سينما آينده

سينما آينده

نویسنده :

علي نيک‌فرجام

در قاب جادويي اين شماره، نگاهي داريم به پروژه‌هايي که در ماه‌هاي آينده راهي سينماهاي جهان خواهد شد. با مرور اين اخبار بايد منتظر پخش آثاري از بزرگ‌ترين‌هاي سينماي جهان باشيم و ببينيم که «آل پاچينو»، «جک بلک» و «وودي آلن» براي ما چه چيزهايي تدارک ديده‌اند؟ در اين ميان و از همه مهم‌تر، مي‌توان به پروژه تبديل کتاب «پيامبر» جبران خليل جبران به يک انيميشن سه‌بعدي اشاره کرد.

سفر دوباره گاليور به لي‌لي‌پوت
اقتباس جديدي از داستان افسانه‌اي و محبوب «جاناتان سوئيفت» يعني «سفرهاي گاليور» که در گذشته بارها و بارها درقالب‌هاي مختلفي از جمله فيلم، کارتون و... ساخته شده است، به‌زودي راهي سالن‌هاي سينما مي‌شود. در اين ساخته سينمايي جديد، ايفاي نقش گاليور بر عهده «جک بلک» مي‌باشد که پيش از اين در فيلم‌هاي «مريخ حمله مي‌‌کند»، «شغال»، «دشمن حکومت»، «هاي فاي»، «هال کم‌‌مايه»، «مدرسه راک» و «کينگ کنگ» به ايفاي نقش پرداخته بود. درخور اشاره است، رمان سوئيفت که سال 1726 منتشر شد تاکنون دستمايه چند فيلم سينمايي و تلويزيوني بوده که از نمونه‌‌هاي آن مي‌توان به فيلم انيميشن «سفرهاي گاليور» توليد سال 1939 و مجموعه 4 قسمتي تلويزيوني محصول سال 1996 با بازي «تد دانسن» و «مري استينبرگن» اشاره کرد. «سفرهاي گاليور» جديد را «راب لترمن» کارگرداني مي‌‌کند که انيميشن‌هاي موفق «هيولاها در برابر بيگانگان» و «حکايت کوسه» را در پرونده خود دارد در انيميشن «حکايت کوسه» بزرگاني چون «مارتين اسکورسيزي»، «ويل اسميت» و «رابرت دنيرو» به صداپيشگي پرداخته بودند.

آل پاچينو» دکتر مرگ مي‌شود

آل پاچينو در فيلمي تلويزيوني محصول شبکه HBO نقش دکتر «که‌ورکيان»، معروف به دکتر مرگ را بازي مي‌‌کند. «که‌ورکيان» اعتراف کرده به بيش از 130 بيمار که مرگشان حتمي بوده کمک کرده به زندگي خود پايان دهند. «که‌ورکيان» بارها دادگاهي و در سال 1999 به جرم قتل محکوم شد و پيش از آزادي در سال 2007، 8 سال را در زندان سپري کرده است. در اين فيلم که «جک را نمي‌شناسيد» نام دارد با دکتري روبه‌رو هستيم که بسيار انسان‌‌تر از اغلب پرستاران و حتي نزديکان بيمار است. پاچينو در اين مورد مي‌‌گويد: «در چشم او انسان‌‌ها بيماراني که بايستي کشته شوند نبودند، بلکه آدم‌‌هايي بودند که او مي‌‌توانست از رنج کشيدن خلاصشان کند». پاچينو مي‌گويد: «او يکي از فعالان بخش اهداي عضو بود. شايد کار او شبيه اتانازي باشد اما در پس همه اعمال او انرژي مثبتي براي کمک به مردم وجود داشته است». اين سومين همکاري «پاچينو» و «بري لوينسن» کارگردان «جک را نمي‌شناسيد» است. اين دو پيش‌تر در سال 1997 در فيلم «دني براسکو» با هم همکاري کردند و سال 1979 فيلم‌نامه «و عدالت براي همه» را با هم نوشتند. پاچينو براي ايفاي نقشش از طريق تلفن با «جک که‌ورکيان» 81 ساله صحبت و نوارهاي ويدئويي موجود او را مشاهده کرده است.

انيميشني به‌نام «پيامبر»
اثر مشهور نويسنده نامدار لبناني «جبران خليل جبران» به‌زودي به‌صورت يک انيميشن سه‌بعدي به سالن‌هاي سينما خواهد آمد. انجمن ديجيتال «هانسون» آمريکا با خريد حق اقتباس کتاب «پيامبر» چاپ 1923 تصميم دارد که انيميشني را بر اساس اين اثر با همکاري «کلارک پترسون» و «ران سنکوفسکي» و گروهي ديگر از انيمايتورهاي بين‌المللي تهيه کند. به گزارش ورايتي، هنوز کارگردان اين فيلم انتخاب نشده است اما «کلارک پترسون»، تهيه‌کننده اين اثر که تهيه فيلم‌هايي چون «هيولا» را بر عهده داشته است اعلام کرده است که اين کار از اواخر تابستان وارد مرحله توليد مي‌‌شود و تا پايان سال 2011 آماده اکران خواهد شد. «پيامبر» برجسته‌‌ترين اثر «جبران»،‌ کتابي است مشتمل بر 26 مقاله شعرگونه که در طول دهه 60 ميلادي محبوبيت ويژه‌‌اي نزد جنبش‌‌هاي آمريکايي پيدا کرده بود. «جبران خليل جبران» روز ششم فوريه سال 1883 ميلادي در روستاي بشرا در شمال لبنان متولد شد و دهم آوريل سال 1931 به علت ابتلا به بيماري سل در نيويورک درگذشت.

وودي آلن و عشق به پاريس
«وودي آلن» که هم‌اکنون در اواسط دهه هشتم زندگي‌اش به سر مي‌برد کماکان مي‌تازد و کوچک‌ترين خللي در روند فيلم‌سازي اين کمدي‌ساز متفاوت ديده نمي‌شود. آلن که ترجيح مي‌دهد در سکوت خبري به ساخت آثارش بپردازد، به‌تازگي خط اصلي داستان، نام فيلم و فهرست بازيگران فيلم جديدش را به همه اعلام کرده است. اين کمدي رمانتيک که «نيمه‌شب در پاريس» نام دارد با حضور بازيگراني چون «آدرين برودي»، «اوون ويلسون» و بازيگر زن برنده جايزه اسکار «ماريون کوتيار» ساخته خواهد شد. البته ظاهرا خانم «کارلا بروني» همسر رئيس جمهور فرانسه هم به جمع بازيگران اين اثر پيوسته است. فيلم جديد آلن ماجراي سفر کاري يک خانواده را به پاريس به تصوير مي‌کشد، قرار است اين سفر کاري و ماجراهاي جنبي‌اش، زندگي يک زوج جوان را از اين رو به آن رو بکند. در اين اثر هم به عشق بي‌شائبه يک مرد جوان به شهر پاريس و هم به اين معضل اجتماعي پرداخته مي‌شود که مردم هميشه احساس مي‌کنند ديگران زندگي بهتري از آن‌ها دارند.

نظرات کاربران
کد امنیتی