استراحت در وقت اضافه

استراحت در وقت اضافه

نویسنده :

وجيهه محمدپور

يا حال و حوصله نداريد و ناخوش احواليد و بايد استراحت کنيد يا مثل يک بچه درس خوان 9ماه سرتان توي کتاب و دفتر بوده است و حالا نياز به استراحت داريد يا مثل بچه‌هاي جيم صبح تا شب مثل کوزت سر کار هستيد و خسته شده‌ايد و لازم است استراحت کنيد و يا الان کنکوري هستيد و بين اين همه کتاب قاطي کرده‌ايد و اگر استراحت نکنيد همه زحمات‌تان مي‌رود روي هوا! و يا... خلاصه استراحت جزو جدا ناپذير زندگي من و شماست و خيلي وقت‌ها که از همه چيز يعني از کار و درس و زندگي خسته مي‌شويم و ديگر توان و حوصله خودمان را هم نداريم و يا حتي دچار انواع بيماري‌هاي جسمي و روحي مي‌شويم و ملت از دکتر بگير تا خانواده و دوستان‌مان استراحت را برايمان تجويز مي‌کنند، اما خيلي وقت‌ها خيلي‌هايمان ياد نداريم درست استراحت کنيم براي همين مي‌گوييم استراحت هم فايده نداشت؟! توي اين تابستاني خيلي‌ها به دنبال همين کلمه 7 حرفي هستند و دل‌شان مي‌خواهد درست و حسابي بزنند توي خط استراحت تا حسابي حالش را ببرند!

بدون استراحت هرگز!
خستگي، افسردگي، بيماري‌هاي جسمي و روحي معمولا دليل اصلي ما آدم‌هاست که به دنبال يک استراحت توپ هستيم. براي همين به حساب خودمان خيلي کارها انجام مي‌دهيم تا مثلا استراحت کنيم که خيلي‌هايش يا اشتباه است و يا استراحت به حساب نمي‌آيد! راستش دلايل اصلي ما براي استراحت کردن، رفع خستگي جسمي و روحي است براي همين همه کارهايي که بتوانند خستگي ما را کم کنند و به ما انرژي بدهند استراحت به حساب مي‌آيند. استراحت زماني اتفاق مي‌افتد که ما بعد از آن انرژي بگيريم، آرامش پيدا کنيم و روح و جسم‌مان پر نشاط شود. چون معمولا ما آدم‌ها هيچ کارمان به آدميزاد نمي‌خورد و تعادل هم سرمان نمي‌شود براي همين وقتي جو کار يا درس مي‌گيردمان ديگر ول کن ماجرا نيستيم مثلا تا تمام کتاب فيزيک را 25 بار نخوانيم يا تمام کارهاي‌مان را انجام ندهيم خودمان را از هر نوع استراحتي محروم مي‌کنيم و بعد مي‌بينيم يکهو 35 روز است که نه از اتاق‌مان آمده‌ايم بيرون و نه خودمان را توي آيينه ديده‌ايم و تازه وقتي فاتحه جسم و روح‌مان را خوانديم به چه کنم چه کنم مي‌افتيم! اصلا زندگي بدون استراحت کلي براي‌مان آسيب و ضرر هديه مي‌آورد تازه؛ خيلي از آن‌هايي که زيادي سرشان توي کار و درس است بعد از مدتي دچار خستگي مفرط مي‌شوند که هم افسرده‌شان مي‌کند هم بازدهي کاري آن‌ها را کاهش مي‌دهد تازه درس خواندن پشت سر هم کارايي حافظه را هم کاهش مي‌دهد و تلاش‌هاي‌تان را مي‌برد هوا. به همه اين‌ها، انواع و اقسام بيماري‌هاي جسمي را مثل کمردرد و سردرد و مفصل درد و... هم اضافه کنيد که کلا از زندگي ساقط‌تان مي‌کند.

چگونه مثل بچه آدم استراحت کنيم؟!
استراحت با مرخصي
يادتان باشد شما آدميد! (به جان خودم اگر دروغ بگويم) ماشين و روبات و آدم فضايي نيستيد که دائم و بدون کمترين استراحتي بتوانيد زندگي کنيد پس اين حق را به خودتان بدهيد و به فکر و جسم و روح و روان‌تان مرخصي بدهيد اولين قدم براي اين که بتوانيد استراحت کنيد اين است که به خودتان حق استراحت بدهيد و آن را قسمتي از زندگي بدانيد. آن وقت است که مي‌توانيد جايي توي زندگي‌تان برايش باز کنيد اگر شما «حسين رضازاده» هم باشيد و خيلي قوي به حساب بياييد اگر دست اينشتين را هم از نظر فکري از پشت بسته باشيد؛ بازهم نياز به استراحت داريد و نمي‌شود از خير آن بگذريد چون يک روزي کم مي‌آوريد حسابي!

استراحت به شرط خيالي راحت
فراموش نکنيد که تنها جسم، نياز به استراحت ندارد بلکه فکر و ذهن و روان طفلکي‌تان هم خسته مي‌شوند و به تجديد قوا نياز دارند. وقتي مي‌توانيد بگوييد استراحت کرده‌ام که فکر و ذهن‌تان را از همه دل نگراني‌ها و مشغله‌هاي زندگي خالي کنيد براي استراحت بايد آرامش داشته باشيد و هي جوش کار و درس و زندگي را نخوريد براي اين که بي‌خيال شويد و بهتر استراحت کنيد کارهاي‌تان را به ديگران واگذار کنيد به اطرافيان‌تان اعتماد کنيد و مسئوليت‌هاي خود را بين آن‌ها تقسيم کنيد ياد بگيريد به ديگران بگوييد نه. هر چه مسئوليت‌هاي‌تان بيشتر باشد دغدغه‌هاي‌تان هم بيشتر مي‌شود بنابراين نمي‌توانيد وقت استراحت پيدا کنيد و موقع استراحت خيال آسوده‌اي داشته باشيد. اصلا رفع خستگي و آرامش بدون استراحت جسم و فکر و روان استراحت نيست.

استراحت کوتاه مدت اما مداوم
هي با خودتان نگوييد کنکور که تمام شود راحت چند ماه استراحت مي‌کنم يا اين پروژه کاري را که تحويل دادم يک هفته استراحت مي‌کنم و بعد 6 ماه شب و روز درس بخوانيد و درس بخوانيد. يا دو ماه بدون وقفه کار کنيد! با اجازه‌تان اين استراحت به درد هيچ موجودي نمي‌خورد چه رسد به شما که آدم هستيد چون نه به جسم و روان‌تان کمک مي‌کند نه مي‌تواند موفقيت‌تان را تضمين کند پس وقتي داريد برنامه‌ريزي مي‌کنيد فراموش نکنيد که بهترين روش استراحت که واقعا به انرژي دادن شما کمک مي‌کند و به شما آرامش مي‌دهد اين است که در بين کار و درس هر دو ساعت يک بار به مدت 15 دقيقه به خودتان استراحت بدهيد. چون دانشمندان مي‌گويند بهترين روش استراحت که خستگي جسمي و روحي‌تان را برطرف مي‌کند استراحت کوتاه مدت و ممتد بين روز است.

استراحت بدون مزاحم
وقتي مثلا خسته هستيد و فکر مي‌کنيد لازم است استراحت کنيد جان ما درست استراحت کنيد اين که بخوابيد و صداي موسيقي‌تان تمام اتاق را پر کرده باشد يا رو به روي تلويزيون دراز کشيده‌ايد که مثلا داريد استراحت مي‌کنيد اما هم تلويزيون نگاه مي‌کنيد و هم روزنامه مي‌خوانيد يا مثلا موقع درس خواندن، داريد استراحت مي‌کنيد و چشم‌تان را بسته‌ايد اما داريد فرمول‌هاي رياضي را مرور مي‌کنيد و... راستش به اين نمي‌گويند استراحت چون فکر و ذهن‌تان مشغول است که خودش کلي در خستگي و به هم ريختگي آدم‌ها نقش دارد. وقتي مي‌خواهيد استراحت کنيد کلا همه وجودتان بايد در حال استراحت باشد نه اين که فقط جسم‌تان.

استراحت يعني چه؟
خوابيدن، دراز کشيدن، خنديدن، سر کار نرفتن، نشستن و... مي‌توانند انواع و اقسام استراحت باشند اما اکثر ما آدم‌ها فکر مي‌کنيم خوابيدن استراحت است و تا يک وقتي پيدا مي‌کنيم و قرار است استراحت کنيم مي‌خوابيم اما راستش استراحت تنها خوابيدن نيست بخشي از استراحت است. براي اين که استراحت واقعي کنيد بهتر است چشمان‌تان را ببنديد به چيزي فکر نکنيد اندام‌تان را شل کنيد و... يعني وقتي است که بين کار و درس مي‌خواهيد تجديد قوا کنيد اما به طور معمولي استراحت کردن دور کردن استرس‌ها و اضطراب‌هاي مختلف از خودمان است هر کاري که به شما آرامش مي‌دهد و خستگي را از شما دور مي‌کند به غير از کارهايي که فکرتان را خسته مي‌کند مثل تلويزيون ديدن يا کتاب خواندن که مي‌توانند اوقات فراغت‌تان را پر ‌کنند اما خستگي‌تان را دور و انرژي‌تان را زياد نمي‌کنند.

نظرات کاربران
کد امنیتی