جارچی 553
جارچی

جارچی 553

نویسنده :

گرانی را به فال نیک بگیرید

این روزها در حالی داریم زندگی می‌کنیم و در حالی داریم صبحانه نان و پنیر و چای شیرین می‌خوریم، که اوضاع زندگی همه‌مان نسبت به پارسال 30 تا 50 درصد تغییر داشته است! شاید بگویید نان و پنیر و چای شیرین چه ربطی داشت که باید بگویم همین شما در سال گذشته صبحانه کمتر از تخم مرغ و رب هم زده با نان سنگک نمی‌خوردید. حالا نه می‌توانید تخم مرغ بخورید و نه رب، چرا که طبق گفته محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، متوسط قیمت کالا‌های اساسی در مقایسه با سال گذشته ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش داشته است و این غذا از وعده صبحانه به وعده شام یا حتی ناهار ارتقا درجه پیدا کرده است. البته که این اتفاق را به فال نیک می‌گیریم چون هنوز خیلی مانده تا به نان خشک خالی و لنگ برسیم، از طرفی دغدغه مادران ایرانی در مورد سوال همیشگی ناهار چی بپزم؟ و شام چی بپزم؟ از بین رفته و یک منوی دایمی تخم مرغ و رب، تخم مرغ آب پز، نیمرو و ... جایگزین آن برنامه هفتگی ناهار و شام، روی یخچال چسبانده شده است! این خودش به ۳۰ تا ۵۰ درصد گرانی می‌ارزد!

نسلی که چوب خورد

وزیر آموزش و پرورش گفته: «مدرسه پادگان نیست و با قواعد خشک و غیرقابل تغییر اداره نمی‌شود و یک محیط زنده است که باید خلاقیت و نوآوری در آن شکوفا شود.» والا زمان ما نه تنها پادگان بود و یک یا چندتا ناظم داشت که ناخن و موی ما را چک می‌کرد، یک مبصر هم داشتیم که خودش یک پا فرمانده بود و به تام الاختیاری هم رسیده بود و می‌توانست بچه‌ها را از کلاس بیرون کند و چندتا ضربه پس گردنی هم نثارمان کند. اصلا دانش‌آموزان مدرسه پسرانه باید کچل می‌کردند که هم به سربازان پادگان نزدیک‌تر شوند و هم پس گردنشان راه دست پس گردنی خوردن شود. آقای وزیر از طرف دیگر هم گفته که معلم‌ها نباید برای جمعه و روزهای تعطیل تکلیف بدهند. ما یادمان نمی‌رود جمعه‌ها، سیزده به درها و ... را که باید تا نیمه شب بیدار می‌ماندیم و مشق‌های مانده را می‌نوشتیم و تعطیلات و خوش گذرانی‌ها را از دماغ‌مان بالا می‌آوردیم. بعد ما بعد از این همه تلاش و تو سری خوردن آخرش شدیم این، وای به حال نسلی که مشق ننویسد و از گل نازک‌تر بهشان گفته نشود! اصلا یک ضرب المثلی بود که می‌گفت چوب معلم گله، هر کی نخوره خله! با نسلی مواجه هستیم که از دم چوب معلم نخورده‌اند و شما خودتان بدانید چی قرار است بشوند!

وقتی تلگرام دلتنگ می‌شود

در روزهای ابتدایی هفته جاری در کمال ناباوری و بهت همگان «خرم‌آبادی» میز معاونت فضای مجازی دادستانی را ترک کرد. وی که یکی از منتقدان تلگرام و از حامیان فیلتر این شبکه بود گفت: «اینکه برکنار شدم یا خودم رفتم، بماند.» هنوز به فردای آن روز نرسیده بود که تلگرام طی حرکتی مرامی از دسترس خارج شد و تا چندین ساعت هم وصل نشد. 

شنیده‌ها حاکی است این شبکه گوگولی رفته بود یه گوشه کز کرده و زانوی غم بغل کرده بود که: «خرم آبادی نباشه کی منو فیلتر کنه؟ اصلا من دیگه این دنیا رو نمی‌خوام ولی خرم‌آبادی برگرده سرکار!» تا آنکه سروش و بیسفون و ایتا و بقیه بچه‌های وطنی به او گفتند: ای بابا غصه نخور! خود ایشون گفته: «یک خرم‌آبادی جوان، انقلابی و خوب با انتخاب من جایگزین بنده شدند و من معاونت مهم‌تری را برعهده گرفتم.» یعنی از لحاظ فکری و رویکردی کسی که جای من میاد هیچ فرقی با من نداره فقط یه کم جوون‌تره! و این‌گونه شد که بالاخره تلگرام راضی شد اشک‌هایش را پاک کند و دوباره برگردد.

کل منظومه شمسی ایران

اخیرا رئیس سازمان فضایی ایران گفت: «ایران از نظر منابع طبیعی جزو 10 کشور اول دنیاست، در ایران مکان‌هایی را داریم که شبیه به سیارات دیگر است.» چی؟ نکند تعجب کردید؟ باورتان نمی‌شود چنین مکان‌هایی باشد؟ خب باید بگویم کاملا در اشتباه‌اید چون از نظر بنده نه تنها مکان‌هایی بلکه کل این‌جا شبیه سیارات دیگر است. از همان بالای نقشه که شروع کنیم منطقه مجاور دریاچه ارومیه را داریم که اسم دریاچه دارد ولی در واقع فقط اسمش را دارد و این شدیدا آدم را یاد مریخ می‌اندازد با آن دریاچه‌های یخ‌زده‌اش که قابل استفاده نیستند. اگر هم که از پایین نقشه شروع کنیم از شرق سیستان و بلوچستان و از غرب خوزستان را داریم که مدت درازی است که درگیر توفان‌های شن و هوای پر از ریزگرد و غبار دارند و قطعا توریست‌ها را یاد عطارد (نزدیک‌ترین سیاره به خورشید) که دایم در مجاورت توفان‌های خورشیدی ست؛ خواهد انداخت.

نظرات کاربران
کد امنیتی