جارچی 555
جارچی

جارچی 555

نویسنده :

با کارت ملی چه کارهایی می شود کرد

بنده خودم دو سالی می‌شود که کارت ملی‌ام را گم کرده‌ام و این کارت ملی هوشمند جدیدم هم هنوز صادر نشده و راستش را بخواهید به هیچ مشکل جدی‌ای برنخورده‌ام! فقط یک بار پدرم از این موضوع سوءاستفاده کرد و وقتی ازش پول خواستم گفت من را نمی‌شناسد و تا مدرک معتبر شناسایی نداشته باشم به من پول نمی‌دهد و خاطر نشان کرد شناسنامه که اسم خودشان هم تویش نوشته شده قبول نیست! انگار متصدی بانک است و باید حتما آن شماره سریال بالای سمت چپ کارت ملی‌ام را داشته باشم تا پول تو جیبی‌ام را واریز کند! حالا برخی از فروشندگانِ گوشت هم دارند به همین شیوه گوشت قسطی می‌فروشند و به کسانی که کارت ملی یا کارت یارانه‌شان را گرو بگذارند، گوشت قسطی می‌دهند! من نمی‌دانم چطور این فروشندگان توانسته‌اند به کارت ملی و کارت یارانه اعتماد کنند، والا الان کارت ملی را کلوپ محل هم قبول نمی‌کند برای کرایه دادن فیلم جدید، چه برسد به گوشت فروشی‌ها، از طرف دیگر قیمت یک کیلو گوشت دارد با قیمت طلا و کلیه انسان رقابت می‌کند و 45 هزار و 500 تومان یارانه به اندازه چربی قلوه‌گاهش هم نیست!

داریم یا نداریم؟

رئیس‌جمهور روحانی در صحن علنی مجلس گفته «ابر تورم» نداریم و هر کی گفته ابر تورم داریم دروغ گفته! بله که ابر تورم نداریم، چون ابر تورم یک روند شکل‌گیری دارد که خیلی الکی نیست و هر مدلی نمی‌تواند درست شود. به این‌صورت که اول باید یک تورمی وجود داشته باشد که پیج صابر ابر را فالو کند و هر روز کپشن‌های او را مخصوصا حالا که فصل پاییز و شکست عشقی است بخواند، به این تورمی که پیج صابر ابر را خوانده ابر تورم می‌گویند! مسخره هم خودتان هستید، این‌جا ستون روزنامه دنیای اقتصاد نیست که بیاییم ابر تورم را توضیح دهیم، نهایت بتوانیم بگوییم تورمی را که آن‌قدر بزرگ شده که توی کادر جا نشود ابر تورم گویند! اصلا وقتی رئیس‌جمهور گفته نداریم، چه اصراری است بدانیم چی هست؟ ببخشید از اتاق فرمان اشاره می‌کنند وزیر پیشنهادی اقتصاد برای ابر تورم راهکار هم ارائه داده و این یعنی داریم! ببخشیدها ولی شما رئیس‌جمهوری را که ۵ سال است برایمان زحمت کشیده قبول ندارید و به وزیری که تازه دو روز است رای اعتماد گرفته گوش می‌دهید؟ حتما به حرف وزیر بهداشت هم گوش کرده‌اید و خودتان را خودتان ماساژ می‌دهید! 

سیب زمینی رو از ما نگیر

اوایل هفته جاری وزرای جدید تایید صلاحیت و جایگزین شدند و فارغ از این‌که سابقه و عملکردشان در زمینه‌های دیگر چطور بوده ، به طرز عجیبی پا قدم خوبی برای اوضاع فعلی کشور داشتند و در کمال خوشحالی و ناباوری همگان، به ناگاه سیب‌زمینی 80 درصد ارزان شد. البته میوه لاکچری پسند موز هم افت قیمت داشت منتها چون هیچ‌گاه در حد وسع خرید ما نبوده چندان فرقی به حالمان ندارد. برگردیم به همان بحث سیب‌زمینی؛ سیب‌زمینی همیشه نقش بسیار مهمی در تغذیه ما داشته است که با این افزایش قیمت کمرنگ شده بود و خوشبختانه دوباره به وضعیت سابق برگشتیم. مثلا صبحانه کره سیب‌زمینی می‌مالیم روی نان و با چای شیرین می‌خوریم، ناهار پوره سیب‌زمینی با سس پیاز نوش جان می‌کنیم که خیلی هم خوشمزه است، اوقات بیکاری هم آب سیب‌زمینی را جای ماسک و اسکراب به پوست‌مان می‌زنیم که صاف و براق می‌شود، برای شام هم سابق روی ورقه‌های سیب زمینی حلقه‌های گوجه فرنگی می‌چیدیم با پنیر پیتزا که حسابی فاز خوردن پیتزا بهمان دست می‌داد که با گران شدن گوجه فرنگی از غذاهای لیست‌مان خارج شده است و امیدواریم گوجه فرنگی هم مثل پا و پنجه مرغ به حد مازاد مصرف برسد که حسابی ارزان شود و به سبد غذایی‌مان برگردد.

در شرابم چیز دیگری ریختی

اخیرا بیش از 12هزار لیتر مشروبات الکلی کشف و 94 نفر از افرادی که ازین نوشیدنی‌های خاک برسری تقلبی و دست‌ساز به مردم می‌فروختند، دستگیر شدند. البته این‌که از نوع دست‌ساز و تقلبی بوده را جایی ننوشته‌اند منتها واضح است دیگر. اگر تقلبی نبود که صدایش در نمی‌آمد و دستگیر نمی‌شدند. بله درست متوجه شدید این‌ها همان از خدا بی‌خبرهایی هستند که در این چند ماهه کلی آدم را روانه بیمارستان کردند! آدم‌های متقلب خدانشناس! تازه شاید فکر کنید این قضیه و اتفاق جدید و بی‌سابقه‌ است که البته تصور من هم همین بود منتها با کمی تامل در وادی شعر و ادبیات دریافتم که این‌طور نیست! چرا که چندین قرن پیش شاعر می‌فرماید: «در شرابم چیز دیگر ریختی درریختی/ باده تنها نیست این آمیختی آمیختی» ملاحظه بفرمایید توروخدا! این بیت با این‌که مربوط به قرون ماضی است اما گویا آن موقع هم از این آدم‌های بی‌وجدان و شارلاتان وجود داشته است. منتها با این تفاوت که الان همگی بعد از این‌که روانه بیمارستان شدند تازه متوجه جریان امور می‌شوند اما آن موقع‌ها حسابی زبر و زرنگ بودند و همان اول می‌فهمیدند و رسوایش می‌کردند.

نظرات کاربران
کد امنیتی