خودروی خارجی بهتر است یا ناظم خوب؟!
پایان نامه

خودروی خارجی بهتر است یا ناظم خوب؟!

نویسنده : سعید برند

به نوبه خودم، خجسته ایام لغو ممنوعیت ترخیص 14 هزار خودروی خارجی از سوی هیئت وزیران را شادباش عرض می‌کنم.

ممکن است با خودتان فکر کنید دارم مسخره بازی در می‌آورم و اصلا این 14 هزار خودرو چه ربطی به شما و ما و خودروهای ایرانی‌مان دارد؟ ولی عمرا مسخره بازی باشد، چرا که اینجا «خنداونه» نیست که جای مسخره بازی باشد و صد البته خودروهای خارجی بر روی زندگی ما دهک متوسطی‌ها نیز تاثیر دارد، اگر چه که آن‌ها «دارنده» باشند و ما فقط «بیننده»! 

اما از جمله این فواید این است که ما قدر سلامتی و خانواده خودمان را بهتر می‌دانیم، یعنی وقتی که یکی از این خودروهای خارجی از کنارمان رد می‌شود، ابتدا آهی بلند می‌کشیم، ولی پس از آن به داشته‌های زندگی‌مان فکر می‌کنیم، به این که در عوض «سالم» هستیم و «خانواده خوبی» داریم. از دیگر فواید حضور خودروهای خارجی در خیابان‌های شهر همانا پی بردن به روی دیگر زندگی است، یعنی اگر چه حسرت یک بوق زدن با این ماشین‌ها به دلمان رسوخ می‌کند، اما به این فکر می‌کنیم که در عوض، زندگی روی خوشش را به ما جور دیگری نشان داده است، همین که آسته به مدرسه رفته‌ایم و آسته برگشته‌ایم و هم ناظم خوبی داشته‌ایم و هم راننده سرویس خوبی، خودش غنیمت است، یا همین که به کما نرفته‌ایم یا اگر رفته‌ایم با حفظ آبرو برگشته‌ایم، خودش جای تشکر دارد. 

همچنین پی بردن به موضوع عدالت اجتماعی از دیگر فواید این موضوع است، شما ببینید یک دهک بالایی، سوار بر چهارچرخ  2 میلیاردی‌اش، سر چهارراه مجبور است کنار خودروی 18 میلیونی شما پشت چراغ قرمز توقف کند! کجای دنیا این صحنه را مشاهده می‌کنید؟! و چه حسی از این خوشایندتر که شما در این لحظه به راننده کناری نگاه کنید و لبخند بزنید! در حالی که اگر قرار بود دور و برمان را صرفا پراید و پژو 405 دوگانه کارخانه در بر بگیرند، هیچ گاه این فواید و لذت‌ها را درک نمی‌کردیم.

نظرات کاربران
کد امنیتی