چراغ سبز شهرام به تیم‌ملی
نکاتی جالب درباره بهترین پشت خط‌زن تاریخ والیبال ایران که شاید به تیم‌ملی برگردد

چراغ سبز شهرام به تیم‌ملی

نویسنده : مجید حسین زاده

اخیرا در جریان برنامه 1+5 که از شبکه شما پخش می‌شود، شهرام محمودی به عنوان بهترین پشت خط‌زن تاریخ والیبال بالاتر از امیر غفور و برادرش بهنام محمودی با رای مردم معرفی شد. برنامه والیبال 1+5 از شبکه تلویزیونی شما، یک از برنامه‌های تخصصی والیبال در شبکه‌های سیماست که جمعه‌ها برای علاقه‌مندان به والیبال به صورت زنده روی آنتن می‌رود. به بهانه حضور محمودی در این برنامه، انتخابش به عنوان بهترین پشت خط‌زن تاریخ والیبال ایران با رای مردم و چراغ سبزی که برای بازگشت به تیم‌ملی نشان داده است، بیشتر درباره او خواهیم نوشت.

محمودی در 1+5 چه گفت؟
شهرام محمودی که ۲ سالی است تصمیم گرفته از بازی‌های ملی کنار برود چراکه معتقد است آسیب دیدگی‌های کهنه به او اجازه نمی‌دهد که فشار تمرینات و مسابقات را در کل سال تحمل کند، در یک برنامه تلویزیونی برای بازگشت به تیم‌ملی چراغ سبز نشان داد. محمودی در برنامه 1+5 و درباره انتخابش به عنوان بهترین پشت خط‌زن تاریخ والیبال ایران گفت: «خوشحالم که مردم به من رای دادند. البته گزینه‌های دیگری هم در این نظرسنجی بودند که شایستگی کسب چنین عنوانی را داشتند. حتی چند نفر از نامداران والیبال جای‌شان در این نظرسنجی خالی بود. می‌توانم این‌جا از ایرج مظفری نام ببرم که به نظرم باید در این نظرسنجی حاضر می‌شد. به هر حال امیدوارم بتوانم جواب محبت‌های مردم را بدهم.» وی درباره احتمال بازگشتش به تیم‌ملی بعد از ۲ سال دوری عنوان کرد: «امیدوارم نیازی به حضور من نباشد. با این حال اگر واقعا احساس کنم که تیم‌ملی به من احتیاج دارد، برمی‌گردم.»
شهرامی که مدیون بهنام است
شهرام محمودی خاتون‌آبادی متولد 19 تیر ۱۳۶۷ در کرج و اصالتا اهل شهر میانه و ترک زبان است. او والیبال را از حدود سن ۹ سالگی و مسابقات بین مدارس شروع کرده است؛ تیم‌های نوجوانان و جوانان پیکان اولین حضور حرفه‌ای وی در والیبال بوده و اولین دستمزدش را در همان تیم‌ها با مبلغ ۲۵ هزار تومان در ۱۵ سالگی‌اش دریافت کرده است. بدون هیچ تردیدی باید پذیرفت که راهنما و مشوق اصلی او در زندگی والیبالی‌اش، برادرش «بهنام محمودی» لژیونر سابق والیبال کشورمان بوده است و به گفته خود شهرام، برادرش راه را به او نشان می‌داده است که چطور تمرین کند و از نظر تجربی و روانی نیز همواره کمک وی بوده است.
افتخارات باشگاهی و فردی شکوهی
اولین تیم لیگ ‌برتری شهرام محمودی تیم آیدانه چالدران یکی از سه نماینده آن روزهای استان آذربایجان غربی بوده که بعد از آن هم در تیم‌های پیکان تهران، پتروشیمی ماهشهر، آلومینیوم هرمزگان، کاله آمل، متین ورامین، شهرداری ارومیه و بانک سرمایه توپ زده است. از افتخارات باشگاهی او می‌توان به 6 قهرمانی در لیگ‌ برتر با تیم‌های مختلف و 7 قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا اشاره کرد. از افتخارات فردی او هم می‌توان به کسب عنوان بهترین اسپکر جام باشگاه‌های آسیا در سال ۲۰۱۲ و کسب عنوان باارزش‌ترین بازیکن جام باشگاه‌های آسیا در سه سال متوالی از ۲۰۱۴ تا 2017 اشاره کرد.
ماجرای خداحافظی‌اش از تیم‌ملی
تیم ‌ملی ایران بعد از ۵۲ سال به المپیک 2016 ریو صعود کرد و محمودی قبل از شروع المپیک اعلام کرد به دلیل مصدومیت‌های شدیدی که سال‌ها با او همراه است، بعد از پایان مسابقات ریو از بازی در تیم‌ملی خداحافظی خواهد کرد. هرچند او در چندین مصاحبه بعد از المپیک ریو به صورت رسمی از تیم‌ملی خداحافظی کرد اما کولاکوویچ باز هم او را به اولین اردوی تیم‌ملی بعد از پایان المپیک دعوت کرد و در پیشنهادی قابل توجه به او گفت که در اردوی تیم ملی حاضر شود و ریکاوری خود را در کنار پزشکان و مربی بدنساز تیم‌ملی که دانش بسیار بالایی هم دارد، انجام دهد و در مسابقات هم بازی نکند. با این حال، او این پیشنهاد را تا امروز که بیش از 2 سال از آن روزها گذشته است، نپذیرفته اما اخیرا چراغ سبز نشان داده تا شاید تیم‌ملی بتواند در کنار «امیر غفور» روی یک پشت خط‌زن باتجربه دیگر هم حساب باز کند. همان‌طور که می‌دانید نداشتن جانشین برای «غفور» در پست پشت خط‌زن باعث شده کولاکوویچ در این یکی، ۲ سال اخیر به حضور شهرام محمودی در تیم‌ملی اصرار داشته باشد. به هر حال این بازیکن هم هنوز نیامده و امسال پدیده ای به نام «صابر کاظمی» ظهور کرد تا با غفور رقابت کند که به نظر می‌رسد راه زیادی برای تبدیل شدن به پشت خط‌زن اول تیم ملی در پیش
 داشته باشد.
نظرات کاربران
کد امنیتی