ستاره‌هاي ورزشکارسينما

ستاره‌هاي ورزشکارسينما

نویسنده :

در کل ستاره‌ها بهانه‌هاي خوبي هستند براي فتح گيشه و کشاندن مردم به سينما! حالا يک وقتي ستاره‌ مورد نظر ستاره سينماست، يک وقتي هم ستاره ورزش، در مورد معدودي هم ستاره آسمان مثل جنگ ستارگان! حالا که به سراغ روابط متقابل و متکامل سينما و ورزش رفته‌ايم بد نيست نگاهي هم به حضور ستاره‌هاي ورزش در عالم سينما بيندازيم. حضوري که معمولا بسيار ضعيف و غير هنري بوده و فقط بهانه‌هاي تجاري داشته است.

ستاره‌هاي نيمه وقت
* اديسون آرانتس دوناسيمنتو (پله)؛

اولين نمونه از اين افراد که به خاطر مي‌‌آورم، ستاره سال‌‌هاي دور فوتبال برزيل يعني پله است. او در سال 1981 در فيلم «جان هيوستن» به نام «پيروزي» که در ايران به نام «فرار به سوي پيروزي» نيز شناخته شده است در کنار ستارگاني چون سيلوستر استالونه و مايکل کين بازي کرد ولي هرگز بازيگري را جدي نگرفت و به اين عالم وارد نشد.

* مايک تايسون؛

قهرمان ورزش بوکس آمريکا که در زندگي پر فراز و نشيبش 2بار عنوان قهرماني سنگين وزن را به خود اختصاص داده، 3 سال به زندان افتاده و در رينگ، گوش يکي از رقيبان خودش را کنده در فيلم «ترسناک 4» به خاطر اين عملش مورد تمسخر قرار گرفته بود و حالا با حضور در فيلم سينمايي «Hangover» به عالمي جديد يعني بازيگري هم وارد شده است. وي در اين فيلم علاوه بر بازيگري، آواز هم مي‌‌خواند. با اين تفاصيل هرچند در 2‌ فيلم ديگر هم حاضر شده، ولي به نظر نمي‌‌رسد به صورت حرفه‌‌اي وارد عالم سينما شده باشد. حداقل اميدوارم که نشده باشد چون بازي‌‌اش در همين يک فيلم که خيلي افتضاح بود.

* ديه‌گو آرماندو مارادونا؛

او که ديگر نياز به معرفي ندارد. همين قدر بدانيد که او هم در 3‌فيلم سينمايي و 2‌سريال تلويزيوني به صورت مختصر حضور داشته است و در فيلم مستند «مارادونا» ساخته «امير کاستاريکا» هم نقش خودش را بازي مي‌‌کند.

* گري کاسپاروف؛

قهرمان شناخته شده شطرنج جهان که موضوع رقابتش با ابر رايانه معروف منتهي شد به ساخت فيلمي در سال 2003 به نام «پايان بازي: کاسپاروف و ماشين» که کاسپاروف در آن نقش خودش را ايفا مي‌کرد. وي در سال 2007 هم در سريال ملت اينترنتي به ايفاي نقش پرداخت.

* همه بازيکنان رئال مادريد؛

ساخت قسمت دوم فيلم «گل» در سال 2007 باعث شد همه بازيکنان رئال مادريد يک حضور سينمايي را تجربه کنند. از زين‌الدين زيدان گرفته تا روبرتو کارلوس، روبينيو و رونالدو همه و همه در اين فيلم حضور دارند.

از ورزش به سينما
* آرنولد شوارتزنگر؛

يکي از معروف‌ترين اين چهره‌ها در عالم ورزش پرورش اندام، کسي نيست جز آرنولد شوارتزنگر که حتما او را با هنرنمايي‌هايش در فيلم‌هاي نابودگر1، 2 و 3 به خاطر داريد. او که در روستاي کوچکي در اتريش به دنيا آمده و رشد‌و‌نمو يافته بود هرگز فکر نمي‌کرد ورودش به عالم پرورش اندام، معرف او به سينما و سپس سياست باشد. خودش گفته قوي‌ترين حريف خود را ديو درايپر مي‌دانسته که او را در فيلمي با توني کرتيس ديده بود. او از سال 1967 تا 1975 چندين عنوان قهرماني المپيا IFBB، آقاي دنيا AAU و آقاي جهان NABBA را به دست آورد. او از سال 1970 با فيلم هرکول در نيويورک وارد عالم سينما شد و تا سال 2004 در 40 فيلم سينمايي حضور داشت و هنوز هم يکي از محبوب‌ترين بازيگران هاليوود محسوب مي‌شود.

* دوين جانسون ملقب به راک؛

او که در سال 1972 در کاليفرنياي آمريکا متولد شد از کودکي شاهد مبارزات پدرش در رينگ بود. وي بعدها وارد تيم راگبي شد و اولين موفقيت‌هايش را در اين رشته ورزشي کسب کرد، ولي پس از مصدوميت از ناحيه ستون فقرات اين ورزش را کنار گذاشت و به کشتي از نوع کچ روي آورد. در سال 1996 اولين قهرماني خود را کسب کرد و در سال 2000 عنوان قهرمان مردمي را به دست آورد. اولين حضور سينمايي او در فيلم بازگشت موميايي به سال 2001 رقم خورد و از آن پس در بيش از 20 فيلم سينمايي حضور داشته است.

* جت لي؛

او در سال 1963 در پکن چين به دنيا آمد. در 2 سالگي پدر خود را از دست داد و مجبور شد هم‌پاي مادر و خواهر و برادرهايش کار کند. او اوقات بيکاري خود را در باشگاه ووشو پکن مي‌گذراند و به‌قدري سخت تلاش مي‌کرد که در سن 8 سالگي براي تدريس در همان جا انتخاب شد. وي تا قبل از 20 سالگي 5 بار در کشور چين قهرمان شد. اولين حضور سينمايي‌اش در فيلم معبد شائولين در سال 1982 رقم خورد و تا امسال در 41 فيلم مختلف حضور داشته‌است. وي در فيلم جديد خود expendables با آرنولد شوارتزنگر، سيلوستر استالونه و جيسون استاتام هم‌بازي است.

* ژان کلود ون دام؛

ون دام هم از ديگر ورزشکاران حرفه‌اي است که پس از کسب چند عنوان قهرماني در رشته‌هاي رزمي از اروپا به آمريکا آمد تا ستاره سينما شود اما حضور او مانند بازيگراني چون استيون سيگال و چويون فت بيشتر محدود به آثار رزمي نازل بود و به جز فيلم‌هايي چون تيم دونفره، سايبرگ و سرباز جهاني اثر قابل توجهي از او شاهد نبوديم. از طرفي ورزشي مثل کشتي کچ که غالبا نمايش و توام با بازي‌هاي ورزشکاران است مدام دارد هنر پيشه تحويل سينما مي‌دهد. اين هم از فوايد ورزشي است که ادا و اطوار و خالي بندي در آن باعث بازيگر شدن چهره‌هايي چون جان سينا، گريت خالي، استون کلد، هالک هوگان و حتي اندر تيکر شده است. اگر کشتي کچ را ورزش محسوب کنيم بي‌شک ورزشي است که به رغم تعداد کم ورزشکاران بيشترين هنرپيشه را به عالم سينما معرفي کرده است.

اريک کانتونا؛

در کشور ما او بيشتر با شمايل فوتبالي‌اش شناخته شده است. بازيکن رويايي تيم منچستريونايتد با آن يقه بالا داده و سبک منحصر به فردش. او که در سال 1966 در ايرلند متولد شد، دوران پر هياهويي را در اولد ترافورد تجربه کرد. از ملقب شدن به عنوان پادشاه از سوي طرفداران منچستر تا محروميت 8 ماهه از حضور در ميادين به سبب کتک زدن يکي از همين هواداران و خداحافظي بي مقدمه‌اش در سال 1997 که به ناگاه اعلام کرد دوست دارد بيشتر به بازيگري و نقاشي بپردازد. اما به رغم خداحافظي از فوتبال زندگي سينمايي او تازه آغاز شده بود و بسيار اميدوارکننده هم به نظر مي‌رسيد. او از سال 1996 تا کنون در 15 فيلم سينمايي حضور داشته است.

* بسکتباليست‌ها؛

از ستاره‌هاي بسکتبال هم که در سينما حضور داشته‌اند مي‌توان به شکيل اونيل با بازي در «فيلم وحشتناک 4» و مايکل جردن (که در يک انيميشن حضور داشت) اشاره کرد!

اما ورزشکاران وطني
* عزيز اصلي منش؛

او در سال 1321 در تبريز متولد شد و مثل تمام جوانان ايراني به فوتبال علاقه خاصي داشت. وي فوتبال حرفه‌‌‌اي را از باشگاه دارايي آغاز کرد و سپس به پرسپوليس پيوست و از طريق اين باشگاه موفق شد به تيم ملي ايران راه پيدا کند و دروازه‌‌‌بان اول ايران در بازي‌‌‌هاي آسيايي 1966 باشد. وي ورودش را به عالم سينما اين‌‌‌گونه توصيف مي‌‌‌کند: «اغلب هنرپيشگان، کارگردانان و دوبلورهاي آن دوره به فوتبال علاقه داشتند و به تماشاي بازي ما مي‌‌‌آمدند. در آن زمان دوبلورها در خانه خود دوره مي‌‌‌گذاشتند واز هنرپيشه‌‌‌ها، خواننده‌‌‌ها‌‌‌ فوتباليست‌‌‌ها و... هم دعوت مي‌‌‌کردند. من هم در آن‌جا با آن‌ها آشنا مي‌‌‌شدم. ولي اولين بار مرحوم ساموئل خاچيکيان به من گفت: «عزيز تو چهره و حرکاتت جان مي‌‌‌دهد براي سينما. حرکاتت را در خلال بازي ديدم و خوشم آمد.» به اين طريق او به من پيشنهاد  بازي در فيلم «‌بي عشق هرگز» را کرد. من هم از خدا خواسته از جايي که علاقه داشتم قبول کردم، او هم نامردي نکرد و در اولين فيلم يک رل منفي به من داد». او سپس در فيلم‌‌‌هاي مأمور دوجانبه، خداحافظ تهران، تونل، پلي به سوي بهشت، کشتي نوح و فاتحين صحرا بازي کرد و در اغلب اين فيلم‌‌‌ها هم نقش منفي بازي مي‌‌‌کرد.

* محمدعلي فردين؛

مشهورترين کسي که تا کنون از عالم ورزش کشتي به سينما وارد شده مسلما همين جناب فردين است که در سال 1309 در تهران متولد شد و تا سال 1361 در 65 فيلم بازي کرد. وي علاوه بر بازيگري، 11 فيلم را هم کارگرداني کرد و 5 فيلم‌نامه هم نوشت. عالم تهيه‌‌‌کنندگي سينما را هم تجربه کرد و به‌‌‌طور کلي بيشتر از هر ورزشکار ديگري در عالم سينما غوطه‌ور شد. فردين هنوز هم نمادي از سينماي فيلم‌فارسي و کاباره‌اي است که سال‌ها با آثاري نازل و بدون دغدغه جامعه چون «گنج قارون» هيچ دستاوردي براي هنر و مردم نداشتند.

* حسين ياريار؛

ياريار هم از کشف‌هاي ساموئل خاچيکيان بود که با فيلم‌هايي مثل «مردي در آينه» و «بلوف» در سينماي کشور مشهور شد، بازيکن دهه 50 و60 تيم بانک ملي هر چند در فوتبال زياد مطرح نشد تنها فوتباليستي بود که واقعا هنرپيشه خوبي از کار در آمد. در اين بين ساخت سريال «به سوي افتخار» با حضور داريوش ارجمند بهانه خوبي شد تا چند فوتباليست قديمي مثل مرحوم مجيد سبزي، غلامرضا فتح آبادي و مهدي حيدري عرصه بازيگري را تجربه کنند که در اين بين مهدي حيدري با آن صداي گرفته‌اش هنوز هم با نقش‌هاي منفي در سينما و تلويزيون حضور دارد.

* احمدرضا عابدزاده؛

از نمونه‌‌‌هاي متأخر ورزشکاراني که به بازيگري روي آورده‌‌‌اند مي‌‌‌توان به اين دروازه‌‌‌بان اسطوره‌‌‌اي تيم ملي ايران اشاره کرد که با فيلم ازدواج غيابي ساخته کاظم معصومي به عالم سينما وارد شد. از بين اهالي فوتبال جواد زرينچه، علي پروين و عليرضا انصاريان هم حضور سينمايي را تجربه کرده‌‌‌اند که از اين بين انصاريان در سريال‌‌‌هاي تلويزيوني هم چهره نشان داده است. فرزاد مجيدي و محمد برزگر همراه با عليرضا نيکبخت هم در يکي از قسمت‌‌‌هاي زير آسمان شهر حضور داشتند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
شبکیه

غافلگیری عالیجناب به خاطر وارونگی من و شارمین

٩٦/١٠/٢٨
تلگجیم

تلگجیم 521

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

در مذمت تحصیل و در ستایش بی‌سوادی

٩٦/١٠/٢٨
آنتن

قدرت چانه‌زنی جیمیان!

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

عصر پسافیلتر تلگرام

٩٦/١٠/٢٨
پایان نامه

درآمدزایی با سوسمار کچاپ

٩٦/١٠/٢٨
بازیگری سروش

دیالوگی گوید و از صحنه رود

٩٦/١٠/٢٨
چرا لیسانسه‌ها2 بهترین سریال روی آنتن تلویزیون است؟

لبخند کشدار، قهقهه عمیق

٩٦/١٠/٢٨
چهره هفته

هزینه‌ها با کی بود؟

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

خیریت یک سفر

٩٦/١٠/٢٨
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و مهاجرت معکوس

٩٦/١٠/٢٨
شاخ هفته

و چه زیباست عالم دلم

٩٦/١٠/٢٨
جارچی

جارچی 521

٩٦/١٠/٢٨
ساختنیجات

تابلو بسازید در حد بوندس لیگا‌!

٩٦/١٠/٢٨
مینی

مینی 521

٩٦/١٠/٢٨
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

تو همان ناب‌ترین جاذبه دنیایی

٩٦/١٠/٢٨
ذهن زیبا

ذهن زیبا 521

٩٦/١٠/٢٨
روزنامه نگاری صحت

یک ستون کاملا تکراری

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

سانچی به یک ماموریت طولانی مدت رفته است

٩٦/١٠/٢٨

سروش کتاب باز

٩٦/١٠/٢٨