آسیا در سلطه شرقی ها
درباره قهرمانی کاشیما آنتلرز ژاپن در فینال لیگ قهرمانان و قهرمانی پیاپی تیم‌های کره‌ای و ژاپنی

آسیا در سلطه شرقی ها

نویسنده : مازیار حکاک

علی پروین یک جمله تاریخی دارد که همیشه در مصاحبه‌هایش روی آن تاکید دارد. آن جمله هم به بعد از قهرمانی ایران در بازی‌های آسایی 1990 برمی‌گردد که به غفوری‌فرد رئیس وقت ورزش گفته است: «کره‌ای و ژاپنی ها با جت پیش می‌روند و ما با موتور گازی!». این جمله پروین وقتی بیشتر معنا پیدا می‌کند که بدانیم از اوایل سال 2000 بیشتر قهرمانی‌ها در آسیا سهم شرقی‌ها بوده است. قهرمانی کاشیما هم در لیگ قهرمانان امسال دومین قهرمانی پیاپی تیم‌های ژاپنی در این مسابقات بود و جالب این که از سال 2011 هیچ تیمی از غرب آسیا قهرمان این مسابقات نشده است.

12-4 به نفع جت‌سواران
از سال 2002-2003 مسابقات لیگ قهرمانان آسیا با فرمت جدید آغاز شده است و جالب این که در این 16 دوره تنها 4 قهرمانی سمت غربی‌ها بوده است. تازه 3 قهرمانی هم مربوط به همان 3 سال اول است. در بین تیم‌های غربی الاتحاد عربستان 2 قهرمانی دارد و العین امارات و السد قطر دیگر قهرمانان هستند. اما در شرق کره‌ای‌ها با 5 قهرمانی پیشتاز هستند که در بین تیم‌های‌شان چومبوک موتورز 2 بار قهرمان شده است، بعد از این کشور ژاپنی‌ها 4 بار فاتح این رقابت‌ها شده‌اند که اوراواردز ژاپن 2 بار به این مهم رسیده است و 3 قهرمانی دیگر یکی مربوط وسترن سیدنی استرالیا و 2 قهرمانی سهم گوانگژو چین است. جالب این که در جام ملت‌های آسیا هم از سال 2000 به این طرف 4 قهرمانی سهم شرقی‌ها و یک قهرمانی سهم غربی‌ها بوده است که آن یکی هم سال 2007 توسط عراق به دست آمده است. در این مدت تنها 3 تیم ذوب آهن، سپاهان و پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا و عنوان نایب‌قهر مانی رسیده‌اند تا نامی از ایران در بین قهرمانی‌های دو دهه اخیر فوتبال آسیا نباشد.
غول‌های اقتصادی در کنار فوتبال
صحبت در خصوص امکانات و زیر ساخت ها تکراری شده است اما تیم‌های شرقی با غول‌های اقتصادی جهان پای به عرصه رقابت می‌گذارند. به عنوان مثال همین باشگاه کاشیما آنتلرز رقیب پرسپولیس در فینال یک شرکت سهامی است که ۱۰ درصد سهام‌اش متعلق به پنج شهر کاشیما، ایتاکو، هوکوتا و نامگاتا و کامیسو است اما مالک ۹۰ درصد دیگر سهام کاشیما ۳۹ شرکت محلی‌اند. با این حامی مالی اصلی کاشیما آنتلرز همان موسس باشگاه، یعنی شرکت «نیپون استیل و سومیتومو متال» است که سومین تولیدکننده فولاد جهان به شمار می‌رود. جالب است بدانید کاشیما آنتلرز در فصل اخیر که تقریبا برای‌شان تمام شده است،  بیش از ۱۰ اسپانسر داشت. اسپانسر اصلی باشگاه هم شرکت ساختمانی ژاپنی «لیکسیل» بود که حضور فعالی در اسپانسرشیپ ورزشی دارد. بر اساس آمار منتشرشده توسط خود باشگاه، فصل گذشته درآمد اسپانسرینگ کاشیما حدود ۱۷٫۵ میلیون دلار بوده است. اوضاع در خصوص سایر تیم‌های شرقی به ویژه تیم‌های کره‌ای و چینی هم به همین صورت است و آن‌ها با درآمدزایی بالا جام‌های داخلی و بین‌المللی را درو می‌کنند.
لیگ‌های متفاوت، تقویم منطبق با AFC
حضور اسپانسرها و شرکت‌های بزرگ در شرق آسیا باعث شده لیگ‌های این کشورها در سطحی متفاوت‌تر از غرب برگزار شود و تیم‌ها برای قهرمانی در لیگ خودشان سراغ بازیکنان درجه یک بروند. این سیستم جذب ستاره در شرق متفاوت از غرب است. به طوری که اگر در غرب آسیا و به واسطه پول‌های نفتی ستاره‌های پیر را در اواخر دوران بازی‌شان به خدمت می‌گیرند، در شرق برای ستاره‌ها سن و سال مشخصی را قائل‌اند و در دوران کارایی‌شان آن‌ها را جذب می‌کنند. برای همین است که گاهی حتی برای جذب رونالدو و مسی هم دورخیز می‌کنند. به عنوان مثال در همین تیم کاشیما سرجینیو و سیلوا دو بازیکنی بودند که توانایی بازی در اروپا دارند اما متقاعد به بازی در جی‌لیگ شده‌اند و در نهایت هم تفاوت را با دو گل در فینال آسیا برای تیم ژاپنی رقم زدند یا در دیگر تیم راه یافته به نیمه نهایی لیگ قهرمان آسیا یعنی سوون سامسونگ، دیان دامیانوویچ یک ستاره است که در تیم ملی صربستان بازی می‌کند اما سال‌هاست به بازی در لیگ کره تن داده است. جدای از این موضوع، تقویم لیگ قهرمانان با تقویم لیگ‌های شرقی منطبق است و این کمک بزرگی به تیم‌های شرقی است. مسابقات ACL در دو فصل برای تیم‌های غربی طول می‌کشد که گاهی تیم‌ها ستاره‌های‌شان را در نیمه راه از دست می‌دهند و این موضوع هم در سلطه شرقی‌ها بی‌تاثیر نیست.
نظرات کاربران
کد امنیتی