی باشه نتونه کامل روزه هاشو بگییره ..... تو اون موقعیت روزه هاشو بخوره بهتره یا بره سفر از راه شرعیش عمل کنه ؟؟؟؟
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/٠٤/١٣
١
٠
اين شعر هم از شهرياري خيلي قشنگ همه چيزو توضيح ميده (^_^) حکمت روزه داشتن بگذار باز هم گفته و شنیده شود//صبرت آموزد و تسلط نفس و ز تو شیطان تو رمیده شود// هر که صبرش ستون ایمان بود پشت‏شیطان از و خمیده شود// عرفان سر کشیده گوش به زنگ کز شب غره ماه دیده شود// آفتاب ریاضتی که ازو میوه معرفت رسیده شود// عطش روزه می بریم آرزو کو به دندان جگر جویده شود//چه جلایی دهد به جوهر روح کادمی صافی و چکیده شود// بذل افطاری سفره عدلی است که در آفاق گستریده شود// فقر بر چیده‏دار از خوانی که به پای فقیر چیده شود// شب قدرش هزار ماه خداست گوش کن نکته پروریده شود// از یکی میوه عمل که درو کشته شد سی هزار چیده شود// گر تکانی خوری در آن یک شب نخل عمر از گنه تکیده شود// چه گذاری به راه تو به کزو پیچ و خمها میان بریده شود//مفت مفروش کز بهای شبی عمرها باز پس خریده شود//روز مهلت گذشت و بر سر کوه پرتوی مانده تا پریده شود// تا دمی مانده سر بر آر از خواب ور نه صور خدا دمیده شود//در جهنم ندامتی است کزو دست و لبها همه گزیده شود//مزه تشنگی و گرسنگی گر به کام فرو چشیده شود به// خدا تا گرسنه‏یی نالید تسمه از گرده‏ها کشیده شود.///(دیوان شهریار ج 2 ص 1014)
sarv
sarv
٩٢/٠٤/١٣
٢
١
آقای آتشروان : خب اگر همه اعمال دین رو انجام میدادین یعنی اینکه قرآن رو به طور کامل قبول داشتید!!!!!ولی الان میگید که دیگه مسلمون نیستید!خب اینکه با حرف شما کاملا در تناقضه . مگر شما داخل همین کتابی که به واسطه اون تمام اعمال مربوط به دین رو انجام میدادین نخوندین که کسی که از اسلام برگرده کافرهستش و اهل ابدی در جهنمه؟؟؟؟؟؟
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٤/١٤
٠
٢
از دین اسلام خارج شدن و بی دینی کفر هست ..نه اینکه به دین دیگه آسمانی که اون هم از دینهای خدا و شریعت پیامبر خداست اسمش کافر شدن نیست..اونی که شما و من خوندیم جز یک غلو و تحریف نیست...
sarv
sarv
٩٢/٠٤/١٤
١
٠
بله درست میفرمایید . اگر دین خودتون رو بین افراد جامعه رواج ندید ، عقیدتون برای خودتون کاملا محترمه.
Shazdehpesar
Shazdehpesar
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
حکم مسافرت در ماه مبارک رمضان مشخص است.من یک سوال از نگارنده ی این مطلب دارم؟؟شما زمانی که این مطلب را می نوشتید،این موضوع را مد نظر داشتید که از قصد و نیت دیگران نمی توانید آگاه باشید؟؟؟شما مگر عالم به غیب هستید که بدانید آن ها به قصد فرار از روزه مسافرت می روند یا خیر؟؟؟در صورتی هم که با این قصد به مسافرت بروند،حکم اسلام درباره ی ان ها مشخص است...
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
٠
٠
مستر سام....خود منم سادات هستم....ولی متاسفانه اعتقاداتمون خیلی باهم فرق داره....من ناراحت نشدم و کمم نیاوردم...تمام حرفامو تو کامنت های بالا گذاشتم...حرفی نمونده بزنم...دوستان شعور خوشون بالا هست...
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/٠٤/١٣
١
٠
مستر سام....خود منم سادات هستم....ولی متاسفانه اعتقاداتمون خیلی باهم فرق داره....من ناراحت نشدم و کمم نیاوردم...تمام حرفامو تو کامنت های بالا گذاشتم...حرفی نمونده بزنم...دوستان شعور خوشون بالا هست...
Niva
Niva
٩٢/٠٤/١٤
١
٠
به نظرم مشکلی نداره.. اگه مشکل داشت خدا خودش میگفت..قابل توجه بنده هایی که قصد پیچوندن روزه دارن ..در ماه رمضان سفر ممنوع
٩٢/٠٤/١٤
٠
٣
ای بابا . گذشت زمانی که سرمون تو زندگی دیگرون می چرخید . الان دیگه به شعور همدیگه و عقاید باید احترام گذاشت و حواسمون به خودمون باشه که نزنیم جاده خاکی !!! والا ×
٩٢/٠٤/١٤
١
٢
من اگر نيکم اگر بد تو برو خود را باش هر کسي آن درود عاقبت کار که کشت
ati200
ati200
٩٢/٠٤/١٤
٣
١
هرکس جوابگوی اعمالش خودش هست...اگه میره سفربه خودش مربوطه و خداش..حالا ادما یی که روزه میگیرن خیلی درسته روزشون...بعضی ها نگیرن بهتره...روزه ن دروغ میگن..قسم میخورن...غیبت می کنن...ماهم روزه هامون معلوم نیست قبول درگاه باشه یانه...بعضی ها واقعا نمی تونن بگیرن..خوب میرن سفر...نباید کسی رو مجبور کرد...و یا نادونسته درموردشون قضاوت کرد
m-ziya
m-ziya
٩٢/٠٤/١٤
٠
٠
تو کامنت قبلی: قبول ندارم
اتنا
اتنا
٩٢/٠٤/١٥
٠
١
نداری که نداشته باش....چی شو قبول نداری
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/٠٤/١٥
١
١
من نه هیچ جا خودمو بزرگ میکنم (جون اصلا بزرگ نیستم) و نه اینکه تا حالا شده دینمو ترویج کنم (چون اصلا وظیفه من نیست)... ولی شما مسلمونا انگار خیلی دوست دارین دینتونو ترویج کنید...؟! الان تو همین انجمن هر کی مخالف شما هست تو برخی از اعمال دین سریع میاین و جلوش وامیستین؟! و میگین نه باید اینطوری باشی اونطوری باشی!! این چه خصوصیتیه که شماها دارین آخه...انقدر دیگران رو اجبار به اعتقادات خودتون نکنید... (اعتقادات شخصی هر کس به خودش ربط داره ، اگه هم به کسی ربط داشته باشه مطمعنا اون کس شما و من نیستیم)
sarv
sarv
٩٢/٠٤/١٥
٣
١
کاری به بحث این انجمن ندارم ولی اگر اعتقادات فردی بخواد در سطح جامعه نمود پیدا کنه و اون اعتقادات مخالف قوانین و احکام دین اسلام باشن بر من 120%واجبه که دخالت کنم و اجازه ندم که اعتقادات غلط اون فرد به دیگران هم منتقل بشه . این وظیفه تمام مسلموناس . هر مسلمونی اینکار رو انجام نده انگار نماز نمیخونه . انگار روزه نمیگیره . انگار خمس و زکات نمیده . من همیشه به دستور دینم اول دعوت به نیکی کردم و در مرحله بعد امربه معروف و نهی از منکر میکنم . و تمام این وظایف رو هم طبق شیوه ای که دینم دستور داده انجام میدم . وَماأعمالُ البِرِّ كُلُّها وَالجِهادُ فى سَبيلِ اللّه‏ِ عِندَ المرِ بِالمَعرُوفِ وَالنَّهىِ عَنِ المُنكَرِ إِلاّ كَنَفثَةٍ فى بَحرٍ لُجِّىٍّ؛ همه كارهاى خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهى از منكر چون قطره‏اى است در درياى عميق. نهج البلاغه، حكمت 374
faride
faride
٩٢/٠٤/٢٤
١
٠
جناب اشکمهر تو دین ما امر به معروف و نهی از منکر جزء واجبات دینه.وقتی کسی ببینه که کسی یه باور غلط داره حالا به هر دلیلی برای اگاهی اون وظیفشه که به اون فرد بگه حالا میخواد به مزاج اون فرد خوش بیاد یا نیاد!!و در مورد اینکه ما مسلمونا دوست داریم دینمونو ترویج کنیم ،پیامبران و امامان معصوم ما اومدن تا دین اسلام که کاملترین دین هست رو ترویج کنن حالا ما باید به اندازه توان خودمون این کارو بکنیم.دین اسلام این نیست که هر کسی سرش تو لاک خودش باشه و فقط نماز بخونه و روزه بگیره !!دین اسلام دین تعادله.کسی هم به زور نمیخواد کسیو مسلمون کنه!!!!
faeze
faeze
٩٢/٠٤/١٥
٠
٠
وااااااااااااااااااای مخم هنگید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
faride
faride
٩٢/٠٤/٢٤
٠
٠
مگه قبلا نترکیده بود؟؟؟:)
faride
faride
٩٢/٠٤/٢٤
٠
٠
اااااااا اشتب شد فکر کردم نوشتی ترکید:))))
Mostafa
Mostafa
٩٢/٠٤/١٥
٠
٠
سفر در ماه رمضان اشکالی ندارد. اما اگر به قصد فرار از روزه گرفتن باشد کراهت دارد.. در مجموع موافقم.. به شرطی که در روزهای کوتاه زمستان بگیریم که تلنبار نشه.
faride
faride
٩٢/٠٤/٢٤
١
٠
به قصد فرار از روزه کراهت داره،ولی خوردن پنیر به تنهایی هم کراهت داره!یا شب ایستاده اب خوردن کراهت داره !!ما خیلی کارا میکنیم که کراهت داره ولی خب به راحتی انجام میدیم.حالا یه عده بخوان به خاطر فرار از روزه برن سفر به نظر من که مشکلی نداره
faride
faride
٩٢/٠٤/٢٤
١
٠
ولی کلا ببخشید این انجمن خیلی جالب نیست.چون حکم خدا در مورد این سوال مشخصه.نظر شخصی بنده و شما هم در اون جایی نداره!!!!
کیوکو
کیوکو
٩٢/٠٥/٠٣
٠
٠
هرکسی که به فکرخودشه روزه میگیره روزه که بد نیس