اين‌ها‌ «ترين» شده‌اند!
زماني براي شورش ذهني پيرامون اسطوره‌ها

اين‌ها‌ «ترين» شده‌اند!

نویسنده :

حتما روايت کردن تمام رکوردهاي جام جهاني نه در دو صفحه از يک روزنامه که در چندين جلد کتاب هم امکان پذير نيست. خصوصا آن که بدانيم جام جهاني اساسا آن وقت به پربيننده‌ترين رويداد ورزشي جهان بدل شد که حواشي از متن افزون‌تر شده و مورد اقبال ميلياردها بيننده قرار گرفته است. جورواجيم هم که اصولا توي کار آدم‌هاي عجيب و ثبت رکوردها و ترين‌هاست. موضوع اين هفته «ترين» هاي جام جهاني است.‌ترين‌هايي که نوستالوژي‌هاي ما را زنده مي‌کنند، اين همه نوستالوژي نسل ماست. مارادونا هم قهرمان بود هم ضد قهرمان، دکتر سوکراتس پنالتي‌اش را بدون دور خيز (مثل هميشه) اين بار در حساس‌ترين زمان ممکن به آسمان کوبيد. زيکو، ميشل پلاتيني و رومنيگه همه کساني بودند که خاطرات دوران فوتبال دوستي ما را شکل مي دادند. به اين پرونده به شکل يک نوستالوژي نگاه کنيد. اطلاعاتي که قرار است ذهن سيال شما را در ادوار جام جهاني به حرکت در آورد. البته ما براي اين‌که حوصله نداشتيم تا پايان اين جام صبر کنيم کلا بي‌خيال آمار جام جهاني 2010 شديم تا بتوانيم در همين کوران جام در خدمت شما باشيم.

اين آقايان خاص‌ترين
هميشه مي‌توان کاري را طوري انجام داد که نام انجام دهنده آن در تاريخ بماند، اگر مي‌خواهيم اخراج شويم، لگد بزنيم‌، تعويض شويم‌، گل بد بخوريم‌، يا اصلا گل نخوريم، طوري باشيم که نام‌مان در تاريخ ماندگار شود. دوستي داشتم که مي‌گفت سعي کن خاص باشي! حال آقايان و خانوم‌ها، آقاي خاص لقب مورينو نيست‌، هر کدام از اين آقايان به نحوي خاص شده‌اند و نامشان را در تاريخ نگاشته‌اند. متفاوت بودن هنر تمام اين آقايان خاص است که توانستند نام‌شان را به نحوي در تاريخ جام جهاني ثبت کنند.

بچه‌گانه‌ترين حرکت
قطعا متعلق به ديويد بکام در جام جهاني 1998 در ديدار با آرژانتين بود انگليس يک بر صفر بازي را با گل مايکل اوون پيش بود در يک صحنه بکام روي زمين افتاده بود و ديگو سيمونه در حال حرکت بود بکام آرام به ساق او زد سيمونه خود را به سوي زمين اغراق آميز پرتاب کرد، بکام اخراج شد و انگليس بازي را در يک هشتم نهايي واگذار کرد.

استثنايي‌ترين فرود
بنامين ماستيک بازيکن کامرون در جام جهاني 1990 يک خطاي فراموش نشدني و سخت مرتکب شد،که هيچ‌گاه از يادها نخواهد رفت، او که براي زدن ضربه سر به هوا پريده بود با پا روي گردن کلوديو کانيگياي آرژانتيني فرود آمد و او را به عمد راهي بيمارستان کرد، کامرون که قبل از ماستيک هم يک اخراجي ديگر داشت، اين بازي را يک بر صفر برد.

کونگ فويي‌ترين لگد
معروف‌ترين لگد جام جهاني به لگد کونگ‌فويي معروف شد در جام جهاني 1962 بود که ايتاليا و شيلي در مرحله گروهي با هم روبه رو شدند. در يک صحنه ماريو ديويد ايتاليايي يک لگد به گردن فانچز شيليايي زد. ديويد با اين حرکت اخراج شد و شيلي بعد از اين اتفاق بازي را دو بر صفر برد. ايتاليا در اين دوره از گروهش هم بالا نيامد. البته لگد حسين کعبي به فيگو هم خيلي خاص بود چون تا آخر جام رد ماجرا روي صورت کاپيتان پرتغال مانده بود.

مهلک‌ترين اشتباه دروازه باني
نويسنده معروف برزيلي، نلسون رودريگز، در اين مورد مي‌نويسد: اين يک فاجعه بود. شکست در مقابل اروگوئه در فينال جام جهاني 1950 غير قابل باور بود. اين شکست، هيروشيماي ما بود، برزيل در بازي مقابل اروگوئه، تنها به يک تساوي نياز داشت تا به صورت گروهي قهرمان شود. اما فاجعه زماني رقم خورد که اروگوئه در دقيقه 79 تساوي را با پيروزي عوض کرد. آلسيدس خيخيا روي اشتباه فاجعه بار باربوسا، گل دوم را وارد دروازه برزيل کرد.

سريع‌ترين اخراج
خوزه باتيستا بازيکن تيم ملي فوتبال اروگوئه نيز پس از اخراج در ثانيه 56 ديدار با اسکاتلند در جام جهاني 1986 مکزيک، رکورد سريع‌ترين اخراج را به نام خود ثبت کرده است.

معروف‌ترين علامت پيروزي
متعلق به کافو در فينال جام جهاني 2002 بود هنگامي که تير اول را هنگام کرنر گرفته بود، دستش به علامت پيروزي بالا بود، مچ دست او به نماد پيروزي برزيل در آن جام تبديل شد و بسياري از مجلات علامت پيروزي کافو را به عنوان جلد مجله خود انتخاب کردند.کافو، دفاع راست به يادماندني برزيل 3 دوره پياپي فينال را تجربه کرده و از اين حيث هم رکورددار است.

سريع‌ترين گل زن
اما سريع‌ترين گل تاريخ جام جهاني متعلق به هاکان شوکور (ترکيه) ثانيه 11 بازي ترکيه - تونس در جام جهاني 2002 است.جام جهاني 2002 به ياد ماندني‌ترين جام جهاني براي ترک‌ها بود.

در جام 1982 به عنوان ذخيره به زمين رفت يک لگد به باتيستا زد و اخراج شد! در جام جهاني 1986 با دست تکليف جزاير فالکلند را روشن کرد و قهرمان شد! جنجال با او زاده شد و هيچ‌گاه دست از سر او بر نمي دارد! کسي که هرگز قابل پيش بيني نيست و وعده داده که اگر با آرژانتين قهرمان آفريقاي جنوبي شود جامه خواهد دريد،کساني که او را مي‌شناسند بايد با چشمان بسته در ميدان اصلي بوينس آيرس تردد کنند چون او واقعا اين کار را مي‌کند! جام جهاني شاهد بازگشت اسطوره است بازگشتي به سبک ديگو آرماندو مارادونا!

به‌يادماندني‌ترين خداحافظي
سر زيدان و صورت ماتراتزي به، به‌يادماندني‌ترين خداحافظي تبديل شد. زيدان ماتراتزي را از پيش رو برداشت و ماتراتزي پيراهنش را کشيد تا او را کنترل کند. زيدان هم در جواب اين حرکت ماتراتزي به او گفته بود اگر پيراهنش را مي‌خواهد بايد تا آخر بازي صبر کند! ماتراتزي هم به زيدان از آن حرف‌هاي بد و ناموسي زده بود، زيدان اخراج مي‌شود و فرانسه آن فينال باور نکردني را از دست مي‌دهد.

بهترين گلزنان تاريخ جام جهاني
رونالدو (برزيل) 15 گل در جام هاي 1998، 2002، 2006،گرد مولر (آلمان) 14 گل در جام هاي 1970، 1974، ژوس فونتن (فرانسه) 13 گل در جام 1958 (يک رکورد به واسطه بيشترين گل زده فقط در يک جام جهاني)، گل‌هاي فونتن در تاريخ بازي‌هاي جام جهاني رکورد خواهد ماند رکوردي که احتمالا دست نيافتني خواهد شد.

بهترين گلزن در يک بازي
بهترين گلزنان در يک بازي شامل اولگ سالنکو از روسيه مي‌شود که در بازي مقابل کامرون در مرحله مقدماتي جام 1994، 5 گل از 6‌ گل تيمش را به ثمر رساند، اوزه بيو از پرتغال (جام 1966) و اميليو بوتراگوئنو از اسپانيا (جام 1986) نيز هر کدام با 4 گل زده در يک مسابقه در رده دوم قرار دارند.

مسن‌ترين هت‌تريک کننده جام جهاني
توره کلر سوئدي مسن‌ترين بازيکني است که در جريان مسابقات فوتبال جام جهاني موفق به هت‌تريک شده است. سايت فيفا به هت‌تريک اين مهاجم در 33 سالگي و در جريان برتري هشت بر صفر تيم سوئد مقابل کوبا در رقابت هاي 1938 فرانسه اشاره کرده است.

بيشترين حضور يک بازيکن
او در جام جهاني 1986 نيز حضور داشت و به همراه آلمان غربي به فينال رسيد. گل او در اين مسابقات مراکش را در دور دوم حذف کرد. درخشش فوق‌العاده او در جام جهاني 90، آرژانتين و مارادونا را مات و آلمان غربي با رهبري او جام را فتح کرد. ماتيوس کاپيتاني آلمان را در جام جهاني 1994 نيز بر عهده داشت. اين بازيکن در مجموع در 5 جام جهاني شرکت و رکورد 25 مسابقه را در جام جهاني براي خود ثبت کرد. کاپيتان و هافبک بزرگ آلمان‌ها با سابقه 150 مسابقه ملي و 23 گل، اندکي پس از عملکرد ضعيف آلمان در مسابقات يورو 2000 با فوتبال خداحافظي کرد. لوتار ماتيوس تا 39 سالگي بازي مي‌کرد.

مسن‌ترين گلزن
جام 90 ايتاليا دوران اوج «روژه ميلا» 38 ساله بود زيرا پس از اين که از فوتبال ملي کناره‌گيري کرده بود بار ديگر به اردوي کامرون بازگشت و با بازي‌هاي خوب خود اين تيم را تا مرحله يک چهارم نهايي جام پيش برد ميلا با گلزني در برابر روماني در سن 38 سالگي مسن ترين گلزن تاريخ جام جهاني لقب گرفت (او رکورد خود را در جام جهاني 1994 بهبود بخشيد)او در 38 سالگي تاثير به سزايي در جام جهاني 1990 ايتاليا داشت و با جشن مخصوص خود پس از گلزني در مسابقات، توجه همه را جلب کرد. البته يحيي گل‌محمدي هم جزو 10بازيکن مسني است که در جام جهاني گلزني کرده‌اند. يحيي در سال 2006 با 36 سال سن دروازه مکزيک را با کرنر مهدوي‌کيا باز کرد.

جوان‌ترين بازيکنان
ادو (برزيل) با 16سال و 11 ماه و 6 روز در جام جهاني 1966 در بازي برزيل-بلغارستان که برزيل بازي را 2 بر صفر برد. نورمن وايت سايد (ايرلند شمالي) 17سال و يک ماه و 10 روز در جام جهاني1982 در بازي ايرلند يوگسلاوي که بازي صفر بر صفر به اتمام رسيد. ايگنانسي کووالچک (فرانسه) 17سال و يک ماه و 22 روز در جام جهاني 1938 در بازي فرانسه-بلژيک که فرانسه بازي را 3 بر 1 برد. تئوو الکوت (انگليس) 17سال و 2 ماه و 25 روز در جام جهاني 2006 در بازي انگليس-پاراگوئه که انگليس بازي را يک بر صفر برد.

بيشترين دقايق بسته ماندن دروازه*
تمام نوستالوژي‌هاي ما در دهه 90 به دروازه باني والتر زنگا (ايتاليا) باز مي‌گردد او 518 دقيقه در جام 1990 گلي نخورد، پس از او‌، 500 دقيقه پيتر شيلتون (انگليس) در جام‌هاي 1986-1982 دروازه‌اش را بسته نگه داشت.475 دقيقه سپ ماير (آلمان) در جام‌هاي 1978-1974 گلي نخورد تا در ميان اساطير دروازه باني آلمان او اسطوره گل نخوردن باشد.

پله با‌ سن 17 سال و 239 روز در بازي برزيل - ولز در جام 1958 جوان‌ترين گلزن ادوار جام جهاني است وي يکي از بزرگ‌ترين بازيکنان تاريخ فوتبال به شمار مي‌رود که در سومين بازي برزيل در جام 1958 براي اولين بار به ميدان رفت. برزيل در دو بازي قبلي خود اتريش را 3 بر صفر شکست داده و مقابل انگليس به تساوي بدون گل دست يافته بود. اين تيم در سومين ديدار خود مي‌بايست مقابل شوروي سابق به ميدان مي‌رفت و در نهايت با دو گل «واوا» اين تيم را 2 بر 0 مغلوب کرد. اما درخشش پله از بازي مقابل ولز در دور حذفي شروع شد که اولين گل جام جهاني خود را به ثمر رساند و برزيل را 1 بر 0 راهي نيمه‌نهايي کرد. مايکل اوون هم در 18سالگي دروازه کارلوس روآ دروازه‌بان آرژانتين را در جام جهاني 1998 فرانسه باز کرد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧