بهترين‌هاي دنياي تردستي
آخرين رده‌بندي بزرگ‌ترين شعبده بازان جهان در سال2010

بهترين‌هاي دنياي تردستي

نویسنده :

مهدي حسيني

بزرگ‌ترين شعبده باز تاريخ کيست؟ براي اين‌که به اين سوال جواب بدهيم به سايت مرجع درجه بندي شعبده بازان و جادوگران جهان سر زديم؛ جايي که نام 13 تن به عنوان برترين شعبده باز تاريخ ثبت شده است. ما 4 نفر اول اين ليست را فعلا معرفي نمي‌کنيم دليلش هم اين است که نفر چهارم را که همان ديويد بلين با 93/34 امتياز است به صورت جداگانه در همين صفحه جورواجيم معرفي کرده‌ايم. حق اين است که 3 نفر باقي مانده را فقط يک معرفي کوتاه و سعي کنيم در شماره‌هاي ديگر جيم به فراخور حال صفحه، آن‌ها را معرفي کنيم. 3 نفر اول ليست هر کدامشان نياز به يک صفحه جداگانه دارند، در اين‌جا فقط به يک توضيح کلي پيرامون آن‌ها اکتفا مي‌کنيم. در اين فهرست هري هوديني با 61/76 امتياز در صدر همه شعبده بازها قرار دارد. نفر دوم هر کسي نيست جز ديويد کاپرفيلد با 69/63 امتياز! در مورد نفر سوم حدس شما درست است! رتبه سوم اين فهرست به کريس آنجل اختصاص دارد او با 07/47 سومين شعبده باز تاريخ است. نفر بعدي هم ديويد بلين است که 93/34 امتياز دارد و در رتبه چهارم قرار دارد.

پن ژيلت
نفر پنجم اين فهرست کسي نيست جز پن ژيلت با 17/25 امتياز. ظاهرش به شعبده بازها شبيه نيست چون او شعبده بازي با يک متر و 98 سانتي‌متر است. او فقط يک شعبده باز نيست بلکه در اجراي برنامه‌هاي کمدي، اختراع و موسيقي هم دستي دارد. نام او در فهرست مزخرف‌ترين اسم در ميان افراد مشهور ثبت شده است. او در برنامه‌هاي تلويزيوني زيادي شرکت کرد که موفق‌ترين آن «پن و تلر: مزخرف» بود. او به يکي از ناخن‌هاي دست چپش لاک قرمز رنگي زده بود که حرف و حديث‌هاي زيادي پيرامون آن وجود داشت. بعضي‌ها معتقدند اين کار بيشتر باعث پرت کردن حواس تماشاگران مي‌شود.

لانس برتن
لانس برتن با کسب 72/12 نفر هشتم فهرست است. مادر لانس در تيم هري کلينز شعبده باز، کار مي‌کرد و در يکي از جشن‌هاي کريسمس به اين فکر افتاد که لانس را پيش کلينز ببرد تا پسرش در اجرا به او کمک کند. لانس بر روي صحنه مي‌رفت وکلينز معروف از پشت گوشش سکه خارج مي‌کرد. لانس آن‌جا به شعبده بازي علاقه‌مند شد. يک روز يکي از همسايه‌ها کتابي به لانس داد؛ کتابي با عنوان جادوي آسان. در اين کتاب 10 حقه شعبده‌بازي آموزش داده شده بود او 5 سنت از بچه‌هاي محله شان گرفت و آن 10 حقه را براي آن‌ها اجرا کرد. او حالا دو بار لقب شعبده‌باز سال را از آکادمي هنرهاي شعبده برده است. لانس برتن هنوز هم شعبده بازي مي‌کند و آخرين قرار داد خود را در اول جولاي سال 2009 با کازينو مونت کارلو ريزت بست که تا سال 2015 مردم را آن‌جا سرگرم کند.

ريموند تلر
او 35/20 امتياز دارد و در رتبه ششم جاي گرفته است. در تردستي مهارت خاصي دارد، او در تردستي شايد برترين شعبده باز تاريخ باشد. او در زمينه تاريخ شعبد‌ه‌بازي يک متخصص است. او با همکاري پن ژيلت 3 کتاب در مورد شعبده‌بازي نوشته است که با استقبال زياد مخاطبان رو به رو شده است. وي در هنگام اجرا يک خاصيت عجيب دارد وآن اين که اصلا بر روي صحنه حرف نمي‌زند. ماجرا هم از آن‌جا آب مي‌خورد که وقتي او جوان و مبتدي بود با پرتاب اشياء از سوي مردم مواجه مي‌شد يک بار تصميم گرفت حرفي نزد و فقط تردستي‌اش را انجام دهد، تلر اين کار را انجام داد و فقط روي صحنه به تردستي‌اش رسيد يک نفر از ميان جمعيت گفت چه جالب، توجه حضار جلب شد و اين شد که او شد ريموند تلر معروف!

هري بلک استون
رتبه نهم، متولد ميشيگان با 55/6 امتياز. هنگامي که به نوجواني رسيد جنگ جهاني دوم شروع شد، او براي سربازان برنامه اجرا مي‌کرد و همين امر باعث شد خيلي زود به نام بلک استون بزرگ مشهور شود، حتي بعدها پسرش هم به همين نام مشهور شد. بلک استون استاد ناپديد کردن بود. به عنوان مثال در يکي از شعبده بازي‌هايش فردي را که روي نيمکت دراز کشيده بود و ملحفه‌اي رويش پهن بود به هوا برد و ناگهان با کشيدن ملحفه او را ناپديد کرد. او همچنين در دو نيم کردن افراد هم تبحر خاصي داشت. از ديگر اجراهاي هميشگي او ناپديد کردن قفس پرنده بود. او از کودکان مي‌خواست بر روي صحنه بيايند و همگي، دستانشان را بر روي قفس قناري قرار دهند؛ وقتي قفس ناپديد مي‌شد شادي و خنده کودکان به هوا بر مي‌خاست.

داگلاس جيمز هنينگ
او با 81/13 نفر بعدي در اين فهرست است. او يک شعبده‌باز، تردست و متخصص فرار از موقعيت‌هاي گوناگون است. هنگامي که هنينگ به اوج شهرت رسيد شبکه ان‌بي‌سي به او پيشنهاد داد برنامه تلويزيوني ويژه‌اي را توليد کند. او هشت ماه براي ضبط برنامه وقت گذاشت و بيش از 50 ميليون بيننده را پاي تلويزيون کشاند. داگلاس هميشه مي‌گفت: اجراي هر چيزي که ذهن بتواند تصور کند ممکن است و غير ممکن وجود ندارد. تنها کاري که بايد انجام داد اين است که به درون خودتان نگاه کنيد چون در آن زمان روياهايتان را خواهيد يافت.

دوروتي دي اتريج
او دهمين نفر اين فهرست و تنها زن موجود در آن است که با کسب 86/4 موفق شد در اين فهرست قرار گيرد. او متبحر در دو نيم کردن افراد و به پرواز در آوردن 1000 کبوتر از يک کبوتر است. اتريج اولين زني بود که نمايش متوقف کردن گلوله را اجرا کرد. وي همچنين اولين فردي بود که توانست فرار از جليقه آتش را در حالتي که با يک طناب مشتعل بسته شده اجرا کند. دايره‌المعارف کلمبيا نام دوروتي را در بين 8 شعبده‌باز برتر قرن بيستم ثبت کرده است.

نظرات کاربران
کد امنیتی