هفته‌هاي سرگرم ‌کننده سينما
مروري بر وضعيت سينماي جهان در روزهايي که سرشار از آثار سرگرم‌کننده و پرمخاطب است

هفته‌هاي سرگرم ‌کننده سينما

نویسنده :

علي نيک‌فرجام

هفته‌هاي اخير را مي‌توان هفته‌هايي پر از سرگرمي براي سينماي جهان دانست، از اکران فيلم سينمايي «مرد آهني‌2» و «شاهزاده پارسي» گرفته تا همين آخري يعني فيلم سينما «آخرين بادافزار» که فردا جمعه دوم جولاي به اکران سينماهاي جهان در مي‌آيد. اصولا فصل تابستان بهترين فرصت براي اکران چنين آثار پول‌سازي است هاليوود اين موضوع را خوب مي‌داند که مي‌تواند حتي هم‌زمان با بازي‌هاي جام جهاني هم از اين موتور پول‌ساز سينما استفاده کند. بنابراين بهتر است فعلا زياد نگران توليد آثار متفکرانه نباشيم و اگر به دنبال چنين سينمايي مي‌گرديم آن را در جاي ديگري جست‌وجو کنيم. در اين هفته‌ها، آثار پرمخاطب فعلي سينما را به چشم تامين‌کننده سرگرمي روزهاي گرم تابستان نگاه کنيم.

«شاهزاده پارسي» پس از 5 هفته اکران
مدت‌ها پيش خبر تهيه اين اثر سينمايي به رسانه‌هاي جهان وارد شد و موجي از اخبار و تحليل‌ها را با خود همراه کرد و بالاخره در سال جاري ميلادي اکران شد و گويا قرار بود خيلي موردتوجه قرار بگيرد. در هر صورت اين فيلم پرهزينه و به‌اصطلاح تاريخي که با جذابيت‌هاي بصري ويژه‌اي همراه شده بود تاکنون توانسته در سطح سينماهاي آمريکا به فروشي برابر 80 ميليون دلار دست پيدا کند که در نوع خودش پيروزي تلقي نمي‌شود. از همه مهم‌تر، اين سئوال بزرگ است که در ذهن بسياري از مردم ايران و جهان ايجاد شده است: «واقعا اين فيلم سينمايي چه ربطي به سرزمين «پرشيا» دارد؟» چنان‌که «راجر ايبرت» منتقد بزرگ سينما در اين باره مي‌نويسد: «داستان فيلم در سرزمين «پرشيا» اتفاق مي‌افتد، جايي که امروزه ايران ناميده مي‌شود. سرزميني با چشم‌اندازهاي عجيب‌وغريب، بيابان‌ها و دره‌هاي عميق، تپه‌ماهورها و کوهستان‌هايي شبيه هيماليا». اين فيلم درباره «دستان» شاهزاده‌اي ايراني است. شاهزاده‌اي ديگر به نام «نظام» معتقد است در عراق سلاح‌هاي کشتار جمعي وجود دارد و بايد به آن حمله کرد؛ اما در حقيقت هدف او تصاحب خنجري جادويي است که به دستان مي‌رسد.

شرک براي هميشه» پس از 6 هفته اکران
همان‌طور که انتظار مي‌رفت، اين غول دوست‌داشتني که از سال 2001 پا به عرصه سينما گذاشت مثل گذشته موفق عمل مي‌کند، البته نه به‌اندازه 3 قسمت پيشين. در اين قصه جديد کمتر به اين غول مهربان پرداخته مي‌شود و شخصيت «شرک» به‌عنوان بخشي نسبتا فرعي از داستان اصلي قرار مي‌گيرد و شخصيت جذاب «گربه چکمه‌پوش» جلوه بيشتري پيدا مي‌کند، البته قصه هنوز اين‌قدر جذاب است که بتواند تنها در سينماهاي آمريکاي شمالي به فروشي برابر 230 ميليون دلار دست پيدا کند.

ما در اين داستان جديد، شرک را در حالي مي‌يابيم که شديدا به ياد روزهاي غول بودنش افتاده و دلش براي اين‌که غولي ترسناک باشد تنگ شده است و در اين ميان، داستان جديدي به‌وجود مي‌آيد. ماجرا از اين قرار است که چند روز پيش از آزادي «فيونا» از برج اژدها، شرک به سراغ شاه و ملکه رفته بوده تا آن‌ها را متقاعد کند که براي رهايي فيونا از خير تاج و تخت بگذرند و در مقابل «رامپلستيسکين» کوتاه بيايند، اتفاقي که با آزادي فيونا توسط شرک، نيفتاد. حالا پس از گذشت ساليان، او دوباره درپي تاج و تخت پادشاه است و در ازاي آن مي‌تواند به شرک کمک کند تا بتواند دوباره يک غول باشد.

آخرين بادافزار» در آستانه اکران
اين فيلم تخيلي‌حماسي که بهره بالايي از جلوه‌هاي ويژه رايانه‌اي مي‌برد به‌وسيله کارگردان جوان و خوش‌سابقه اين روزهاي سينما يعني «ام‌نايت شيامالان» (متولد سال 1970) ساخته شده است. اهالي سينما او را بيشتر به‌خاطر ساخت فيلم‌هاي فراطبيعي و ترسناک‌اش مي‌شناسند و بارها او را با کارگردانان بزرگي چون «استيون اسپيلبرگ» و «آلفرد هيچکاک» مقايسه مي‌کنند.

داستان فيلم از اين قرار است که در گذشته‌هاي دور مردم چهار سرزمين «باد»، «آب»، «آتش» و «خاک» با صلح در کنار يکديگر زندگي مي‌کردند. افراد هرکدام از اين سرزمين‌ها استعدادي مادرزادي در کنترل يکي از عناصر طبيعت داشتند و در ميان هرکدام از اين اقوام، تنها يک نفر اين توانايي را پيدا مي‌کرد که بر هر چهار عنصر تسلط پيدا کند که به او در اصطلاح «آواتار» مي‌گفتند، با مرگ هر آواتار روح او در فرد ديگري از اقوام ظهور مي‌کرد و دوباره متولد مي‌شد، وظيفه آواتار نگهباني از صلح و نجات قبايل از چنگ دشمنان بود تا اين‌که روزي ناپديد شد، قوم آتش در غياب آواتار بر تمام سرزمين‌ها تاخت و يکايک آن‌ها را از پا در آورد. 100 سال گذشت و حالا آواتار که در يک کوه يخ محصور بوده توسط خواهر و برادري از قبيله آب نجات داده مي‌شود و اين تازه آغاز ماجراست.

درخور اشاره است که پيش از اين، داستان اين فيلم به‌صورت يک انيميشن 60 قسمتي توسط کشور ژاپن ساخته شده بود که نسخه دوبله آن نيز در شبکه ويدئويي کشور موجود است.

داستان اسباب‌بازي» پس از يک هفته اکران
اين انيميشن اعجاب‌انگيز را مي‌توان پديده اين روزها ناميد. 15 سال از اکران اولين قسمت و 11 سال از دومين قسمت اين انيميشن جذاب و پرفروش مي‌گذرد و مشاهده مي‌کنيم که هنوز تازگي دارد. در قسمت جديد اين انيميشن داستان از اين قرار است که صاحب اسباب‌بازي‌ها يعني اندي خيلي بزرگ شده است و آماده ورود به دانشگاه است، خوب طبيعي است که اين اسباب‌بازي‌هاي دوست‌داشتني بايد جمع و در جايي انبار بشوند ولي همه‌چيز طبق برنامه پيش نمي‌رود و تصادفا دور انداخته مي‌شوند، يک نفر آشغال جمع‌کن آن‌ها را پيدا مي‌کند و وقتي که چشم باز مي‌کنند در يک مهدکودک، درکنار تعداد زيادي کودک بازيگوش و شيطان هستند و خطرات بسياري آن‌ها را تهديد مي‌کند.

اين انيميشن سينمايي موفق شد تا در اولين هفته نمايش، به فروشي بيش از 110 ميليون دلار دست پيدا کند که نوعي رکورد در فروش محصولات استوديوي «پيکسار» محسوب مي‌شود. البته همان‌طور که مي‌دانيد، تعداد فيلم‌هاي سينمايي با فروش بيش از 100ميليون دلار در هفته اول نمايش به‌زحمت از تعداد انگشتان دست تجاوز مي‌کند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣