آیا پرسپولیس می تواند قهرمان آسیا شود؟
معجزه برانکو سرخ‌پوشان را به فینال رساند اما توقع هواداران سکوی اول در آسیاست

آیا پرسپولیس می تواند قهرمان آسیا شود؟

نویسنده : مازیار حکاک

پرسپولیس تنها دو بازی رفت و برگشت با قهرمانی در آسیا فاصله دارد. شاگردان برانکو تا همین جای کار هم معجزه کرده‌اند اما حالا که به اینجا رسیده‌اند همه توقع قهرمانی از این تیم را دارند. تیمی که دو پنجره نقل و انتقالاتی از خرید بازیکن محروم است، بسیاری از ستاره‌هایش تصمیم به ترک تیم گرفتند، تازه این وسط مصدوم هم داده است و گاهی کلا به اندازه 11 نفر درون زمین بازیکن شناخته شده دارد اما حالا در آستانه یک تاریخ‌‍سازی بزرگ است. سرخپوشان پایتخت می‌توانند اولین تیم ایرانی قهرمان در فرمت جدید لیگ قهرمان آسیا ACL باشند و کلکسیون افتخارات‌شان را با برانکو تکمیل کنند اما رقیب سرسختی به نام کاشیما آنتلرز ژاپن را پیش روی خود دارند که حریف دست کمی نیست.

استراتژی اتلتیکویی در ژاپن
استراتژی برانکو در بازی رفت با کاشیما در روز شنبه قطعا دفاع و استفاده از ضد حملات است. اگر کارنامه برانکو در تیم ملی و پرسپولیس را مرور کنیم او همیشه از همین شیوه برای بازی با تیم‌های بزرگ استفاده می‌کرد. کما این که با همین شیوه توانست ایران را قهرمان بازی آسیایی بوسان کند و تیم ملی را در جام ملت‌های 2004 به مقام سوم رساند. دست بر قضا این شیوه مبارزه برانکو خیلی با ساختار فعلی پرسپولیس و بازیکنانی که در اختیار دارد سازگار است. حضور سید جلال، انصاری، شجاع خلیل‌زاده در خط دفاعی و همین طور علیرضا بیرانوند در درون دروازه نقطه قوت پرسپولیس است که استحکام ویژه‌ای به این تیم داده است. از سوی دیگر  علیپور، منشا و حتی بشار رسن خوراک‌شان ضد حمله است. پرسپولیس اگر بتواند همانند بازی السد در خانه حریف گل بزند یا حتی با تساوی به تهران برگردد اوضاع برایش ایده‌آل است. مزیت بزرگ سرخ‌پوشان انجام بازی برگشت در تهران است که قطعا جهنم آزادی می‌تواند حسابی روی تیم حریف تاثیر بگذارد. کم نبوده بازی‌هایی که پرسپولیس به لطف هوادارانش در آزادی درآورده است و نتیجه خوب در بازی رفت که به تعبیری تساوی با گل و یا پیروزی در ژاپن باشد تا حد زیادی ضامن قهرمانی سرخ‌هاست.
کاشیما زهردار در حمله، مشکل‌دار در دفاع
اگر 6 گل کاشیما در نیمه نهایی به تیم کره‌ای را نگاه کنیم، بیشتر این گل‌ها روی سرعت بالای بازیکنان کاشیما در دوندگی و حتی پاس‌کاری به دست آمده است. طبیعت فوتبال شرق آسیا سرعت بالاست که البته کاشیما آن را در سطح بسیار بالایی انجام می‌دهد. در عوض خط دفاع این تیم تعریف آن‌چنانی ندارد و اگر این تیم تا این مرحله گل‌های زیادی را دریافت نکرده است از خوش اقبالی‌اش در بازی با تیم‌های چینی در مرحله یک چهارم و یک هشتم بوده است. از 5 گل تیم کره‌ای در نیمه نهایی 2 گل روی ضربه کرنر و 2 تا روی سرعت و فرار  دژان دامیانوویچ و شکاف سمت راست دفاعی این تیم و دیگر گل روی ارسال و ضربه سر به ثمر رسید. همین آنالیز ساده نشان می‌دهد ضربات ایستگاهی و تمرکز و فشار در سمت راست دفاع این تیم می‌تواند سرخ‌پوشان را به گل برساند، جایی که اتفاقا علیپور و نعمتی از سرعت خوبی برخوردار هستند.
سرخ‌پوشانی که باید عصا به دست باشند
پرسپولیس در بازی السد از حیث مصدوم و محروم تلفاتی نداد اما کمال کامیابی‌نیا، بشار رسن، شجاع خلیل‌زاده، علی علیپور، امید عالیشاه، سیامک نعمتی و علیرضا بیرانوند یک اخطاره هستند و کوچک‌ترین اشتباهی می‌تواند آن‌ها را از بازی فینال محروم کند. آن هم در شرایطی که تقریبا جایگزینی برای آن‌ها وجود ندارد. از این حیث پرسپولیسی‌ها هم به جهت فرصت ندادن به حریف در ضربات ایستگاهی و هم از دست ندادن فینال باید حتی المقدور کمتر خطا کنند و این موضوع نیز با پرس و دوندگی زیاد به دست می‌آید که با توجه به پرواز دو مرحله‌ای سرخ‌پوشان به ژاپن کار ساده‌ای نیست. فراموش نکنید قهرمانی در آسیا علاوه بر کَل‌کَل‌های هواداری می‌تواند جایزه 40 میلیاردی را علاوه بر 30 میلیارد کسب شده تا این‌جای کار نصیب سرخ‌پوشان کند. همین طور آن‌ها شانس بازی در جام باشگاه‌های جهان را به دست می‌آورند که در صورت برتری بر حریف منطقه کونکاکاف، تیم آسیایی حریف رئال مادرید در نیمه نهایی جام باشگاه‌های جهان است.
نظرات کاربران
کد امنیتی