ناکامی محض روی تشک
بدترین نتایج تاریخ کشتی ایران در مسابقات جهانی بدون کسب هیچ طلا و نقره‌ای به ثبت رسید

ناکامی محض روی تشک

نویسنده :

رقابت‌هاى کشتى فرنگی و آزاد قهرمانى جهان در 20 وزن برگزار شد و هیچ فردی در دنیا حتی اگر با ورزش کشتی آشنا هم نباشد، تصورش را هم نمی‌کرد که تیم‌ ملی ایران بدون حتی یک نماینده در فینال به حضورش در این مسابقات پایان دهد. نتایج عجیب و غریب تیم ‌ملی کشتی کشورمان در این مسابقات، موجی از نگرانی را برای کشتی دوستان ایجاد کرد تا جایی که «محمدرضا داورزنی» معاون وزیر ورزش در مصاحبه‌ای کوتاه گفت: «از ابتدای سال تاکنون 5/10 میلیارد تومان نقدی به فدراسیون کشتی پرداخت شده اما مسیر خوبی را در رقابت‌های قهرمانی جهان در دو سال متوالی کسب نکرده تا جایی که نگرانیم نتایج بازی‌های المپیک 2008 برای کشتی در المپیک توکیو هم تکرار شود.» در خور ذکر است که در المپیک ۲۰۰۸ تیم کشتی ایران فقط یک مدال برنز گرفت که یکی از ضعیف‌ترین نتایج تاریخ کشتی در المپیک بود.

چند روز مانده به شروع مسابقات چه خبر بود؟
هرچند خیلی از کارشناسان پیش‌بینی مسابقاتی سخت را برای تیم‌ ملی کشتی آزاد ایران کرده بودند‌ اما بدبین‌ترین کارشناسان هم فکرش را نمی‌کردند این مسابقات جهانی بدون هیچ فینالیستی در 20 وزن برای ایران خاتمه پیدا کند و قریب به اتفاق کشتی ‌دوستان فکر می‌کردند که حداقل «حسن یزدانی» مدال طلا را برای ایران به ارمغان بیاورد. بعد از سالِ کابوس‌وار کشتی در جهانی 2017 پاریس که تیم ایران تنها به مدال طلای یزدانی اکتفا کرد و تیم ملی آزاد در رده نهمی جهان قرار گرفت، همه منتظر بودند که با بازگشت رسول خادم به کادرفنی تیم ملی، اتفاق دیگری در مجارستان رقم بخورد و تیم نتایج بسیار بهتری کسب کند. در خور ذکر است که این اولین دوره مسابقات جهانی‌ بزرگ‌سالانی بود که بعد از مدت‌ها در 10 وزن برگزار می‌شد. قانونی که مدت‌هاست مورد اعتراض خیلی از کشورها قرار گرفته و اتحادیه جهانی همچنان، اصرار به اجرای آن دارد.
در این دوره از مسابقات چه خبر بود؟
کوتاه ترین پاسخ به این سوال باید این باشد: «هیچ خبر خوب و امیدوارکننده ای نبود!». همان طور که احتمالا می‌دانید و شنیده‌اید، تیم‌ملی کشتی آزاد کشورمان با 10 نماینده از 28 مهر وارد مسابقات شد و توقع کسب یک طلا از این تیم، کمترین درخواست کارشناسان و علاقه‌مندان به کشتی بود. با این حال، حسن یزدانی در وزن 86 کیلوگرم و علیرضا کریمی در وزن 92 کیلوگرم و پرویز هادی در 120 کیلوگرم تنها کشتی‌گیران کشورمان بودند که بر روی سکو رفتند و موفق به کسب مدال برنز شدند. بنابراین تیم‌ملی کشورمان با این نتایج در رده ششم این دوره از مسابقات قرار گرفت تا خاطره تلخ دیگری بعد از مسابقات جهانی دوره گذشته در ذهن علاقه‌مندان به کشتی باقی بماند. البته در این بین، کشتی‌گیران فرنگی روی کشتی‌گیران آزاد را هم سفید کردند! نماینده‌های فرنگی کشورمان در این دوره از مسابقات در 10 وزن حاضر بودند و در عین ناباوری حتی یک مدال هم کسب نکردند و با مسابقات جهانی با شکست و تحقیر خداحافظی کردند.
نگرانی که بابت آینده کشتی داریم
نتایج تیم ملی کشتی فرنگی و آزاد، جایی برای هیچ توجیهی باقی نگذاشته است. انتقادها به اوج خود رسیده و کارشناسان بسیاری در مصاحبه‌های گوناگون، نگرانی خودشان را از آینده تیم ملی و مسابقات پیش رو اعلام کرده‌اند. با این حال باید پذیرفت که تیم‌ملی کشتی کشورمان به شدت در حال پوست‌اندازی است اما مدال طلا نگرفتن کشتی‌گیرانی همچون حسن یزدانی نشان می‌دهد که مشکل فقط جوانی و بی‌تجربه بودن چند ورزشکار نبوده است چراکه تیم‌ملی کشتی ایران با ترکیبی از چند کشتی‌گیر کاملا بی‌تجربه در کنار نفرات جوان و دارای تجربه محدود بین‌المللی و برخی مهره‌های با تجربه و دارای کلاس جهانی در رقابت‌های جهانی مجارستان شرکت کرد و توقع کسب چند مدال طلا یا حداقل نقره و تعداد بیشتری مدال برنز از این تیم می‌رفت. آن چه که شرایط را بحرانی‌تر می‌کند، مصاحبه‌های اخیر چند تن از مسئولان وزارت ورزش است که نشان دهنده شروع دور جدیدی از اختلافات وزارت ورزش و فدراسیون کشتی است که به صورت زیرپوستی با مصاحبه‌های اخیر آغاز شده و نگرانی علاقه‌مندان به کشتی را افزایش می‌دهد. در این بین باید منتظر چند روز آینده باشیم تا ببینیم آیا تصمیمات موثر و کارشناسی شده‌ای برای تکرار نشدن این اتفاق و کسب چنین نتایج ضعیفی خواهد افتاد یا ماجرا تا چند روز مانده به شروع مسابقات بعدی به فراموشی سپرده خواهد شد.
نظرات کاربران
کد امنیتی