جعبه پرنده، درهم شکننده رکوردها
معرفی کوتاه از فیلمی که رکورد شبکه نت‌فلیکس را جا به جا کرد

جعبه پرنده، درهم شکننده رکوردها

نویسنده : الهام حبشی

این روزها که در دنیای سینمای جهان داغ‌ترین اخبار مختص فیلم‌های راه یافته به مراسم اسکار هستند، فیلمی با عنوان «Bird Box» که در فارسی «جعبه پرنده» معنا می‌شود، با داستانی خلاقانه توانسته توجه بسیاری را به خود جلب کند. «جعبه پرنده» محصول شبکه نت‌فلیکس، که تنها 21 روز از انتشار آن گذشته است، در همان هفته اول بیش از 45 میلیون دفعه دیده شده و رکورد تعداد بیننده را در شبکه نت‌فلیکس شکسته است.

جعبه‌ای برای رستگاری

اگر رمان «کوری» اثر «ژوزه ساراماگو» را خوانده باشید با تماشای فیلم «جعبه پرنده» به یاد داستان خواندنی این رمان خواهید افتاد و اگر «یک مکان آرام» را تماشا کرده باشید، حتما متوجه شباهت این دو اثر خواهید شد. تفاوت و تشابه این فیلم بسیار در هم آمیخته و نزدیک بهم است. در فیلم «یک مکان آرام»، آدم‌ها مجبور هستند برای حفظ جان خود ساکت بمانند و کلمه‌ای حرف نزنند؛ در «جعبه پرنده» اما، نجات یافتن تنها بسته به بستن چشمان و ندیدن است. در طول فیلم شخصیت اصلی، «ساندرا بولاک» جعبه‌ای با سه پرنده را به همراه خود دارد. با نزدیک شدن عامل کشنده، پرنده‌ها به جنب و جوش غیرعادی می‌افتند. به همین وسیله شخصیت قهرمان که چشمانش را بسته نگه داشته، موفق به تشخیص خطر و نجات یافتن می‌شود.

آخرالزمان با چاشنی خلاقیت 

«جعبه پرنده» برای ورود به بحث آخرالزمان که تقریبا برای همه موضوع جالبی است، ایده جدیدی رو کرده است. فیلم با صدای تحکم‌آمیز و هشداردهنده ستاره هالیوود «ساندرا بولاک» آغاز می‌شود. زنی که در طول فیلم برای نجات خود و فرزندانش از هیچ کاری دریغ نمی‌کند. با فلش بک‌های متعددی که تا نیمه‌های فیلم شاهد آن‌ها هستیم، متوجه خواهیم شد که همین زن که حالا برای بقا مثل یک فرمانده عمل می‌کند، چه زندگی خالی از مسئولیت و در انزوایی را پشت سر گذاشته است. داستان «جعبه پرنده» از دو جنبه قابل تفسیر است. اول این‌که هدف نشان دادن دنیایی است که به سمت نابودی کشیده می‌شود و در نگاه دوم می‌توانیم خطی را دنبال کنیم که در آن تغییر شخصیت رخ می‌دهد. اما به قدری جنبه نابودی فیلم پر رنگ است که مخاطب به کلی زیر و رو شدن شخصیت اصلی را فراموش می‌کند. به غیر ایده اصلی که زنده ماندن به شرط کوری است و اتفاقات کوچکی که مخاطب را امیدوار به بهتر شدن روند داستان قرار می‌دهد، «جعبه پرنده» یک روایت کم جاذبه و مملو از کلیشه است. «جعبه پرنده» که بر اساس کتابی با همین عنوان، اثر «جاش مالرمن» تولید شده، تا کنون امتیاز 6.8 را از سایت IMDB است. همچنین دو سایت «متاکریتیک» و «راتِن تومِیتوز» که هر دو وبگاهی برای انتشار نظر و نمره منتقدین هستند، به ترتیب دو امتیاز متوسط 52 و 66 را به این فیلم اختصاص داده‌اند. فیلم 124 دقیقه «جعبه پرنده» در ژانر درام و ترسناک تولید شده است.

فضای مجازی و چالش کوری

چند روز پیش «مورگان آدامز» یکی از سرشناس‌ترین ویدئو بلاگرهای یوتیوب، فیلمی را از خود منتشر کرد. در این ویدئو مورگان و یکی از دوستانش، درست مطابق فیلم «جعبه پرنده» چشم‌هایشان را با چشم بند بسته و برای انجام یکسری امور روزمره از محیط امن خانه خارج می‌شوند. این بلاگر با انتشار این ویدئو چالشی را کلید زده که بسیار خطرآفرین خواهد بود. هر روز ویدیوهای جدیدی از این چالش با هشتگ BirdBoxChallenge  منتشر می‌شوند که مردم عادی چشم‌های خود را می‌بندند و درست شبیه بازیگران فیلم «جعبه پرنده»، کوری را به شکلی پر خطر تجربه می‌کنند. این چالش تا جایی جدی شده که اکانت رسمی نت‌فلیکس در توئیتی اعلام کرده : «لطفا با دنبال کردن چالش Bird Box  به خودتان صدمه نزنید. ما نمی‌دانیم این ماجرا از کجا شروع شده اما ضمن احترام به عشق، پسرها و دخترها اگر یک آرزو برای سال 2019 داشته باشند این است که کارشان به بیمارستان نکشد».

نظرات کاربران
کد امنیتی