#REDDEADCOMPETION2
هــمه آن‌چــه بــایـــد دربـــاره شاهکـــــار جـــدید راک اســتار گــیـــمز بـدانید

#REDDEADCOMPETION2

نویسنده : علیرضا گرانپایه

بالاخره 4 آبان لعنتی از راه رسید. دو سالی می‌شود که راک‌استار گیمز بعد از کلی حدس و گمان اهالی گیم، رسما خبر ساخت دومین نسخه بازی پرطرفدار Red Dead Redemption را تایید کرد و خب چه بهانه‌ای بهتر از این برای خوره‌های بازی تا برای لحظه رونمایی رسمی از نسخه کامل بازی، لحظه شماری کنند. جمعه هفته گذشته بالاخره از شاهکار جدید راک استار رونمایی شد. اگر برایتان مبهم است که چرا از لفظ شاهکار استفاده کردیم و این‌که هنوز دلیل ذوق و شوق ما برای رونمایی از این بازی نسل هشتمی را نمی‌دانید، با ما همراه شوید.

فراتر از GTA
وقتی مجله معتبر Edge از بازی Red Dead Redemption 2 به عنوان بهترین بازی شرکت بازی سازی راک استار یاد کرد، فهمیدیم که حدس‌مان درست بوده و این بار هم قرار است تا ماه‌ها از این مسابقه حرف بزنیم و البته لذت ببریم. وقتی می‌گوییم بهترین بازی این شرکت یعنی باید پایمان را از سری GTA که همیشه استاندارد‌های جدیدی برای سبک جهان‌باز تعریف کرده هم فراتر بگذاریم. بازی که قطعا خیلی از ما با نسخه‌های مختلفش خاطره داریم. بگذارید ماجرا این بازی را از نسخه اولش برایتان تعریف کنیم. جایی که راک استار، سال 2010 تصمیم گرفت، بهترین شبیه سازی یک دنیای وسترن را در Red Dead Redemption به نمایش بگذارد. اتفاقی که 80 - 100 میلیون دلار هزینه روی دست این کمپانی گذاشت ولی استقبال فوق العاده‌ای هم به همراه داشت. آن‌ها توانستند درست به همان اندازه که در نسخه GTA دنیای کم نقص امروزی را خلق کنند، یک دنیای پر جزئیات از اواخر قرن هجدهم یا اوایل قرن نوزدهم میلادی در این بازی به‌وجود بیاورند.
جایزه‌ای برای سرتان
داستان بازی Red Dead Redemption 2  از جایی آغاز می‌شود که آرتور مورگان (شخصیت اصلی داستان) و دیگر اعضای گروه داچ، در یک دزدی از بانک در شهر بلک واتر، دچار مشکل می‌شوند و شرایط، مطابق میل آن‌ها پیش نمی‌رود. همین باعث می‌شود تا آن‌ها مجبور به فرار شوند و جایزه‌ بگیرانی که از قانون‌گذاران دستور می‌گیرند هم به دنبال آن‌ها باشند. این بدین معنی است که شما در طول بازی، با افرادی رو‌به‌رو خواهید شد که حاضر هستند هرکاری بکنند تا جایزه‌ای را که برای سرتان تعیین شده، دریافت کنند پس باید حسابی حواس‌تان را جمع کنید. درباره شخصیت آرتور مورگان که هدایتش را برعهده دارید هم باید بگوییم که او یک شخصیت خشن، با قابلیت جنگی بالاست که هرگز آن‌طور که باید خانواده درست و حسابی نداشته است و به همین دلیل، گروه داچ و اعضای آن، به‌نوعی نزدیک‌ترین اشخاص و خانواده آرتور به حساب می‌آیند. به همین دلیل هم در طول بازی، دقایقی را تجربه خواهیم کرد که آرتور با وجود این‌که شاید با برخی کار‌ها موافق نباشد، اما به دلیل این‌که کمکی به دوستانش کرده باشد، به آن‌ها تن می‌دهد و در واقع خواسته خانواده‌اش را به خواسته‌های شخصی ترجیح می‌دهد.  
80 ساعت پویا، جذاب، بدون نقص
کافی است یکی از بازی‌های قبلی راک‌استار گیمز را تجربه کرده باشید تا بدانید که این شرکت، تا چه حد برای خلق جهانی زیبا برای بازی‌هایش اهمیت قائل است؛ چه این جهان یکی از شهر‌های مدرن سری GTA باشد و چه شهری در غرب وحشی. یکی از ویژگی‌های جالب بازی Red Dead Redemption 2  ، پویا بودن جهان و مردم آن است. مردمی که در دنیای بازی با آن‌ها رو‌به‌رو خواهیم شد، همگی کار‌هایی برای انجام دادن دارند و روال زندگی آن‌ها مشخص است. این مردم فارغ از این‌که شما در نزدیکی آن‌ها باشید یا نه، زندگی معمولی خودشان را در پیش می‌گیرند با این حال، ممکن است حضور شما تغییراتی در این روند عادی زندگی آن‌ها ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر به صورت تصادفی تصمیم بگیرید که اسلحه‌تان را به سمت یکی از مردم عادی نشانه بگیرید، این کار می‌تواند واکنش‌های مختلفی را از طرف وی در پی داشته باشد. برخی افراد در مقابل این کار شما به التماس می‌افتند و از شما می‌خواهند که بی‌خیال آن‌ها شوید و خب، برخی‌ها هم ممکن است خیلی سریع روی شما هفت‌تیر بکشند و شوخی شوخی، یک درگیری درست و حسابی ایجاد شود. پس یادتان نرود همه کار‌های شما در جهان پویای  Red Dead Redemption 2، بی‌تاثیر نخواهند بود و ممکن است جایی در نقطه‌ای از ماجراجویی‌تان در این بازی، تاثیر کار‌هایی را انجام داده یا تصمیماتی را که گرفته‌اید، ببینید. شما برای پایان این بازی بین 60 تا 80 ساعت گیم پلی داستانی در پیش رو دارید.
" شاهکار" صفت خوبی نیست
نمره سایت‌های معتبر نقد و بررسی بازی هم حرف‌مان را تایید می‌کنند. شاید باورتان نشود ولی سایت‌های مختلفی به بازی نمره کامل 10 از 10 را دادند تا شانس بازی برای تصاحب بهترین بازی سال بسیار بسیار بالا برود. به هرحال بگذارید برایتان بخش‌هایی از نقد دو سایت معتبر را بیاوریم. سایت IGN درباره بازی نوشته است: بازی به لطف داشتن جهانی پویا و المان‌های جذاب دیگر، بهترین دستاورد راک‌استار تا به امروز است.  جهان Red Dead Redemption 2 جدا از گستردگی محیطی بسیار بالا، از حیث جزئیات هم عالی است و کاری می‌کند تا مخاطب برای گشتن گوشه به گوشه آن انگیزه و اشتیاق داشته باشد و همین مسئله یکی از عواملی است که باعث می‌شود بازی حتی پس از گذشت حدود ۶۰ ساعت که زمان مورد‌نیاز برای تمام کردن بخش داستانی آن است، باز هم تازه و جذاب باقی بماند. 
همچنین سایت گیم اینفورمر نوشته است که استفاده از صفت شاهکار یا فوق‌العاده هم نمی‌تواند عظمت بازی را به شکل درستی نمایش دهد. به‌اعتقاد گیم‌ اینفورمر پس از تمام کردن Red Dead Redemption 2، برگشتن و رفتن به سراغ بازی‌های جهان‌بازی که قبل از این اثر منتشر شده‌اند کار بسیار سختی است؛ چرا که دنیای ساخته راک‌استار به حدی کامل و بی‌نقص است که تمام جهان‌های خلق‌شده در بازی‌های جهان‌باز دیگر در برابر آن کم می‌آورند.
نظرات کاربران
کد امنیتی