داستان ستاره ها و نیمکت
درباره سناریو حضور ملی‌پوشان سابق در کادر فنی تیم‌های لیگ برتری

داستان ستاره ها و نیمکت

نویسنده : مازیار حکاک

در فوتبال روز دنیا ستاره بودن در دوران بازی دلیلی برای سرمربی شدن نیست. برای همین است که کمتر در بین سرمربیان مطرح، ستاره‌های سابق مستطیل سبز را می‌بینیم. البته این که ستاره‌ها فقط به سرمربی‌گری فکر نمی‌کنند و فرصت حضور در جایگاه مدیریتی را هم دارند در این موضوع بی تاثیر نیست. با این حال ستاره‌هایی که سرمربی می‌شوند حتما باید مدارج را یک به یک طی کنند تا به سطح بالا برسند. در واقع آن‌ها بعد از فوتبال‌شان مثل یک سرباز صفر می‌شوند که مزیت‌شان نسبت به دیگران همین تجربه بازی، جو ورزشگاه و تماشاگر است. آن‌ها باید از کمک مربیگری شروع کنند و تجربه بیندوزند تا روزی به آن‌ها اعتماد شود. داستان ستاره‌ها و نیمکت البته در فوتبال ما متفاوت است، بعضی بلافاصله بعد از دنیای بازی وارد حرفه سرمربی‌گری‌می شوند. برخی از کمک مربیگری به سرمربی‌گری می‌رسند و برخی دیگر کلا کمک مربی می‌مانند. در این مطلب نگاهی داریم به داستان کمک مربی‌ها در لیگ برتر خودمان.

آن‌هایی که پل ساختند
در بین مربیان حاضر در لیگ برتر کشورمان امیر قلعه نویی، مهدی تاتار، علی کریمی، جواد نکونام و یحیی گل‌محمدی افرادی بودند که از کمک مربیگری شروع کردند و خیلی زود به سرمربی‌گری رسیدند. داستان البته در خصوص علی کریمی و جواد نکونام کمی متفاوت است آن‌ها هر کدام یک مقطع کوتاه دستیار کی‌روش شدند، با ناراحتی تیم ملی را ترک کردند و سپس در قامت سرمربی تیم‌های لیگ برتری ظاهر شدند. در این جمع یحیی شاید صبر و حوصله‌ بیشتری داشت و او مدتی به عنوان دستیار کار کرد تا این که جای مانوئل ژوزه سرمربی پرسپولیس شد و بعد از آن دیگر سرمربی ماند. امیر قلعه‌نویی هم یک سال دستیار ناصر حجازی در استقلال و چند ماه دستیار ابراهیم قاسم‌پور در تیم ملی امید بود تا این که پس از استعفا از کمک مربیگری «رولند کخ» آلمانی در استقلال همان فصل یعنی در سال 81 و 82 سرمربی استقلال اهواز شد، در آن‌جا موفق ظاهر شد تا دوران پروازش را با استقلال تهران به عنوان سرمربی شروع کرد.
آقا کریم؛ یک کمک عالی و راضی
کریم باقری شاید از آن دست ستاره‌هایی است که به کمک مربیگری پرسپولیس راضی است و در این سال‌ها بیشترین کمک را به برانکو کرده است. شاید همین الگوی کریم باقری باعث شد استقلالی‌ها فرهاد مجیدی را کنار شفر قرار دهند. جالب این که کریم باقری نقش تاثیرگذاری هم در تیم دارد و نوعا سر اخراج پیام صادقیان و رامین رضاییان بیشترین نقش را ایفا کرد اما به دلیل کاریزمایی که دارد نه هواداران و نه بازیکنان او را مقصر نمی‌دانستند. به غیر از کریم شاید کمک مربی راضی کم داریم اما قبل از او ناصر محمدخانی در پرسپولیس همچنین وضعیتی داشت. او همیشه به عنوان کمک پروین کنار تیم حضور داشت و وقتی هم که پروین رفت دیگر از او خبری نشد.
ناراضی‌های بی‌تیم
روی پیشانی برخی از کمک مربی‌‌ها و ستاره‌های سابق تیم ملی یا باشگاهی هم نوشته شده است که از آن‌ها به عنوان سرمربی استقاده نشود. رضا شاهرودی، رحمان رضایی، ستار همدانی، سهراب بختیاری‌زاده، مرتضی کرمانی‌مقدم، شاهرخ بیانی و ابراهیم تهامی همه افرادی هستند که سال‌هاست کنار فوتبال هستند و بارها به عنوان کمک مربی استخدام شده‌اند اما هیچ وقت به آن‌ها در قامت سرمربی پیشنهادی نشده است. جالب این که خود آن‌‌ها بارها در گفت‌و‌گوهایی برای سرمربیگری اعلام آمادگی کردند اما هنوز مدیری حاضر نشده به آن‌ها اعتماد کند. این موضوع وقتی بیشتر جلوه می‌کند که برخی فاصله خداحافظی‌شان با دنیای بازیگری تا سرمربی شدن‌شان کمتر از یک‌سال طول می‌کشد و گاهی حتی با سمت بازیکن‌- مربی به سرمربی‌گری می‌رسند.
نظرات کاربران
کد امنیتی