برترين فيلم‌هاي داستاني‌ ورزشي تاريخ سينما

برترين فيلم‌هاي داستاني‌ ورزشي تاريخ سينما

نویسنده :

تعدد فيلم‌هاي سينمايي‌ که داستان آن‌ها پيرامون زندگي يک ستاره ورزشي مي‌گردد و يا در مورد يک شاخه از ورزش ساخته مي‌شود باعث پديد آمدن ژانر جديدي در سينما شده است که به «ژانر ورزشي» مشهور است. در اين ميان تعدادي از اين فيلم‌ها مانند «گاو خشمگين» اثر «مارتين اسکورسيزي» و «راکي» اثر «جان جي اويلدسون» به‌خاطر جذابيت‌هاي هنري و استقبال مخاطبان، همواره در صدر فهرست‌هاي مختلف برترين فيلم‌هاي ورزشي تاريخ سينما جا خوش کرده‌اند. البته اگر کمي دقيق‌تر نگاه کنيم و به‌دنبال برترين فيلم‌هاي سينما با موضوع فوتبال بگرديم، اين فيلم سينمايي «فرار به‌سوي پيروزي» به کارگرداني «جان هيوستون» است که خودنمايي مي‌کند.

گاو خشمگين» 1980
در هنر فيلم‌سازي کسي مانند «مارتين اسکورسيزي» جاي هيچ شک و شبهه‌اي نيست، او وارد هر ژانري از سينما که مي‌شود يک اثر به‌يادماندني از خود بر جا مي‌گذارد و معمولا چند اثر او در هر فهرستي که درباره برترين‌هاي تاريخ سينما ارائه مي‌شود حضور دارند و «گاو خشمگين» يکي از آثار اوست که معمولا به‌عنوان برترين فيلم ورزشي تاريخ سينما انتخاب مي‌شود. يک فيلم تلخ با فيلم‌برداري سياه‌وسفيد که درباره زندگي پرفراز و نشيب مشتزني به‌نام «جک لامونتا» ساخته شده است و در طول داستان سعي مي‌کند به لايه‌هاي دروني شخصيت وي و افکاري که ذهن و جسم او را تسخير کرده است بپردازد. بازي در اين اثر حماسي اسکورسيزي آن‌قدر براي «رابرت دنيرو» اهميت پيدا کرد که او تصميم گرفت براي بازي بهتر در نقش يک مشتزن، وزن خود را حدود ۳۰ کيلوگرم اضافه کند. «گاو خشمگين» موفق شد تا در مراسم اسکار سال 1980 برنده دو جايزه اسکار شامل بهترين بازيگر نقش اول مرد و بهترين تدوين و در 6 رشته ديگر هم نامزد بشود.

«فرار به‌سوي پيروزي» 1981
کمتر کسي است که فيلم «فرار به سوي پيروزي» اثر «جان هيوستون» را نديده باشد. يک فيلم ورزشي در رابطه با ورزش فوتبال از کارگرداني افسانه‌اي که فيلم‌هاي مشهوري چون «گنجينه‌هاي سيرامادره» و «شاهين مالت» را در پرونده دارد. اما جالب‌ترين نکته در اين فيلم، همبازي شدن فوتباليست افسانه‌اي تمام دوره‌ها يعني «پله» با «سيلوستر استالونه»، «مايکل کين» و «ماکس فون‌سيدو» است. «فراربه سوي پيروزي» را مي‌توان به جرأت مطرح‌ترين فيلم فوتبالي تاريخ سينما ناميد. اين فيلم داستان گروهي از سربازان زنداني جنگ جهاني دوم را روايت مي‌کند که تصميم مي‌گيرند با نگهبانان آلماني زندان دريک مسابقه فوتبال به مبارزه بپردازند، آن‌ها در حالي که اين مسابقه را بهترين فرصت براي فرار از زندان مي‌‌بينند، در نهايت ترجيح مي‌‌دهند که بازي را به پايان برسانند. بدون شک نقطه اوج فيلم صحنه‌اي است که پله با دنده‌هاي شکسته به بازي ادامه مي‌دهد و موفق به زدن يک گل به‌صورت برگردان مي‌شود.

«المپيک در بازداشتگاه»
اين فيلم داستاني، به‌طور خاص به بازي‌هاي المپيک اشاره داشت ولي المپيکي از نوع ديگر. در اين فيلم که داستان آن در دوران جنگ جهاني دوم مي‌گذرد، تعدادي از زندانيان لهستاني تصميم مي‌گيرند به همراه ساير زندانيان و با امکانات محدودي که در اختيار دارند، نمونه‌اي از بازي‌هاي المپيک را در بازداشتگاهشان برگزار کنند. سعي آن‌ها بر اين است که تا حد ممکن، بازي‌ها را دور از چشم افسران نازي برگزار کنند و همين ماجراجويي‌ها در کنار جذابيت‌هايي که مسابقات برگزار شده در بازداشتگاه براي تماشاگر ايجاد مي‌کند، فيلم «المپيک در بازداشتگاه» را به يکي از آثار مهم ورزشي در تاريخ سينما بدل کرده است.

«راکي» 1976
چندي پيش يک پايگاه معتبر اينترنتي طي يک نظرسنجي همگاني، فيلم «راکي» را به‌عنوان بهترين فيلم ورزشي تاريخ سينما برگزيد. اين درحالي بود که در سال 1976 کسي فکر نمي‌کرد، يک بازيگر دسته‌چندم به‌نام «سيلوستر استالونه» موفق به نوشتن فيلم‌نامه‌اي بشود که پس از ساخته شدن به‌وسيله «جان جي اويلدسون» بتواند به‌عنوان نماد يکي از برترين فيلم‌هاي ورزشي تاريخ سينما مطرح شود. اين فيلم درباره زندگي يک مشتزن رده‌پايين محلي به‌نام «راکي بالبوا» بود که توانست به مقام قهرماني جهان دست پيدا کند. استالونه با بازي در نقش يک فرد گوشه‌گير و کم‌حرف توانست چنان با مخاطب ارتباط برقرار کند که پس از آن، نام «راکي» هرگز از ياد کسي پاک نشد. اين فيلم در همان سال برنده 3 جايزه اسکار از جمله بهترين فيلم، بهترين کارگرداني و بهترين تدوين شد، درحالي که در 7 رشته ديگر هم نامزد اسکار بود.

«مارادونا: دست خدا» 2007
اين فيلم محصول 2007 کشورهاي ايتاليا و آرژانتين به کارگرداني «مارکو ريسي» فيلم‌ساز ايتاليايي است و مقاطع مختلف زندگي خصوصي يکي از مستعدترين بازيکنان تاريخ فوتبال از جمله اعتياد او را دربر مي‌‌گيرد، بازيکني که در 4 دوره جام جهاني بازي کرد و سال 2000 از سوي فيفا به‌عنوان بازيکن قرن انتخاب شد. عنوان اين فيلم اشاره به عبارتي دارد که مارادونا در توضيح گل جنجالي خود به تيم ملي فوتبال انگلستان در مرحله يک‌چهارم نهايي جام جهاني فوتبال سال 1986 مکزيک به کار برد. با اين‌حال «عادل فردوسي‌پور» در اين باره اين‌گونه اظهارنظر مي‌کند: «مارادوناي واقعي در اين فيلم ديده نشد و من شخصا با اين فيلم ارتباط برقرار نکردم و اصلا فيلم خوبي نبود. مارادونا را به خاطر فوتباليست ‌بودنش دوست داريم، اما اين فيلم اصلا فوتبالي نبود. من مارادونا را خيلي دوست دارم و به نظرم بهترين بازيکن فوتبال جهان بوده و هست.»

«زيدان پرتره قرن 21» 2006
بزرگ‌ترين بازيکن جهان فوتبال، واقعي‌ترين چهره‌اش را در زمين نشان مي‌دهد. ۱۷دوربين ۳۵ ميلي‌متري در طول ۹۲ دقيقه بازي «رئال مادريد» فقط روي زيدان متمرکز شده‌اند. اين دوربين‌ها در نقاط مختلف ورزشگاه «سانتياگو برنابئو» تعبيه شده‌اند تا هيچ حرکتي از قلم نيفتد. اين مسابقه روز ۲۳ آوريل ۲۰۰۵ برگزار شد. برخلاف مسابقات فوتبال که تمرکز اصلي دوربين‌ها روي توپ و موقعيت آن است، ۱۷ دوربين کاملا بر يک نفر متمرکز شده‌اند. درواقع زيدان در اين فيلم نمايش نمي‌دهد، او خود خودش است. کارگردانان باهوش اين فيلم‌اند که «زين‌الدين زيدان» واقعي را در زمين فوتبال به تماشاگران نشان مي‌دهند. اين فيلم برخلاف فيلم مارادونا، به زندگي زيدان نمي پردازد، هم‌تيمي‌هاي زيدان درباره او صحبت نمي‌کنند و تصاوير دوربين‌هاي خانگي از 8 سالگي او هم در فيلم استفاده نمي‌شوند. به الجزاير و بيمارستان محل تولد زيدان هم سرک نمي‌کشند و همچنين به منزل پدر و مادرش در پاريس. هيچ گفتار متني روي تصاوير خوانده نمي‌شود و بيننده هيچ چيزي درباره زندگي زيدان نمي‌شنود و نمي‌بيند و فقط زندگي او در 90 دقيقه مسابقه فوتبال نظر مي‌افکند و بس. اين فيلم اوج هنر داريوش خنجي تصويربردار نابغه ايراني است که سال‌ها مقيم فرانسه شده است.

ديگر آثار ورزشي تاريخ سينما
در ادامه اين متن مي‌توان به آثاري چون «هوسيرز» (1986)، که خيلي‌‌ها اين فيلم را بهترين فيلم بسکتبالي تاريخ سينما مي‌دانند، «ترانه برايان» (1971)، فيلمي بسيار تاثيرگذار درباره زندگي يک بازيکن فوتبال که با سرطان مبارزه مي‌‌کند، «ميدان روياها» (1989)، داستان کشاورزي که تحت تاثير صدايي از غيب تصميم مي‌‌گيرد وسط مزرعه ذرت خود يک زمين بيسبال بسازد، «مرد سيندرلايي» (2005)، روايت «ران هوارد» از «جيمز برداک»، مشتزني در دوران رکود اقتصادي که بر اثر فشارهاي اقتصادي به رينگ باز مي‌‌گردد و به پيروزي دست مي‌‌يابد، «دانشجوي سال اول» (1925)، اولين کمدي ورزشي بسيار خوب سينما که در آن «هارولد لويد» نقش يک دانشجوي سال اول دست و پا چلفتي را بازي مي‌کند که با پيوستن به تيم راگبي دانشگاه مي‌‌کوشد محبوب شود و «بيلياردباز» (1961)، که در آن «پل نيومن» به نقش يک بيلياردباز جوان ظاهر مي‌شود که براي مسابقه با سلطان اين ورزش به نيويورک مي‌‌آيد اشاره کرد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧