ای دودی که می­روی به حلقم ...
آنتن

ای دودی که می­روی به حلقم ...

نویسنده : امیرسعید صبا

سلام بر جیم خوانان عزیز. اصولا دود در زندگی ما ایرانیان نقش بسزایی دارد. تا جایی که بعضی از ما در دود بزرگ شده­ایم، در دود قد کشیده­ایم، در دود ازدواج کرده­ایم و در دود مرده­ایم. 

یکی از این دودها، دود اگزوز ماشین­ها است که به طرز عجیبی با گوشت و خون ما عجین شده است، یعنی همان‌طور که سردار آزمون جزو لاینفک تیم ملی است، دود ماشین­ها از جمله دود اتوبوس­های شرکت اتوبوسرانی هم در ریه ما جا خشک کرده و بدون آن نمی­توانیم زندگی کنیم.

از دودهای دیگر می­توان به دود ناشی از دخانیات از جمله سیگار و قلیان اشاره کرد که اولی هنگام ایستادن در بالکن به همت همسایه پایینی به حلق­مان می­رود و دومی آخر هفته­ها توسط دوستان و بر بچ تولید شده و سر تا پایمان را می­گیرد.

البته دودهای بالکنی صرفا به دود ناشی از سیگار همسایه طبقه پایینی ختم نمی­شود و شب­هایی که یارانه واریز می­شود از سمت همسایه طبقه بالایی دود ناشی از سرخ کردن بال جوجه نیز به مشام ما می­­رسد که انصافا بعد از دود کبابی محل، دود بسیار دلکشی می­باشد. البته شنیده شده که متقابلا دودی از ما نیز متصاعد شده و حلق همسایه طبقه بالایی را مورد عنایت قرار داده که در حقیقت همان بو یا دود ناشی از دماغ سوختگی ما بوده است که حاصل خوردن اشکنه کشک با پیاز اضافه است!

از جمله دودهای دیگر که زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است، دودی مرسوم به «دولخ» است، اشتباه نکنید منظورمان ریزگردها یا همان گرد و غبار که این روزها مد شده است، نیست. دولخ همان دودی بود که در بچگی که معابر هنوز آسفالت نبود به وسیله کشیدن چوب روی زمین، تولید می­کردیم اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، دولخ هم پیشرفت کرده است و توسط سانتافه باجناق عزیز ایجاد می­شود و هیکل ما را در برمی­گیرد، تازه شانس آورده­ایم که اکنون معابر آسفالت است و گر نه این دود، پدری از ما در می­آورد که جیگر ما را می­سوزاند و دودش همه محله را دربر می­گرفت، هر چند در شرایط فعلی نیز بر اساس شنیده‌ها در مقابل دولخ باجناق، دودی از ما نیز متصاعد شده و حلق وی را مورد عنایت قرار داده که در حقیقت همان بو یا دود ناشی از سوختی سرسیلندهای ارابه ماست که حاصل ثبت نام در طرح پیش فروش خودرو می­باشد! 

 یکی دیگر از دودها همانا دود ندانم کاری خودمان است که معمولا بر خلاف دودهای دیگر که به حلق­مان می­رود، این یکی به چشمم­مان می­رود. مثلا یکی از ندانم کاری­های ما این بود که جیم نویس شدیم و مجبوریم دودش را تحمل کنیم، اما ای کاش فقط دود ندانم کاری خودمان به چشم خودمان می­رفت، متاسفانه از سر بدشانسی دود ندانم­کاری­های دیگران نیز به چشم ما می­رود. یکی از ندانم­کاری­های دیگران که هفته گذشته دودش به چشم و حلق و بناگوش و روده کوچک­مان رفت همانا دود ناشی از آتش زدن برگ درختان توسط همسایه­مان بود. آقا نکنید این دودها.

نظرات کاربران
کد امنیتی