صیاد گل، «صیادمنش»
نکاتی جالب درباره مهاجم جوان استقلال که اخیرا در بین 60 استعداد برتر دنیا قرار گرفت

صیاد گل، «صیادمنش»

نویسنده : مجید حسین زاده

گاردین در چند سال اخیر و در پایان هر سال میلادی، ستاره‌های آینده‌دار فوتبال دنیا را معرفی می‌کند؛ ستاره‌هایی که انتظار می‌رود در چند سال آینده به بازیکنانی در سطح جهانی تبدیل شوند. این اتفاق امسال نیز رخ داده که در این جمع نام «الهیار صیادمنش»، ستاره جوان استقلال هم دیده می‌شود. مهاجمی که اخیرا پایش به گلزنی هم در استقلال باز شد و نشان می‌دهد که به خوبی می‌شود برای آینده بر روی او به عنوان یک مهاجم حساب باز کرد.

گاردین درباره الهیار چی نوشت؟
گاردین در گزارشی که 60 استعداد برتر دنیا در سال 2018 را معرفی کرده و توضیح کوتاهی درباره هرکدام داشته، درباره صیادمنش نوشته: «در رقابت‌های جام جهانی زیر 17 ساله‌ها که ایران به جمع 8 تیم پایانی رفت، او نشان داد که چه توانایی‌هایی دارد. گل او مقابل گینه، همه ویژگی‌های او را به نمایش گذاشت: او که از دروازه دور می‌شد، روی خط محوطه جریمه ناگهان برگشت و توپ را به گوشه بالایی دروازه فرستاد. او برای یکی از بزرگ‌ترین تیم‌های آسیا یعنی استقلال تهران بازی می‌کند و تا به حال چند بازی به عنوان بازیکن ذخیره انجام داده است.»
شروع فوتبال از 7 سالگی
صیادمنش متولد 8 تیر 1380 در آمل است. او در یک خانواده که همگی عاشق کشتی هستند به دنیا آمده و پدرش سعید صیادمنش از قهرمانان سابق تیم‌ملی کشتی آزاد و در حال حاضر جزو پیشکسوتان کشتی است. صیادمنش فوتبال را با مدرسه فوتبال آرش آمل در سال 1387 وقتی 7 ساله بود شروع کرد و تا سال 1393 به مدت 6 سال عضو این تیم و آقای گل رده‌های پایه استان بود. سپس و با حضور در تیم پدیده ساری و درخشش‌اش به تیم ملی نونهالان و سپس نوجوانان دعوت شد.
افتخارات ملی و باشگاهی صیادمنش
مهاجم تیم‌ملی کشورمان در جام‌جهانی ۲۰۱۷ نوجوانان در ترکیب ثابت تیم زیر ۱۷ سال ایران بود و نمایش فوق‌العاده‌ای داشت. او در کنار پاس گل‌هایی که داد، برابر تیم‌های گینه، آلمان و مکزیک نیز توانست گلزنی کند و جزو برترین‌های این مسابقات شود ولی با این وجود، بعد از مسابقات در فهرست تیم‌ملی جوانان برای مسابقات آسیایی قرار نگرفت. با این حال، او اخیرا با نظر کرانچار جزو بازیکنان امید تیم ایران قرار گرفته و این شانس را دارد تا با حفظ شرایط آمادگی بدنی و فنی خود، باز هم به اردوهای تیم‌ملی امید دعوت شود. در ضمن صیادمنش که امسال به استقلال پیوسته، در 5 مسابقه لیگ هجدهم، یک دیدار جام حذفی و یک بازی لیگ قهرمانان آسیا برابر السد به میدان رفته و موفق به گلزنی شده است. او که تنها ۱۷ سال دارد، در دیدار اخیر استقلال برابر نفت مسجدسلیمان موفق شد در نخستین حضورش در ترکیب آبی پوشان گلزنی کند و تبدیل به جوان‌ترین گلزن تاریخ این باشگاه در لیگ‌برتر شود. 
2 حاشیه خبرساز درباره صیادمنش
الهیار که دقایق حضورش در مستطیل سبز به تازگی از 2 رقم عبور کرده، 2 حاشیه خبرساز را پشت سر گذاشته است. اولی مربوط به زمان بستن قراردادش با استقلال بود که سایپا به محض اعلام شدن رسمی این خبر از استقلال شکایت کرد. در آن زمان، سخنگوی باشگاه سایپا گفت: «صیادمنش در حال حاضر بازیکن تیم سایپا محسوب می‌شود چرا که طبق توافقنامه‌ای که با او امضا کرده بودیم قرار بر این بود تا زمانی که وی در ایران حضور داشته باشد تحت اختیار باشگاه سایپا باشد.» البته و پس از کش و قوس‌های فراوان او به استقلال پیوست. حاشیه دوم هم مربوط به محرومیت او به خاطر یک رفتار غیر ورزشی بود که در بازی با ذوب‌آهن اتفاق افتاد. او توسط کمیته انضباطی محروم شد اما چند روز مانده با بازی استقلال و السد در آسیا با دستور رئیس فدارسیون فوتبال، بخشیده شد.
آیا او یک مهاجم شش دانگ می‌شود؟
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های صیادمنش که کارشناسان را به تحسین او مجبور کرده، دوندگی زیاد اوست. همین ویژگی در جام‌جهانی 2017 هم به کمکش آمد در حدی که بعد از پایان مسابقات، پیشنهاد جدی از گالاکاسترای ترکیه دریافت کرد اما به سرانجام نرسید. پرس از جلو و چهارچوب‌شناسی از ویژگی‌های دیگر این مهاجم تازه و جوان استقلال تهران است. با این حال و چون توافق اولیه او نشان می دهد که باشگاه استقلال سرمایه‌گذاری خوبی روی وی انجام داده و پیشنهاد قرارداد 5 ساله به او داده شده به نظر می‌رسد که اگر اسیر حاشیه‌ها نشود، می‌تواند یکی از اصلی‌ترین بازیکنان تیم‌ملی در جام جهانی 2022 و حداقل 2 جام‌جهانی بعدی آن باشد.
نظرات کاربران
کد امنیتی