کافه جیم
پر بحث ها
پربازدید ها
تازه ترین ها
در عمق وجودم ته نشینی
مهدي اقتدارپرور

در عمق وجودم ته نشینی

تا بفهمم چقدر به من شبیه است، منی که تمام شهر همه‌ی عاشقم را دیدند و خواندند عاشق که شدی چه شکلی می‌شوی؟! شکل عاشق شده‌ات چقدر می‌تواند زیبا باشد؟ شاید بشوی از همین سانتال مانتال‌ها! همیشه فکر می‌کردم تحمل این دخترهایی را که ظرافت و لطافت از سر و رویشان چکه می‌کند و با کلی نازو عشوه روزشان شب می‌شود را ندارم. از همان‌هایی که موهایشان تا کمرشان است و خوب عربی می‌رقصند. یک عالمه کفش پاشنه بلند هم دارند و با کلی قر و فر راه می‌روند و موقع حرف زدن "س" و "ش" و "چ" و "ژ"شان هم بدجور می‌زند! مثلاً سلام که می‌کنی یک ربع طول می‌کشد تا س و ل و الف و م را روی هم سوار کنند و تمام عناصِر وجودیشان را به کار بگیرند تا با حرکات دست و صورت و قر گردن و کمر و یحتمل یک چشمک دوستانه و خنده‌ی نمکین و صدای کشدار جوابت را بدهند! به خیالشان در روزمرگی‌های معمولی‌شان هم باید نقش شاهزاده‌ی قصه‌های هزار و یک شب را تمام و کمال ایفا کنند.

٢٥١
چگونه عین آدم سوار هواپیما بشویم؟
amirpour_24

چگونه عین آدم سوار هواپیما بشویم؟

اما دعوا که بالا گرفت مهمانداران، با حفظ موازین، سعی کردند زن و شوهر را از همدیگر جدا کنند. ولی با واکنش شدید همان ایرانی‌ها که دسته جمعی با دست و جیغ و هورا می‌خواندند: «دعوا دعوا سر مربا» مواجه شدند که می‌گفتند آقا (یا شاید هم خانم. به قول اصغر فرهادی: من که اونجا نبودم!)، زن و شوهر [و روئسای قوای سه گانه] دعوا کنند، ابلهان باور کنند! و اینجا بود که به مهماندارها، که تا قبل از آن حرمت مهمان را نگه داشته بودند، بدجوری برخورد. شما حساب کن جوری شد که مستقیم رفتند گذاشتند کف دست کاپیتان که این‌ها به ما می‌گویند ابله. کاپیتان هم که نه تاریخ خوانده بود و نه جغرافیا بلد بود و نه حتی می‌دانست نباید یک ایرانی را تهدید کند، همانجا وسط زمین و آسمان دستی را کشید و از زیر صندلی قفل فرمان را برداشت و رفت وسط راهروی هواپیما چند تا حرفِ بی‌تربیتیِ آبدار زد که خوشبختانه چون آنجا نبودیم نمی‌دانیم چه گفت و چه شنید و این‌ها زورشان به آن‌ها چربید یا آن‌ها زدند این‌ها را پنچر کردند؛ اما هرچه بود همان ایرانی‌ها را وسط راه یک جایی شوت کردند پایین و بعد به راه خودشان ادامه دادند.

٢٨٨
تو هميشه رو سفیدی!
banu69

تو هميشه رو سفیدی!

چند دقيقه بعد مسافر كناري سيد پياده شد و تو روي صندلي كناري نشستي. اتوبوس تقريبا كم سر وصدا بود. من غرق صداي تو شده بودم كه از پيرمرد پرسيدي"حاج آقا حالا براي چي اومدي اينجا؟ پيرمرد صادقانه گفت"والا دختر ته تغاري‌ام خدا بهش يه دخترداده حالا اومده خونمون تا زنم به خودش و دخترش توجه كنه. پول تو دست و بالم نيست اومدم پول محصول رو بگيرم بهم گفت سيد فردا غروب پولت حاضره هرچي هم گفتم من امروز لازم دارم دخترم مهمونمه گفت والا ندارم. خب بنده خدا اونم دستش تنگه چند ساله محصول رو مي‌فروشم به اون خداييش بيشتر از قيمت هم پول داده. راست ميگه اونم منتظر پول نفر سوم بوده. مرد خوبيه اما خب نداره چكار كنه. بعد هر دوتاي‌تان ساكت شديد. چند لحظه بعد تو گفتي: مي‌دوني سيدجان؟ ما شش تا برادريم. خواهرنداريم. يعني مادرم پسرزا بوده. خنديدي و ادامه دادي حتي اون سه برادرم كه ازدواج كردن همشون پسردارن. خيلي دلم مي‌خواد يه روز خودم يا يكي از برادرام دختردار بشن. يعني آرزوم. حالا شما هم مثل پدر من. دخترت هم خواهر ايماني من و گل دخترش هم مثل خواهرزاده‌ي منه چه فرقي داره. بعد ده تا پنج تومني را مقابل پيرمرد گرفتي و خيلي آهسته گفتي: اينم چشم روشني من به شما بابت نوه‌ات! تو رو خدا قبول كن رومو زمين ننداز.

٢٣٩