آفتابه لگن هفت دست شام و نهار هيچي!
مقايسه‌اي بين درآمد فوتباليست‌ها با ديگر مشاغل

آفتابه لگن هفت دست شام و نهار هيچي!

نویسنده :

مرتضي اخوان

دوباره فصل يارگيري تيم‌هاي ليگ برتري شروع شده، ارقام نجومي مي‌آيند و مي‌روند و عموما هم از بيت‌المال خرج مي‌شود! تا به حال به اين فکر کرده‌ايد که هزينه توجه به آدم‌ها مي‌تواند چه‌قدر باشد؟! يا اين‌که چهره‌هاي مشهور ورزشي يا سينمايي کشور در قياس با اقشاري چون پزشکان، مهندسين و يا خود ما روزنامه‌نگاران چه ميزان حقوق و دستمزد مي‌گيرند؟ تا به حال به رابطه معنادار حرفه‌اي شدن دستمزدهاي فوتباليست‌هاي ليگ‌برتري و ناحرفه‌اي‌تر شدن زيرساخت‌هاي فوتبال کشور توجه‌ کرده‌ايد؟! مي‌دانيد چرا هر ساله در فوتبال ما پول‌هاي کلان مي‌آيد و مي‌رود اما هيچ عايداتي جز چهره شدن برخي بازيکن‌ها و مربيان ندارد و ما بعد از گذشت 9 سال از فوتبال حرفه‌اي‌مان در ليگ‌برتر، هنوز در بسياري از شهرهاي صاحب فوتبال کشور ورزشگاه درست و حسابي نداريم؟! تيم‌هاي سطح يک فوتبال کشورمان که بازيکناني با ارقام نجومي به خدمت مي‌گيرند هنوز زمين مناسبي براي تمرين ندارند! تاکنون به اين رابطه‌هاي معنادار توجه کرده‌ايد؟ يا بگذاريد از در ديگري وارد شويم. مي‌دانيد بودجه کلاني که در فوتبال کشور سالانه هزينه مي‌شود مي‌تواند تا چه ميزان در بخش‌هاي ديگر از جمله بخش‌هاي فرهنگي و عمراني تاثيرگذار باشد؟! براي دريافت پاسخ‌ سوالاتتان يک کلاه‌خود آهنين به سر بگذاريد! خواهش مي‌کنيم بدون پرسش اين کار را بکنيد والا ممکن است بعد از خوانش اين نگاره سرتان شاخ دربياورد و چشم‌هاي از حدقه بيرون زده‌تان جلوي آينه خانه کار دست‌تان بدهد. با ما همراه باشيد.

نگاه اول؛ فوتباليست‌ها
به خاطر يک مشت گل!

نام «فوتباليست‌ها» را حتما شنيده‌ايد! حتي شايد آن‌ها را ديده‌ باشيد! منظورمان کارتون «فوتباليست‌ها» نيست! بلکه مي‌خواهيم از موجودات جالب 2پايي صحبت کنيم که هر از گاهي روي صفحه مستطيل و يا احتمالا مربع شکل جعبه جادو خانه‌تان تصويرشان نقش مي‌بندد. مي‌خواهيم وجوه مختلف درآمدي آن‌ها را بررسي کنيم تا ببينيم هزينه توجه‌مان به آن‌ها چه‌قدر است؟!

گروهي از موجودات 2پا که در قالب مستطيل سبز ليگ حرفه‌اي‌مان توپ مي‌زنند معمولي‌ها نام دارند. آن‌ها موجوداتي هستند که از همان ابتداي فصل براي شادي روح مربي به هنگام مصدوميت بازيکنان ترکيب اصلي به ميدان مسابقه راهي مي‌شوند. اين دسته از بازيکنان در فوتبال حرفه‌اي کشورمان معمولا قراردادهايي با مبالغ 100 تا 150 ميليون در سال با باشگاه منعقد مي‌کنند. اين قشر از بازيکنان استاندارد‌هاي اوليه بازي در ليگ برتر را دارند، يعني نه از رده اميد آمده‌اند، نه از خارجي‌هاي ارزان هستند.

حرفه‌اي‌هاي مستطيل سبز معمولا از 34 بازي فصل بيش از 30 بازي را در ترکيب اصلي هستند و در تاکتيک تيمي آقاي مربي نقش دارند. آن‌ها براي هر فصل حضورشان در باشگاه به‌طور ميانگين چيزي حدود 150 تا 200 ميليون دريافت مي‌کنند. مبلغي که بسته به باشگاه و کرم جناب مديرعامل نوسان دارد.

ستاره‌هاي فوتبال ايران قيمت‌شان پرنوسان است و با توجه به سطح حرفه‌اي بودن فوتبال ما ارقام دريافتي‌شان نجومي است. شنيده‌ها حاکي از آن‌ است که همين چندي پيش يکي از اين ستاره‌هاي دنباله‌دار (منظور حواشي اوست) با مبلغي نجومي (شما بخوانيد 1 ميليارد و 200 ميليون تومان) به يکي از باشگاه‌هاي متمول کشور پيوسته است! اما معمولا ستاره‌ها و اسمي‌هاي مستطيل سبز درآمدهاي سالانه‌اي حدود 500 تا 600 ميليون دارند. اگر هم ترک وطن کنند و به امارات بروند تا سالي يک ميليارد کاسب خواهند بود.

نگاه دوم؛ هنرپيشه‌ها
آدم‌هايي روي پرده سينما!

سينمايي‌ها معمولا از ورزشکاران چهره‌ترند! آن‌ها مي‌آيند و با ايفاي يک نقش ماندگار خود را طوري در قلب و عروق مخاطب جا مي‌کنند که واويلا! البته چهره‌هاي زيبا و اندام مناسب آن‌ها را هم به اين مسئله اضافه کنيد تا بيشتر به کنه مطلب پي ببريد. بازيگران محبوب سينما در رده‌هاي مختلف درآمدي ميهمان نگاه ويژه جيم.

در ميان جمع بازيگران سينما به آن‌هايي معمولي‌ها مي‌گويند که عموما در تعداد زيادي فيلم بازي مي‌کنند بي آن‌که هيچ‌‌گاه در کانون توجه قرار گيرند. آن‌ها عموما در نقش‌ها دوم و يا حتي سوم قرار مي‌گيرند. معمولي‌ها در سينماي ايران بسته به شاخص‌هاي مختلف دستمزد مي‌گيرند اما اگر بخواهيم به يک ميانگين منطقي از درآمد آن‌ها برسيم، بايد بگوييم آن‌ها براي هر کار بين 5 تا 10 ميليون مي‌گيرند.

بازيگران وقتي حرفه‌اي‌تر مي‌شوند و ديگر مي‌توان از آن‌ها به عنوان آکتورهاي اصلي يک اثر نام برد، معمولا دستمزد‌هايشان بالاتر مي‌رود. آن‌ها شايد براي هر اثرشان حدود 20 تا 30 ميليون هم بگيرند. حرفه‌اي‌ها عموما در سال يکي دو بار در نقش‌هاي اصلي به روي پرده مي‌روند و عامل قدرت فيلم محسوب مي‌شوند.

ستاره‌هاي دنياي سينما واقعا کهکشاني هستند. مردم براي آن‌ها سر و دست مي‌شکنند و بالا و پايين مي‌پرند. ستاره‌هاي سينما بعضا تا مرز 100 ميليون هم براي يک فيلم دستمزد مي‌گيرند.

نگاه سوم؛ روزنامه‌نگار‌ها
آدم‌هايي از جنس قلم

روزنامه‌نگارها عمدتا نان قلم‌شان را مي‌خورند. آن‌ها براي اين‌که در سطوح مختلف درآمدي از هم پيشي بگيرند، چندان کار دشواري ندارند. توجه به سطوح مختلف درآمدي اين آدم‌ها مي‌تواند نظرتان را نسبت به اين مسئله کاملا با ما همراه کند.

گروهي از نويسندگان و خبرنگاران جرايد هستند که به صورت حق‌التاليف کار مي‌کنند. آن‌ها در ازاي مطلبي که تهيه کرده‌اند پولي دريافت مي‌کنند. ميانگين نرخ‌ براي آن‌ها به اين ترتيب است: حق‌التاليف خبر: 2500 تا 5000 تومان، حق‌التاليف گزارش: 10 تا 30 هزار تومان، حق‌التاليف مصاحبه 10 تا 40 هزار تومان، حق‌التاليف مقاله 20 تا 50 هزار تومان، حق‌التاليف يادداشت 5 تا 20 هزار تومان!

دسته حرفه‌اي‌هاي روزنامه‌نگار معمولا با تلاش بيشتر در چند جريده به سطح مطلوب‌تري از درآمد مي‌رسند. اما براي آن‌ها هم اين درآمد ماهانه به‌طور ميانگين از 500 تا 700 هزار تومان بالاتر نمي‌رود.

ستاره‌هاي روزنامه‌نگار يعني کساني که در عالم مطبوعات نامي دارند و حقوق‌گيري آن‌ها اجل از حق‌التحرير است. آن‌ها بيشتر پول اعتبار و فکر خلاق و توانمندشان را مي‌خورند. درآمد اين دسته از مطبوعاتي‌ها شايد به زحمت در ماه به 1 ميليون تومان برسد! يعني نهايتا سالي 12 ميليون تومان براي بهترين روزنامه‌نگار!

نگاه چهارم؛ مهندسان ساختماني
يک آجر بيشتر، زندگي بهتر!

مهندسان ساختماني سال‌ها پاي فانوس درس خوانده‌اند و الان براي خودشان تحصيل کرده به حساب مي‌آيند. آن‌ها مثلا در جامعه از شان اجتماعي بالايي برخوردارند. حتما تا به حال ديده‌ايد که مادرتان با افتخار به همسايه بغلي مي‌گويد: «داماد من مهندسه!» ما هم سطوح درآمدي اين آدم‌هاي جالب را بررسي کرديم. نتايج جالب‌اش در اختيار شما...

يک مهندس ساختمان معمولي بسته به کار ساختماني که انجام مي‌دهد مي‌تواند در ماه به ميزان مشخصي از حقوق دست پيدا کند. عموما مهندسين ساختماني معمولي ماهانه درآمدي حدود 600 هزار تومان دارند.

مهندسين حرفه‌اي براي خودشان دبدبه و کبکبه‌اي دارند. آن‌ها‌ مي‌توانند به راحتي ساختمان‌هايي با دوام بسازند تا در برابر زلزله مقاوم باشد. پس يحتمل شما هم با ما موافقيد که اين آدم‌ها ماهانه حقوقي متوسط 3 تا 4 ميليون داشته باشند!

مهندسين ستاره معمولا حق امضاء دارند و آوازه‌شان گوش فلک را کر کرده است. آن‌ها سال‌ها تجربه‌هاي مختلف در عرصه ساختمان‌سازي و احيانا برج‌سازي دارند. پس با توجه به اين‌که حق امضاء مهندس ناظر با مبالغي دور و بر 1 و نيم ميليون در مشهد ديگر نداريم، زياد عجيب نيست که حقوق اين افراد بين 6 تا 7 ميليون در ماه باشد. اگر هم مهندس مورد نظر اهل پيمانکاري و قراردادهاي گنده باشد معمولا تا سالي 100 ميليون کاسب مي‌شوند. اما با کلي تجربه، سرمايه، درس و...

نگاه پنجم؛ پزشکان
زير ميزي يا پولي براي نجات!

پزشکان را معمولا با روپوش‌هاي سفيد در ذهن داريد. آقايان يا خانم‌هايي که وقتي درد به جانتان مي‌افتد از تمام وجود بعد از خداوند اميدتان به آن‌هاست تا با تجويز خود دردتان را تسکين بخشند و شما را از شر بيماري رها سازند. پزشکان هم براي خود در سطوح مختلف، متفاوت دستمزد و درآمد دارند. توجه کنيد:

معمولي‌ها همين پزشکان عمومي خودمان هستند که براي دل درد و سرماخوردگي پيششان مي‌رويم و عمدتا در مطب‌هاي دولتي فعاليت دارند. آن‌ها متوسط ماهيانه 1 ميليون درآمد دارند.

در اين دسته پزشکان کمي تخصصي مي‌شوند يا حتي خود مطب‌هاي خصوصي دارند. اين دسته از پزشکان معمولا بيشتر مورد وثوق مردم هستند. حرفه‌اي‌ها مي‌توانند در ماه 6 تا 7 ميليون درآمد داشته باشند. راستي تا به حال سروکارتان به حرفه‌اي‌هاي جامعه پزشکان افتاده است؟

ستاره‌ها اصولا در دنياي پزشکان کم نيستند. آن‌ها آن‌قدر نامي‌اند که خيلي وقت‌ها ماه‌ها منتظر مي‌نشينيم تا از آن سر دنيا براي يک ساعت بيايند ايران و ما براي معالجه به ديدارشان برويم. بعضي از ستاره‌ها دنياي پزشکي از زير ميز هم مبالغي دريافت مي‌کنند! که گاهي از دستمزد روي ميزشان هم بيشتر مي‌شود. منظورمان همان دستمزدهاي نجومي است که مي‌گيرند! اگر مخ‌تان سوت نمي‌کشد و آن شاخي که اول ماجرا گفتيم درنمي‌آوريد؛ 70 تا 80 ميليون تومان در ماه!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

طاقت فرسودگی‌ام هیچ نیست

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

اَی خِدا، باز هم پایتخت!؟

٩٧/٠١/٣٠

سوتی‌های عجیب

٩٧/٠١/٢٥
پایتخت 5 با چند قسمت طلایی به ایستگاه آخر رسید تا بیشتر از قبل حسرت قسمت‌های کشدار و خسته‌کننده آن را بخور

آب بندی سیروس و محسن

٩٧/٠١/٢٥

شلنگ آب در پایتخت

٩٧/٠١/٢٥
چرا همیشه از تماشای ماجراهای خانواده معمولی‌ لذت می‌بریم؟

پایتخت قلب‌ها

٩٧/٠١/٢٥
درباره سریال‌هایی که با فصل دوم‌شان خاطرات خوب‌مان را خراب کردند

کشششششدار و مریض

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
به بهانه اکران سریال «گلشیفته» در شبکه نمایش خانگی

سندروم سریال‌سازی فست‌فودی

٩٧/٠١/٢٥
به بهانه اکران آخرین قسمت از مجموعه سه گانه «دونده هزارتو» پس از 3 سال

دونده هزارتو در خط پایان

٩٧/٠١/٣٠
فتوچاپ

فتوچاپ 531

٩٧/٠١/٢٥
ساختنیجات

پیشنهادهایی برای کتاب‌بازهای کتاب به دست

٩٧/٠١/٢٥
شاخ هفته

عاشق نشدی، طعنه مزن عشاق را!

٩٧/٠١/٢٥
جارچی

جارچی 531

٩٧/٠١/٢٥
درباره آهنگسازها و کارگردانانی که همکاری طولانی و خاطره‌انگیزی داشتند

دیالوگ ‏ها از زبان سازها

٩٧/٠١/٣٠
توصیه‌هایی درباره نکات مهم و ضروری بهداشت فردی در فصل گرم

حقوق متقابل جامعه و بوهای ما!

٩٧/٠١/٣٠
تلگجیم

تلگجیم 531

٩٧/٠١/٢٥
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و حرص دنیا

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

بخند و بترس

٩٧/٠١/٢٥
آنتن

جیم و ناپایداری هوا

٩٧/٠١/٢٥