توییتر به مثابه بلندگوی سخنگو
دو جریان خبری پرحاشیه که از توئیتر نشات گرفت

توییتر به مثابه بلندگوی سخنگو

نویسنده : یاسین ناطقی

از حق اگر نگذریم، باید بگوییم که توییتر فقط هم جای فحاشی و اعتراض به اوضاع اقتصادی و نظم جهانی نیست. این شبکه اجتماعی به واسطه سرعت بالا و اختصار پست‌ها و البته آپشن ریتوییت، سرعتی باور نکردنی در انتقال اخبار حوادث و اظهار نظرها دارد. جنبش‌های اجتماعی را هم به آن اضافه کنید. در توییتر کافی است یک توییت چند بار لایک و ریتوییت شود تا اگر حرف مهم و قابل تاملی در آن باشد، در کمتر از چند ساعت چندین بار بازنشر ‌شود و به فاصله یکی دو روز ببینید فضای تایم‌لاین‌تان پر شده از اظهارنظر افراد مختلف درباره همان یک توییتِ دو سه خطی. به خاطر همین سرعت و سادگیِ تکثیر، توییتر جای خوبی برای شروع خبرهای راست و دروغی‌ا‌ست که بعضاً نتایج عجیب و غریبی دارند. 

تهدید با کپس لاک

بعد از بالاگرفتن دعوا میان سیاستمداران ایران و آمریکا و جمله تاریخی حسن روحانی با مضمون «بازی با دم شیر»، ترامپ عصبانی شد و توییتی تهدیدآمیز منتشر کرد که در آن تمام واژه‌هایی که خطاب به روحانی بودند، با حروف بزرگ نوشته شده بودند! در همان چند ساعت اولیه، توییت ترامپ آنقدر بازخورد داشت که حتی خودش هم فکر کرد خبری شده و با کمی اختلاف، از توییت عکس گرفت و در اینستاگرام هم منتشر کرد. جدا از این که محتوای توییت ترامپ چه بوده، کاربران تا مدت‌ها درگیر این بودند که چرا ترامپ کل متن را با حروف بزرگ نوشته است و همین موضوع با تمسخر زیاد کاربران مواجه شد.

 

#MeToo

هشتگ #MeToo (من هم همین‌طور) یک سال پیش در چنین روزهایی در توییتر آغاز به کار کرد. آلیسا میلان، بازیگر آمریکایی پانزده اکتبر سال گذشته به توصیه یکی از دوستانش از این ترکیب دوکلمه‌ای استفاده کرد و از مردم سراسر دنیا خواست که اگر تا به حال مورد آزارجنسی قرار گرفته‌اند، این کلیدواژه را به اشتراک بگذارند تا هم بفهمند تنها نیستند و بتوانند با قضیه کنار بیایند، هم دیگران را از حجم آزارهای جنسی در نقاط مختلف دنیا آگاه کنند. این عبارت که بعدا با هشتگ «منم همین‌طور» شناخته شد، در زمان کوتاهی به هشتگ ترند توییتر و بقیه شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد و موج آن دامن‌گیر افراد مهمی مثل هاروی واینستاین و کوین اسپیسی شد تا جایی که حتی اخیرا کریستیانو رونالدو هم به اتهام آزار جنسی با مشکلات زیادی از جمله عدم دعوت به تیم ملی و همچنین کاهش سهام باشگاه یوونتوس به دلیل این حواشی مواجه شد.

نظرات کاربران
کد امنیتی