جنون رکورد زني
جنون رکورد زني

جنون رکورد زني

نویسنده :

«اشتريتا فرمن» با ثبت 32 رکورد، تاکنون بيشترين رکورد را در کتاب «رکوردهاي جهاني گينس» از آن خود کرده است. او در سال 1979 با 27 هزار بار پرش از روي خرک، براي اولين بار وارد رکوردهاي گينس شد و از آن زمان بيش از 100 رکورد ورزشي ثبت شده را در گينس شکسته و در 32 رشته همچنان بي‌رقيب مانده است. اين رکورددار گينس اهل جامائيکاست. اما به راستي چرا برخي جنون گينسي شدن مي‌گيرند؟ پاسخ اين نکته جواب‌هاي ساده‌اي دارد، که «اول بودن» بهتر از «بهترين بودن» است. گينس همين احساس را در انسان بيدار مي‌کند و در مقابل به شهرتي بزرگ دست مي‌يابد. جواب بعدي جالب‌تر است و ا‌ين که گينس غير‌ممکن را ممکن مي‌سازد. يا تا به حال به اين مسئله توجه کرده‌ايد هنگامي که کسي کار غيرممکني را انجام مي‌دهد چه احساس خوبي به همه دست مي‌دهد؟ غيرممکن را ممکن کردن يکي از بزرگ‌ترين لذات بشري است که هر زمان رخ مي‌دهد، نه تنها خود فرد، بلکه همه احساس پيروزي مي‌کنند. اگر داستان سفر به کره ماه ژول‌ورن را خوانده باشيد، در مي‌يابيد که پيش‌گويي اين نويسنده که روزي خواب و خيالي بيش نبود، امروزه به حقيقت پيوسته است؛ زيرا بودند افرادي که در خود اين قابليت را ديده‌اند که به روياهاي او جامه عمل بپوشانند. اگر به فن‌آوري روز توجه کنيد، مي‌بينيد هر زمان که کشف و اختراعي رخ مي‌دهد بلافاصله شرکت‌ها و ساير مؤسسات تحقيقاتي آن را مي‌پذيرند و شروع به استفاده از آن مي‌کنند. در دنياي ورزش هم با اين مسئله مواجه هستيم‌ هر از گاهي مشاهده مي‌شود که رکورد فلان رشته ورزشي شکسته شد و ورزشکاري ديگر که توانايي خود را کشف کرده‌ به پيشرفت‌هايي‌، گاهي هم باورنکردني‌، دست پيدا مي‌کند. ما در زمانه پر هيجاني به سر مي‌بريم. هر روز جادوي اتفاقي جديد را فرا مي‌گيرد. مي‌پرسيد چه کسي اين کار را مي‌کند‌؟ گينس اين گونه به شما جواب مي‌دهد: شما‌، من و همه کساني که از اول بودن لذت مي‌برند.

رکورد نگه داشتن بيشترين قاشق بر روي صورت را جو آليسون (Joe Allison) از ايالت دون (Devon) در بريتانيا در 1 آوريل 2008 با نگه داشتن16 قاشق بر روي صورت خود به دست آورد.

کوچک‌ترين پرنده جهان مرغ پرنده زرين، پر زنبوري يا مرغ مگس‌خوار (Bee Hummingbird)، با نام علمي(Mellisuga helenae) بومي کوبا مي‌باشد.

مرد ۸۰ ساله ترکيه‌اي با ۱۴ سانتي‌متر بيني، صاحب درازترين بيني جهان است!

کوچک‌ترين روزنامه جهان در اندازه 22*32 ميلي‌متر در روز جشن رکوردهاي جهاني گينس در شهر West Horsley در ايالت Surrey در بريتانيا توسط روزنامه first news منتشر شد.

بزرگترين سيب جهان يک کيلو 849 گرم وزن دارد که توسط Chisato Iwasaki در باغ سيبش در شهر هيروساکي در ژاپن پرورش داده شده است و در 24 اکتبر 2005 به عنوان بزرگ‌ترين سيب جهان انتخاب شده است.

فراري افسانه‌اي مدل GTO 250 در حراجي لندن به قيمت 28/7 ميليون دلار فروخته شد و بدين ترتيب گران‌ترين اتومبيل جهان نام گرفت.

بزرگ‌ترين خرگوش جهان که درازاي ان از نوک بيني تا دمش به 1.3 متر مي‌رسد داريوش نام دارد. اين خرگوش بزرگ تنها با  13 ماه  سن وزني در حدود 22 کيلوگرم دارد. داريوش توانست رکورد مادر خود آليس را در زمينه بزرگ‌ترين خرگوش جهان بشکند.

گينس با طعم مرگ
رکورد آتشين

تد بلچر کسي است که چند رکورد آتشين را در گينس ثبت کرده و هنوز هم براي ثبت رکورد حاضر است تن به آتش بزند! او در سال 2007 با 2 دقيقه و 38 ‌ثانيه سوختن بدون تنفس اکسيژن رکورد بيشترين زمان آتش گرفتن را به نام خود ثبت کرد.

سوزن‌هاي المپيک

دکتر شنگ چي در آستانه بازي‌هاي المپيک 2008 پکن، سوزني را که به رنگ حلقه‌هاي المپيک بود در‌ پوست سر، صورت، دست و سينه‌اش فروکرد و خوشحالي‌اش را از ميزباني کشورش نشان داد.

رکورد نفس‌گير

آيرودوس گايچيونوس نفس‌گيرترين مرد دنيا است که با 15 دقيقه و 58 ثانيه نفس گرفتن رکورد طولاني‌ترين زمان حبس نفس را در گينس ثبت کرد. برگزارکنندگان مراسم بعد از اين رکورد او را به بيمارستان منتقل کردند.

حلقومي براي بارکشي

توماس بلک تورن يک دريل بزرگ 38 کيلوگرمي را با مته 24 ميلي متري‌اش وارد حلقش کرد تا رکورد سنگين‌ترين وسيله درون حلق را کسب کند.

راندن در آتش

جنجالي‌ترين رکورد موتور سيکلت را کلنت ايونگ آمريکايي در سال 2008 ثبت کرد. او توانست از تونل آتش 61 متري به سلامت عبور کند و رکورد 54 متري قبلي را که متعلق به هو جون چيني بود بشکند.

ژانگولربازي گينسي
آدامسي‌ترين‌

گري دوشل بامزه‌ترين رکورد دهه 90 گينس را به نام خود ثبت کرد. گري براي راهيابي به گينس 22 هزار ساعت تلاش کرد تا ايده عجيب خود را عملي کند، گري نزديک به 20 هزار متر پوست آدامس را جمع آوري کرده که وزن آن‌ها به 365 کيلوگرم مي‌رسد.

قوي‌ترين ريه دنيا

مانجنت سينگ از 12 سال پيش تا کنون اين رکورد را در اختيار دارد او يک بادکنک پلاستيکي ضخيم را که قطري حدود 2. 5 متر داشت در مدت 42 دقيقه باد کرد و رکورد دار دنيا شد.

زبان درازترين‌

گاهي وقت‌ها توانايي مادرزادي زمينه رکوردهاي بامزه‌اي مي‌شود؛ مثل استفان تيلور انگليسي که زبانش از نوک تا ميانه يعني جايي که از دهان خارج مي‌شود نزديک به 10 سانتي متر طول دارد! يعني تقريبا دو برابر زبان يک آدم عادي!

اسکيت باز کوچک

روحان آجيت کوکان پسر بچه 9 ساله هندي پاهاي خود را آن قدر باز مي‌کند که مي‌تواند پشت سر هم از زير چند ماشين رد شود. او با اسکيت هايش معجزه مي‌کند.

جيغ و ديگر هيچ

رکورد بلندترين جيغ تک نفره متعلق به يک زن 52 ساله انگليسي با جيغ رعد آساي 129 دسي بلي است! جيغ ژيل تنها 10 دسي بلي‌اش ضعيف‌تر از صداي موتور جت است.
باور کنم يا نکنم!

چاق‌ترين دنيا
مانوئل اوريب مکزيکي با رکورد 597 کيلوگرم وزن از همه رکورد‌داران زنده و مرده قبلي چاق‌تر است. ايتاليايي‌ها به مانوئل پيشنهاد دادند عمل معده انجام دهد اما او نپذيرفت و گفت ترجيح مي‌دهد با رژيم وزنش را کم کند مانوئل تصميم گرفت با رژيم طلايي‌اش در سال 2010 به 120 کيلوگرم برسد اما او حالا 250 کيلو وزن دارد.

مرد چندش‌آور

هر چند گينس از سال 2008 ديگر رکوردهاي چندش‌آور را ثبت نمي‌کند، اما مانوهارن هندي 200 سوسک زنده را در مدت 20 دقيقه بلعيد و يا 250 مار زنده را از مجاري تنفسي خود عبور داد يعني آن‌ها را از بيني وارد و از دهان خارج کرد او در رکوردي ديگر توانست يک کرم به قطر 10 سانت را مثل چلو کباب زنده زنده ببلعد.

نابيناي موتور سوار

بيلي باکتر تنها نابينايي بود که توانست در سال 2003 با سرعت 265 کيلومتر در ساعت پيست موتور سواري را طي کند و نزديک به 7 سال رکورد‌دار گينس باشد.

سريع‌ترين SMS دنيا

سونيا کريستنس نروژي توانست يک پيام کامل را در 37 ثانيه و 28 صدم ثانيه تايپ کند و رکورد‌دار گينس شود پيامي که سونيا نوشت متشکل از حروفي بود که بيشترين تکرار حرف و بيشترين تکرار کليد را داشت.

مشت آهني

علي باغچه‌تپه از ترکيه در سپتامبر سال 2007 موفق شد 317 بلوک بتوني را تنها در يک دقيقه با مشت هايش خرد کند و در يک رکورد شکني چند رکورد را ارتقا دهد.
بابا نمکدون!

جوان‌ترين بازيکن گيم

ليل پواسون بازي‌هاي کامپيوتري را از دو سالگي آغاز کرد هنگامي که 4 ساله شد به مسابقات اين سري از بازي‌ها راه يافت. ليل در 6 سالگي به طور رسمي کم سن وسال‌ترين گيمر دنيا شد.

سرم را سرسري متراش

شلوغ‌ترين مراسم مو کوتاه کني دنيا! اين عنوان رکوردي است که چندي پيش در ايالت کلرادوي آمريکا به ثبت رسيد. در اين مراسم 552 آرايشگر حرفه‌اي به موهاي 552 داوطلب سر و شکل دادند.

آمارگيري گينسي

پرسش‌نامه پر کردن هم در شکل بي‌مزه‌اي مي‌تواند رکورد گينس باشد 3 هزار و 461 فرم را بين يک جمع پخش کنيد و از آن‌ها بخواهيد بعد از سوت مسابقه آن‌ها را پر کنند! اين رکورد هدفي ندارد جز جمع کردن يک مشت آدم علاف دور هم!

سريع‌ترين تک چرخ زن دنيا

اين رکورد بي‌مزه به عقيده بنده به راحتي در بلوار فرودگاه شکسته مي‌شود. پاتريک فورتشن با موتور هوندا سوپر 1100 سي‌سي توانست رکورد‌دار تک چرخ زني گينس شود او با سرعت 307 کيلومتر تک چرخ زد.

آقاي کرم خاکي

آشرتيا رکوردهاي زيادي در گينس دارد که يکي از آن‌ها خيلي بي‌مزه است او يک پرتقال را با بيني بر روي زمين به مسافت يک مايل هل داد! (مادرش قربانش شود! ايشالا)

زوج هم نام‌

سريال هژيرها را که به ياد داريد؛ اين دو نفر ورژن تگزاسي هژيرها هستند! خانم و آقاي کلي هيلبرنت که هر دو دقيقا يک اسم و فاميل دارند، همديگر را در دنياي مجازي پيدا کردند و بهانه‌اي مثل نامشان باعث ازدواجشان شده است.

نخستين منشور حقوق بشر جهان
استوانه کوروش بزرگ، يک استوانه سفالين پخته شده، به تاريخ ۱۸۷۸ ميلادي در پي کاوش در محوطه باستاني بابل کشف شد. در آن کوروش بزرگ رفتار خود با اهالي بابل را پس از پيروزي بر ايشان توسط ايرانيان شرح داده ‌است.
براي ثبت رکورد در گينس چه بايد کرد؟

گينسي شويد
گينسي شدن هر چندگاه نيازمند توانايي خاصي است که بايد داشته باشيد! اما گاه مي‌توان با خلاقيت و داشتن رکوردهاي خلاقانه و آسان به جمع گينس پيوست مثلا يک جشن ازدواج بزرگ در کره جنوبي با حضور چندين هزار زوج در کتاب گينس ثبت شد و اين خيلي کار سختي نيست! به طوري که بسياري از نهادهاي متولي ازدواج در کشورمان توانايي برگزار کردن چنين جشن‌هايي را دارند! خيلي وقت ها رکوردها اصلا کار سختي نيستند مثلا نوازندگي روي دوچرخه! با سرعت 60 کيلومتر! در همين بلوار فرودگاه خودمان با موتور و در حال تک چرخ زدن ساندويچ ميل مي‌کنند! در اين حالت کجا هستند نمايندگان گينس! يا رکورد 48 ساعت سخنراني بدون وقفه توسط لوئيس کولت فرانسوي که به راحتي توسط بسياري از مسئولان ما قابل شکستن است.

يا اين که مسئولان گينس بدون زحمت خوشحال مي‌شوند يک رکورد قبل از اين که نياز به سر و کله زدن با نماينده‌هايشان داشته باشد سر از جرايد و مطبوعات در مي‌آورد مثل تمام رکوردهايي که در جام جهاني با عناوين مختلف ثبت مي‌شود و يا وقتي يک کشتي تفريحي بزرگ ساخته وبه آب انداخته مي‌شود. در اين حالت بدون هيچ هزينه‌اي ويا مکاتبه‌اي نام تان در گينس ثبت مي‌شود.

اما چگونه بايد رکوردمان را در گينس ثبت کنيم؟ پاسخ، يک نامه نگاري ساده است با بنياد گينس! ابتدا در سايت عضو شويد يک رکورد ويدئويي از قابليت‌تان براي آن‌ها بفرستيد در قالب يک نامه توانايي خاص‌تان را توضيح دهيد، يک چک ليست از خود بر مبناي سايت گينس تنظيم کنيد اين چک ليست شامل معيارهاي مختلف جسمي، روحي و توانايي‌هاي خاص شما است‌. سوالاتي هم پيرامون مسائل پزشکي مثل داروها يا عمل هاي جراحي خاص وجود دارد!

پس از آن بايد اعلام کنيد که رکوردتان در کدام زير موضوع قابل ثبت است و شما آن زير موضوع يا رشته را انتخاب مي‌کنيد‌؛ در اين راستا مي‌توانيد از مشاوران گينس هم استفاده کنيد. خيلي وقت‌ها قابليت‌هاي شما در يک رشته، رکورد خاصي به وجود نمي‌آورد؛ ولي مي‌توانيد در رشته ديگر صاحب رکورد شويد. در اين راستا شما مي‌توانيد از کارشناسان گينس مشاوره بگيريد.

شايد کارشناسان به دنبال شما بيايند، مثل گيليانو پسر قوي هيکلي که کليپ‌هاي عرض اندام او ابتدا در اينترنت پخش شد و نمايندگان گينس براي پيدا کردن سوژه به دنبال او راه افتادند. ديگر در اين حالت نيازي به پرداخت هزينه سفر نمايندگان و يا حق پخش تلويزيوني و يا هزينه‌هاي آماده سازي محيط رکوردگيري نداريد. ولي در حالتي که خودتان مکاتبه کنيد تمام اين هزينه‌ها به عهده خودتان است. مثلا مهدي حب درويش براي ثبت رکورد روپايي‌اش چيزي حدود 25 ميليون تومان هزينه کرد تا گينسي شود. خلاصه گينسي شدن هزينه دارد يا بايد خيلي خاص باشيد يا خيلي پول‌دار!
رکورد‌دار هستيم اما بي‌خبر!

به طور حتم شما که مشغول خواندن اين نوشته هستيد، باسواديد، اما نمي‌دانم چقدر اهل کتاب خواندن هستيد. ولي حتي اگر توي عمرتان يک دانه کتاب هم نخوانده باشيد، حداقل اسم يک کتاب به گوش‌تان خورده است. کتابي که فکر نمي‌کنم آدم‌هاي زيادي آن را خوانده يا ديده باشند. اين همان کتاب معروف گينس يا همان کتاب رکوردها است! تمام انسان‌هاي روي کره زمين مي‌توانند شيرين بازي از خودشان در بياورند و کار عجيب و دور از عقل و خارق العاده انجام بدهند تا اسم‌شان توي اين کتاب چاپ شود و اين جوري نام‌شان ماندگار شود. از ايران هم خيلي‌ها کارهاي جالبي کردند که باعث شده اسم‌شان توي اين کتاب چاپ شود. اما بنده مي‌خواهم بگويم يک جورايي همه ما مي‌توانيم يک صفحه از اين کتاب را به خودمان اختصاص دهيم، براي همين چند نمونه از رکوردهاي مهمي که هيچ کدام از آدم‌هاي ديگر کشورها نمي‌توانند بزنند و فقط مخصوص خودمان است را برايتان مي‌نويسم، هر چند در نظر خودمان کارهاي ساده‌اي است!

ارسال 100ميليون پيامک در شب عيد نوروز (آن هم با وجود سيستم مخابراتي که داريم!)

تحمل شبکه استاني به مدت 12 شبانه روز بدون تغيير کانال.

موتور سواري دست ول در طول بولوار وکيل آباد، و تک چرخ به طول 132 متر و البته به صورت دو ترکه!

خوردن روزانه 2 بشقاب برنج آلوده به علاوه سر ريز (البته اگر در مهماني باشيم!)

استفاده از خودور پيکان به مدت 50 سال و در آوردن خرج چند سر عائله!

نخوردن گوشت قرمز گوسفند يا گاو يا گوساله، به مدت يک عمر.

سوار شدن 151 نفر در اتوبوس خط 66 بولوار مصلي.

زندگي کردن (يا بهتر است بگويم زنده ماندن در 30 روز) با حقوق قانون کار!

پر کردن 180 کيلومتر در ساعت با پرايد دو گانه سوز در گردنه‌هاي جاده چالوس!

سوار شدن يک خانواده 8 نفره بر روي يک موتور سيکلت ياماها. بدين صورت که: پدر پشت فرمان، دختر 9 ساله روي باک، مادر پشت پدر، پسر 9 ماهه بين پدر و مادر، دختر 15 ساله پشت مادر، دختر 11 ساله پشت خواهر 15 ساله (روي گارد عقب يا چراغ خطر موتور) و البته دو قلوهاي پسر 4 ساله در خورجين قرار مي‌گيرند.

برخي از رکوردها هم صرفا مخصوص برخي از مسئولان محترم است:

دادن وعده سرخرمن در ابتداي هر ماه.

سخنراني 24 ساعته بدون قورت دادن آب گلو براي 2647 نفر آدم تحصيل کرده!

گرفتن مدرک دکتري در يک شب!

تصدي 17 سمت و شغل در آن واحد در صورتي که حرفه تخصصي مشاور اولي باشد.

داشتن لبخند مليح بر روي صورت در تمام 24 ساعت شبانه روز.

و اين نوشته حالا حالاها ادامه خواهد داشت...

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧