مایکل فلپس ایرانی
درباره «شاهین ایزدیار» که در مسابقات پاراآسیایی یک فوق ستاره بود

مایکل فلپس ایرانی

نویسنده : علیرضا گرانپایه

چه کسی فکرش را می‌کرد، درست همان وقتی که مدال‌های مایکل فلپس آمریکایی را بالا و پایین می‌کردیم و حسرت طلاهایی را می‌خوردیم که یک کاروان ما هم در المپیک نتوانسته بود آن را کسب کند، صاحب یک مایکل فلپس ایرانی شویم. به همان قدرت، به همان سرعت و مدال‌هایی به همان اندازه رشک برانگیز. مسابقات پاراآسیایی برای ایران با موفقیت زیادی همراه بود ولی هیچ اسمی را در طول مسابقات به اندازه «شاهین ایزدیار» نشنیدیم. نامی که در تاریخ ورزش ایران قطعا ماندگار خواهد شد. از او حالا به عنوان مایکل فلپس ایرانی یاد می‌کنند. شناگر آمریکایی که در 4 دوره المپیک 23 مدال طلا کسب کرد و اوجش در المپیک 2008 پکن بود که در 8 ماده به آب زد و 8 مدال طلا برای کشورش به دست آورد.

ایزدیار؛ ستاره 25 ساله
شاهین ایزدیار متولد 1372 در شهر کرج است ولی برای تمرینات و ادامه تحصیل در رشته تربیت بدنی دانشگاه فردوسی ساکن مشهد شده. جرقه موفقیت‌هایش را دو سال پیش زد. وقتی برای اولین بار در تاریخ شنای ایران، توانست به فینال شنای مسابقات پاراالمپیک ریو برزیل راه پیدا کند. او وقتی در روز اول مسابقات پاراآسیایی چراغ اول برای کاروان ایران روشن کرد و در ماده 100 متر پروانه کلاس S10 روی سکوی اول ایستاد، اعلام کرد که برای اهداف بزرگتری به اندونزی آمده است. او گفت که 6 مدال طلا برایش کنار بگذاریم. بعدها هم گفت که 6 را به دلیل علاقه‌اش به تیم پرسپولیس انتخاب کرده است. عجیب ولی واقعی آن‌جا بود که ایزدیار مدال طلای  ماده 100 متر آزاد کلاس S10، 200 متر مختلط کلاس SM10، 100 متر قورباغه کلاس SB9، 50 متر کرال آزاد کلاس S10 و  100 متر کرال پشت کلاس S10 را کسب کرد. او که تنها از مچ یکی از دست‌های خود معلولیت دارد و به همین دلیل در نزدیک‌ترین کلاس مسابقات به انسان‌های سالم مسابقه می‌داد، علاوه بر 6 طلا، یک مدال نقره هم در کارنامه این مسابقات دارد. حالا همه منتظر اولین مدال شنای ایران در مسابقات پاراالمپیک توسط او در توکیو 2020 هستند. 
کاروان تک نفره
تاریخ سازی ایزدیار تنها به این‌که او بیش از 10 درصد مدال‌های طلا کاروان ایران را کسب کرده محدود نمی‌شود. او با کسب 7 مدال، پرافتخارترین ورزشکار تاریخ یک دوره مسابقات پاراآسیایی شد. یعنی در هیچ دوره‌ای، یک ورزشکار تا به این اندازه نتوانسته روی سکوی قهرمانی برود و برای کشورش مدال کسب کند. علاوه بر این موضوع احتمالا شما هم با خودتان فکر کرده‌اید که اگر ایزدیار با مدال‌هایش به عنوان یک تیم و کاروان در جدول مدال‌ها قرار می‌گیرد، چه رتبه‌ای کسب می‌کرد؟ خب باید بگوییم که اگر تنها ایزدیار با مدال‌هایش، در جدول مدالی بازی های پارا آسیایی ۲۰۱۸ قرار بگیرد، با ۶ مدال طلا و یک نقره می تواند در بین ۴۵ کشور آسیایی شرکت کننده در بازیهای پاراآسیایی، بالاتر از ۳۲ کشور قرار داشته باشد. کشور ویتنام با ۸ طلا، ۸ نقره و ۲۴ برنز در رده دوازدهم قرار دارد و ایزدیار با ۶ طلا و یک نقره بعد از ویتنام یعنی در رده سیزدهم و بالاتر از کشورهایی چون قزاقستان، چین تایپه، کره شمالی و تمامی کشورهای عرب قرار می‌گرفت. 
باران طلا
یکی از نکاتی که با هر بار کسب طلا توسط ایزدیار حسابی در رسانه‌های مختلف مطرح می‌شد، بحث جایزه مادی بود که باید وزارت ورزش براساس دستورالعملش به مدال آوران مسابقات اهدا می‌کرد و خب قطعا با توجه به 6 مدال طلا و یک نقره، باید وزارت حسابی برای ایزدیار سر کیسه را شل می‌کرد. اگر شما هم برای‌تان سوال است که ایزدیار از اندونزی چه مقدار جایزه به جیب زده است، باید بگوییم که او برای هر طلا 5 هزار دلار و برای نقره‌اش 500 دلار به عنوان جایزه پای سکویی دریافت کرده است. اما درباره تعداد سکه‌های دریافتی از وزارت، برخلاف ادعاهایی که در رسانه‌های مختلف مطرح شده مبنی بر این‌که او به اندازه تعداد طلاهایش 160 سکه دریافت می‌کند که خب در این صورت جایزه او به نزدیکی 1000 سکه می‌رسد، باید بگوییم که براساس دستورالعمل جوایز برای ورزشکاران چند مدالی، ایزدیار تنها برای طلای اول خود 160 سکه دریافت می‌کند و به صورت پله‌ای مقدار جایزه هر طلا کاهش پیدا می‌کند. خلاصه این‌که اگر جایزه ایزدیار تمام و کمال پرداخت شود، او حدود 360 سکه طلا هم باید برای 6 طلا و یک نقره خود دریافت کند. جوایزی که احتمالا طی مراسمی در انتهای سال به ورزشکاران مدال آور آسیایی و پاراآسیایی اهدا می‌شود.
نظرات کاربران
کد امنیتی